آموزش گیاهان دارویی و نحوه پرورش آنها (تصویری)

چطور یک گلخانه ساده در منزل یا آپارتمان احداث کنیم؟

چرب زبان

خیلی از افراد به پرورش گیاهان تزیینی، داروئی و … در منزل خود علاقه دارند اما فکر می کنند با آپارتمانی شدن خانه ها اینکار خیلی شدنی نیست. ما در این مطلب به شما آموزش می دهیم که چطور میشه در منزل یا در آپارتمان یک گلخانه کوچک احداث کرد و گیاهان مورد علاقه خود را در آنجا بخوبی پرورش داد. 

با تماشای این کلیپ بهتر متوجه میشوید که چطور یک گلخانه کوچک آپارتمانی بسازید.

روش اول- ویدیوی زیر

 

لینک دانلود این ویدئو

 


لذت باغبانی

توی این پک فوق العاده،لذت باغبانی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! لذت باغبانی رو سریع یاد بگیر گلخونه خودتو راه بنداز یا حتی پول در بیار!


 

مطلب مرتبط : 12 تااز بهترین گیاهان دارویی که باید درآپارتمان یا گلخانه پرورش دهید!

روش دوم-ساخت گلخانه با لوله های PVC

ساخت گلخانه حانگی

در ساخت این گلخانه خانگی از لوله‌های PVC یا همان لوله های سفید مخصوص لوله کشی آب استفاده می‌کنیم. بهتر است از لوله‌های محکم چند لایه استفاده کنید تا هم مقاومت گلخانه زیاد شود و هم گلخانه خم نداشته باشد و به صورت راست و شکیل ساخت شود.
اندازه گلخانه هم به سلیقه خودتان بستگی دارد و در هر اندازه‌ای می‌توان آنرا ساخت. این گلخانه برای کاشت بذر کاکتوس و ساکولنت بسیار مناسب می‌باشد. کوچک بودن گلخانه، احتمال افزایش زیاد دمای داخل گلخانه را در پی دارد پس باید آن را در محلی قرار دهید که در معرض تابش شدید آفتاب نباشد و آفتاب صبح یا عصر برای پرورش گیاهان کافی است و یا از توری یا پارچه برای کاهش نور مستقیم آفتاب استفاده کنید.

مراحل ساخت:

1- پس از آنکه تصمیم تان در مورد اندازه گلخانه قطعی شد می توانید لوله ها و رابط های آن ها را تهیه کنید. از آن جایی که این گلخانه مدولار است و سایز آن کاملا به سلیقه شما بستگی دارد، تعداد و طول لوله ها با توجه به اندازه گلخانه ای که در نظر گرفته اید تعیین می شود.

ساخت گلخانه حانگی1

2 –  لوله ها را با استفاده از رابط ها به هم وصل کنید و پایه ها و دیواره ها را تشکیل دهید. (مانند شکل زیر)

ساخت گلخانه حانگی2

3- بعد از ساخت پایه گلخانه سایر قسمت‌های آن را به هم وصل می‌کنیم. لوله های سقف را وصل کنید، سپس لوله های سقف را به لوله های بدنه متصل کنید. لوله های سقف را با زاویه 45 درجه به لوله های بدنه متصل کنید. می‌توانید بر اساس ابتکار خودتان برای گلخانه در تعبیه کنید یا از زیپ و نایلون برای درست کردن در گلخانه استفاده کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

ساخت گلخانه حانگی3

4- گلخانه را روی زمین روی گلدان ها قرار دهید. این کار اجازه می دهد تا در زمان آبیاری به راحتی گلخانه را بردارید و آبیاری به گلدان ها را انجام دهید.

ساخت گلخانه حانگی4

5-  بعد از ساخت گلخانه حال نوبت پوشش گلخانه می‌رسد که می‌توانید پوشش از جنس نایلون (ترجیحاً یو وی) یا از صفحات پلی کربنات استفاده کنید.

ساخت گلخانه حانگی

روش دوم : ساخت گلخانه کوچک با استفاده از قاب عکس:

گلخانه-خانگی0

در مرحله اول شما برای ساخت گلخانه با قاب عکس به 8 قاب عکس نیاز دارید. اندازه قاب عکس ها به این ترتیب است: چهار قاب عکس 12.5 × 17.5 سانتی متر ، دو قاب عکس 20 × 25 سانتی متر، دو قاب 27.5 × 35 سانتی متر. قاب عکس ها را با یک دستمال پاک کنید تا گرد و غباری روی آن ها نباشد.

گلخانه

2- ابتدا باید بدنه اصلی گلخانه را بسازید. قاب های با اندازه 20 × 25 و قاب های 27.5 × 35 را کنار هم قرار دهید به طوری که ضلع 25 و 27.5 سانتی متر در کنار هم قرار بگیرند. یک سوراخ کوچک در لبه داخلی قاب بزرگتر و لبه قاب کوچکتر با دریل ایجاد کنید. سپس با استفاده از یک پیچ به اندازه سوراخ قاب ها را به هم وصل کنید. به وصل کردن قاب ها ادامه دهید تا بدنه اصلی تشکیل شود.

گلخانه1

3- در این مرحله باید سقف گلخانه را با وصل کردن چهار قاب کوچکتر درست کنید. آن ها را به صورت دوتایی به هم وصل کنید و بعد با آن ها یک مثلث برای سقف تشکیل دهید. آن ها را با لولا به هم وصل کنید تا زمانی که می خواهید به گیاهان آب دهید بتوانید آن را باز کنید. دو قاب با اندازه 20 × 25 را به گونه ای در کنار هم قرار دهید که دو ضلع کوچکتر در کنار هم قرار بگیرند سپس آن ها را به هم وصل کنید. این کار را برای دو قاب دیگر هم انجام دهید. قاب های به هم وصل شده را با یک زاویه 90 درجه در امتداد لبه بلندتر در کنار هم قرار دهید.

گلخانه4

4- حال می توانید سقف گلخانه را روی بدنه اصلی قرار دهید به گونه ای که بتوانید به داخل گلخانه دسترسی داشته باشید. سقف را به قسمتی از بدنه که مقداری بلندتر از ضلع کناری بود متصل کنید.

گلخانه5

5 – در قسمت پایانی، بدنه گلخانه را رنگ کنید و دوباره شیشه ها را در قاب قرار دهید. بعد از این کار گیاهان خود را در گلخانه قرار دهید. برای رنگ بدنه از رنگ چوب استفاده کنید. شیشه ها را از داخل گلخانه به قاب ها متصل کنید و از چسب حرارتی برای چسباندن آن ها استفاده کنید. می توانید به جای شیشه از پلاستیک هم استفاده کنید.

گلخانه6

مطلبی که شاید دوست داشته باشید : بهترین زمان برای کاشت زعفران چه زمانی است؟ کاملا اصولی و تایید شده

ساخت کف و داخل گلخانه با موادی ساده اما اصولی :

حال که بدنه گلخانه خود را ساختید نوبت به داخل گلخانه می رسد که باید برای کف گلخانه هم چاره اندیشید. در ادامه مواد لازم برای آماده سازی بستر گلخانه را معرفی نموده ایم :

 1. خرده سنگ: با به کار گیری مقداری خرده سنگ یک سیستم زهکشی ایجاد می کنیم. این سیستم، آبی را که به گیاهان می دهید نگه داری می کند . در این صورت ریشه گیاهان به آب دسترسی دارند بدون اینکه دچار پوسیدگی گردند.
 2. زغال چوب: با استفاده از مقداری زغال چوب می توان کاری کرد که یک فیلتر طبیعی ایجاد شود . این فلتر ریشه گیاه را تمیز و سرحال نگه می دارد.
 3. خاک گلدان: گیاهان منطقه گرمسیری به خاک گلدان معمولی نیاز دارند. اما کاکتوسها احتیاج به خاکی مخصوص به خود دارند.

نحوه ساخت:

 1.  در آغاز با استفاده از مقداری خرده سنگ کف گلخانه را می پوشانیم تا بستر گلخانه ایجاد شود.
 2.  روی خرده سنگها یک لایه از جنس زغال چوب پهن می کنیم تا نقش فیلتر طبیعی را بازی کند.
 3.  می توان برای تزئین کردن اطراف گلخانه از ماسه ها و شن های رنگی استفاده کرد و شکل زیبایی به آن بخشید.
 4. یک لایه خاک به لایه های قبلی اضافه می کنیم. این لایه نقش جبه و پوسته گلخانه را ایفا خواهد کرد.
 5. در نهایت برای لایه آخر ، گیاهان و خزه های زنده را به گلخانه خود اضافه می کنیم. می توان از ۳ یا ۴ نوع گیاه یا خزه زنده استفاه کرد . افزودن خزه های زنده باعث شده که گلخانه کوچک شما ظاهری جنگلی به خود بگیرید و بیشتر شکل طبیعت وحشی را داشته باشد. این خزه ها را می توان بی واسطه روی سطح خارجی گلخانه قرار داده و نیازی به کاشتن آنها نیست.

چنانچه سؤالی در زمینه این مطلب دارید در بخش نظرات، با ما در میان بگذارید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫11 دیدگاه ها

 1. سلام .. جطور لوله پی وی سی را به سه راه وصل کنیم ؟ و نایلون مخصوص کجا می توان خرید؟ ایا با این روش می توان سبزیجاتی همچون خیار و فلفل پرورش داد؟

  1. با سلام……لوله های پی وی سی رو از فروشندگان لوازم لوله و اتصالات، برای اتصال لوله ها از دستگاه مخصوص لوله کشی که حرارتش حدود۳۸۰ درجه هست بایستی استفاده کرد…..در یک گلخانه جهت پرورش هر نوع سبزی جنس اسکلت مهم نیست بلکه نوع آب و هوا،خاک و مداومت در رسیدگی مهمه……..

 2. عرض سلام و ارادت
  گلخانه چوبی را در سایت شما دیدم که فوق العاده شیک و کارامد است ، از حضور شما خواهش میکنم بفرمایید اگر با طول یک متر چه اندازه ای قاب باید سفارش بدم ؟
  سپاسگذار میشم از پاسخ شما ،
  سیاوش ستوده

  1. اگر از قاب هم استفاده نکردی می توانی با استفاده از چوب به هر اندازه ای که دوست داری درست کنی.

 3. سلام
  ببخشید چطوری پلاستیک روی گلخانه رو بکشیم؟
  در ضمن چهارچوب گلخانه ای که ساختم فلزیه (آهن)
  چطور پلاستیک رو دور این چهارچوب محکم کنم؟

 4. سلام سوالم اینه که برای برای گیاه استوایی و گلخانه ای هم یاد بدید چطور درست کنیم گلخانه ای

 5. با سلام خدمت شما غرض از مزاحمت میخواستم بپرسم برای ساخت گلخانه برای پرورش گیاه های آپارتمانی پشت بوم به مساحت ۱۰۰ متر نیاز دارم پرورش پرورش گیاه صرفه اقتصادی هم داره

 6. همه رو بیخیال . صدای گوینده چقدر قشنگ بود خداییش . این باید تو رادیو تلویزیون باشه اینجا چکار میکنه . هرز میره . احسنت

 7. سلام آیا میشه اتاق و پذیرایی آپارتمان رو گلخانه کرد؟ آیا مقرون به صرفه هستش واسه یه درآمد کوچیک. برای نوردهی در شبانه روز چیکار باید کرد؟ تو این مکان اگه میشه سیستم هیدروپونیک رو برای محصولاتی مثل گوجه‌ و خیار درختی توضیح بدین. ممنون

 8. سلام.من میخوام یه گل خونه رو بام خونه ام بزنم.تابستون ها پشت بام خیلی گرم.
  بنظر تون حداقل ابعاد گلخونه ام چقدر باشه که از ثبات دماش خیالم راحت باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا