سایر هنرهای مهم

یقه انگلیسی و 7 مدل رایج یقه که باید بشناسید

چرب زبان

بین این همه لباس جورواجور با یقه های مختلف، گاهی اوقات انتخاب پیراهنی که یقه مناسبی دارد سخت می شود. یقه لباس را نباید دست کم گرفت، چون روی ظاهر شما تاثیر زیادی می گذارد. یقه مناسب فرم مناسبی به صورتتان می دهد و مدل لباستان را برجسته تر می کند.

اما قبل از اینکه به مدلهای رایج و محبوب یقه بپردازیم، اول بیایید اجزای مختلف یقه لباس را بررسی کنیم:

 • نوار یقه (Collar Band): قسمتی از یقه که دور گردن می پییچد.
 • لبه یقه (Collar points): دو نوک تیز یقه
 • پهنای یقه (Collar Spread): فاصله بین دو لبه یقه
 • طول لبه یقه (Collar Point length): فاصله نوک یقه تا نوار یقه
 • ارتفاع یقه (Collar Height): ارتفاع نوار یقه

مدلهای مختلف یقه

مدلهای مختلف یقه

1- یقه لبه صاف یا ایتالیایی (straight point collar/ Italian collar)

یقه ایتالیایی یکی از رایج ترین مدلهای یقه است که نشانه مخصوصش باریک بودن لبه های یقه است. این مدل یقه فرم صورت شما را لاغرتر نشان می دهد و برای همین برای افرادی که صورتهای گرد یا گردن پهنی دارند خیلی مناسب است. پیراهنهایی که یقه لبه صاف دارند برای مناسبتهای رسمی و اجتماعی توصیه می شوند و بهتر است با کراوات سایز متوسط پوشیده شوند.

 


طراحی لباس

توی این پک فوق العاده، طراحی لباس رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! خیلی راحت یه طراحی لباس حرفه ای شو، با هنرت همه رو انگشت به دهان کن یا اصلا باهاش پول در بیار!


 

2- یقه پهن انگلیسی یا یقه انگلیسی (English spread collar/ English collar)

 

قدیمی ترین یقه انگلیسی همین یقه پهن انگلیسی است. این مدل درست مثل اسمش پهن است و لبه های آن از هم فاصله دارند. علاوه بر این، نوک لبه های یقه به جای اشاره به پایین به سمت بیرون زاویه دارند.

یقه پهن برای آقایانی که صورتهای باریک و لاغری دارند مناسب است چون باعث می شود صورتشان فرم گردی به خودش بگیرد. پیراهن های یقه انگلیسی را می توانید کراوات سایز متوسط یا بزرگ و یا حتی بدون کراوات بپوشید و همچنان ظاهر شیکی داشته باشید.

شناخت نوع لباس و فرد مهم است: ست کردن بدن با لباس برای خانم ها  ست کردن بدن با لباس برای آقایان

3- یقه برش دار یا فرانسوی (Cutaway collar / French collar)

فاصله بین دو لبه در یقه برش دار نسبت به یقه پهن انگلیسی خیلی بیشتر است و نوک لبه ها هم زاویه ای نزدیک 150 تا 170 درجه به سمت بیرون دارند. به خاطر پهنای زیاد این نوع یقه، کراواتتان به گره بزرگتری نیاز خواهد داشت. از آنجایی که موقع پوشیدن پیراهنهای یقه فرانسوی یقه شما کاملا به چشم می آید، وقتی آن را با کراوات گره ویندزور می پوشید ظاهری شیک و سلطنتی پیدا می کنید. البته این مدل پیراهنها می توانید بدون کراوات و با کت بلیزر هم بپوشید تا ظاهر کژوالی داشته باشید.

4- یقه نیمه برش دار یا نیمه فرانسوی (Semi cutaway collar / Semi French collar)

این یقه همانطور که از اسمش پیداست، چیزی بین یقه پهن انگلیسی و یقه برش دار است. نوک لبه های این مدل یقه با زاویه ای نزدیک 150 درجه به سمت بیرون است. پیراهنهایی با یقه نیمه برش دار هم رسمی و هم غیر رسمی به حساب می آیند. در واقع این مدل پیراهنها به عنوان لباسهای کژوال در نظر گرفته می شوند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

5- یقه نرم نیمه برش دار یا نرم نیمه فرانسوی (Soft semi cutaway collar / Soft semi French collar)

این مدل یقه هم شبیه یقه نیمه برش دار است با این تفاوت که بین قسمت پشت و جلوی یقه نچسبیده و یقه آزاد است. برای همین این مدل یقه معمولا نرم تر و ملایمتر هم هست و ظاهر ساده تری دارد.

طراحی لباس چیست؟ نکاتی که درباره شغل طراحی لباس باید بدانید

6- یقه نواری یا یقه کره ای (Band collar / Korean collar)

یقه نواری که به آن یقه کره ای هم گفته می شود در واقع یک نوار یقه است که هیچ لبه ای ندارد. ارتفاع این مدل یقه معمولا کمتر از 5 سانتیمتر است تا گردن اذیت نشود. پیراهنهای یقه نواری باید بدون کراوات پوشیده شوند و برای تیپ های اسپرت و کژوال مناسبند. این پیراهنها به خاطر راحت باز شدن دکمه یقه محبوبند و می توان در تابستانها آن را با کت و شلوار دکمه دار یا یک کت تک هم پوشید.

7- یقه دکمه پایین (Button down collar)

یقه دکمه پایین همانطور که از اسمش پیداست دو دکمه در قسمت پایینی لبه های یقه دارد که از آنها برای صاف نگه داشتن یقه در جای خودش استفاده می شود. پیراهنهایی با این مدل یقه هم جزو سبکهای غیر رسمی به حساب می آیند که بیشتر بین کسانی که کراوات نمی پوشند و افرادی که ورزش می کنند و دوست ندارند موقع بازی و ورزش یقه لباسشان بهم بریزد محبوب است. دکمه های این یقه آن را در جای خودش محکم نگه می دارند و نگرانی شما بابت کج و کوله شدن یقه را برطرف می کنند. این مدل پیراهنها را می توان با کراوات هم پوشید ولی معمولا بدون کراوات پوشیده می شوند.

8- یقه دکمه پایین کوتاه یا یقه دکمه پایین کوچک (Short button down collar /small button down collar)

این یقه هم شبیه همان یقه دکمه پایین است با این تفاوت که طول لبه های یقه یا همان فاصله نوک یقه تا نوار یقه کوتاهتر و کمتر است. یقه دکمه پایین کوتاه غیر چسبان و آزاد است و از لباس بازیکنان چوگان بریتانیا الهام گرفته شده است. پیراهنهای یقه دکمه پایین هم غیر رسمی به حساب می آیند ولی شما می توانید آنها را کت و شلوار پشمی ست کنید تا ظاهر رسمی به شما بدهد.

انواع بافت مو (آموزش تصویری 14 مدل بافت شیک مو)

نکاتی درباره انتخاب یقه مناسب

 • اگر صورت گرد و پری دارید یا گردنتان پهن است بهتر است سراغ یقه هایی که پهنای کمتری دارند مثل یقه صاف بروید.
 • اگر صورتتان کشیده و لاغر است لباسی با یقه پهن بپوشید تا صورتتان فرم گردتری به خودش بگیرد. یقه فرانسوی و برش دار گزینه های خوبی برای شما هستند.
 • برای موقعیتهای رسمی بهتر است یقه هایی که پهنای کمتری دارند و چسبان هستند انتخاب کنید.
 • برای تیپ های غیر رسمی سراغ یقه هایی مثل یقه نواری یا یقه دکمه دار بروید.
 • اگر دنبال پیراهنی با یقه خاص نیستید و خیلی برایتان فرق نمی کند، پیراهنی با یقه پهن انگلیسی را انتخاب کنید که هم در مناسبات رسمی می توانید آن را بپوشید و هم در موقعیتهای غیر رسمی.
 • اگر پیراهنهای با یقه رسمی را ترجیح می دهید یقه های پهن مثل یقه برش دار را انتخاب کنید که کراوات شما را برجسته تر نشان می دهد.
 • اگر گردنتان کوتاه است پیراهنی بپوشید که ارتفاع یقه اش حداقل 5.2 سانتیمتر باشد تا گردنتان بلندتر نشان داده شود.
 • افرادی که گردن بلندی دارند بهتر است از یقه هایی با ارتفاع 5 سانتیمتر استفاده کنند تا یقه و گردن متناسب به نظر برسند.

حتما بلد باشید: روش های مختلف خیاطی و بهترین آنها

امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد و شما را در انتخاب پیراهن با یقه مناسب کمک کند.

خیاطی مردانه

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا