آموزش عکاسی مقدماتی تا حرفه ای (رایگان)

10 راه/ترفند آسان برای گرفتن عکس های خلاقانه با هر نوع گوشی

چرب زبان

تفکر خلاقانه، کلید گرفتن عکس های خیلی زیبا با گوشی موبایل است. اما اگر فکر می کنید خیلی خلاق نیستید یا افکار الهام بخش ندارید، تسلیم نشوید. در این آموزش، من می خواهم بهترین نکات خود را برای تقویت خلاقیت و پیشرفت چشم عکاسیتان با شما به اشتراک بگذارم. این تکنیک های ساده اما بسیار کارآمد باعث می شود شما از عکس های منحصر به فرد و چشم نواز که می گیرید، استفاده کنید و با افتخار آن ها را با جهانیان به اشتراک بگذارید.

1-از چشم انداز و زاویه ها برای عکس گرفتن استفاده کنید

روش های بسیاری برای عکس گرفتن از یک شی وجود دارد و در نظر گرفتن زاویه یا دیدگاه مناسب، باعث می شود عکس های شما بی نظیر تر شود.
به جای اینکه همیشه عکس را از بالای یک شی بگیرید، چرا سعی نمی کنید سوژه خود را به جای اینکه از بالا ببینید و عکس بگیرید، از پایین از آن عکس بگیرید؟ یا اینکه در مورد نزدیکتر شدن یا دورتر شدن از شی یا چند قدم به یک طرف رفتن فکر کرده اید؟

word image 64

اگر می خواهید شی بزرگی در عکس، قدرتمند و خفن به نظر برسد عکاسی از زاویه پایین گزینه بسیار خوبی است. این زاویه همچنین می تواند به شما امکان ثبت جزئیات بیشتر در پشت زمینه عکس را بدهد که برای ایجاد عمق عکس های منظره و عکس برداری از بازتاب های گودال ها مناسب است.

 


لایتروم

توی این پکهای فوق العاده، عکاسی و ویرایش عکس رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! یه عکس عالی بگیر، با ویرایش زیباترش کن، همه رو انگشت به دهن کن یا اصلا ازش پول در بیار!


 

word image 65

زمانی که خواستید انحراف پس زمینه یک عکس را از بین ببرید، می توانید از زوایه پایین نیز عکس برداری کنید. آسانسور اسکی در عکس بالا در واقع در وسط شهر قرار دارد، اما عکس برداری از آن، از زاویه پایین به ما این امکان را می داد که فقط آسمان را در پس زمینه بندازیم.

word image 66

عکس برداری از یک نقطه که در راس قرار دارد، اثر کاملاً متفاوتی دارد و باعث می شود فرد، نسبت به محیط اطرافش کوچک به نظر برسد و هنگامی که از زاویه ای بسیار دور عکس می گیرید، زمین به پس زمینه عکس شما تبدیل می شود که برای عکس های خلاقانه مانند تصویر زیر بسیار مناسب است.

word image 67

همچنین با استفاده از اینکه قد شما چقدر است، می توانید عکس های خلاقانه زیادی را بگیرید. به جای اینکه همیشه از جلو از خودتان عکاسی کنید، اغلب می توانید با عکس گرفتن از پشت، عکس های جالب تری را ایجاد کنید.

word image 68

این کار خصوصاً در هنگام عکاسی از افراد، بسیار تاثیر گذار است. پنهان کردن چهره فرد از بیننده، هوای رمز و راز و تعلیق ایجاد می کند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

این کار می تواند بیننده را مورد توجه خود قرار دهد که چرا آن ها به دوربین نگاه نمی کنند. بنابراین ذهنشان درگیر این موضوع می شود. رمز و راز، یک راه عالی برای خلق یک داستان جالب در عکاسی شماست.

word image 69

هر موضوعی که از آن عکاسی می گیرید، بهتر است همیشه زوایای مختلف عکسبرداری، دیدگاه ها و زاویه های مختلف را بررسی کنید. جالب است که بدانید یک زاویه متفاوت، چه تفاوتی می تواند در تأثیر خلاقانه بودن عکس شما ایجاد کند.

2-با مقیاس ها در اطرافتان بازی کنید

ایجاد یک مقیاس، یک راه عالی برای نشان دادن اهمیت واقعی موضوع شماست. برای اینکه ایده ای در مورد اندازه عکس موضوعتان به بیننده بدهید، باید موضوع دیگری را با اندازه شناخته شده به عنوان یک مرجع در عکس درج کنید.

word image 70

به عنوان مثال، هنگامی که من از درخت نشان داده شده در بالا عکس می گرفتم، تصمیم گرفتم فردی را که در کنار آن ایستاده است نیز در آن عکس شریک کنم. این کار، تأکید می کند که درخت چقدر عظیم است. بدون داشتن فردی در صحنه، نشان دادن اندازه واقعی درخت به مخاطب، دشوار خواهد بود.

مقیاس نیز می تواند برای اثر خلاق دستکاری شود. با استفاده از تکنیکی به نام ” forced perspective” یا “چشم انداز اجباری” می توانید این تصور را ایجاد کنید که اجسام خاص بزرگتر یا کوچکتر از آنچه که هستند، وجود دارند.

word image 71

این یک روش جالب برای امتحان کردن است و شما می توانید به نتایج واقعاً خلاقانه برسید. برای ایجاد این جلوه، کافی است گوشی خود را در قسمت جلوی هدف مانند کره در عکس بالا را نزدیک به یک شی کوچک قرار دهید.

word image 72

سپس یک شی بزرگتر مانند یک شخص را در پشت آن قرار دهید. فرد باید به اندازه کافی از آن دور باشد تا در مقایسه با جسم جلو، بسیار کوچک به نظر برسد.
این توهم نوری از مقیاس، حاشیه ای سرگرم کننده و خلاقانه را به عکس شما اضافه می کند، و تنظیم آن بسیار ساده است. حتما باید این کار را امتحان کرده و آن را انجام دهید.

3-عمق مناسب را ایجاد کنید

عمق میدان، به میزان تأثیر تصویر از جلو تا عقب اشاره دارد. عمق زیاد میدان، به این معنی است که همه چیز در کانون و مرکز توجه است. عمق میدان کم عمق تنها بخش کوچکی از تصویر را به صورت واضح در عکس نشان می دهد، در حالی که بقیه قسمت های عکس، مبهم است.

word image 73

عمق کم میدان عکس، برای قرار دادن تمرکز اصلی بر روی یک موضوع خاص در صحنه، فوق العاده است. چشم بیننده به طور طبیعی به واضح ترین قسمت تصویر جلب می شود.

شما می توانید در دوربین DSLR دیافراگم را برای کنترل عمق میدان تنظیم می کنید، اما این کنترل در گوشی وجود ندارد.

word image 74

آیا می خواهید بدانید که چگونه می توانید پس زمینه عکس های گوشی خود محو کنید؟ این کار در واقع بسیار ساده است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که حتماً یک شیء نزدیک به لنز دوربین گوشی داشته باشید، سپس روی صفحه ضربه بزنید تا تمرکز خود را روی آن قسمت از صحنه بگذارد.

تمرکز روی یک موضوع نزدیک به طور خودکار پس زمینه را محو کرده تا عمق کمتری از میدان، در عکس ایجاد شود. اگر پس زمینه مبهم به نظر نمی رسد، کمی به موضوعی که می خوواهید آن را به وضوح بندازید، نزدیک تر شوید.

word image 75

از طرف دیگر، شما می توانید از ویژگی حالت Portrait یا پرتره دوربین خود نیز استفاده کنید.

اگر می خواهید حس رمز و راز بودن را در عکس خود ایجاد کنید، استفاده از ویژگی عمق کم میدان نیز می توانید به خوبی استفاده کنید. به عنوان مثال، با مات کردن شخصی در پس زمینه، تصویر می تواند جذاب تر شود؛ زیرا بیننده از خود می پرسد که این چهره، چهره کیست.

بازی با عمق میدان برای عکاسی، سرگرم کننده است و نتایج واقعاً جالبی را به همراه خواهد داشت. فقط به یاد داشته باشید که همیشه موضوعی را انتخاب کنید که می خواهید روی آن تمرکز خیلی بیشتری بکنید.

4-فضاهای خلاصه ای را ایجاد کنید

برخی از خلاق ترین عکس ها به صورت خلاصه در اینجا آمده است. تصاویر انتزاعی را می توان با عکاسی از عناصر اساسی مانند بافت ها، الگوها، خطوط، شکل ها، رنگ ها و بازی با نور، ایجاد کرد.

word image 76

یک عکس انتزاعی، تمایل دارد فقط اصل موضوع را با خودش داشته باشد، نه کل چیز را. بنابراین وقتی موضوعی را مشاهده می کنید که باعث ایجاد یک تصویر انتزاعی خیلی خوبی می شود، همیشه به بخش اصلی نزدیک تر شوید و کل قاب را با الگو، بافت مناسب و غیره پر کنید.

word image 77

با گرفتن تنها بخش کوچکی از موضوع، بدون اینکه محیط اطراف مشخص باشد ، شما شی را از مرکز محیط خارج می کنید. این کار به شما اجازه می دهد موضوعی بسیار معمولی را در پیش بگیرید و چیزی جدید یا متفاوت ایجاد کنید.

word image 78

در حالی که نزدیک شدن به موضوع شما، یک روش عالی برای گرفتن تصاویری با جزئیات پیچیده است، لازم نیست همیشه از همه موضوع ها از نزدیک عکس بگیرید.

زمینی از محصولات زراعی یا امواج در اقیانوس نیز می تواند خلاصه ای از مواردی عالی را ایجاد کند، حتی اگر از فاصله دور، از آن ها عکس گرفته شود.

word image 79

با این حال، همین قوانین، به عنوان خلاصه های کلوزآپ اعمال می شوند. شما هنوز هم باید تمام قاب عکستان را با عنصر انتزاعیی که قصد عکاسی از آن را دارید، پر کنید.

گرفتن عکاسی انتزاعی، آسان تر از چیزی است که فکر می کنید. اشیاء زیادی وجود دارد که شما می توانید از آن ها برای ایجاد یک عکس خلاصه و جالب، استفاده کنید.

word image 80

فقط باید همه چیز را کمی متفاوت تر ببینید و از آن ها عکاسی کنید و به چشم خود آموزش دهید تا به راحتی متوجه الگوها، بافت ها، شکل ها، رنگ ها و غیره در اطراف خود شود.

5-شخصی را در عکس به خوبی جا بدهید

یکی از راه های مورد علاقه من برای جالب تر کردن یک صحنه معمولی اضافه کردن یک شخص به ترکیب است. این کار بسیار آسان بوده اما تأثیر به سزایی در یک عکس دارد.

word image 81

حضور یک شخص در صحنه عکاسی، یک راه عالی برای اضافه کردن یک نقطه کانونی قوی است. این کار به ویژه در عکاسی از چشم انداز که در آن فضای وسیعی از فضای آزاد و بدون هیچ ویژگی مشخصی وجود دارد، بسیار مفید است.

حضور یک شخص در صحنه، چیزی را به بیننده می دهد که باید روی آن تمرکز کند؛ مکانی برای استراحت چشم آن ها. این کار در عکاسی از اهمیت زیادی برخوردار است. زیرا عکس بدون کانون، توجه چندانی را با خودش به همراه ندارد.

word image 82

حضور افراد در عکس، همچنین یک عنصر داستان شگفت انگیزی را به عکس های شما اضافه و منتقل می کنند. آن ها باعث می ش.ند عکس زنده تر شده و ارتباطی بین بیننده و موضوع ایجاد کند.

بیننده سعی خواهد کرد با شخص موجود در عکس ارتباط برقرار کند و او را شناسایی کند و داستانی را در ذهن خود درمورد آنچه اتفاق می افتد ایجاد کند. من واقعا نمی توانم به اندازه کافی بر روی اینکه این تکنیک چقدر قدرتمند و جذاب است، تأکید کنم.

word image 83

اگر می خواهید افرادی را در عکس های خود اضافه کنید، ممکن است به اندازه کافی خوش شانس باشید که عکس های بسیار خوبی از غریبه ها بگیرید، به خصوص در عکس هایی که در خیابان گرفته می شوند.
اما اگر در حومه شهر عکاسی می کنید، بعید است افراد زیادی را پیدا کنید، بنابراین از یک دوست می توانید کمک بگیرید که به شما بپیوندد تا شما از این الگو، عکاسی کنید.

عکاسی از شخصی که می شناسید، به شما این امکان را می دهد تا سوژه ای که انتخاب کردید را بیشتر کنترل کرده و الگوهایی که در ذهنتان دارید را به راحتی روی فرد و محیط، پیاده سازی کنید.

شما حتی می توانید از آن ها بخواهید که لباس های رنگی خاصی بپوشند یا ژست هایی را در عکس بگیرند که در عکس به طور کامل به چشم بیایند.

word image 84

اگر فقط خودتان تنها هستید که عکاسی می کنید، نگران نباشید. شما به سادگی می توانید از خودتان به عنوان موضوع استفاده کنید.
تمام آنچه شما نیاز دارید یک سه پایه کوچک است. سپس از تایمر خودکار در برنامه دوربین یا کنترل از راه دور استفاده کنید تا به شما فرصت دهید تا قبل از گرفتن عکس، خود را در قاب عکس قرار دهید.

6-فضای تاریک و سایه ایجاد کنید

سیلوها و سایه ها روشی هیجان انگیز برای ایجاد تصاویر جذاب هستند. تاریکی، حس فوق العاده ای از رمز و راز و درام بودن را به عکس های شما منتقل می کند.
شرط این که یک عکس خوب بگیرید این است که چگونگی استفاده از نور موجود را بدانید. برای ایجاد یک سایه، با قرار دادن سوژه خود در مقابل منبع نور می توانید شروع کنید.

word image 85

اگر در خارج از خانه عکاسی می کنید، می توانید از نور خورشید و یک آسمان روشن استفاده کنید و اگر در منزل عکاسی می کنید، کافیست سوژه خود را در جلوی پنجره یا منبع نور مصنوعی مانند لامپ قرار دهید.

بعد از درست کردن این عکس، روی صفحه ضربه بزنید تا در جایی که می خواهید، فوکوس خود را تنظیم کنی ، سپس با کشیدن صفحه روی نور، میزان قرار گرفتن در معرض نور را کاهش دهید. هدف، تاریک کردن تصویر است تا زمانی که سوژه شما به عنوان یک طرح کلی در برابر پس زمینه روشن تر ظاهر شود.

برای گرفتن سایه های چشمگیر و خوب، باید با وجود نور شدید عکس بگیرید. به عنوان مثال، یک روز آفتابی روشن، می تواند بهترین سایه های دلخواه شما را ایجاد کند.

word image 86

اگر می خواهید سایه هایی واقعاً طولانیی را در عکس خود بندازید، هنگامی که نور خورشید در آسمان کمتر می شود، باید عکاسی خود را شروع کنید، بنابراین ساعات طلایی طلوع و غروب خورشید زمان های مناسبی برای این کار هستند.

word image 87

اگر می خواهید یک پرتره مرموزی ایجاد کنید، از فرد مورد نظر خود بخواهید که یک هودی یا کلاه بزرگ بپوشد. سپس می توانید آن ها را به گونه ای روی سر فرد قرار دهید که سایه ای تاریک روی چهره آن ها ایجاد شود.

word image 88

همچنین می توانید با استفاده از نور پنجره یا منبع نور مصنوعی، عکس هایی از سایه، در داخل خانه ایجاد کنید.
در طول روز حواستان به میزان نور و سایه هایی که می توان با آن عکاسی کرد، باشد. با حرکت خورشید از آسمان، ظاهر و اندازه این سایه ها تغییر می کند، بنابراین هر ساعت جدید فرصتی جذاب را برای ساختن سایه ای متفاوت، ایجاد می کند.

7-از Props یا پایه ها استفاده کنید

من عاشق استفاده از تکیه گاه ها و پایه ها در عکاسی خود هستم. آن ها یک عنصر سرگرم کننده و خلاق را به عکس های شما اضافه می کنند و شما می توانید از آن ها به روش های مختلف استفاده کنید.

چترها یکی از پایه ها و تکیه گاه های مورد علاقه من هستند. شما می توانید از آن ها برای اضافه کردن رنگ و لعابی فوق العاده به تصاویر خود استفاده کنید و شکل جذاب آن ها می تواند یک کانون مرکزی و توجهی فوق العاده ای را در عکستان ایجاد کند.

word image 89

صندلی، یکی از موارد دیگری است که دوست دارم از آن در عکس هایم استفاده کنم. این صندلی کمی قرمز است. برای جذاب کردن یک عکس معمولی بسیار مناسب است. به خصوص این مسئله که این رنگ با سبز در تضاد است.

همچنین برای عکس برداری، استفاده از پرتره ها می تواند بسیار جذاب باشد. به عنوان مثال شما می توانید از سوژه خود بخواهید که یک کلاه بپوشد، یک گل در دستش نگه دارد یا یک قاب عکس خالی را در اطراف صورت خود نگه دارد.

word image 90

من عاشق نحوه تطابق این کلاه زرد با رنگ لباس موضوعم هستم، همچنین با پنهان کردن چهره اش هوای رمز و راز آلودگی را به عکسم اضافه کرده ام.

اگر فقط برای چند دقیقه، به اطراف خانه خود و ویژگی هایی که دارد، توجه کنید، متوجه می شوید که سوژه های فوق العاده جذابی را می توانید برای عکاسی انتخاب کنید.

8-از سوژه خود، به روش های مختلف عکاسی کنید

وقتی چیزی را پیدا کردید که می خواهید از آن عکس بگیرید، خودتان را به چالش بکشید تا حداقل سه روش مختلف برای عکاسی از آن چیز را پیدا کنید. این کار واقعاً باعث بهبود چشم خلاق شما خواهد شد و باعث مهارت هایتان به عنوان یک عکاس خواهد شد.

لطفا فقط به یک عکس، راضی نشوید. خود را تحت فشار قرار دهید تا گزینه های خلاقانه تری را کشف کنید تا به وسیله آن، چند عکس عالی از همان موضوع بگیرید.

عکس زیر از یک پشه بند در طبیعت است. این عکس فوراً نظر من را به خودش جلب کرد و چشمم را گرفت. زیرا این عکس در یک زمان مناسب در غروب آفتاب گرفته شده است.

word image 91

این تور به آرامی در باد در حال چرخش بود و صحنه ای رویایی را ایجاد می کرد که به نظر می رسید در سراسر باغ در حال رقصیدن است. این فضا، اولین چیزی بود که می خواستم از آن عکس برداری کنم، به همین دلیل عکسی را که در بالا نشان داده شد، گرفتم.
من واقعا بعد از دیدن این عکس، از شدت خوشحالی، پاهامو به زمین می کوبیدم. اما بعد از آن فهمیدم که این سوژه ممکن است فرصت بیشتری را برای عکاسی به من بدهد.

بنابراین نزدیک تر شدم و متوجه شدم که بافت تور کاملاً جذاب است. نور خورشید که به تور برخورد می کرد، سایه ها و خطوط چشم گیری را ایجاد می کرد.

word image 92

این عکس یک الگوی کاملا انتزاعی بود اما من آن را مسحور کننده تر کردم و شروع به عکس برداری کردم. برای اندازه گیری خوب و مناسب، دستم را میان تور پیچاندم و در آخر عکس گرفتم که در آخر خیلی دوستش داشتم.

با وجود اینکه قبلاً چندین عکس را ثبت کرده بودم ، اما هنوز هم می خواستم عکس های خیلی بیشتری را با تور بگیرم. بنابراین به دخترم زنگ زدم و از او خواستم که در عکاسی به من کمک کند. اضافه شدن او به صحنه عکاسی، دوباره باعث شد که یک عکس کاملا متفاوتی را بتوانم بگیرم.

word image 93

این مثال ها نشان می دهد که چگونه من از یک موضوع، چندین عکس متفاوت و جذاب را ثبت کردم تا سه عکس بسیار متفاوت ایجاد کنم. استفاده از این تکنیک برای هر موضوعی که در حال عکس برداری از آن هستید، شما را به فکر فرو می برد تا به شکلی خلاقانه تر بتوانید فکر کنید.

9-به دنبال سوژه های معمولی باشید

راه دیگری که شما می توانید برای تهییه عکس های بسیار خفن از آن استفاده کنید، پیدا کردن سوژه های معمولی در محیط های مختلف است. منظور من این است که مهم نیست که کجا عکس برداری می کنید، می توانید به دنبال عناصر مشترکی مانند خطوط پیشرو، تقارن یا رنگ ها باشید.

word image 94

اگر از هماهنگ سازی تصاویر شهری خود، با استفاده از خطوط قوی و تقارن عکس لذت می برید، سعی کنید به دنبال موارد مشابه در طبیعت باشید.

word image 95

اگر هنگامی که زیر درختی ایستاده اید، به طور مستقیم به بالای خود نگاه کنید، سایبان سرسبز درخت می تواند به همان شکلی که به عنوان یک سقف زیبا در بالای سر شما قرار دارد، می تواند یک تصویر زیبا هم بشود. این واقعیت که هر دو تصویر دارای یک عنصر زرد قوی هستند، باعث ایجاد شباهت زیبایی بین این دو عکس می شود.

10- به مکان هایی که قبلاً از آنها عکاسی کردید، دوباره سر بزنید

یک راه خوب برای بیشتر شدن خلاقیتتان این است که به مکان هایی که قبلاً از آن ها عکاسی کردید، سر بزنید و خود را به چالش بکشید تا تصویری کاملا متفاوت با عکس های قبلی، ایجاد و ثبت کنید.

هر مکان یا شیئی که قبلاً از آن ها عکاسی کرده اید، مانند ساختمان، درخت، دریاچه، پله مارپیچ و غیره را انتخاب کنید و سپس به آن جا برگردید و سعی کنید عکس های مختلفی از همان سوژه بگیرید.

word image 96

شاید بتوانید در زمان دیگری از سال، در هوایی متفاوت یا در نورهای مختلف به آن جا برگردید و عکاسی کنید. این کار واقعا می تواند حال و هوای عکس را تغییر دهد.

سعی کنید موضوع را از زوایای مختلف و از مسافت های مختلف عکس برداری کنید. برای ایجاد یک سوژه جدید، شخصی را به صحنه اضافه کنید. بعضی اوقات کافی است فقط یک دست یا پا را به داخل قاب اضافه کنید تا نسخه جدید و زیبایی را از یک عکس قدیمی بدست بیارید.

نتیجه

تقویت خلاقیت شما کاملا به وضعیت ذهن شما قبل از تجسم، تمرین و آزمایش بستگی دارد. با فکر کردن در مورد آنچه دوست دارید قبل از برداشتن گوشی خود ایجاد کنید، اولین قدم را به سمت یک رویکرد خلاقانه تر برای عکاسی برداشته اید.

و هرچه با استفاده از تکنیک های مختلف و در محیط های مختلف عکس بیشتری بگیرید، جالب تر و منحصر به فرد تر شروع به ایجاد یک عکس جذاب خواهید کرد.

word image 97

تکنیک های پوشش داده شده در این مقاله یک نقطه شروع عالی برای توسعه چشم شما برای عکاسی است و هنگامی که به آن ها تسلط پیدا کردید، می توانید با تمرین زیاد، به یک عکاس خیلی خوب و ماهر تبدیل شوید.

از اشتباه کردن نترسید؛ این کار بخشی از روند یادگیری است. اگر نتوانستید به نتیجه ای برسید، خودتان را ارزیابی کنید که چه اشتباهی را انجام دادید و به این فکر کنید که چگونه می توانید دفعه بعد، عکس بهتری را نسبت به عکس قبلی ثبت کنید.

نکته جالب در مورد عکاسی این است که هر وقت شما عکاسی می کنید، چیز جدیدی یاد می گیرید. پیشرفت خلاقیت شما در حال حاضر، در حال انجام است، بنابراین شما قطعا می توانید از روز قبل بهتر شوید.

تکنیک های عمومی عکاسی

تکنیک های پیشرفته تر عکاسی

ویرایش عکس

عکاسی با گوشی

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا