آموزش گیاهان دارویی و نحوه پرورش آنها (تصویری)

12 بهترین گیاهان دارویی که باید درآپارتمان یا گلخانه پرورش دهید

چرب زبان

در این نوشته، 12 تا از گیاهان دارویی بسیار سالم و مهم که هر کس می تواند در آپارتمان یا باغچه خود یا در گلخانه پرورش دهد را به شما معرفی می کنیم.

Susan Patterson یک گیاه شناس دارویی معروف است که به شما توصیه می کند، حتما این 12 گیاه دارویی را در باغ خود پرورش دهید تا هم برای غذاها و هم برای سلامتی خود از آن ها استفاده کنید.

چرا گیاهان دارویی پرورش دهیم؟

گیاهان دارویی که در باغچه شما رشد کرده اند میتوانند باعث کاهش وابستگی شما به داروهای شیمیایی شوند. این یک باور غلط معمول می باشد که همه ی گیاهان دارویی برای پرورش در آپارتمان یا در باغچه، مفید یا حتی امن می باشد با استناد به اینکه انها طبیعی هستند. یک مثال معمول گل انگشتانه می باشد که دارای اثر مثبت بر روی عملکرد قلب میباشد ,با داروهای داروهای قلبی دیجیتالین استخراج شده از گیاهان.اگرچه,قورت دادن هر بخشی از گیاه میتواند باعث القای حالت تهوع و استفراق شود و حتی میتواند منجر به غش کردن و مسمومیت ودر نهایت مرگ شود.

دانلود رایگان لیست کامل گیاهان دارویی با عکس+ pdf

در دسترس بودن مشکل دیگر می باشد ,به عنوان نمونه Catharanthus Roseus/Vinca از داروهای ضد سرطان وینبلاستین و وین کریستین به دست می آید و شما از رشد انها در باغچه خود منفعتی نمی برید مگر اینکه شما یک گیاه شناس باتجربه باشید که طرز استفاده از این گیاه دارویی را میدانید.در غیر اینصورت فقط به عنوان یک نمونه ی نمایشی در باغچه شما میباشد.بهتر است کشت گیاهانی مانند چای و دمکردنی را شروع کنید که طرز اماده سازی انها را می دانید.

اثرات مثبت بر روی سلامت ما بستگی به استفاده ی منظم از آنها دارد.بسیاری از گیاهان دارویی متعلق به گروه دوم راه خود را به صحنه ی اشپزی به عنوان عوامل طعم دهنده باز کرده اند.باغچه ی پزشکی شما باید به صورت ایده آل دارای بعضی گیاهانی باشد که دارای کاربرد پزشکی هستند و هم چنین رشد انها اسان باشد.

ابتدا توصیه یک متخصص گیاهان دارویی

از یک دکترای متخصص گیاهی باتجربه در این زمینه پرسیدیم. به گفته ایشان برای انتخاب بهترین گیاه دارویی عواملی مانند اقلیم، خاک و نیازهای آبی باید در نظر گرفته شوند زیرا اینها به انتخاب گیاهان مناسب برای پرورش کمک می‌کنند.

خودم به شخصه گیاهان دارویی که بصورت عمومی در ایران پیشنهاد می کنم عبارتند از: رزماری، آویشن، نعناع فلفلی، شاهدانه، زنجبیل، خاکشیر، چای ترش، چای سبز، آلوئه ورا، پونه و ریحان. این فقط نمونه‌ای از گیاهانی است که ممکن است برای پرورش دادن بهترین نتیجه را بدهند و بستگی به نیازها و شرایط محیطی شما دارد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

بعد هم چند سرچ دقیق از وبسایت های معتبر گیاه دارویی جهانی انجام دادیم تا نظرات دیگر را هم جویا شویم. به خواندن ادامه دهید:

حالا تحقیقات اینترنتی و توصیه منابع معتبر آنلاین جهانی

در اینجا یک راهنمای عملی برای تعدادی از گیاهان دارویی در دسترس وجود دارد که امتحان خود را پس داده اند:

1-آلوئه ورا

آلوئه ورا

به خاطر گیاه پوست دوست شناخته شده است و یکگیاه دارویی میباشد که مردم واقعا از آن استفاده میکنند ,ازآنجاییکه معمولا ایمن میباشد و نیازی به پردازش قبل از استفاده ندارد.و چیزی میباشد که هر کسی باید در باغچه ی خانه ی خود را آن داشته باشد خواه در گلدان باشد خواه در زمین.

الوئه ورا به خوبی در مکان های شنی در مناطق گرم رشد میکند در جایی که خطر یخ زدگی برای او وجود نداشته باشد.این گیاه نیاز به مراقبت زیاد و در خاک ضعیف هم رشد میکند .به راحتی مکیده میشود پس شما میتوانید با یک یا دو گیاه که از جای مطمئن تهیه کرده اید شروع کیند .چندین الوئه ورا پیرامون شما وجود دارد ولی بدانید همه ی انها مشخصات مرتبط به الوئه ورا را ندارند و خوراکی نمیباشند.

حتما بخوانید: چطور یک گلخانه ساده در منزل یا آپارتمان احداث کنیم؟

ساقه ی بدون رنگ و ژله مانند از برگ های بالغ میتواند به راحتی برای استفاده شما باشد و هم چنین خشک کردن روزانه ,برای پوست آسیب دیده و یا ملتهب شده به خاطر اگزما یا بقیه ی شرایط پوستی.یک مرطوب کننده ی فوق العاده میباشد که دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی میباشد.هم چنین در درمان یبوست و بقیه ی مشکلات گوارشی نیز دارای نقش مهمی میباشد مانند کولیت زخم معده و سندروم روده تحریک پذیر.

2-نعناع بیابانی(Mentha piperita)

نعناع بیابانی(Mentha piperita)

این یک هیبرید طبیعی از نعناع تند و آب نبات میباشد که به صورت عمده در محصولات بهداشت دهان استفاده میشوند و هم چنین مومیایی کننده ارامشبخش و ابنبات.و به نظر میرسد قدیمی ترین دارویی باشد که توسط انسان مورد استفاده قرار گرفته است این گیاه نیاز به اب زیاد و فضای زیادی برای رشد دارد.

این گیاه برای درمان ناراحتی معده و نفخ معده بسیار موثر میباشد و هم چنین باعث جلوگیری از حالت تهوع هنگام حرکت میشود.این گیاه باعث خنک شدن سر میشود و هم چنین از خارش سر جلوگیری میکند.و هم چنین دارای خواص ضد درد و گرفتگی عضلانی میباشد.

3-آویشن

آویشن

این گیاه چند ساله با برگ های معطر و کوچک یک افزرودنی فوق العاده به هر مجموعه ی دارویی میباشد.اویشن برای رشد در شرایط افتابی بسیار آسان میباشد و بین صخره ها و تخته سنگ ها رشد میکند ,در تابستان رشد میکند و در زمستان منجمد میشود.مشخصات عطر و بوی آویشن از روغن فراری می آید که حاوی تیمول میباشد.بسیاری از گیاهان دارویی حاوی این ترکیب فنلی ضدعفونی کننده قوی میباشند اما روغن آویشن دارای بیش از 50 درصد تیمول میباشد.

استفاده از دمکرده ی آویشن به عنوان یک گلوشو باعث میشود که از نفس بد و گلو درد راحت شوید.و میتواند به تونسیلیت و لارنیژیت کمک کند.آویشن تازه ی خرد شده و بستن ان بر روی گردن باعث کاهش درد گلو خواهد شد.و استنشاق آن باعث کاهش خستگی های عصبی میشود.

مهم ترین استفاده از آویشن برای درمان عفونت های دستگاه های تنفسی میباشد .استخراج آویشن به صورت دهانی میباشد که برای احیای برونشیت میباشد و هم چنین احتقان سینه و آسم و سیاه سرفه.یک قاشق چای خوری از اویشن با مقدار برابر با عسل میتواند به بچه ها داده شود.

4-رزماری(Rosemarinus officinalis)

رزماری(Rosemarinus officinalis)

رزماری بیش از یک درختچه میباشد اما نیاز به یک مکان در هر بتغچه ی گیاهی برای استفاده های آشپزی و دارویی دارد .اگرچه به نظر میرسد مانند بقیه ی گیاهان نعنایی باشد ولی به خانواده ای مشابه تعلق دارد.همان گونه که از پسوند آفیسینالیس مشخص است به نظر میرسد که رزماری به عنوان یکگیاه از خیلی قبل پیش وجود داشته است اما در باغ پزشکی ما برای سلامتی و تندرستی استفاده میشده است.

حتما بخوانید: بهترین رژیم لاغری سریع در دوهفته تا یک ماه با کمک داروهای گیاهی

و به عنوان گیاه یاداوری شناخته شده است ادعایی که میگوید رزماری باعث افزایش حافظه میشود و این ادعا از یافته های اخیر به دست امده است.اسید کارنوسیک در این گیاه برای جلوگیری از اسیب مغز و نسل نورون ها یا عصب های هیپوکمپوس القا شده به وسیله ی پپتیدهای بتا آمیلویید میباشد .این پپتیدها در الزایمر دارندودر مطالعات جداگانه روغن رزماری برای افزایش عملکرد شناختی و کاهش پیر شدگی مغز میباشد و هم چنین دارای پتانسل برای درمان سرطان میباشد.شما میتوانید رزماری را در یک گلدان و یا سطح بکارید و بوی معطر آن را حس کنید و از برگ ها به صورت منظم در اشپزی و موارد پزشکی استفاده کنید.

5-بابونه (Chamaemelum nobil)

بابونه (Chamaemelum nobil)

هیچ قفسه پزشکی بدون بابونه کامل نیست ,انها میتوانند درون یک چای آرامبخش وجود داشته باشند که میتواند باعث آرام کردن ذهن مشغول شوند.این گیاه به صورت گسترده در فرهنگ های مختلف و برای بسیاری از ناراحتی ها دارای اثربخشی میباشد.

بیش از یک نوع بابونه وجود دارد اما چیزی که ما میخواهیم بابونه رومی میباشد .این گیاه پشمالو به خوبی دارای برگ ها جدا شده میباشد و دارای گل های شبیه گل آفتابگردان میباشد که دارای مراکز زردرنگ روشن هستند اما این تعریف به ما کمک نمیکند که بگوییم جدا از بابونه آلمانی میباشد.پس چرا نام انها برای دانشمندان برای شناسایی انها مهم میباشد.

وقتی که بابونه را کشت میدهید شما میتوانید یک چایی از گل های تازه و یا خشک شده ی ان تهیه کنید .یک مشت پر از انها را بردارید و درون یک پیاله بریزید و آب جوش را روی آن بریزید.اجازه بدهید که انها برای مدت 15 الی 20 دقیقه خیس بشوند و سپس آنها را آبکشی کنید .یک فنجان از این دم کرده ارامشبخش به شما کمک میکند اعصاب خود را تسکین دهید و خواب بهتری داشته باشید.بچه های کوچک نیز میتوانند از رزماری به مقدار یک قاشق سوپ خوری استفاده کنند هم چنین میتوانید رزماری را برای زخم دهان قرقره کنید.

6-گل همیشه بهار

گل همیشه بهار

گل همیشه بهار با گل های زرد و نارنجی یک افزودنی خوشایند به هر باغ میباشد.خیلی به PH و بارور بودن خاک توجه نکنید, این گیاه به راحتی از دانه رشد مسکند و میتواند به عنوان یک گیاه چند ساله یا سالانه بسته به نوع منطقه ی رشد باشد.

گل های خوراکی میتواند برای درمان هر مشکل مرتبط با پوست مورد استفاده قرار بگیرد.برای از بین بردن آفتاب سوختگی از یک گلبرگ استفاده کنید و هم چنین برای پاک کردن آکنه و لکه بر روی پوست.میتوانید به عنوان یک ضد عفونی کننده بر روی کبودی ها استفاده کنید .هم چنین این گیاه باعث توقف خونریزی و کاهش التهاب میشود وقتی آن را بر روی خراش ها و برش ها بگذارید هم چنین میتوانید یک چایی از گیاهان ان درست کنید که باعث بهبود رگ های واریسی و مشکلات گوارشی میشود.

7-مریم گلی

مریم گلی

گیاهان خانواده ی aalvia که دارای تاریخچه ی بزرگی از استفاده در پزشکی هستند و اسم خانواده ی انها دلیل بر این امر میباشد.Salvia officinalis بابونه ی معمول میباشد که تا حدی ضخیم میباشد و دارای برگهای سبز خاکستری دراز میباشد که در اشپزی استفاده میشوند و هم چنین میتوانند باعث بهبود اشتها و جلوگیری از نفخ شکم شوند.

این گیاه دارای اثر تنظیم کننده ی هورمون در زنان میباشد .یک چایی از برگ ها میتواند دیسمنوره و علائم مرتبط با سندروم قبل از قاعدگی و یائسگی را تسکین بدهد.استنساق آن میتواند مشکلات دستگاه تنفسی را تسکین بدهد مانند آسم و هم چنین کاهش دهنده ی عرق کردن بیش از حد و بزاق دهان میباشد.مریم گلی از نورون ها محافظت میکند و برای درمان زوال عقل و افسردگی استفاده میشود.

8-اسطوخودوس

اسطوخودوس

این گیاه دارویی به تنهایی نیز به خطر دارا بودن رایحه ی دلنشین برگ های کوچکش کشت داده میشود,اما میتواند به صورت درمانی بعنوان یک چیز آرامشبخش استفاده شود.استشاق گل ها باعث کاهش سردرد و پریشانی میشود.روغن ضروری استخراج شده از گل ها دارای یک جایگاه مهم در آروموتراپی میباشد.اضافه کردن اسطوخودوس به آب حمام و یا کیسه هایی در زیر بالشت باعث میشود خواب بهتری داشته باشید.استفاده در اب و شست و شوی ان برای صورت بهترین ضدعفونی کننده میباشد و آکنه را پاک میکند و باعث تسریع در بهبود زخم ها میشود.

9-اکیناسه

اکیناسه

گل مخروطی ارغوانی اکیناسه در امریکای شمالی محلی یک گیاه دارویی سلطنتی میباشد . و دارای یک فعالیت ایمونوساختاری میباشد که بدن را قادر به مبارزه ی باکتریایی و عفونت های ویروسی میکند.محصولات اکیناسه تجاری در طول فصل سرماخوردگی تقاضای زیادی دارند.امریکایی های بومی از ریشه ی ان برای درمان زخم ها,نیش حشرات ,سوختگی و حتی مارگزیدگی استفاده میکردند و اکنون از جوانه های گل برای سرماخوردگی و انفولانزا استفاده میکنند. ای پورپوره آ و ای آنگیستیفولیا متداول ترین انها میباشند که شما میتوانید ان ها را در مکان های آفتابی در باغ خود کشت دهید.این گیاهان دو ساله فقط در فصل دوم رشد میکنند.

از جوانه ی گل های تازه به صورت دم کرده برای پیشگیری و درمان سرما خوردگی و انفولانزا استفاده کنید.خیش شده ی ان با الکل دارای اثر قوی تری میباشد.با الکل انها را 4 تا 6 هفته خیس کنید و سپس مایع را فیلتر کنید.

10-گل گاوزبان

گل گاوزبان

این نوع دیگری از گیاهان دارویی میباشد که به شدت رشد میکند و دارای یک جایگاه یک علف هرز در میان مردم میباشد .اگرچه ریشه ها و برگهای گل گاوزبان به صورت سنتی برای درمان اسیب های لیگامنت و استخوان های شکسته استفاده میشوند اگرچه استفاده ی از ان بیشتر در جریان قاعدگی و مشکلات دستگاه گوارش و زخممعده میباشد ,فقط کاربرد موضعی ان امروزه طرفدار دارد.قرقره کردن دم کرده برگ های گل گاو زبان باعث بهبود گلو درد و بیماری لثه میشود.

11-بارهنگ برگ سفید

بارهنگ برگ سفید

این گیاه به عنوان یک علف هرز شناخته میشود اما دارای چندین مشخصات پزشکی شامل ضد میکروب بودن ,ضد التهاب و توانایی در بهبود زخم میباشد .برگ های تازه له شده و بعنوان ضماد روی محل درد استفاده میشوند.آلتوئین در گیاه یک ارتقا دهنده ی رشد سلولی میباشد.دیگر ترکیب بیواکتیو یک انتی بیوتیک خفیف میباشد و محتوای لعاب مانند بالا باعث التیام پوست اسیب دیده و کاهش درد میشود.

یک چای دم کرده از برگ های تازه داروی منقبض کننده میباشد و به کنترل اسهال کمک میکند .برگ ها به وسیله ی انسان هایی که از نقرس رنج میبرند استفاده میشود از ان جایی که aucubin باعث افزایش دغع اسید اوریک به وسیله ی کلیه ها میشود.

12-مالهین بزرگ

مالهین بزرگ

این گیاه بلند تا اندازه ی 2 فوت رشد میکند و هر جایی که رشد کند به صورت ایستاده میباشد.اما اگر شما هدف کشت آن را دارید شما میتوانید برگ ها و گل ها را کشت بدهید.آنها به مدت 2000 سال برای درمان مشکلات دشتگاه تنفسی استفاده شده اند.

چای مالهین ساخته شده با برگها و یا گل ها باعث دفع ادرار میشود.که برای درمان سرفه کردن همراه با برونشیت و مرض سل استفاده شده است.لعاب در گیاه باعث از بین بردن خلط میشود.

ریشه ها برای درمان عفونت های پوست استفاده شده است که شامل زگیل و پای ورزشکاران میباشد.ریشه های خشک شده را پودر کنید و انها را بر روی مناطق عفونی شده بگذارید.چای گل مالهین در درمان زگیل موثرمیباشد.

توجه:همه ی گیاهان دارویی باید با دقت مصرف شوند زیرا انها دارای عناصر بیواکتیو میباشند.با مقادیر کم برای تست کردن تخمل خود استفاده کنید.مراقب واکنش های آلرژیک باشید.افرادی که دارای آلرژی ragweed هستند ممکن ایت دارای واکنش های مشابه به ان خانواده باشند.

حتما بخوانید: چطور یک گلخانه ساده در منزل یا آپارتمان احداث کنیم؟

تمام خواص گیاهان دارویی در 2 دقیقه!

باز هم اگر سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید تا به آن پاسخ دهیم.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا