آموزش عکاسی مقدماتی تا حرفه ای (تصویری)

10 سوال بسیار مهم که موقع عکاسی باید درباره سوژه تان مدنظر داشته باشید!

وقتی دوربین دیجیتالی خود را برای عکاسی در دست گرفته اید و قبل از اینکه شاتر را فشار دهید به چی فکر می‌کنید؟ اگر مثل بیشتر عکاسان دیجیتالی باشید به چیز خاصی فکر نمی‌کنید و فقط می‌خواهید از لحظه عکس بگیرید و رد شوید. اگرچه با عادت به پرسیدن این سوال ها قبل از عکاسی،در عکس گرفتن پیشرفت خواهید کرد. در اینجا به ده سؤالی که قبل از عکس گرفتن باید از خودتان بپرسید می‌پردازیم.

۱- چه روایتی را میخواهم به تصویر بکشم؟

story.jpg

این سؤال بسیار مهمی ست که در تنظیم ترکیب، کادربندی، نوردهی و …کمکتان می‌کند. در اصل سؤالی که باید پرسید این است که”چرا این عکس را می‌گیرم؟ هدف عکس چه چیزیست؟ چه چیزی را می‌خواهم به مخاطب منتقل کنم؟” با این روش می‌توانید از لحظاتی که می‌خواهید شکار کنید عکس بگیرید. احتمالاً عکسی که گرفته‌اید یا یک عکس لحظه ایست و یا برای گرفتنش مراحل طولانی را پشت سر گذاشته اید.

۲- نقطه کانونی عکس چه چیزیست؟

focal-point.jpg

در این عکس نگاه اصلی مخاطبان به چه چیزیست؟ وقتی در مورد آن تصمیم گرفتید زمان آن رسیده است که به کادربندی بپردازید. راه‌های مختلفی برای تقویت کانون عکس وجود دارد.

حتما بخوانید: راهنمای عکاسان: اکشن ویژه خودتان را برای ویرایش تصاویر در فتوشاپ بسازید!

۳- نقاط کانونی دیگر کدامند؟

remove-clutter.jpg

وقتی در مورد کادر و سوژه‌ای که می‌خواهید نگاه مخاطب به آن بیفتد تصمیم گرفتید، نگاه دوباره‌ای به‌عکس بی اندازید تا درباره اضافه کردن و یا حذف نقاط کانونی دیگر تصمیم بگیرید. وجود نقطه کانونی دوم می‌تواند به‌عکس عمق دهد اما ممکن است حواس مخاطب را پرت کنند پس یا موقعیت خود را عوض کنید، فاصله کانونی/عمق کانونی را تنظیم کنید و یا آن را از عکس حذف کنید. همچنین به یاد داشته باشید که برای راحتی کار، اگر در عکس دو نقطه کانونی باشد شاید ارزش آن را داشته باشد تا دو عکس جداگانه از هرکدام بگیرید.

۴- چه چیزی در پس‌زمینه و پیش‌زمینه عکس است؟

background.jpg

پس‌زمینه عکس بیشترین جاییست که حواس بیننده را در عکاسی دیجیتال پرت می‌کند. نگاهی به پس‌زمینه سوژه بی اندازید تا ببینید چه چیز دیگری وجود دارد (همین کار را برای پیش‌زمینه هم انجام دهید). ببینید می‌خواهید پس‌زمینه فوکوس شود یا بلوری و تار باشد.

۵- به‌اندازه کافی نزدیک شدم؟

birthday-party-3.jpg

اشتباه رایج دیگر در عکاسی دیجیتال این است که سوژه در کادر عکس خیلی کوچک باشد. عکس از نمایه نزدیک، زنده‌تر به نظر می‌آید و جزئیات بیشتری از سوژه را نشان می‌دهد. برای این کار خودتان را به سوژه نزدیک کنید، سوژه را جلوتر بیاورید و یا از یک لنز با فاصله کانونی زیاد استفاده کنید تا حس نزدیکی به سوژه ایجاد شود.

۶- منبع اصلی نور چه چیزیست؟

sunrise-2-1.jpg

همیشه به نور سوژه توجه کنید. بدون نور مناسب جزئیات و وضوح عکس را از دست می‌دهید. برای جبران می‌توانید میزان حساسیت نور و سرعت شاتر را زیاد کنید (که موجب ایجاد نویز و تار شدن عکس می‌شود). منبع اصلی نور چه چیزی است؟ از کجا می‌آید؟ به منبع مصنوعی نور نیاز دارید؟(فلش و غیره) نیاز هست که دوربین را روی سه‌پایه ثابت کنید تا دوربین نلرزد؟ و…

حتما بخوانید: ۷ اشتباه رایج در عکاسی از مناظر طبیعی +روش حل مشکل

۷- کادربندی درست است؟

crooked-2.jpg

خیلی از عکس‌های خوب با کادربندی بیرون از خط خراب‌شده‌اند. همیشه باید شیب افقی، مردم و ساختمان‌ها را چک کنید. یکی از سؤال‌های مربوط به این مطلب این است که”دوربین را درست گرفته‌ام؟” بیشتر مردم درست نمی‌گیرند و دستشان می‌لرزد و کادربندی آن‌ها درست از آب درنمی‌آید.

۸- از چه زاویه‌های دیگری می‌توانم عکس بگیرم؟

pet-dog.jpg

اگر جلوی ده تا عکاس دیجیتال یک صحنه بگذارید احتمالاً بیشتر آن‌ها عکس مشابهی از همان موقعیت می‌گیرند. عکس‌های استانداردی که همه می‌توانند بگیرند را رها کنید و در عوض سعی کنید از زوایا و پرسپکتیو جدید عکس بگیرید تا عکس‌هایتان خاص‌تر از بقیه شود.

۹- نوع گرفتن دوربین با فرمت‌های مختلف چگونه تغییر می‌دهد؟

بیشتر عکاسان عادت دارند با همان روش‌های همیشگی دوربین را بگیرند (افقی، منظره، عمودی و یا پرتره). اگرچه استفاده از یک روش ایرادی ندارد اما به یاد داشته باشید که با تغییر فرمت عکس، اثر و نقش عکس هم عوض می‌شود. همچنین می‌توانید دوربین را برای عکس‌برداری بهتر، با زاویه نگه‌دارید.

حتما بخوانید: چطور با گوشی هوشمند خود از طبیعت عکسهای حرفه ای بگیریم؟

۱۰- مسیر حرکت چشم بیننده چگونه است؟

diagonal-2.jpg

این نکته به نقاط کانونی مربوط می‌شود اما به خاطر داشته باشید زمانی که از سوژه ثابتی عکس می‌گیرید، چشم بیننده هنگام دیدن آن ثابت نیست و خطوط عکس را دنبال می‌کند و جذب رنگ و شکل عکس‌ها می‌شود. پس به این عوامل بصری دقت کنید تا عکس‌های بهتری بگیرید.

حتما بخوانید: آموزش ۲۰ نکته مهم عکاسی با موبایل برای تبدیل شدن به یک حرفه ای!

البته نمی‌توانید تمام این سؤال‌هارا هنگام عکاسی به یاد بیاورید اما سری بعد که دوربین دیجیتال به دست گرفتید اقلاً دو سه تا از این سؤال‌ها را از خود بپرسید. با گذر زمان ملکه ذهنتان می‌شوند و به خودتان می‌آیید و می‌بینید تمامی این موارد را رعایت کرده‌اید.

پایین-عکاسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن