سایر هنرهای مهم

انواع مواد مخدر: 14 تا از رایج ترین انواع مخدر در دنیا

چرب زبان

در طول تاریخ از مواد مخدر برای اشاره به تعدادی از مواد تحریک کننده ذهن و طیف وسیعی از مواد مخدر غیرقانونی استفاده شده است. امروزه، اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا(DEA) به طور خاص داروهای مخدر را به عنوان داروهای تسکین دهنده درد و ایجاد کننده حواس پرتی تعریف می کند، و استفاده از این کلمه بیشتر با داروهای افیونی در ارتباط است.

داروهای مخدر شامل مواد مخدر طبیعی (آلکالوئیدهای گیاهی حاصل از خشخاش) و همچنین مواد مخدر صنعتی (ساخته شده توسط انسان) می شوند که علاوه بر این انواع قانونی و غیرقانونی نیز دارند.

مواد مخدر نه تنها درک سیگنالینگ درد را در سیستم عصبی مرکزی کاهش می دهد بلکه با ایجاد احساس سرخوشی افراد را به سمت سواستفاده و اعتیاد سوق می دهد.

مواد مخدر و افیونی رایج

در زیر لیست مختصری از برخی از مواد مخدر رایج را ارائه می کنیم:

 • تریاک
 • هروئین
 • کدئین
 • اکسی کدون
 • هیدروکودون
 • ترامادول
 • مورفین
 • هیدرومورفون
 • فنتانیل
 • کارفنتانیل

جزئیات بیشتر راجب هر یک از این مواد مخدر:

1-تریاک

تریاک در طول سالهای متمادی یک داروی رایج بوده که از عصاره گیاه خشخاش تهیه می شود. با حداقل پردازش، تریاک از ترکیبی از آلکالوئیدهای گروه افیونی که به طور طبیعی وجود دارند، تشکیل شده است که به عنوان بلوک های سازنده بسیاری از داروهای مدرن افیونی استفاده می شود. طبق گفته DEA، تریاک به صورت مایع یا جامد توزیع می شود، اما بیشتر به صورت پودر قهوه ای رنگ مشاهده می شود. تریاک معمولاً به صورت تدخین (دود کردن) مصرف می شود، اما می تواند به شکل قرص فشرده شود یا در یک تنتور یا محلول دیگر برای استفاده خوراکی یا تزریق حل شود.

word image 2

آلکالوئیدهای گروه افیونی موجود در عصاره تریاک (به عنوان مثال، کدئین و مورفین) برای سنتز بسیاری از مواد مخدر تجویزی (مانند مورفین، کدئین، اکسی کدون و غیره) استفاده می شوند. هروئین نیز از مواد اولیه بدست آمده از گیاه خشخاش تهیه می شود. استفاده از تریاک به عنوان مواد مخدر در ایالات متحده رایج نیست، و به غیر از مصرف محدود به عنوان یک ماده ضد اسهال، به شکل سنتی هیچ نوع کاربرد پزشکی دیگری ندارد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

2-هروئین

هروئین یک ماده مخدر غیرقانونی نیمه صنعتی است که خرید و فرو ش آن در ایالات متحده زیر نظر دولت است، زیرا فاقد کاربرد پزشکی تایید شده است و پتانسیل بالایی برای سوء استفاده و اعتیاد دارد. مواد افیونی مانند هروئین درد را کاهش می دهند اما می توانند باعث اختلال در شناخت و افزایش کندی عملکردهای اتونوم مانند مواردی که میزان تنفس را کنترل می کنند شوند.

هروئین ممکن است به عنوان یک پودر قهوه ای یا سفید یا یک ماده سیاه چسبنده به نام “قیر سیاه” توزیع شود. این دارو می تواند به صورت تدخین، استنشاق یا تزریق وریدی مصرف شود. هروئین باعث ایجاد حالتی بین حالت بیداری و ناخودآگاه می شود.

word image 259

بررسی ها در ایالات متحده نشان می دهند که در سال 2014 بیش از 400000 آمریکایی از این ماده استفاده می کرده اند. CDC گزارش می دهد که استفاده از هروئین در اکثر جمعیت های آمریکا در سال های اخیر رو به افزایش بوده است.

هرچه مواد افیونی تجویزی گران تر و خارج از دسترس تر شوند، افراد بیشتری گزینه های ارزان تر مانند هروئین را انتخاب می کنند. CDC گزارش می دهد كه سه نفر از هر چهار نفر كه شروع به مصرف هروئین می كنند با مصرف مواد مخدر تجویزی شروع کرده اند و تقریباً نیمی از كسانی كه از هروئین استفاده می كنند معتاد به مواد مخدر تجویزی هستند و 9 نفر از هر 10 نفر از داروهای دیگر نیز استفاده می كنند.

حتما بخوانید: چطور افراد مختلف را هیپنوتیزم کنیم؟ (آموزش هیپنوتیزم با چشم)

مصرف بیش از حد (بیش مصرفی) بزرگترین خطری است که مصرف کنندگان را تهدید می کند. میزان مرگ و میر ناشی از اور دوز هروئین از سال 2015 تا 2016 نزدیک به 20 درصد افزایش یافته است، و در سال 2016 نزدیک به 15.500 نفر در اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر مرتبط با هروئین جان خود را از دست داده اند. علائم مصرف بیش از حد هروئین ممکن است شامل مشکلات تنفسی، ایست تنفسی، گیجی، حرکات کند، سردرگمی، کاهش دمای بدن، کندی ضربان قلب و فشار خون پایین، رنگ مایل به زرد ناخن ها و لب ها، و از بین رفتن احتمالی هوشیاری شود. مصرف بیش از حد هروئین یک اورژانس پزشکی است. اگر مشکوک به مصرف بیش از حد هستید، فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

ASAM گزارش داده است که در سال 2015 بیش از 600000 نفر به هروئین اعتیاد داشته اند. هروئین و سایر داروهای افیونی فعالیت دوپامین را در مغز افزایش می دهند. این افزایش دوپامین همراه با لذتی است که با مصرف مواد افیونی همراه است و امکان استفاده مداوم و اجباری از این داروها را به شدت تقویت می کند.

3-اکسی کودون

یکی از پرطرفدارترین و بحث برانگیزترین داروهای مخدر در سالهای اخیر، یک فرمولاسیون آزاد اکسیکودون است که بیش از 35 میلیارد دلار فروش برای شرکت Purdue Pharma داشته است. فوربس گزارش می دهد شرکت پوردو به دلیل نقش خود در اپیدمی اعتیاد به مواد افیونی در سراسر آمریکا میلیون ها دلار پرداخت کرده است.

اکسی کانتین و سایر مواد مخدر حاوی اکسیکودون مسکن های موثری برای دردهای متوسط ​​تا شدید هستند. اما استفاده منظم یا سوءاستفاده از آن می تواند به سرعت منجر به ایجاد وابستگی جسمی و اعتیاد شود. در فرمول های مختلف آن، اکسیکودون به عنوان قرص و برای استفاده خوراکی توزیع می شود. اکسیکودون همچنین در چندین فرمولاسیون ترکیبی وجود دارد که شامل داروهای تسکین دهنده ضد درد مانند استامینوفن و آسپیرین است.

word image 260

اکسیکودون در آمریکا جز مواد مخدری است که خرید و فروش آن توسط دولت کنترل می شود، به این معنی که استفاده پزشکی را پذیرفته است. با این حال، معمولاً به دلیل تأثیرات ذهنی خود مورد سوء استفاده قرار می گیرد و همچنین می تواند منجر به اعتیاد شود.

برخی افراد قبل از تزریق، استنشاق یا تدخین، قرصهای اکسیکودون را به صورت خرد یا حل شده مصرف می کنند. این کار میزان احتمال اور دوز را تا حد زیادی افزایش می دهد. اکسیکودون یکی از داروهای ضد درد در گروه داروهای تجویزی و همچنین یکی از متداول ترین داروهای افیونی است.

حتما بخوانید: آموزش جامع خواندن کف دست (کف بینی) برای مبتدیان

در سال 2007، اکسی کانتین به منظور بازدارندگی بیشتر در برابر سوء استفاده مجددا فرموله شد. در نتیجه اکنون یک ماده غلیظ است که سوء استفاده از آن دشوارتر خواهد بود. با این وجود، هنوز هم امکان بلع و مصرف دوزهای بالاتر از این دارو وجود دارد. ژورنال داروسازی گزارش می دهد که در حالی که تغییر در اکسی کانتین باعث کاهش نرخ سوءاستفاده از آن می شود، افراد ممکن است به عنوان یک جایگزین به سمت هروئین روی آورند.

4-هیدروکودون (ویکودین، ​​نورکو، لورتاب)

طبق گفته DEA، هیدروکودون یکی از داروهای تجویزی و اعتیاد آور است. آمریکایی ها تقریباً 99 درصد از هیدروکودون تولید شده در جهان را مصرف می کنند، بنابراین مصرف این دارو در سال 2014 تحت نظارت بیشتری قرار گرفت. هیدروکودون و بسیاری از محصولات ترکیبی آن اکنون به عنوان یک ماده تحت کنترل دولت طبقه بندی می شوند.

word image 261

هیدروکدون علاوه بر اینکه یک مسکن ضد درد موثر است، برخی از داروهای سرکوب کننده سرفه (ضد درد) را دارد و جزئی از فرمولاسیون داروهای سرماخوردگی و سرفه است. محصولات هیدروکدون به عنوان قرص یا محلول خوراکی تجویز می شوند، اما برخی ممکن است آن را به صورت تزریق، تدخین یا استنشاق مصرف کنند. تقریباً 3 درصد دانش آموزان دبیرستانی در سال 2015 از ویکودین (هیدروکودون / استامینوفن) مصرف می کرده اند.

DEA هشدار می دهد كه هیدروكودون یكی از داروهایی است كه در بین مواد افیونی دیگر بیشتر مورد سو مصرف قرار می گیرد و بسیار اعتیاد آور است.

حتما بخوانید: چطور ذهن و فکر خود را در کنترل کامل داشته باشیم؟ (۶ گام موثر)

5-مورفین

مورفین یک آلکالوئید طبیعی است که به طور مستقیم از گیاه خشخاش تهیه می شود. مورفین دارویی به عنوان یک داروی ضد درد برای کنترل دردهای حاد و مزمن و همچنین برای تهیه آرام بخش های مورد استفاده قبل از عمل جراحی استفاده می شود. مورفین همچنان یکی از پرمصرف ترین داروهای ضد درد در محیط های بیمارستانی است، جایی که تقریباً به طور کامل به عنوان یک محلول تزریقی تجویز می شود.

امروزه این دارو به شکل های دیگر، از جمله قرص، محلول های خوراکی و شیاف های رکتوم موجود است. افراد وابسته به مورفین ممکن است ترجیح دهند دارو را تزریق کنند زیرا تاثیر این روش سریع تر از مصرف آن به صورت خوراکی است.

word image 262

مورفین به طور معمول 4-6 ساعت در جریان خون فعال است و وابستگی به آن می تواند به سرعت رشد کند. شبکه جهانی اطلاعات مواد مخدر(GINAD) گزارش می دهد که بین سال های 1990 تا 2010، ایالات متحده بیش از نیمی از مورفین جهان را مصرف کرده است و تقریباً 10 درصد از آمریکایی ها حداقل یک بار در زندگی خود از یک داروی افیونی (از جمله مرفین) سوء مصرف کرده اند. بسیاری از مواد مخدر صنعتی و نیمه صنعتی با مورفین در ارتباط هستند.

6-هیدرومورفون

یکی دیگر از مواد مخدری که خرید و فروش آن در ایالات متحده تحت نظارت دولت است، هیدرومورفون است که به عنوان یک محلول تزریقی و محلول خوراکی در دسترس می باشد. طبق گزارش DEA، نزدیک به 4 میلیون نسخه برای محصولات هیدرومورفون تجویز شده است.

اگرچه وجود این ماده به عنوان یک عامل قدرتمند برای کنترل درد در بیمارستان ها و سایر مراکز کلینیکی ضروری است، اما معمولاً به روش های غیر قانونی مانند نسخه های جعلی و سرقت از خانه های سالمندان مورد سو مصرف قرار می گیرد. افراد می توانند آن را به صورت تدخین، استنشاق یا تزریق مصرف کنند.

word image 263

این ماده افیونی نیمه صنعتی که از مورفین تولید می شود بسیار قدرتمند و بسیار اعتیاد آور است و در صورت سو مصرف پتانسیل بالایی برای اور دوز دارد. شبکه هشدار سوء مصرف مواد مخدر تخمین می زند که، در سال 2011، نزدیک به 20،000 نفر به دلیل سو مصرف هیدرومورفون در بخش اورژانس بیمارستانها بستری شده اند.

7-فنتانیل

فنتانیل برای معالجه دردهای مزمن و شدید در افرادی که به مواد افیونی واکنش نشان نمی دهند، تجویز می شود. فنتانیل یک داروی تحت نظارت دولت است که 50-100 برابر قوی تر از مرفین است.

فنتانیل یک افیون صنعتی است که در آزمایشگاه های غیرقانونی نیز به طور غیرقانونی تولید می شود و ممکن است برای ترک هروئین به عنوان جایگزین ارزان قیمت آن استفاده شود. افراد ممکن است متوجه نشوند که دارویی که مصرف می کنند حاوی فنتانیل است.

حتما بخوانید: هیپنوتیزم چیست؟ آیا واقعی است؟ و 16 سوال فوق العاده مهم دیگر

میزان اور دوز مواد افیونی صنعتی (از جمله داروهایی مانند فنتانیل) بین سال های 2015 تا 2016 100٪ افزایش یافته است.

word image 264

DEA گزارش می دهد 6.5 میلیون نسخه در سال 2015 برای فنتانیل تجویز شده است. فنتاتیل به شکل آمپول، پچ پوستی، قرص (لوزنج) و فیلم زیر زبانی استفاده می شود.

این دارو قادر به ایجاد سریع حالت سرخوشی است و این ویژگی آن را بسیار اعتیاد آور می کند. به دلیل کوچک بودن مولکولی، فنتانیل قادر است از طریق تماس با پوست جذب شود و با توجه به اثرات قدرتمندی که دارد می تواند در دوزهای نسبتاً کم نیز کشنده باشد.

8-کدئین

پس از استخراج گیاه تریاک، کدئین می تواند برای تولید مستقیم فرمولاسیون دارویی مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، بسیاری از کدئین های مورد استفاده در داروهای پزشکی در واقع با استفاده از یک فرآیند صنعتی ساخته شده اند که به مورفین به عنوان بلوک ساختمان شیمیایی متکی هستند. در ایالات متحده، کدئین تنها به صورت عمومی یا در محصولات ترکیبی مانند تایلنول با کدئین موجود است.

word image 265

کدئین یک مسکن نسبتاً خفیف گروه افیونی و از مرفین خفیف تر است. کدئین همچنین دارای خاصیت ضد تشنج نیز هست و به طور مرتب برای درمان سرفه و همچنین درد تجویز می شود. این دارو ممکن است به شکل قرص یا محلول خوراکی در مقادیر بیش از دوزهای تجویز شده و همچنین در ترکیب با سایر مواد مسموم کننده مورد سوء مصرف قرار بگیرد.

از راههای ترک اعتیاد: خواب مغناطیسی: فواید، عوارض و همه نکات مهم

براساس گزارش DAWN ، حدود 10،000 نفر در سال 2011 به دلیل سوء مصرف کدئین تحت مراقبت های اضطراری قرار گرفته اند. به طور کلی تصور می شود این ماده نسبت به مواد مخدر قوی تر چندان اعتیاد آور نیست. با این حال، خطر سوء مصرف، وابستگی، اعتیاد و مصرف بیش از حد را به همراه دارد.

9-متادون (دولوفین و متادوز)

متادون یک افیون صنعتی است که ممکن است به عنوان ضد درد استفاده شود. اما بیشتر به عنوان درمان جایگزینی برای درمان وابستگی به مواد افیونی به عنوان بخشی از پروتکل سم زدایی پزشکی تجویز می شود. این ماده به صورت قرص، ویفر یا فرم مایع توزیع می شود که باید روزی یک بار از طریق کلینیک های قانونی در اختیار بیمار قرار بگیرد.

متادون یکی از آگونیست های طولانی مدت مواد مخدر است که در جریان خون نزدیک به یک روز کامل باقی می ماند، به این معنی که می توان آن را برای کاهش علائم ترک مواد افیونی با دوزهای کمتری تجویز کرد. متادون داروی آگونیست مواد افیونی است؛ بنابراین، این امکان وجود دارد که مورد سوء مصرف قرار بگیرد و منجر به ایجاد وابستگی های جسمی و اعتیاد شود. بر اساس گزارش DAWN، بیش از 66000 نفر در سال 2011 در به دلیل سوء مصرف متادون تحت درمان قرار گرفته اند.

10-مپریدین (دمیرول)

مصرف دمیرول حتی تحت نظر پزشک و با تجویزهای لازم هم، می تواند منجر به اعتیاد شود. هنگامی که وابستگی جسمی به میزان قابل توجهی شدید شود، متوقف کردن مصرف دمیرول دشوار می شود، و این می تواند منجر به مصرف مداوم و اعتیاد شود.

مپریدین به عنوان قرص یا شربت تجویز می شود. در صورت وابستگی شدید فیزیولوژیکی، افراد ممکن است با کاهش مصرف و استفاده از روش های سم زدایی پزشکی به تدریج آن را ترک کنند.

حتما بخوانید: موثرترین و جدیدترین روش مقابله با استرس و کنترل 100درصد آن

11-اوپانا

اوپانا یک مسکن قوی برای درمان دردهای شدید است. معمولاً در مواردی که درمان های جایگزین بی اثر باشند یا وقتی فرد نسبت به سایر مواد افیونی واکنش نشان نمی دهد، تجویز می شود. تقریباً دو برابر اکسی کانتین قدرتمند است و سازنده آن Endo Pharmaceuticals در سال 2011 تقریباً 400 میلیون دلار فروش داشته است.

در سال 2010، برای کاهش احتمال سو مصرف اکسی کانتین روی اصلاحات صورت گرفت متاسفانه این تغییر ممکن است در واقع باعث ایجاد سوء مصرف اوپانا شود. در سال 2012، اوپانا برای جلوگیری از سوء مصرف اصلاح شد. در حالی که این پوشش جدید میزان سوء مصرف اوپانا را کاهش می دهد، هنوز هم امکان سو مصرف این دارو وجود دارد. استفاده مکرر از oxymorphone به راحتی می تواند به وابستگی جسمی منجر شود و بسیار اعتیاد آور است.

12-ترامادول

ترامادول یک مسکن ضد مخدر تا حدودی منحصر به فرد است که نه تنها دارای اثرات آگونیست مواد افیونی است بلکه باعث هوشیاری و در نتیجه فعالیت بیشتر می شود. بیش از 43 میلیون نسخه ترامادول در سال 2013 تجویز شده است.

به طور کلی به نظر می رسد این دارو پتانسیل وابستگی نسبتاً کمی دارد. اما DEA در سال 2014 آن را جز مواد تحت کنترل دولت طبقه بندی کرد، زیرا گزارش ها حاکی از این هستند که بیش از 3 میلیون آمریکایی تا سال 2012 از ترامادول سو مصرف می کرده اند. ترامادول اغلب توسط افرادی که وابسته به مواد افیونی هستند، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و مبتلایان به دردهای مزمن مورد سوء مصرف قرار می گیرد. اگرچه ممکن است نسبت به سایر مواد مخدر کمتر اعتیاد آور باشد، اما می تواند به وابستگی جسمی و اعتیاد منجر شود.

حتما دانلود کنید: معرفی و دانلود 10 تااز بهترین پادکست های انگیزشی (زبان فارسی)

13-کارفنتانیل

کارفنتانیل یک ماده مخدر قدرتمند افیونی است که برای استفاده در داروهای دامپزشکی به عنوان داروی بیهوشی عمومی برای حیوانات بزرگ تولید شده است. به اصطلاح آن را “آرام بخش فیل” می خوانند و تقریباً 100 برابر قدرتمندتر از فنتانیل، 5000 برابر قدرتمندتر از هروئین و به اندازه 10،000 برابر قدرتمندتر از مرفین است، DEA در سال 2016 درباره استفاده شایع و متداول کارفنتانیل در نمونه داروهای غیرمجاز به مردم و پلیس هشدار داد.

word image 266

این دارو اغلب شبیه به هروئین یا کوکائین است، اما بسیار خطرناک تر می باشد و ممکن است در دوزهای بسیار کم نیز کشنده باشد. همچنین ممکن است برای ترک هروئین، یا به عنوان یک داروی متفاوت استفاده شود. مصرف بیش از حد آن مرگبار و بسیار اعتیاد آور است.

14-بوپرنورفین

بوپرنورفین یک آگونیست جزئی مواد افیونی است که به عنوان داروی ضد درد و همچنین یک داروی درمانی با تأییدیه FDA برای درمان وابستگی های مواد افیونی مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو در اشکال مختلف و تحت نام های تجاری مانند Buprenex ، Butrans و Probuphine در دسترس است. بوپورنورفین در ترکیب با داروی نالوکسان، به عنوان Suboxone ، Zubsolv و Bunavail در دسترس است.

در سال 2012، بیش از 9 میلیون نسخه بوپرنورفین در ایالات متحده تجویز شده است. اگرچه به طور گسترده به عنوان دارویی برای مدیریت وابستگی به مواد افیونی مورد استفاده قرار می گیرد، اما سو مصرف آن می تواند اعتیاد آور باشد.

حتما بخوانید: برای تقویت مغز خود این 100 کار را انجام دهید (جدیدترین تحقیقات دنیا)

برای جلوگیری از سوء مصرف بوپرنورفین نالوکسان در محصولات ترکیبی ساخته شد، نالوکسان یک داروی آنتاگونیست مواد افیونی است. استفاده خوراكی از این دارو، جذب ضعیفی دارد، نالوکسان می تواند برخی از اثرات مواد افیونی را مسدود کند، و علاوه بر این باعث ایجاد علائم ترک مواد افیونی شود.

با وجود پیشرفت هایی که در زمینه محافظت از محصولات ترکیبی حاصل شده است، برخی از اشکال بوپرنورفین هنوز مورد سوء وصرف قرار می گیرند. گزارش DAWN شامل تخمین بیش از 20،000 نفر است که در سال 2011 به دلیل سوء مصرف از بوپرنورفین تحت درمان قرار گرفته اند.

نشانه های مصرف موارد مخدر

مواد مخدر می تواند بسیار خطرناک باشد و مصرف بیش از حد آنها تهدیدی برای زندگی افراد است. در سال 2016 بیش از 42000 مرگ و میر ناشی از مواد افیونی در ایالات متحده گزارش شده است که بیش از 66 درصد از آنها ناشی از مصرف بیش از حد یا اور دوز هستند. علاوه بر خطر غیرقابل انکار اور دوز، سوءمصرف مزمن مواد افیونی می تواند شما یا یکی از عزیزانتان را به سمت چرخه اجباری وابستگی جسمی، ترک و اعتیاد به سایر مواد افیونی مرتبط سوق دهد.

مداخله اولیه مهم است، زیرا مصرف بیش از حد قابل پیشگیری و اعتیاد به مواد افیونی قابل درمان است. موارد زیر می توانند نشانه های مصرف مواد مخدر باشند:

 • نوسانات خلقی
 • تغییر در الگوی خواب
 • تغییر در اشتها و وزن
 • تکه تکه حرف زدن، حرکات بدون هماهنگی، سرخوشی، تنفس کم عمق، بر افروختگی صورت، کوچک شدن مردمک چشم، افتادگی چشم، خارش بازوها و خشکی دهان می تواند حاکی از مسمومیت با مواد افیونی باشد.
 • وجود بطری های دارویی یا قرص های بدون نسخه
 • وسایل استعمال مواد مخدر
 • دوری از دوستان و خانواده
 • انزوا و گذراندن وقت به صورت آنلاین در گروه های مواد مخدر
 • عدم توجه به فعالیت های تفریحی و سایر فعالیت هایی که زمانی در اولویت فرد قرار داشتند
 • فشار مالی
 • گرفتاری های قانونی و / یا جنایی
 • تلاش برای دریافت مجدد نسخه حنی در صورت عدم نیاز
 • مصرف داروها به طور همزمان
 • مراجعه به پزشکان متعدد برای دریافت داروی بیش از حد نیاز
 • استفاده نادرست از داروها مانند جویدن یا خرد کردن آنها
 • درخواست دارو از دوستان و همسالان
 • افزایش حساسیت به درد
 • کمبود انگیزه
 • عدم تمرکز و ایجاد اختلال در عملکردهای حافظه کوتاه مدت
 • کاهش بهداشت شخصی و مراقبت از ظاهر
 • افت کاری / یا تحصیلی
 • عدم توجه به تعهدات عادی
 • بی اثر شدن داروها و مصرف داروهای بیشتر برای اثرگذاری

علائم وابستگی و ترک اعتیاد از نظر جسمی به آنفولانزا شباهت دارند و از نظر عاطفی نیز شامل افسردگی، اضطراب، بی خوابی، تحریک پذیری و تمایل به مواد مخدر هستند.

حتما بخوانید: 28 استراتژی موثر برای غلبه بر مشکلات زندگی

اعتیاد به مواد مخدر با درمان های رفتاری، خدمات مشاوره ای، داروها، خدمات سم زدایی و مراقبت های حمایتی قابل درمان است. انواع مختلفی از درمان در دسترس وجود دارد. نکته اصلی این است که در اسرع وقت به کمک فرد مورد نظر بشتابیم.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫10 دیدگاه ها

 1. سلام. اگر هرکدام از کلماتی ک ب عنوان اثر مواد مخدر ذکر کردید را معنی وتفسیر و موشکافی بکنند هزاران اثر وعارضه نمایان میشود..عین این بیت .دل هر ذره را بشکافی افتابیش در میان بینی.. معتاد همه صفات انسانی خودشو از دست میده.چون مغز ک رهبر بدن است را گرفتار میکند..مغز معتاد همچیزشو از دست میدهد .و دست ب هر رفتار خیالی ک تصور شود میزند.اعمالی پست تر از حیوانات..معتاد بیمار نیست بلکه مفسد فلارض است.محال است معتاد اعتیادش را ترک کند.انانی ک گفته شده ترک اعتیاد کرده اند کذب محض است چون در اصل از اول قابلیت اعتیاد نداشته اند و حتا اگر بزوز معتادشون کنی یقینا ترکش میکنند چون ساختار مغزشون وابستگی را نمیپذیرد.

  1. سلام
   هر چیزی که کنترل تفکرات انسان رو تحت تاثیر قرار میده و بدن انسان به اون عادت و یا خو میگیره مختص افراد به خیال ما معتاد نیست !؟ مثل نزول خوری ، مثل دروغ گویی ، و…. که خیلی بیشتر از زیان های یک معتاد ) بیمار به خودش و یا جامعه و اطرافیان میزند بیشتر است . بعنوان مثال شخصی دیکتاتوری که با یک جنگ میلیون ها انسان رو و سک نسل و اینده اش رو نابود میکنه ، به اون میگن مفسد فی الارض دوست عزیز . ای کاش مثل مواد مخدر قابل ترک بود .

  2. اولا خیای بی سوادی که نمیدونی مقصد یا حتی چجوری نوشته میشه در ثانی از شواهد گفته هاتون معلومه که همان معتاد بیشتر مغزی هستی مقصد فلارض هستی و هیچ کاری نمیشه واست کرد جوز به زنجیر کشیدنت اخه
   مثلا با اشعار و ادبیات ناقصی که داری میخوای بگی میفهمی نه متاسفانه هیچی در فهم شما وجود ندارد وشما گرفتار مغزی پوک هستی که باعث همچین افکار و اعتقادی شدی که دچار چنین اوهومات شدی مقداری علم کسب کن و بر پایه افکار مریضت نتیجه نگیر با مغز خودت کاری نکن و کسب علم کن که به شکلی درمان شوی از خدا مخوام شفای عاجل نصیب تان کند امین هوشافی

 2. سلام
  من یه پیامی‌داخل گوشی داداشم خوندم که به این صورت بود
  نوشته بود چن تا میخوای؟دوسیب میخوای؟
  داداشم گفته بود نه از پشت ابی ها بگیر۳بسته
  قیمتشم ۸۰هزارتومن
  بنظرتون چی میتونه باشه نگرانم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا