سایر هنرهای مهم

طراحی لباس چیست؟ نکاتی که درباره شغل طراحی لباس باید بدانید

چرب زبان

طرز لباس پوشیدن هر فرد گویای شخصیت اوست. شاید این همان علتی است که تعداد بسیاری از مردم شیفته مد و ترند ها هستند. اگر شما استایل منحصر به فردی دارید شاید قبلا درمورد طراحی کردن لباس برای شخص خودتان فکر کرده باشید. طراحی لباس های سفارشی آنطور که فکر می کنید کار سختی نیست. کافی است چند مهارت کلیدی و تمایل برای یادگیری داشته باشید. حتی ممکن است در حال حاضر بیشتر مهارت های لازم برای این کار را دارا باشید.

اگر به دانستن چگونگی طراحی لباس علاقه مندید مطلب زیر را دنبال کنید.

هدف شما چیست؟

نحوه برخورد شما با طراحی لباس بستگی به هدف نهایی شما دارد. آیا هدفتان طراحی کردن لباس برای خودتان است؟ یا می خواهید تولیدی تاسیس کنید؟

 


طراحی لباس

توی این پک فوق العاده، طراحی لباس رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! خیلی راحت یه طراحی لباس حرفه ای شو، با هنرت همه رو انگشت به دهان کن یا اصلا باهاش پول در بیار!


 

در هر دو صورت، مهارتهای کلیدی وجود دارد که باید یاد بگیرید که البته طراحی لباسهای شخصی در نهایت آسان تر از طراحی لباس برای دیگر افراد است.

طراحی لباس

پوشیدن لباسهای طراحی شده توسط خودتان راهی عالی برای داشتن یک کمد لباس منحصر به فرد است. چراکه گاهی اوقات یافتن لباس هایی که متناسب با استایل شما باشند، دشوار است.

طراحی لباس برای خودتان مهارتی جالب و ارزشمند است. اکثر طراحان مد نیز قبل از اینکه به سراغ تاسیس خط تولید لباس خود بروند، برای خودشان لباس طراحی می کنند.

طراحی لباس-2

طراحی لباس برای یک خط تولید

تاسیس یک تولیدی نیاز به انگیزه و خلاقیت زیادی دارد. ممکن است تا این لحظه طراحی لباس برای خودتان را شروع کرده باشید، اما الان باید ببینید که چه لباسی برای چه کسی جلوه خوبی دارد نه صرفا خودتان.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

همچنین باید بفهمید که چه مدی ترند است و نیازها و خواسته های مردم، موقعی که طراحی های شما در بازار عرضه می شوند را پیش بینی کنید.

سبک منحصر به فرد خود را داشته باشید

در دنیای طراحی و مد سبک شما همان صدای شماست. وقتی لباسی را طراحی می کنید، دوست دارید چیزی خلق کنید که کسی نتواند از جایی دیگر آن را تهیه کند و بهاصطلاح طرحتان بی همتا باشد. اما چگونه می توان لباسی را طراحی کرد که در عین خوب جلوه کردن، منحصر به فرد نیز باشد؟

طراحی لباس-3

با روند مد و ترند ها همراه باشید

اگر به طراحی لباس های شخصی خود علاقه مندید، احتمالاً از قبل پیگیر ترندهای روز دنیا بوده اید. توجه داشته باشید که چه چیزی از مد افتاده، چه مدهایی در حال ظهورند و چه کسانی مد را تعیین می کنند.

چرا که هرچه بیشتر از ترندهای فعلی پیروی کنید، پیش بینی مدهای بعدی برای شما آسان تر خواهد شد. به این ترتیب، خط تولید شما جز اولین هایی ست که جدیدترین لباسها را در بازار عرضه می کند.

طراحی لباس-4

مد بعدی را پیشبینی کنید

هر سال استایل متفاوتی نسبت به قبل ترند شده و به طور معمول، سبک های لباس های امروزی تحت تأثیر مدهای قبلی قرار دارند. به عنوان مثال، ما در این دهه شاهد احیای مد دهه های 40 و 50 هستیم.

شاید اینکه بفهمید فرهنگ عامه یا حتی اقتصاد چگونه با نحوه لباس پوشیدن مردم ارتباط دارد و بر استایل آنها تاثیر می گذارد تعجب کنید، اما این موضوعی اثبات شده است و باید از آن برای پیش بینی مدهای آینده استفاده کرد.

طراحی لباس-5

از تاریخ و سینما الهام بگیرید

مد و فشن، هر چند سال یکبار از دهه های قبلی خود الهام گرفته و تکرار می شود. برای سازگار شدن با روند ترند ها و مد باید آنها را از قبل مطالعه کرده باشید. از دیگر عواملی که می تواند استایل مردم را تحت تثیر قرار دهد، رسانه (فیلم ، تلویزیون و حتی کتاب) می باشد. گاهی داستان های تخیلی و فانتزی نیز قادرند سبک خاصی از پوشاک را ترند کند. پس حتما از رسانه های عمومی برای طراحی الهام بگیرید.

مهارتهایی برای یادگیری

پیش از آنکه لباس های خود را به مرحله تولید برسانید، باید یاد بگیرید چگونه تصورات ذهنیتان را روی کاغذ بیاورید. نیازی نیست حتما هنرمند یا خیاط اصلی باشید، اما برای شروع به چند مهارت اساسی نیاز دارید.

طراحی کردن

همانطور که قبلاً گفتیم، برای جان بخشی به طرح های خود نیازی نیست که حتما هنرمند باشید. اما، باید بتوانید ایده های خود را عملی کنید.

طراحی مد، سبکی از نقاشی است و برای یادگیری آن، ممکن است بخواهید کلاس آموزشی بروید یا کتابهای مرتبط بخوانید اما در هر صورت، تمرین زیادی نیاز دارد.

بیشتر اوقات، طراحی با کشیدن فیگور انسان شروع می شود، سپس می توانید لباسهایی را، روی فیگوری که طراحی کرده اید بکشید. اگر طرح فیگوراتیوی دارید که کار کردن با آن راحت است، می توانید به عنوان الگو برای تمام طرح های خود استفاده کنید.

اگر تجربه طراحی فیگوراتیو دارید، این مرحله برایتان آسان است. درغیر اینصورت، زمان خوبی برای شروع می باشد.

ساختن الگو

هرگاه توانستید طرح های خود را با نقاشی نشان دهید، وقت آن است که آنها را به الگو تبدیل کنید.

الگو، قطعات جداگانه یک لباس و نحوه دوخت آنها به یکدیگر است. این مرحله نیاز به یادگیری اندازه گیری ها و اندکی شناخت هندسه دارد.

اگر طراحی برای شخص خودتان است، می توانید از اندازه گیری های خود استفاده کنید. اگر هم قصد دارید لباس ها را برای یک مدل در نمایش مد تهیه کنید، از اندازه متوسط یا medium sizeاستفاده کنید.

دوختن

جدای این مسئله که آیا دوخت لباس را خودتان به عهده خواهید گرفت یا خیر، بد نیست که اصول اولیه دوختن را بدانید. این نه تنها به شما در کشیدن الگوها کمک می کند، بلکه باعث می شود کل فرایند دوخت را بهتر درک کنید.

به طور کلی کار با چرخ خیاطی آسان است. اما برای دوختن لباس های منحصر به فرد و حرفه ای، باید روشهای جدیدی را نیز بیاموزید.

اگر هنوز نحوه دوختن را نمی دانید، از YouTube استفاده کنید یا در کلاس خیاطی شرکت کنید.

طراحی لباس-6

تسلط بر تئوری رنگ ها

روانشناسان ثابت کردند که رنگ بر روحیه و نحوه نگرش مان به اشیا تأثیر می گذارد. نظریه رنگ در واقع مطالعه نحوه تعامل رنگها با یکدیگر است.چراکه رنگ ها بر یکدیگر تأثیر می گذارند.

رنگها یکدیگر را تشدید، تضعیف یا تکمیل می کنند(به عنوان مثال دو رنگ نارنجی و آبی مکمل یکدیگر هستند و هنگامیکه کنار هم قرار می گیرند یکدیگر را تشدید می کنند. حال اگر رنگ طوسی، که رنگی خنثی می باشد را کنار آبی یا نارنجی قرار دهیم متوجه می شویم که گویی از شدت رنگشان کاسته شده). همانطور که یک نقاش باید رنگ ها را مطالعه کند، برای طراحان مد نیز ضروریست که بر رنگها تسلط داشته باشد.

شناخت نوع لباس و فرد مهم است: ست کردن بدن با لباس برای خانم ها  ست کردن بدن با لباس برای آقایان

رنگ ها نیز، ترند شده و یا از مد می افتند. پس برای پیش رفتن با مد روز، باید از ترند رنگ ها و همچنین تئوری رنگ پیروی کنید.

طراحی لباس-7

با جنس و بافت پارچه آشنا شوید

تا زمانی که با بافت و جنس پارچه کار نکرده باشید، نمی توانید به خوبی رنگها را باهم ست کنید.

مواردی که در مورد پارچه باید در نظر بگیرید:

 • کار با آن چقدر سخت است؟
 • چطور به هندسه ی بدن شخص می آید؟
 • قیمت پارچه چقدر است؟
 • چقدر مقاوم است؟
 • چه جنس هایی به خوبی با هم ست می شوند؟
 • چه جنس هایی با هم تضاد دارند؟

دست زدن به پارچه ممکن است الهام بخش باشد. اگر به تازگی کار خود را شروع کرده اید، بهترین کار این است که به پارچه فروشی محل زندگی خود مراجعه کرده و از هر جنسی که می خواهید با آن کار کنید، نمونه هایی تهیه کنید.

در حال طراحی لباس

نحوه استفاده از CAD برای طراحی را بیاموزید

امروزه هر طراح مد از نرم افزار طراحی (CAD) استفاده می کند که به شما این امکان را می دهد که طرح های خود را در قالبی برای تولید توسط ماشین های سازنده در آورید.

طراحی در نرم افزار CAD امکان استفاده از فضای دو بعدی و سه بعدی را برای شما فراهم می کند. دستگاه های برش الگو از طراحی دو بعدی برای تعیین نحوه برش پارچه و اتصالشان به یکدیگر استفاده می کنند.

حتما در کنار این مطلب بخوانید: آشنایی با طراحی لباس (7 مهارت مورد نیاز)

با این حال، استفاده از طراحی سه بعدی نیز مزایای خاص خود را دارد. به عنوان مثال، الگوهای سه بعدی کمک کرده تا طرح را به طور کامل قبل از مرحله برش آنالیز شده تا بهترین و دقیق ترین برش اتفاق بیفتد. در مورد مفید بودن طراحی سه بعدی در بخش بعدی نیز بیشتر بحث خواهیم کرد.

طراحان مد باید یاد بگیرند که چگونه طرح های خود را به نرم افزار طراحی مد CAD منتقل کنند. استفاده از نرم افزار ، تولید پوشاک را در سراسر زنجیره تولید ساده تر می کند.

از نرم افزار طراحی استفاده کنید

هرگاه که اصول اولیه طراحی را کاملا آموختید، آماده اجرای نهایی طراحی و دوخت خواهید بود. نرم افزار طراحی به شما این امکان را می دهد که ایده های خود را به صورت مجازی و صورت سه بعدی نشان داده و به دستگاه منتقل کنید.

با استفاده از نرم افزار طراحی سه بعدی، می توانید الگوهای خود را طرح بزنید، پالت رنگ مناسب را انتخاب کنید و لباس مورد نظرتان را روی یک فیگور تست کنید. این امر به شما کمک می کند تا طرحتان را قبل از دوخت نهایی تصحیح کنید. نرم افزار پیشنهادی ما ایلوستریتور است از اینجا می توانید رایگان یاد بگیرید. (نرم افزار بعدی هم Edraw max)

یادگیری طراحی لباس: یادگیری طراحی لباس از صفر تا صد با 20 درس رایگان

استفاده از نرم افزار سه بعدی در زمان طراحی شما صرفه جویی می کند و به شما کمک کرده تا دقیق ترین تصویر را از ایده ذهنی خود خلق کنیدکه رشدی اساسی در تولید لباس است.

رازهای موفقیت در طراحی لباس (اینفوگرافی)

رازهای موفقیت در طراحی لباس (اینفوگرافی)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

 1. سلام
  من دوست دارم کار طراحی لباس رو ولی هیچ سررشته ای ندارم میشه کمک کنید و راهنمایی کنید که از کجا شروع کنم .مطالب سایتتون رو دوست داشتم ممنون از اینکه این مطالب رو به اشتراک گذاشتین

 2. تغییرات تکنولوژی حتی روی دنیای مد هم تاثیر گذاشته به نظرم اکادمی های مطرح طراحی لباس ساعت مد باید برن به سمت اداپت شدن با تکونولوژی و استفاده از قلم نوری و ایلاستریتور و … تا طراحی های سنتی با قلم

 3. مطلب بسیار خوبی بود
  لطفا از وب سایت ما هم دیدن کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا