مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

یادگیری والیبال (قوانین، ضربات، اصطلاحات و سیستم ها)

چرب زبان

والیبال یک ورزش پرطرفدار و بسیار جذاب است. اگر شما هم از دوستداران این ورزش هستید، به شما توصیه می کنیم که این مطلب را از دست ندهید. در این مطلب اطلاعاتی در مورد تاریخچه والیبال، اصطلاحات، قوانین و روش های پیشرفت در این بازی آورده شده است.

تاریخچه والیبال

والیبال یکی از محبوب ترین ورزش های جهان است و بیش از 800 میلیون نفر در سراسر جهان، حداقل هفته ای یکبار این ورزش را انجام می دهند. بازی والیبال در سال 1895 توسط ویلیام جی مورگان که معلمی در ماساچوست بود، ابداع شد. وی با ترکیب بخش هایی از تنیس، بیس بال، بسکتبال و هندبال بازی جدیدی را اختراع کرد که توسط افرادی که تمایل به تماس بدنی کمتری نسبت به بسکتبال داشتند، در داخل خانه انجام می شد. ارتفاع تور والیبال، از سطح زمین 2.43 متر برای مردان و 2.24 متر برای زنان است.

چند حقیقت جالب در مورد والیبال

 • والیبال اولین بار در سال 1964، وارد بازی های المپیک شد.
 • والیبال دومین ورزش پرطرفدار در دنیا (بعد از فوتبال) است.
 • والیبال در ابتدا mintonette (مینتونته) نامیده می شد اما بعدها نام آن به volleyball تغییر یافت.
 • اولین توپ والیبال در سال 1900 طراحی و ساخته شد.

قوانین والیبال

والیبالی که سال ها پیش برای اولین بار اختراع شد، با والیبال امروزی بسیار متفاوت بود. برای مثال تعداد ست های بازی و بازیکنان هر تیم، بیشتر از قوانین امروزی بود. همچنین تعداد ضربات توپ در هر طرف زمین، هیچ محدودیتی وجود نداشت. قوانین اساسی والیبال امروزی در قسمت زیر آورده شده است.

 • مسابقه ی والیبال از دوتیم تشکیل شده است که تعداد بازیکنان هر تیم، 6 نفر است. زمین والیبال، توسط یک تور به دو نیمه ی مساوی تقسیم شده است.
 • هدف این بازی ارسال توپ از روی تور است بصورتیکه تیم حریف نتواند توپ را برگرداند یا از برخورد آن به زمین خود جلوگیری کند.
 • هر تیم برای عبور دادن توپ می تواند سه ضربه متوالی به توپ بزند. یک بازیکن مجاز به زدن هر سه ضربه نیست.
 • بازی والیبال با زدن ضربه ی سرویس توسط یکی از تیم ها آغاز می شود.
 • وقتی یک تیم امتیاز می گیرد، حق سرویس را بدست می آورد. چرخش بازیکنان در زمین، در جهت عقربه های ساعت است.
 • درصورتی‌ که تیم مقابل موفق به دریافت سرویس نشود، یک امتیاز به تیم حریف داده‌ می شود.
 • یک بازیکن نمی ‌تواند دومرتبه پشت‌ سر هم به توپ ضربه بزند. البته این مورد برای پاسور استثنا است.
 • هر تیم زمانی یک ست برنده می شود که بتواند 25 امتیاز از حریف خود بگیرد. علاوه بر این هر تیمی که بتواند 3 ست را از حریف خود امتیاز بگیرد، برنده مسابقه خواهد بود. اگر بازی به ست پنجم کشیده شود، این ست با امتیاز 15 برگزار می گردد.

روف (Roof)

اصطلاحات والیبال

 • ایس (Ace): سرویسی که روی زمین تیم مقابل فرود می آید و یک امتیاز بدست می آورد.
 • ساید آوت (Sideout): تغییر سرویس در زمانی که تیم سرویس ‌زننده، امتیازی را بابت از دست دادن سرویس از دست می‌ دهد.
 • روف (Roof): به معنی دفاع کردن اسپک و تبدیل مستقیم آن به امتیاز در زمین حریف می باشد.
 • توپگیری (Dig): رد کردن توپ آبشار زده شده یا به سرعت زده شده است. بعبارت دیگر بمعنای دریافت توپ زده شده در نزدیکی زمین است.
 • حمله‌ ی منجر به امتیاز (Kill): همانطور که از نامش پیداست، به حمله ای گفته می شود که مستقیما منجر به امتیاز می شود.

اطلاعات مقدماتی در مورد والیبال

1- آماده شدن: قبل از بازی همه ی بازیکنان باید لباس گروه خود را بپوشند. لباس والیبال، بلوز آستین کوتاه یا بدون آستین به همراه شورت ورزشی است بازیکنان عینکی باید عینک خود را با بند عینک ببندند تا از افتادن آن در حین بازی جلوگیری شود. کفش ها باید فیت باشند و بین پنجه و نوک کفش، به اندازه ی عرض یک انگشت فاصله باشد.

2- زمین بازی: زمین والیبال 18 متر طول و 9 متر عرض دارد. خطوط حمله که ردیف جلوی زمین را تقسیم می‌ کنند، حدود 3 متر از تور فاصله ‌دارند. مناطق آزاد نیز در کنارهای زمین با اندازه 3 متر تا 5 متر در کل زمین مشخص‌ شده ‌اند. توپ والیبال معمولا از چرم ساخته شده است و باید از سایز، وزن و میزان مقاومت مناسبی خوبی برخوردار باشد.

3- هدف از بازی: دو تیم در طرفین زمین با هم مسابقه می دهند. اگر توپ با موفقیت در زمین حریف بخوابد، یا اگر تیم حریف به هر دلیلی خطا کند یا از سوی داور جریمه شود، تیم شما صاحب یک امیتاز می شود. هر تیم زمانی یک ست برنده می شود که بتواند 25 امتیاز از حریف خود بگیرد. علاوه بر این هر تیمی که بتواند 3 ست را از حریف خود امتیاز بگیرد، برنده مسابقه خواهد بود.

4- ست پنجم: در مواردی که هر دو تیم بتوانند 2 ست از حریف خود بگیرند، ست پنجم با 15 امتیاز برگزار می شود و هر تیمی که بتواند 15 امتیاز ست پنجم را کسب نماید، با نتیجه 3 بر 2 پیروز مسابقه می شود. زمانیکه در یک ست دو تیم در امتیاز 14 با هم برابر می شوند، مسابقه تا زمانیکه یک تیم 2 امتیاز از حریف خود پیش بیفتد ادامه خواهد یافت و آن تیم بعنوان تیم پیروز ست در نظر گرفته می شود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

والیبال

انواع ضربات والیبال

 • سرویس (Serve): یکی از شش مهارت اصلی والیبال می باشد که از آن برای قرار دادن توپ در جریان بازی استفاده می ‌شود.
 • توپگیری (Dig): رد کردن توپ آبشار زده شده یا به سرعت زده شده است.
 • دریافت اول (Pass): دریافت سرویس یا تماس اول با توپ بمنظور کنترل آن برای بازیکن دیگر
 • پاس (Set): مهارتی که در آن توپ به نقطه ‌ای هدایت می ‌شود که در آن بازیکن هم ‌تیمی می‌ تواند آن را وارد زمین حریف کند.
 • اسپک (آبشار): توپی که با نیروی زیاد توسط بازیکن تیم مهاجم مورد اصابت قرار می ‌گیرد و هدف آن، خواباندن توپ در زمین تیم حریف یا عبور دادن آن از خط دفاع روی تور تیم حریف است.
 • دفاع روی تور (Block): ترکیبی از یک، دو یا سه بازیکن که در مقابل آبشار زن حریف به هوا میپرند و توپ آبشار زده شده را با دست های خود بر می‌ گردانند.
 • توپ سرگردان روی تور (Free Ball): برگرداندن توپ به زمین حریف بدون هدف کسب امتیاز. در حقیقت عبور دادن آهسته و قوس دار توپ به جای زدن آبشار است.

پست های مختلف بازی والیبال و موقعیت قرار گیری هر کدام در زمین

هر تیم والیبال از 6 بازیکن تشکیل شده است که هر کدام در موقعیت های مختلفی قرار می گیرند. این بازیکنان عبارتنداز:

 • پاسور: مهمترین وظیفه ی پاسور، پاس دادن به بهترین شکل ممکن برای سایر بازیکنان است. اگر دریافت اول به پاسور برسد، می تواند به بازیکنان دیگر پاس دهد (موقعیت: وقتی جزء ۳ نفر جلو است، در منطقه 2 دفاع روی تور را انجام می دهد و وقتی جزو نفرات عقب است، در منطقه 1 توپ گیری می کند).
 • قطر پاسور (پشت خط زن): این بازیکن باید از قدرت حمله ی بسیار خوبی برخوردار باشد و بتواند توپ ها را به امتیاز تبدیل کند. این بازیکن باید اسپک های قوی، دریافت مناسب، سرویس، دفاع و توپ گیری خوبی داشته باشد (موقعیت: زمانی که از نفرات جلوی زمین است، در منطقه ۲ دفاع می کند و زمانی که جزو نفرات عقب زمین است، در منطقه یک توپ گیری می نماید).
 • دریافت کننده ی قدرتی زن: این بازیکن باید قدرت دریافت و حمله ی خوبی داشته باشد و از طرفی از توانایی زدن سرویس، توپ گیری و دفاع خوبی برخوردار باشد (موقعیت: وقتی جزو نفرات جلو است در منطقه ۴ دفاع روی تور انجام می دهد و وقتی در منطقه عقب زمین قرار می‌ گیرد در منطقه ۶ وظیفه توپ گیری دارد).
 • دفاع وسط یا سرعتی زن: همانطور که از نامش پیداست، باید از دفاع بسیار خوبی برخوردار باشد. این بازیکن محور تیم است و گاهی اوقات دفاع روی تور انجام می دهد (موقعیت: وقتی که جزو نفرات عقب قرار می ‌گیرد، در منطقه ۵ توپ گیری می کند).
 • لیبرو: مهمترین وظیفه ی این بازیکن دریافت اول توپ و پس از آن، توپ گیری است. به این بازیکن، بازیکن آزاد هم گفته می شود و اجازه ی سرویس زدن، اسپک زدن و دفاع روی تور را ندارد (موقعیت: این بازیکن فقط جزو سه نفره عقب زمین است و در منطقه ۵ توپ گیری می‌ کند).

تعویض: هر تیم والیبال دارای ۶ تعویض است و هر بازیکن می ‌تواند ۲ بار تعویض شود، یعنی هر بازیکن می ‌تواند یک بار داخل و یک بار خارج شود.

سیستم های بازی در والیبال

در والیبال سیستم های مختلفی وجود دارد که براساس نقاط ضعف و قوت هر تیم یکی از آنها انتخاب می شود. در این قسمت دو نمونه از این سیستم های بازی آورده شده است:

سیستم 2-4: این سیستم متشکل از 2 پاسور (بصورت قرینه) و4 اسپکر است و بعبارت دیگر از 4 نفر بازیکن حمله و 2 بازیکن پاس دهنده تشکیل شده است. در این سیستم در هر وضعیتی که بر اساس مقررات چرخش بازیکنان صورت می گیرد، تیم می تواند از دو بازیکن آبشار زن در منطقه جلویی تور استفاده کند. بطور کلی یکی از پاس دهنده ها در خط جلویی و دیگری در خط عقبی حضور دارند.

این سیستم امکان حالت های حمله ای را بالا می برد چون پاسور عقب می تواند به جلو نفوذ کند و حمله ای با سه اسپکر طرح ریزی نماید.

سیستم 1-5: سیستمی ست که از یک پاسور و 5 اسپکر تشکیل شده است. این سیستم یکی از کارآمدترین سیستم های والیبال است که نیاز به تمرین وهماهنگی زیاد بین بازیکنان دارد. امروزه اکثر تیم های صاحب نام از این سیستم استفاده می کنند. در این سیستم تیم از 5 بازیکن آبشار زن و 1 پاسور استفاده می کند بنابراین به یک پاسور باهوش، چابک و ماهر نیاز دارد. فشاری که بر دوش پاسور وارد می شود، یکی از اشکالات این سیستم بشمار می آید.

علاوه بر سیستم های فوق، سیستم های 3-3 (3 پاسور و 3 اسپکر) و سیستم 0-6 (بازیکنان هم اسپکر و هم پاسور هستند و هیچ وظیفه ی تخصصی وجود ندارد) نیز هستند که در مواقع لزوم از آنها استفاده می شود.

بهترین زمان غذا خوردن قبل از ورزش

3 ترفندی که به شما کمک می کند در والیبال پیشرفت کنید

در این قسمت 3 ترفند آورده شده است که می تواند به شما کمک کند بازی بهتری داشته باشید:

1- نحوه ی زدن سرویس آبشاری و پس از آن پرشی را یاد بگیرید: سرویس باعث به جریان انداختن توپ در زمین بازی می شود. برای اینکه به بازیکن بهتری تبدیل شوید، سعی کنید بجای استفاده از سرویس ساده، سرویس های آبشاری و پرشی را یاد بگیرید. سعی کنید در زمان ضربه به توپ، سرعت خود را کم نکنید و همچنان با قدرت و سرعت به توپ ضربه بزنید.

2- در دریافت سرویس بخوبی عمل کنید: به مسیر پاها و شانه های سرویس زننده توجه کنید تا مسیر سرویس را تشخیص دهید. در زمان دریافت سرویس حول نشوید و با آرامش تمام، تا جای ممکن حرکت خود را کم کنید. هنگام دریافت توپ، به دست های خود زاویه دهید تا مسیر توپ را به سمت پاسور حرکت دهید.

3- تاکتیک دفاع خود را بهبود ببخشید: برای دفاع زیر تور انفرادی، در مرحله ی اول باید جاگیری صحیحی در نزدیکی تور داشته باشید و مهاجمی که در مقابل تان ایستاده است را زیر نظر بگیرید. پس از آن در منطقه ی حمله، دست ها را به سمت بالا بگیرید و روی پنجه های پا به بالا حرکت کنید. در دفاع دو نفره، دو مدافع در دفاع روی تور مشارکت می کنند و به این ترتیب دفاع سه نفره نیز با سه مدافع و در مقابل حملاتی که روی پاس های بلند انجام می شود، صورت می گیرد.

شروع به بازی کنید

والیبال یک ورزش سرگرم کننده است که یادگیری آن آسان است. این ورزش را می توانید در سالن های روباز، ساحل، پارک یا هر جای دیگر بازی کنید. بازی والیبال به بهبود سلامت قلب، انعطاف پذیری، تعادل و هماهنگی شما کمک می کند. برای آموزش بهتر والیبال می توانید در کلاس های مربوطه شرکت کنید و با دوستان خود این ورزش سرگرم کننده را ادامه دهید.

منبع1 منبع2 منبع3

حتما بخوانید: رایج ترین آسیب های ورزشی + روش پیشگیری آسیب ورزشی

ویدیوی آموزش والیبال با 3 ویدیو

 

 

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫21 دیدگاه ها

 1. ببخشید الان وقتی کلاس میریم حدودا بعد چند سال و مدتی میتونیم یه والیبالیست شویم ؟؟

  1. لازم نیست قد بلند باشه که ثبت‌نام کنید. کسایی که قدشون کوتاه‌تره، فرزتر هستن ولی برای کسایی که قدشون بلندتره، سختشونه که بخوان بدوعَن و دریافت کنن برای همین قد بلندا معمولا توی پست‌های سه نفر جلو قرار میگیرن، حالا بازم مطمین نیستم.

  2. ربطی به قد نداره من سوم بودم شروع کردم قدمم خیلی کوتاه بود الان هفتمم قدمم نسبت به هم سن های خودم نسبتا بلنده

 2. سلام خسته نباشید.
  من یه سوالی داشتم.
  چگونه از روی شانه و پاها و دست های سرویس زننده و اسپکر بفهمیم که کجا رو هدف گرفته؟؟؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید🙏

 3. ‌مطالبش‌‌‌‌واس‌اولین‌بار‌عالیه‌من‌تو‌‌مدرسمون‌قدرتی‌
  زنم😎😉💫

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا