آموزش شنا از مبتدی تا پیشرفته (تصویری)

نکات یادگیری شنا (9 ترفند برای پیشرفت سریعتر)

چرب زبان

آیا شناگر تازه کاری هستید؟ یا بعد از مدت ها دوری، به استخر برگشته اید؟ در این جا نحوه شروع کار و ایجاد احساس اطمینان بیش تر از بودن در آب نسبت به قبل وجود دارد!

1- انگیزه خود را پیدا کنید

احساس یک شناگر مبتدی بودن واقعا سخت است. شاید شما با لباس شنا راحت نیستید، یا فقط احساس می کنید؛ شاید وقتی استخر می روید دقیقا نمی دانید چه کاری باید انجام دهید. نگران نباشید، هر شناگری این مراحل و احساسات را پشت سر گذاشته است.

غلبه بر ترس و اطمینان یافتن از آب یک انتقال و گذر کردن است – که یک شبه اتفاق نخواهد افتاد. چه کاملا مبتدی باشید و چه بعد از مدتی دوری از آب به استخر برگشته باشید، مهم است بر روی چیزی که برای شنا به شما انگیزه می دهد، تمرکز کنید.

 


آموزش شنا

توی این پک فوق العاده، شنا رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! توی دو هفته یه شناگر حرفه ای شو و همه رو انگشت به دهان کن!


 

آیا می خواهید سلامتی شما بیش تر شود؟ دوست دارید ورزش جدیدی را امتحان کنید؟ دوران نقاهت و بهبودی از مصدومیت را طی می کنید؟ اولین مسابقه سه گانه خود را امتحان می کنید؟ قصد دارید لاغر شوید؟ هرچه هست، آن چه را که واقعا می خواهید از شنا به دست آورید پیدا کنید و بر روی همان افکار مثبت تمرکز کنید.

خوب متمرکز شوید و سعی کنید ترس و ناامنی مانع رسیدن شما به اهدافتان نشود.

2- آن را فوق العاده ساده بپندارید

کاملا طبیعی است که پس از اولین شنا کردن، انتظارات زیادی داشته باشید و کمی ناامید شوید. شاید شما یک دونده یا بسکتبالیست عالی باشید، اما ممکن است کمی در آب احساس بی دست و پایی کنید. این اتفاق همیشه می افتد، بنابراین تنها نیستید!

یک هدف خوب برای مبتدیان یادگیری شنا در سبک آزاد است. اگر شنا باعث می شود که شما احساس اضطراب، ناامنی یا ناراحتی بکنید، در این جا چند نکته برای ساده کردن تجربه و یافتن شادی آورده شده است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

اگر احساس می کنید در آب به خطر می افتید:

 • با ریسک پذیری وارد آب شوید و در قسمت کم عمق استخر بمانید. در آب های عمیق فرو نروید. یا فقط هنگام آشنایی بیش تر تمرکز خود را روی چسبیدن به دیواره کنار استخر بگذارید.
 • برای نکات ایمنی با یک غریق نجات یا مدیر داخل استخر صحبت کنید.
 • یک مربی شخصی استخدام کنید یا یک برنامه یادگیری شنا در شهر خود پیدا کنید که دروس حضوری را ارائه دهد.

اگر در لباس شنا احساس ناامنی می کنید:

 • چندین عبارت بنویسید که باعث می شود انگیزه و احساس خوبی نسبت به خود داشته باشید. همان طور که بیرون و روی سکوی لبه استخر راه می روید، به این عبارات انگیزشی فکر کنید تا ترس شما از بین برود.
 • یادتان باشد همه شناگران باید مایو بپوشند! مهم نیست که ظاهرتان چگونه باشد، یا لباس شنای شما تا چه حد فانتزی است … مهم این است که شما سعی کنید یک ورزش جدید را یاد بگیرید و سلامتی خود را بهبود ببخشید!
 • در زمانی که شلوغ نیست به استخر بروید.
 • لباس شنا یا پوششی که کمی پوشیده تر است خریداری کنید.

اگر احساس می کنید نمی توانید نفس بکشید:

 • از استخر خارج شوید، روی سکوی لبه استخر بنشینید و روی نفس های عمیق و طولانی تمرکز کنید تا بتوانید ذهن خود را آرام کنید.
 • به کنار دیواره استخر بچسبید و در حالی که صورت خود را به داخل آب فرو کرده و خارج می کنید، حباب تولید کنید.
 • در زیر آب هوا را از بینی خارج کنید یا بینی خود را با دست بگیرید.

اگر مضطرب هستید:

 • با خیال راحت لبه استخر را نگه دارید یا از آب خارج شوید و 20 نفس عمیق بکشید. به خود یادآوری کنید که توانایی و اعتماد به نفس بالایی دارید و فارغ از هر چیزی در حال پیشرفت هستید.
 • روی تکنیک حرکتی خود تمرکز کنید، این کار ذهن شما را از احساس اضطراب منحرف می کند.

اگر ایده و آشنایی در مورد شنای آزاد ندارید:

 • در مورد سبک آزاد آموزش ببینید. برای تمرینات و نکات مفید می توانید برنامه MySwimPro را دانلود کنید. پست های وبلاگ های مرتبط را بخوانید، فیلم های مرتبط در یوتیوب را تماشا کنید یا یک تیم شنا یا مربی در منطقه خود پیدا کنید تا با آن ها صحبت کنید.

3- لباس و تجهیزات مناسب را تهیه کنید

عادت به تمرین در آب یک احساس عجیب و غریب است اما پوشیدن لباس‌ های نامناسب می ‌تواند باعث ایجاد یک تجربه وحشتناک شود. لباس شنا و تجهیزات مناسب به شما کمک می کند بدون این که بار اضافی حمل کنید، به راحتی در آب حرکت کرده و موثرتر شنا کنید.

توصیه می کنیم تعدادی وسیله خریداری کنید تا به راحتی بتوانید شنا کنید.

1- لباس شنای بادوام – این لباس نباید هنگام شنا مانع حرکت شما شود و باید از پوشیدن آن در مقابل دیگران حس اعتماد به نفس داشته باشید.

2- عینک – شنا بدون عینک خیلی سخت است. عینکی را پیدا کنید که قابل تنظیم باشد و بتواند محکم در اطراف چشمان شما قرار گیرد.

3- کلاه شنا – اگر موهای بلندی دارید، کلاه شنا به شما کمک می کند تا در آب بسیار راحت تر حرکت کنید.

4- پشتیبان مورد نیاز خود را پیدا کنید

شما یک شبه شناگری چیره دست نمی شوید، شنا کردن یک گذر کردن و انتقال از یک مرحله به مرحله دیگر است! یکی از اعضای خانواده، دوست یا هم تیمی خود را پیدا کنید تا به شما کمک کند انگیزه تان را حفظ کنید، شما را تشویق کند یا حتی با شما شنا کند!

می توانید در مورد گروه های شنا محلی یا تیم های شنای استادان بزرگ تحقیق کنید. اگر برای شنا در مسابقات سه گانه، شنای تدارکاتی یا رویدادی سازمان یافته ثبت نام کرده اید، با مدیر مسئول آن ها تماس بگیرید و سوال کنید که آیا گروه های پشتیبانی از ورزشکاران دارند یا خیر.

شنا کردن

5- روی تکنیک شنای خود تمرکز کنید

احساس خستگی، یا مغلوب شدن پس از تنها چند دور شنا در استخر کاملا طبیعی است. هنگامی که تازه شروع به کار می کنید، مهم است که روی تکنیک شنای خود، تنفس و نحوه حرکت دادن پاها تمرکز کنید – نه این که چقدر سریع شنا می کنید.

شما می توانید شنا را در هر سطح از شایستگی و مهارت و در هر سنی شروع کنید، فقط باید در سطح و متناسب با خودتان کار کنید و ساده کار را شروع کنید. روی تکرار چند تمرین یا حرکت در آب تمرکز کنید و پس از این که احساس راحتی کردید به سراغ تمرینات پیشرفته تر بروید.

6- در آب راحت باشید

بعضی اوقات شناگران مبتدی از انرژی زیادی استفاده می کنند و سعی می کنند هنگام شروع کار فقط سریع شنا کنند.

این کار یهویی و دور از انتظار است، زیرا آن ها قبل از این که گرم شوند، انرژی خودشان را مصرف می کنند. اگر هدف شما این است که یک تمرین شنا کاملا ساختار یافته را انجام دهید ، مهم این است که در کل جلسه آموزشی انرژی داشته باشید.

سعی کنید در شروع تمرین صبور باشید. احساس سرعت کاذب در ابتدای کار آسان است زیرا انرژی زیادی دارید. منتها هر چه بیش تر شنا کنید، کنترل این سرعت اولیه و تنظیم میزان انرژی شما در کل تمرین شنا آسان تر خواهد بود. آموزش طریقه نفس کشیدن در انواع شنا

7- کارهایی بیش تر از سبک آزاد (فری استایل) انجام دهید

هنگامی که بعد از چندین سری شنای فری استایل احساس راحتی کردید، قطعا توصیه می کنیم تکنیک های دیگر را یاد بگیرید! اگر برای این چالش آماده هستید، کرال سینه، کرال پشت و حتی حرکت پروانه را امتحان کنید!

تغییر دادن تکنیک های شنا، بخش های مختلف عضلانی را تحت تاثیر قرار می دهد و یک روش سرگرم کننده برای جذاب تر کردن تمرین شما می باشد.

آیا دوست دارید به طور مداوم به عقب و جلو شنا کنید؟ ما توصیه می کنیم تمرینات اینتروال یا تناوبی را در نظر بگیرید تا حرکات شما با پویایی بیش تری انجام شوند. با این کار می توانید تکنیک خود را بهبود ببخشید، استقامت خود را افزایش دهید و با انجام آن لذت بیش تری ببرید!

8- اهداف SMART تعیین کنید

تعیین اهداف بسیار مهم است؛ زیرا با این کار می توانید پیشرفت خود را پیگیری کنید و در مسیر درست قرار بگیرید. اگر می خواهید موفقیت طولانی مدت داشته باشید، در مورد آن چه می خواهید به دست آورید کاملا واضح و صریح باشید.

هنگام تعیین اهداف، بسیار مهم است که آن ها در رویکرد شما بسیار مشخص و باقاعده باشند. برای کمک به موفقیت، از اهداف S.M.A.R.T استفاده کنید. فرآیند هدف (خاص، قابل اندازه گیری، قابل دستیابی، مرتبط و دارای زمان). پنج عنصر سازنده برای رسیدن به اهداف شما در زیر است:

 • S Specific (خاص)
 • M Measurable (قابل اندازه گیری)
 • A Achievable (قابل دستیابی)
 • R Relevant (مناسب و مرتبط)
 • T Time-Bound (دارای زمان)

9- تمرکز بر سازگاری

شنا ورزشی بی نظیر و منحصر به فرد است زیرا از ماهیچه هایی استفاده می کند که معمولا “در خشکی” از آن ها استفاده نمی کنید. حتی اگر سرعت کمی دارید، یا فقط می توانید یک تمرین کوتاه در برنامه خود داشته باشید – مهم است که به شنا ادامه دهید!

سعی کنید چند هفته و در هر هفته چند بار شنا کنید؛ با این کار مطمئنا به نتیجه خواهید رسید. صبور بودن بسیار مهم است!

نکات مبتدی شنا

نکات پیشرفته تر شنا

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا