آموزش عکاسی مقدماتی تا حرفه ای (تصویری)

4 ابزار فتوشاپ که هر عکاسی باید بداند! (آموزش تصویری)

فتوشاپ چهار ابزار پردازش را ارائه می دهد که برای رتوش عکس مفید هستند. در این مقاله به شما نشان می دهم این ابزار چگونه کار می کنند. در ادامه چهار ابزار فتوشاپ استفاده می شود. البته راه های دیگری برای دستیابی به نتایج مشابه یا حتی بهتر وجود دارد، اما استفاده از این روش های سریع و آسان است.

قبل از هر کاری برای تغییر تصاویر فتوشاپ، اولین چیزی که باید توجه داشته باشید این است که در فتوشاپ، اگر مراقب نباشید، تغییرات دائمی به پیکسل ها و جزئیات عکس ها وارد می کنید. به همین دلیل است که همیشه باید اطمینان حاصل کنید در حال انجام ویرایش غیر مخرب هستید، بنابراین اطلاعات اصلی تصویر را بازنویسی نکنید.

حتما بخوانید: راهنمای عکاسان: اکشن ویژه خودتان را برای ویرایش تصاویر در فتوشاپ بسازید!

برای ابزارهایی که می خواهم به شما نشان دهم چند راه برای انجام این کار وجود دارد، بهترین روش ویرایش، ویرایش ناپیوسته و کار کردن در یک لایه تنظیم یا رتوش در یک لایه جداگانه است. شما می توانید با کلیک کردن بر روی آیکون New Layer در پایین پانل Layers یک لایه جدید ایجاد کنید. هر بار قبل از اینکه فرآیند ویرایش جدید خود را در تصویر خود بکار ببرید، این کار را تکرار کنید و مطمئن شوید. روی لایه دوبار کلیک کرده و نام آن را تغییر دهید تا به یاد داشته باشید که چه فرآیند ویرایشی در آن لایه انجام داده اید.

۱-Spot Healing Brush (قلم مو)

اول از همه، بیایید با خطوط انتقال برق و نازک، در عین حال مزاحم، در گوشه سمت چپ تصویر شروع کنیم. برای شروع، از Spot Healing Brush استفاده می کنیم. یکی از سه ابزار بهبود تصویر که در فتوشاپ ارائه شده است، این قلم مو، یک خط جایگزین برای تصویر ایجاد می کند.

برای استفاده از آن، به پانل ابزار بروید و گزینه Spot Healing Brush را انتخاب کنید. این ابزار همراه با دیگر ابزار ها گروه بندی شده است. اطمینان حاصل کنید گزینه Sample All Layers در نوار تنظیمات بالا و همچنین Content Aware فعال است. روی قسمت مشکل دار تصویر زوم کنید و روی مناطقی که می خواهید جایگزین شود یا بهبود پیدا کند کلیک کنید. برای تنظیم اندازه قلم مو، کلیدهای براکت چپ (]) و راست ([) روی صفحه کلید فشار دهید. اگر اشتباه کردید، فقط کافیست Ctrl +Z را فشار دهید. در این مثال، بر روی خطوط نازک انتقال برق کلیک کرده و Healing Brush را بکشید تا آنها را پاک کند.

با این حال، هنگام انجام این کار، به ویژه در نزدیکی حاشیه های کنتراست، مراقب باشید زیرا برخی از مناطق ممکن است به نظر نادرست ترکیب شوند. برای دقت، یک رویکرد موثرتر می تواند استفاده از قلم مو در اندازه کوچک است.

دیگر تنظیمات مهم توجه به اندازه و سختی قلم مو است که می توان آن را بر اساس پانل تنظیمات در تصویر زیر تنظیم کرد. از آنجا که برس به طور خودکار پیکسل ها را مخلوط می کند، اولویت در انتخاب یک سختی بالاتر برای نتایج بهتر است.

حتما بخوانید: آموزش ۱۰تکنیک فتوشاپ حرفه ای که عکاسی من را تغییر دادند!

۲- ابزار Clone Stamp

راه دیگری برای خلاص شدن از دست خطوط برق، استفاده از ابزار Clone Stamp که برای تبدیل پیکسل به پیکسل استفاده می شود. این ابزار را می توان برای جایگزینی مناطق ناخواسته یک تصویر استفاده کرد، این ابزار برای تکرار یک آیتم یا الگو، حذف یک علامت تجاری یا حذف خطوط برق که من در این مثال می خواهم انجام دهم، استفاده می شود.

برای استفاده از ابزار Clone Stamp ابتدا یک لایه جدید ایجاد کنید و سپس ابزار Clone Stamp را از نوار ابزار انتخاب کنید. این ابزار به همان شیوه ای Spot Healing Brush کار می کند، اما قبل از شروع، مکان نما را بر روی منطقه ای که می خواهید آن را تکرار کنید ببرید و Alt را فشار دهید و کلیک کنید.

برای اطمینان آن را زوم کنید و مطمئن شوید که الگو قبلی دوباره تکثیر نمی شود. در تنظیمات مشابه با Spot Healing Brush، به تنظیمات اندازه و سختی که انتخاب می کنید توجه داشته باشید. هنگامی که یک منطقه با تعداد زیادی جزئیات را شبیه سازی می کنید، گاهی اوقات بهتر است با مقدار سختی کم و اندازه کوچک برای نتایج نرمتر کار کنید.

۳- ابزار Magic Wand

حال، بیایید از تیر تلفن در سمت راست تصویر خلاص شویم. با استفاده از ابزار Magic Wand Tool میتوانید آن را حذف کنید. این ابزار یکی از قدیمی ترین ابزار انتخاب فتوشاپ است و باعث شادی و راحتی بسیاری از عکاسان می شود. برای استفاده فوق العاده آسان است، فقط نیاز به یک کلیک روی آیکون آن در نوار ابزار است و سپس با کلیک کردن بر روی زمینه تصویر که می خواهید انتخاب کنید. Magic Wand پیکسل ها را براساس تن و رنگ انتخاب می کند. با بازی با Tolerance در Options bar می توانید دقت و حساسیت آن را کم و زیاد کنید.

حتما بخوانید: آموزش نمونه ای از عکاسی ماکرو قطره آب فانتزی بصورت گام به گام

۴- ابزار Content-Aware Fill

پس از انتخاب مناسب تیر تلفن، زمان آن است که آن منطقه پر شود. روی صفحه کید Shift+Delete را فشار دهید. یک پاپ منو باز می شود اطمینان حاصل کنید Content-Aware انتخاب شده است، سپس OK را فشار دهید. سپس فتوشاپ با توجه به پیکسل های منطقه اطراف آن، منطقه انتخابی را پر می کند. ممکن است نتایج کامل نباشد و این همان جایی است که ابزارهای Spot Healing و Clone Stamp می توانند مفید باشند تا سطح پر شده را اصلاح کنند.

تصویر نهایی را می توان در زیر مشاهده کرد. با استفاده از Spot Healing Brush, Clone Stamp, Selection and Content-Aware و Content-Aware، خطوط تلفن در سمت چپ بالا و نیز تیر تلفن در سمت راست حذف شد.

تکنیک های عمومی عکاسی

تکنیک های پیشرفته تر عکاسی

ویرایش عکس

عکاسی با گوشی

پایین-عکاسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن