آموزش عکاسی مقدماتی تا حرفه ای (تصویری)

راهنمای عکاسان: اکشن ویژه خودتان را برای ویرایش تصاویر در فتوشاپ بسازید!

اکشن های فتوشاپ در واقع قابلیت هایی هستند که به شما این امکان را می دهند تا چند مرحله از کارهایتان را پشت سر هم ضبط کنید و بعد فقط با یک کلیک همه آنها را تکرار کنید. در این صورت مجبور نیستید هر بار برای ویرایش تصویر یکی یکی همه این مراحل را انجام بدهید. بنابراین از این لحاظ می توان گفت اکشن در فتوشاپ بسیار مفید و کاربردی است.

چطور مراحل گردش کار مخصوص به خودمان را بسازیم؟

ایجاد Workflows یا مراحل گردش کار مخصوص به خودتان روند کارتان را خیلی راحت می کند و باعث صرفه جویی در وقتتان هم می شود. شاید فکر کنید این کار زمان بر و سخت است اما باید بگوییم اصلا اینطور نیست. قرار است در این مقاله یاد بگیریم چطور قدم به قدم گردش کار و اکشن مخصوص خودمان را بسازیم.

بهترین روش ها برای ایجاد اکشن های مخصوص ویرایش عکس

قبل از اینکه دست به کار شوید و اکشن مخصوص خودتان را بسازید باید چند نکته را بدانید. اول اینکه باید مطمئن باشید اکشن هایتان چیزی را خراب نمی کنند و از بین نمی برند. منظورمان این است که اکشن ها باید روی لایه های تنظیمی (adjustment layers) و لایه های کپی شده (duplicate layers) کار کنند و تصویر اصلی دست نخورده باقی بماند.

بهترین کار این است که اکشن هایتان را ساده کنید و تا حد امکان روی لایه های تنظیمی کار کنید نه لایه های کپی شده. دلیل این کار هم این است که وقتی روی لایه های تنظیمی کار می کنید در مقایسه با لایه های کپی شده تعداد مراحل کارتان در اکشن ها کمتر می شود. به این ترتیب اکشن ها ساده تر می شوند و سریع تر هم عمل می کنند.

رفع اشکلات مربوط به اکشن سازی

یکی از مشکلاتی که ممکن است موقع ساخت اکشن با آن مواجه شوید بروز خطا هنگام ضبط حرکت است که باعث می شود اکشنتان موقع پخش درست عمل نکند. اگر گردش کارتان درست پیش نرود اکشنتان وسط کار متوقف می شود و پروسه را کامل انجام نمی دهد. معمولا فتوشاپ موقع بروز چنین مشکلی پاپ آپی نشان می دهد که شما را متوجه مشکلات نر افزاری می کند.

بعضی اوقات هم وقفه هایی مثل این مورد به این دلیل اتفاق می افتند که اکشن را خیلی خاص طراحی کرده اید. مثلا اگر روی لایه های خاصی کار کنید و اکشن بسازید وقتی در نهایت همان اکشن را روی لایه هایی که عنوان یا رزولیشن متفاوتی دارند پیاده می کنید درست عمل نمی کند.

حتما بخوانید: هرآنچه درباره نورپردازی در عکاسی باید بدانید تا یک حرفه ای تمام عیار شوید!

اگر موقع رکورد یا ضبط اکشن دچار اشتباه شدید مشکلی نیست. خیلی راحت می توانید روند کارتان را در پنل اکشن مشاهده و آن را متوقف کنید و یا مراحلی که اشتباه رفته اید را پاک کنید. بعد دوباره گزینه رکورد را بزنید و کارتان را ادامه بدهید.

مراحل ساخت اکشن دلخواه در فتوشاپ

اینجا ما به عنوان نمونه یک اکشن طراحی می کنیم تا شما هم یاد بگیرید اکشن دلخواهتان را در فتوشاپ بسازید. اکشنی که ما قرار است بسازیم کارهای زیر را به شکل اتوماتیک انجام می دهد:

  • تنطیمات contrast
  • تنطیمات range
  • تنطیمات saturation
  • تنطیمات sharpening

هر کدام از این لایه ها به شما کمک می کنند تا تصویرتان را برای چاپ کردن یا قرار دادن در سایت و یا هر استفاده دیگری آماده کنید.

۱-ساخت اکشن جدید و ضبط مراحل

روی گزینه windowکلیک کنید و بعد گزینه Actions را تیک بزنید تا پنل اکشن ظاهر شود. حالا مطابق تصویر زیر، روی گزینه ای که در قسمت پایین و راست قرار دارد و ما دور آن دایره کشیده ایم کلیک کنید تا پنجره New Action برایتان باز شود.

حالا برای اکشن تان یک اسم انتخاب کنید. ما اینجا اسم اکشن را Envato Tuts + می گذاریم:

وقتی همه چیز آماده شد می توانید record را شروع کنید. ولی یادتان باشد به محض اینکه گزینه رکورد را زدید هر کاری کنید در اکشنتان ضبط می شود. اگر وسط اکشن ساختن کاری برایتان پیش آمد و مجبور به متوقف کردن آن شدید می توانید روی دکمه stop که به شکل مربع کنار record قرار دارد بزنید تا ضبط اکشن متوقف شود. هر وقت دوباره آماده بودید record را بزنید و بقیه اکشن را بسازید.

روی لایه Background کلیک راست کنید و گزینه Duplicate Layer را انتخاب کنید. ما از لایه کپی شده استفاده می کنیم تا روی تصویر اصلی تغییری ایجاد نشود.

۲- Curves Layer بسازید

اگر روی Curves Layer شکل یک S را بکشید می توانید کنتراست ظریف تری ایجاد کنید. روی آیکون adjustments layer که در تصویر زیر دور آن دایره سفید رنگی کشیده ایم کلیک کنید و بعد گزینه Curves را انتخاب کنید. موقع ایجاد لایه های تنظیمی می توانید نتایج آن را در قسمت Properties panel مشاهده کنید.

۳- Levels Layer ایجاد کنید

لایه های Levels ابزار هیستوگرامی فتوشاپ هستند که به شما امکان تنظیم روشنایی، کنتراست و طیف رنگ یک تصویر را می دهند. از این ابزار می توانید برای اینکه کمی سایه ها را روشن تر کنید و هایلایت ها را از بین ببرید استفاده کنید.

بعد از انتخاب گزینه Levels پنلی برایتان باز می شود که در آن می توانید برای تاریک و روشن کردن سایه ها نشانگرها تنظیم کنید. همانطور که در تصویر می بینید ما نشانگر سمت راست را روی ۱۲ و نشانگر سمت چپ را روی ۲۳۸ تنظیم کرده ایم. این تنظیمات تیره ترین سایه ها را روشن و هایلایت ها را از بین می برد.

حتما بخوانید: آموزش ۲۰ نکته بسیار مهم عکاسی که دنیای من را تغییر دادند!

۴- Vibrance Layer ایجاد کنید

ساخت اکشن همه کاره و کلی همراه با تغییر رنگ تصویر کار سختی است چون شما بعد از اعمال اکشن دقیقا متوجه نمی شوید اصل تصویر باقی مانده است یا تغییرات روی آن اعمال شده.

کاری که می توانید بکنید این است که تغییرات جزئی و ظریفی اعمال کنید تا بعد از اجرای عملیات کاملا محسوس باشند و بتوانید آنها را تشخیص بدهید.

بهترین کار این است که با استفاده از تنطیمات مربوط به Vibrance شدت رنگ یا Saturation را تغییر بدهید. ما Vibrance را روی ۱۵ می گذاریم اما شما می توانید هر اندازه ای که خودتان ترجیح می دهید را انتخاب کنید.

۵- از ابزار Sharpen استفاده کنید

یکی از ساده ترین و موثرترین کارها برای شارپ کردن تصویر در فتوشاپ استفاده از فیلتر High Pass است. شارپ کردن عکس در فتوشاپ با افزایش کنتراست و وضوح لبه های آن اتفاق می افتد و High Pass بهترین و دقیق ترین روش برای پیدا کردن لبه های عکس است.

روی گزینه Filter در لایه کپی شده بزنید (چون نمی خواهیم عکس اصلی تغییر کند). بعد از Other گزینه High Pass را انتخاب کنید.

وقتی این فیلتر را انتخاب کردید تصویرتان کاملا خاکستری می شود. اما نگران نباشید.

تا زمانی که بتوانید لبه های عناصر اصلی تصویر را ببینید radius را افزایش بدهید. یادتان باشد نباید این عدد را خیلی زیاد کنید چون در این صورت همه چیز بیش از حد شارپ می شود و تصویرتان غیر طبیعی جلوه می کند.

وقتی کارتان تمام شد گزینه OK را بزنید. حالا باید حالت Blend Mode را به Overlay تغییر بدهید تا تصویر شارپ شود.

۶- همه چیز را مرتب کنید

حالا که تنظیماتتان کاملا شده است نیاز به کمی پاکسازی و جمع و جور کردن دارید. برای مرتب کردن لایه ها همه آنها به جز پس زمینه تان را در یک پوشه قرار بدهید و آن را نام گذاری کنید. حتما بعد از این کار دکمه استاپ را بزنید تا کارتان تمام شود.

حتما بخوانید: آموزش ۱۰تکنیک فتوشاپ حرفه ای که عکاسی من را تغییر دادند!

موفق شدید!

به این عکس نگاه کنید. اکشن شما هم باید همین شکلی باشد. پنل سمت راست مراحلی که ساختید و پنل سمت راست هم تاثیر این مراحل روی لایه ها را نشان می دهد. الان شما تنطیمات مربوط به curves, levels, vibrance و sharpening لایه ها را دارید.

در تصویر زیر هم یک نمونه عکس بعد از اعمال اکشن ها مشاهده می کنید. می توانید برای همه عکس هایتان اکشن دلخواهتان را بسازید.

گزینه های اکشن (Action Options)

یادتان باشد حتی وقتی اکشنتان روی تصویر اجرا می شود می توانید جداگانه به هر لایه بروید و اثرات اکشن را روی هر تصویر کم و زیاد کنید. اگر نتایج تان را فلت نکنید لایه ها انعطاف پذیر باقی می مانند و می توانید تغییرات بیشتری روی آنها اعمال کنید.

اضافه کردن ماسک به لایه ها باعث می شود خیلی راحت و سریع بتوانید تنظیمات خاصتان را انجام بدهید. با این حال ما بدون اینکه به لایه ها ماسک اضافه کنیم این تغییرات را اعمال کردیم.

حتما بخوانید: ۴ تا از بهترین کلاس های آموزش عکاسی در ایران کدامند؟

برای دیدن تصویر اصلی و تصویری که اکشن روی آن اعمال شده فقط کافیست روی آیکن چشم که کنار فولدر قرار دارد کلیک کنید. این کار را روی هر لایه هم می توانید انجام بدهید.

تصویر بالا هم یک تصویر نمونه دیگر است. تصویر سمت چپ قبل از اعمال اکشن و تصویر سمت راست بعد از ایجاد اکشن است.

پایین-عکاسی
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن