مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

پماد تتراسایکلین برای پوست (روش استفاده و نکات مهم)

چرب زبان

پماد تتراسایکلین یک آنتی بیوتیک به شکل پماد موضعی است. این دارو برای درمان و پیشگیری از عفونت های باکتریایی پوست استفاده می شود. به عنوان مثال ممکن است فردی از این پماد برای جلوگیری از عفونت کردن سوختگی ها، بریدگی ها و خراش ها استفاده کند. با این حال در بیشتر موارد این دارو برای درمان زخم های جزئی استفاده می شود نه جراحات شدید. همچنین ممکن است فردی از این پماد برای درمان عفونت های پوستی که قبلاً ایجاد شده اند استفاده کند.

از پماد تتراسایکلین ممکن است برای جلوگیری از عفونت بریدگی و خراش های جزئی استفاده شود.

اگر فردی دچار سوختگی، بریدگی یا نوع دیگری از زخم ها باشد به منظور جلوگیری از رشد باکتری ها در ناحیه زخم، ممکن است از پماد تتراسایکلین استفاده شود. رشد باکتری ها در ناحیه ی آسیب دیده، ممکن است منجر به عفونت شود. از تتراسایکلین همچنین برای درمان انواع عفونت های فعال پوست استفاده می شود.

زخم و حساسیت پوستی

اگر از این پماد بمدت دو هفته برای درمان عفونت پوستی استفاده شود و بهبودی حاصل نگردد، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرد. از تماس پماد تتراسایکلین با چشم خود جلوگیری کنید و در صورت وارد شدن پماد به داخل چشم، از آب سرد برای شستشوی استفاده نمایید. بعلاوه تتراسایکلین معمولاً برای استفاده در انواع زخم های عمیق یا سوختگی شدید، توصیه نمی شود.

سوختگی پوست

سوختگی پوست با استفاده از پماد تتراسایکلین قابل درمان است.

جالب اینجاست که وقتی فردی تتراسایکلین را روی پوست خود قرار می دهد، ممکن است قسمتی از پوست که در تماس با پماد است، زرد شود. برای از بین بردن زردی پوست، محل را با آب و صابون بشویید. پزشکان معمولاً به بیماران توصیه می کنند قبل از شستشو، پماد را برای مدت طولانی روی پوست خود نگه دارند. این بدین خاطر است که دارو برای مبارزه با عفونت، به زمان نیاز دارد. علاوه بر این توجه نمایید که پماد تتراسایکلین می تواند لباس را به طور دائمی لکه دار کند.

پماد تتراسایکلین

همانطور که گفته شد، از پماد تتراسایکلین ممکن است به صورت موضعی برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده شود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

پماد تتراسایکین معمولا اختلالات دارویی زیادی ایجاد نمی کند. با این حال معمولاً توصیه می شود از استفاده از محصولات پوستی استروئیدی بهمراه تتراسایکلین موضعی اجتناب کنید. علاوه بر این بهتر است قبل از استفاده از هر محصول پوستی دیگر همراه با پماد تتراسایکلین، با دکتر مشورت کنید.

پماد تتراسایکین

آیا تتراسایکلین به درمان آکنه کمک می کند؟

بله، بسیاری از مطالعات نشان داده اند که تتراسایکلین یک گزینه درمانی موثر برای آکنه است. اگر تتراسایکلین طبق دستورالعمل استفاده شود، در کاهش التهاب و از بین بردن برخی از باکتری های ایجاد کننده آکنه به خوبی عمل می کند.

بعلاوه، این مطالعات همچنین نشان داده است که برای درمان آکنه، نوع تتراسایکلین یا روش استفاده از آن تفاوت خاصی در بهبودی ایجاد نمی کند. بعبارت دیگر تقریباً همه ی انواع تتراسایکلین یا روش های مختلف استفاده از آن، قادر به درمان اکثر آکنه ها هستند. در واقع به نظر می رسد حتی دوزهای مختلف نیز اثر یکسانی در درمان آکنه دارند.

مطالعه انجام شده روی درمان آکنه با تتراسایکلین که توسط مرکز پزشکی دانشگاه Cincinnati انجام شد، سه گروه را با هم مقایسه کرد. گروه اول از قرص خوراکی دارونما و محلول موضعی تتراسایکلین استفاده کردند. گروه دوم از قرص تتراسایکلین و محلول موضعی دارونما استفاده کردند. گروه سوم هم از قرص دارونما و هم از محلول موضعی دارونما استفاده كردند (گروه كنترل).

چگونه به صورت طبیعی زیباتر شویم؟ (3 گام کاملا موثر)

آنها دریافتند که هر دو گروهی که از تتراسایکلین (موضعی یا خوراکی) استفاده کردند، اثرات مشابهی بر آکنه مشاهده کردند و نتایج آن بسیار بهتر از گروه دارونما بود. این مطالعه نشان می دهد که لزوماً هیچ تفاوتی بین روش های تجویز تتراسایکلین وجود ندارد. به نظر می رسد درمان آکنه با همه ی اشکال تتراسایکلین موثر است.

با این حال تتراسایکلین یک داروی کامل نیست. رایج ترین مشکل تتراسایکلین، مقاومت باکتریایی است. هنگام استفاده از این دارو مانند سایر آنتی بیوتیک ها، امکان سازگاری باکتری ها و ایجاد مقاومت در برابر دارو وجود دارد. اگرچه ممکن است مقاوم شدن آکنه ها به دارو خطرناک نباشند، اما به مرور زمان درمان را بسیار دشوارتر می کند.

علاوه بر این، تتراسایکلین به طور کامل آکنه را درمان نمی کند. بیشتر مطالعات انجام شده در مورد درمان آکنه با تتراسایکلین نشان می دهد که این دارو موجب بهبودی آکنه ها می شود نه پاکسازی کامل آنها. تتراسایکلین همه ی باکتری ها را از بین نمی برد و برای برخی باکتری ها، باعث ایجاد آکنه یا قرمزی گونه ها می شود.

دیگر مزایای تتراسایکلین

تتراسایکلین یکی از رایج ترین داروهایی است که برای درمان آکنه های خفیف، متوسط ​​و شدید تجویز می شود. این دارو نسبت به سایر داروها هزینه کمتری دارد و گرچه تعدادی عوارض جانبی به همراه دارد اما این عوارض نسبت به عوارض ایجاد شده توسط سایر آنتی بیوتیک ها، کمتر است.

راز صافی پوست (25 روش طبیعی داشتن پوست بی نقص)

نکاتی در مورد تتراسایکلین

تتراسایکلین قوانین خاصی دارد که برای کارایی موثر دارو باید رعایت شوند. تتراسایکلین در هر زمان از روز قابل استفاده نیست و باید زمان خاصی برای آن درنظر گرفت. برخی از این قوانین عبارتند از:

  • تتراسایکلین خوراکی را باید تا حد امکان با معده خالی مصرف کنید. این امر نه تنها اثربخشی آن را افزایش می دهد بلکه اعتقاد بر این است که خطر مقاومت به دارو را هم کاهش می دهد.
  • تتراسایکلین می تواند تا حدی متابولیزه شود، بنابراین توصیه می شود که به منظور ثابت نگه داشتن مقدار آن در خون، هر روز در یک ساعت معین مصرف شود.
  • تتراسایکلین را نباید با هر نوع غذا یا مکمل دارای آهن یا روی مصرف کرد و همچنین نباید آن را به همراه شیر یا سایر محصولات لبنی مصرف نمود.
  • تتراسایکلین باید توسط پزشک توصیه و تجویز شود. داروهایی وجود دارد که با تتراسایکلین تداخل دارند و علاوه بر این مصرف تتراسایکلین درصورت ابتلا به برخی بیماری ها می تواند خطرناک باشد.

تتراسایکلین یک درمان قطعی برای آکنه نیست. از آنجا که هنوز باکتری هایی در پوست شما زنده هستند، به محض قطع مصرف تتراسایکلین، آکنه ها دوباره شروع به رشد می کنند.

اثرات جانبی

تتراسایکلین یک آنتی بیوتیک است و مصرف آنتی بیوتیک ها همیشه خطرات خاص خود را دارد.

کرم تتراسایکلین به طور معمول عوارض جانبی زیادی ندارد و اکثر افراد آن را به خوبی تحمل می کنند. اما در برخی افراد ممکن است قرمزی و تحریک پوست دیده شود. در موارد نادر ممکن است فرد پس از استفاده از این نوع پماد آنتی بیوتیک، تاول بزند یا با پوسته پوسته شدن پوست مواجه شود. برخی افراد هم ممکن است در ناحیه مورد استفاده درد داشته باشند.

زنان از چه نوع چهره مردانه خوششان می آید؟ مردان چطور؟

قبل از در نظر گرفتن عوارض جانبی، مهمترین نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که شما باید تتراسایکلین را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. نخوردن دارو یا مصرف نامنظم آن، باعث افزایش مقاومت باکتری ها در برابر دارو می شود. از بین بردن باکتری های مقاوم به دارو، بسیار دشوار است و به این ترتیب تتراسایکلین نمی تواند نقشی در درمان آکنه داشته باشد. در موارد نادر، مصرف تتراسایکلین طبق دستور پزشک هم می توانند مقاومت باکتریایی ایجاد کند.

همچنین این خطر نادر وجود دارد که مصرف تتراسایکلین برای درمان آکنه، باعث مقاومت باکتری های دیگر در برابر تتراسایکلین شود که ممکن است خطرات خاص خود را به همراه داشته باشد. با این حال احتمال این امر بسیار نادر است.

اما بطور کلی سطح سمیت تتراسایکلین کم است و بیشتر عوارض جانبی آن نادر است. اما مانند سایر داروها، تتراسایکلین هم عوارض جانبی مختلفی دارد که ممکن است بر توانایی شما در ادامه مصرف دارو تأثیر بگذارد.

شایعترین عوارض جانبی عبارتند از:

  • حالت تهوع
  • ناراحتی معده
  • دانه های پوستی
  • گلو درد

تتراسایکلین هم مانند بسیاری از آنتی بیوتیک ها، می تواند در حین نابود کردن باکتری های بد و بیماری زا، باکتری های خوب را هم از بین ببرد. در نتیجه تتراسایکلین می تواند بر سلامت مناطقی از بدن که باکتری های خوب در آن وجود دارد، تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ممکن است ناراحتی روده در نتیجه از دست دادن باکتری های خوبی باشد که به هضم غذا کمک می کند.

یکی از عوارض جانبی آکنه تتراسایکلین، افزایش عفونت های مخمری در زنان است. این هم در نتیجه ی از بین رفتن باکتریهای خوب واژن در اثر مصرف تتراسایکلین است. درصورت عدم وجود این باکتری های خوب، ممکن است عوارضی مانند عفونت، التهاب و ترشحات ایجاد شود.

نشاسته ذرت برای پوست: 9 روش استفاده موثر

تتراسایکلین همچنین ممکن است باعث حساسیت به آفتاب شود. حساسیت به آفتاب احتمال آفتاب سوختگی را افزایش پیدا میدهد. همچنین ممکن است در نتیجه قرار گرفتن در معرض آفتاب، واکنش های دیگری مانند بثورات یا التهاب ایجاد شود.

استفاده از داروهای قوی منقضی شده نیز ممکن است منجر به نارسایی کلیه شود که می تواند بسیار خطرناک باشد.

بروز واکنش های آلرژیک در هنگام مصرف این دارو معمول نیست، اما اگر از آن چشم پوشی شود می تواند خطرناک باشد. بثورات یکی از رایج ترین واکنش های آلرژیک مشاهده شده است. همچنین تاری دید، تب و درد معده ممکن است نتیجه آلرژی به تتراسایکلین باشد. اگر آلرژی های جدی و شدیدی تجربه کردید، مهم است که بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

در موارد نادر، تتراسایکلین ممکن است باعث آسیب کبدی شود.

عوارض تتراسایکلین بر دندان ها: مطالعات نشان داده است که تتراسایکلین باعث تغییر رنگ دندان به خصوص دندانهایی که هنوز در حال رشد هستند، می شود.

به همین دلیل مصرف تتراسایکلین برای کسانی که هنوز دندان در حال رشد دارند یا باردار هستند توصیه نمی شود. تتراسایکلین می تواند دندان های بزرگسالان را نیز لکه دار کند و باعث شود آنها به رنگ خاکستری تبدیل شوند. این نوع واکنش معمولاً موقتی است اما در موارد نادر ممکن است دائمی باشد.

عوارض تتراسایکلین برای درمان آکنه

تتراسایکلین یک درمان موثر برای آکنه است. باکتری های پوست را پاک می کند و کنترل آکنه را آسان می کند.

با این حال تتراسایکلین برای همه مناسب نیست. خطرات ناشی از عوارض جانبی و احتمال ایجاد مقاومت باکتریایی، ممکن است تتراسایکلین را به گزینه ای نامناسبی برای درمان آکنه تبدیل کند خصوصاً اگر روش های جایگزین و مطمئن تری وجود داشته باشد. همچنین ممکن است تتراسایکلین برای درمان جوش صورت مناسب نباشد، زیرا باکتری های ایجاد کننده آکنه نیز می توانند از آنتی بیوتیک ها مصون بمانند.

5 روش خانگی برای رفع چین و چروک پوست صورت و گردن

هنگامی که صحبت از آکنه و تتراسایکلین می شود، بهتر است گزینه های درمانی دیگر نیز در نظر گرفته شوند. گاهی اوقات و برای برخی افراد ممکن است تتراسایکلین بهترین راه برای درمان آکنه در کوتاه مدت یا بلند مدت نباشد. به همین دلیل توصیه می شود تنها با تجویز پزشک اقدام به مصرف دارو نمایید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا