آموزش عکاسی مقدماتی تا حرفه ای (تصویری)

7 اشتباه رایج در عکاسی از مناظر طبیعی +روش حل مشکل

اگر زیاد به عکاسی از مناظر طبیعی می پردازید، به احتمال زیاد اشتباهاتی هم دارید ولی متوجه اشتباهات خود نیستید و این اشتباهات در عکاسی شما تأثیر می‌گذارد. برای شناختن این اشتباهات مطلب زیر را بخوانید که از زبان چند عکاس حرفه ای نقل می شوند.

۱- عکاسی در نور بد

با رایج‌ترین اشتباه در عکاسی از مناظر طبیعی شروع می‌کنم: عکاسی در نور کم. برای عکاسی موفقیت‌آمیز از مناظر طبیعی، داشتن نور کافی و خوب ضروری است. می‌خواهم بگویم بدون نور مناسب حتی نمی‌توانید یک عکس خوب هم بگیرید. حتی اگر بهترین تنظیمات را هم داشته باشید، با نور نامناسب عکس‌هایتان خراب می‌شود.

خب نور بد به چه معناست؟

در دو موقعیت نور بد است. یک، عکاسی در ظهر یعنی زمانی که نور خورشید عکس‌هایتان را خراب می‌کند. طبیعتاً آفتاب ظهر برای عکاسی از مناظر طبیعی هم مناسب نیست. دو، عکاسی در نور کم و در هر موقع از روز که نور کم است. اگر در چنین نوری عکاسی کنید عکس‌هایتان تار می‌شود.

حالا سؤال اینجاست، نور خوب به چه معناست؟ من توصیه می‌کنم در دو شرایط عکاسی کنید:

 1. وقتی آسمان ابری است و می‌توانید عکس‌های محشری بگیرید. نور ابرها برای سوژه‌های رنگی بسیار مناسب است زیرا ابرها نور را پخش می‌کنند و سوژه رنگی‌تر می‌شود.
 2. عکاسی در ساعات طلایی یعنی قبل از طلوع و بعد از غروب خورشید. نور در این ساعات طلایی، گرم و درخشنده و عالی است. حتی برای یک‌بار در عمرتان که شده از این صحنه‌های خیره‌کننده عکس بگیرید. درواقع اکثر عکس‌های مناظر طبیعی در این ساعات طلایی گرفته می‌شود.

۲- عکاسی از سوژه در ارتفاع و حالت ایستاده

اشتباه رایج دیگر توجه نکردن به زوایا است (مخصوصاً زمانی که ایستاده و از پایین از سوژه عکس می‌گرید). این نوع عکس‌برداری مخصوصاً در حیات‌وحش و عکاسی از نزدیک مشکل ایجاد می‌کند زیرا عکاسی از بالا به پایین حس تسلط و جدایی را به مخاطب القا می‌کند. به‌جای عکس گرفتن از بالا به پایین، سعی کنید با سوژه هم‌سطح شوید. با این کار، مخاطب ارتباط بیشتری با عکس برقرار می‌کند.

nature-photography-mistakes-40.jpg

حتما بخوانید: هرآنچه درباره نورپردازی در عکاسی باید بدانید تا یک حرفه ای تمام عیار شوید!

و تنها از یک زاویه عکس نگیرید. سعی کنید از زوایای مختلف از طبیعت عکس بگیرید. برای خلاقیت بیشتر سعی کنید از زاویه‌ای که تابه‌حال عکاسی نکرده‌اید عکس بگیرید و یا روی زمین دراز بکشید و از پایین به بالا عکس بگیرید.

۳- استفاده از پس‌زمینه به‌هم‌ریخته و شلوغ

در عکاسی از مناظر طبیعی داشتن پس‌زمینه مناسب بسیار مهم است. اگر پس‌زمینه خوبی نداشته باشید عکس‌ها برای مخاطبان جذاب نخواهد بود. یکی از اشتباهات رایج دیگر پس‌زمینه شلوغ است. باید تمام تلاش خود را بکنید تا پس‌زمینه به‌هم‌ریخته نباشد. باید پس‌زمینه‌ای ایجاد کنید که:

 • رنگ یکنواخت داشته باشد
 • سوژه اضافی نداشته باشد
 • شکل و خطوطی در پس‌زمینه ایجاد نشده باشد

nature-photography-mistakes-23.jpg

هدف شما این است که سوژه در چشم باشد و برای این کار باید موارد اضافی را از پس‌زمینه حذف کنید و فقط چیزهایی که لازم است را نگه‌دارید.

۴- عکاسی از سوژه‌های بی‌کیفیت

زمانی که سوژه‌ای پیدا کردید مطمئن شوید که سوژه خراب، کثیف و بی‌کیفیت نباشد. این مرحله معمولاً فراموش می‌شود اما رعایت کردن آن برای عکاسی خوب بسیار اهمیت دارد. توصیه می‌کنم همیشه سوژه را به‌سرعت بررسی کنید. اگر سوژه عکاسی‌تان یک گل است، این سؤالات را از خود بپرسید:

 • آیا سوراخ و عیب و ایرادی دارد؟
 • آیا کثیف و لکه‌دار است؟
 • آیا وسط گل حشره‌ای وجود دارد؟

nature-photography-mistakes-17.jpg

اگر سوژه عکاسی‌تان منظره طبیعی است، این سؤالات را از خود بپرسید:

 • آشغال و یا چیزی که ساخته انسان باشد در عکس وجود دارد؟
 • آیا سوژه اصلی خرابی دارد؟

لازم نیست عمیق بررسی کنید فقط باید مطمئن شوید شکل و ظاهر سوژه‌تان خوب باشد.

حتما بخوانید: آموزش ۲۰ نکته بسیار مهم عکاسی که دنیای من را تغییر دادند!

۵- استفاده نکردن از فوکوس عکس

اشتباه دیگری که موجب خراب شدن عکس‌ها می‌شود این است که از قابلیت فوکوس استفاده نکنید زیرا در هر عکس کمی باید فوکوس شود. منظورم این است که سوژه باید در کانون عکس باشد. سوژه می‌تواند در هر نقطه از کادر باشد اما باید تمرکز و فوکوس روی آن باشد.

nature-photography-mistakes-34.jpg

اگر از منظره طبیعی عکس می‌گیرید سعی کنید هم‌روی سوژه و هم پس‌زمینه فوکوس کنید. اگر از حیات‌وحش عکس می‌گیرید سعی کنید فقط روی سوژه فوکوس کنید. و اگر از نزدیک از سوژه عکس می‌گیرید سعی کنید خطوط سوژه واضح باشد تا چشم بیننده بلافاصله بعد از دیدن عکس به آن بیفتد.

۶- عکاسی از مناظری که رنگ متضاد کمی دارند

این اشتباه کمی قابل‌چشم‌پوشی است اما بااین‌حال عمل کردن به آن را فراموش نکنید. هنگام عکاسی از مناظر طبیعی سعی کنید از مناظری که رنگ متضادی ندارند عکس نگیرید. منظورم منظره‌هایی است که تنوع رنگی کمی دارند. مناظری که رنگ متضاد کمی دارند می‌توانند کلاً سفید، قرمز، آبی و یا سیاه باشند.

چرا رنگ متضاد نداشتن ایراد است؟

نبود رنگ متضاد موجب می‌شود که رنگ تمامی سوژه‌ها در هم ترکیب شود و سوژه واضح نباشد و شما چنین چیزی نمی‌خواهید. در عوض به دنبال سوژه‌هایی باشید که در تضاد بارنگ پس‌زمینه باشند و دنبال مناظری باشید که کمی سایه و کمی نور داشته باشد.

nature-photography-mistakes-43.jpg

این را هم بگویم که برای خلق عکس‌های هنری می‌توانید از مناظری که رنگ متضاد ندارند استفاده کنید اما باید هوشمندانه این کار را بکنید چون هر آن ممکن است عکس خراب شود. بنابراین توصیه می‌کنم از رنگ‌های متضاد در مناظر استفاده کنید.

۷- پردازش نکردن عکس‌های طبیعت

سه چیز مهم در عکاسی مناظر طبیعی وجود دارد:

 1. نور
 2. ترکیبات
 3. پردازش بعد از عکاسی (پست پروداکشن)

اگر سه مورد بالا را به‌درستی انجام دهید شما عکس‌های خوبی می‌گیرید. تا به الان درباره نور و عکاسی در ساعات طلایی، ترکیب و فوکوس کردن صحبت کرده‌ایم و الان می‌خواهیم به پردازش و ویرایش بعد از عکاسی بپردازیم. بدون پردازش عکس، سوژه شما خیلی به چشم نمی آید زیرا ویرایش و ادیت عکس است که آن را جذاب می‌کند.

nature-photography-mistakes-25.jpg

نباید زیاد از حد هم ادیت کنید.

چند توصیه برای عکاسی از تمامی سوژه‌ها:

 1. نوردهی عکس را تنظیم کنید. یک اشتباه رایج این است که عکستان بدون نور باشد. پس دقت کنید تا سایه‌های عکس جزئیات را خراب نکند.
 2. تضاد رنگی را بررسی کنید. در کل توصیه می‌کنم تضاد عکس‌های طبیعت را زیاد کنید زیرا این کار موجب وضوح بیشتر و جذابیت عکس‌هایتان می‌شود.
 3. مقدار رنگ را بررسی کنید. زیاد پررنگ کردن عکس‌ها چیزی خوبی نیست اما می‌توانید برای عمق بخشیدن به عکس‌های اندکی رنگ‌ها را پررنگ کنید ولی دقت کنید طبیعی باشد.

حتما بخوانید: ۷نکته بسیار مهم درباره تنظیمات دوربین شما برای عکاسی پرتره (عکاسی چهره) +فیلم

اگر این سه مورد را رعایت کنید، عکس‌های مناظر طبیعی شما خیلی بهتر خواهند شد.

یک ویدیوی جالب

 

دانلود ویدیو

تکنیک های عمومی عکاسی

تکنیک های پیشرفته تر عکاسی

ویرایش عکس

عکاسی با گوشی

پایین-عکاسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن