سایر هنرهای مهم

نکات سخنرانی / کنفرانس / ارائه ی خوب (20 ترفندی که مهم ترند)

تقویت مهارت سخنرانی و فن بیان برای پیشرفت در محیط کار، دانشگاه و… بسیار مهم است. کارهای کوچک بسیاری وجود دارد که می توانید برای رفع استرس و آرامش اعصاب، قبل از سخنرانی یا دادن ارائه ی خوب انجام دهید. اگر می خواهید یک سخنران خوب باشید و به تسلط و اعتماد بنفس کافی دست پیدا کنید، به ۲۰ نکته ی زیر توجه کنید تا بتوانید مهارت های فن بیان خود را توسعه بخشید.

۱- تمرین کنید!

شما باید قبل از دادن ارائه، چندین بار تمرین کنید تا اعتماد بنفس تان را تقویت نمایید و استرس خود را کاهش دهید. اگرچه تمرین کردن برای کسانی که بسیار پرمشغله هستند و وقت کافی ندارند دشوار است اما اینکار برای داشتن یک سخنرانی موفق بسیار ضروری است.

با اینحال افرادی معدودی هستند که با تمرین کردن قبل از سخنرانی موافق نیستند و معتقدند که اینکار باعث بی روح شدن سخنرانی می شود. این طرز فکر کاملا غلطی است چون تمرین سخنرانی باعث افزایش تسلط و رفع استرس و اضطراب می شود. اغلب استادان و بازیگران حرفه ‌ای هم قبل از کار تمرین می کنند اما اینکار هیچگاه موجب بی روح شدن کار و خشک شدن لحن آنها نمی شود.

حتما بخوانید: ۱۵ اشتباه ویران کننده در ارائه/سخنرانی های کاری که باید از آن دوری کنید!

سعی کنید در جایی تمرین کنید که سخنرانی قرار است در آنجا انجام شود. برخی از بازیگران و استادان پیشنهاد می کنند که تمرین را در موقعیت های مختلفی (مانند ایستاده، نشسته، ایستادن روی یک پا، بیرون یا داخل خانه و یا حتی هنگام نشستن روی توالت و ….) انجام دهید. انتخاب محل و وضعیت بدن، به انتخاب و ترجیح خودتان بستگی دارد اما سعی کنید حالات مختلف را امتحان کنید.

سعی کنید در مقابل کسانی قرار بگیرید که با آنها احساس راحتی می کنید. تمرین خود را در مقابل یک دوست یا همکار انجام دهید یا سعی کنید ارائه خود را ضبط کنید و دوباره آن را پخش کنید تا به نقاط ضعف و قوت خود پی ببرید. گوش دادن به صدای ضبط شده ی خود می تواند شما را با نقایص کارتان آشنا کند و به این ترتیب جاهایی که نیاز به تمرین بیشتر دارد را مشخص کنید. ۱۵ تمرین بسیار موثر برای تقویت فن بیان و تبدیل شدن به یک سخنران قوی

۲- استرس و بیقراری خود را به اشتیاق تبدیل کنید

بهتر است قبل از ارایه ی سخنرانی، نوشیدنی انرژی زا بخورید و یک موسیقی بسیار شاد و پر نشاط گوش کنید! اما چرا؟ این باعث می شود که استرس شما به اشتیاق و هیجان تبدیل شود و بتوانید یک سخنرانی پرشور و نشاط داشته باشید.

مطالعات نشان داده اند که سخنرانی های پر شور و نشاط بسیار موفق تر از سخنرانی های جدی و فصیح هستند. بنابراین تا جایی که می توانید (و با هر روشی که در ذهن دارید!) انرژی خود را بالا ببرید تا یک سخنرانی دلچسب ارایه دهید. توجه کنید که از نوشیدن کافئین زیاد خودداری کنید چون واکنش افراد مختلف به کافئین متفاوت است. علاوه بر این از مصرف نوشیدنی های الکلی نیز اجتناب کنید.

در ادامه بخوانید: نحوه تبدیل شدن به یک سخنران و مجری استثنایی (آموزش همه نکات کاربردی)

۳- در سخنرانی های افراد دیگر شرکت کنید

یکی از راههای آماده شدن برای سخنرانی، شرکت در کنفرانس ها و سخنرانی افراد دیگر است. اینکار موجب می شود بتوانید مهارت های ارائه ی خود را تقویت کنید و یک پیش زمینه داشته باشید. این باعث احترام به ارائه دهنده هم می شود و علاوه بر این می توانید جایگاه مخاطب بودن را هم لمس کنید. برای مثال می توانید بفهمید که مخاطب بودن چه حسی دارد و مخاطبان از چه چیزی بیشتر خوششان می آید؟ آیا ماهیت ارائه ها استراتژیک است یا تاکتیکی؟

همچنین می توانید از طریق تلوزیون، رادیو و…، به سخنرانی های افراد مشهور و بسیار حرفه ای توجه کنید و مهارت های فن بیان آنها را بیاموزید. توجه کنید که آنها پس از قرار گرفتن در یک موقعیت سخت یا توهین آمیز چه واکنشی از خود نشان می هند یا اینکه در چه مواقعی مکث می کنند و تن صدای شان را بالا و پایین می برند. بنابراین قبل از اینکه به یک سخنران خوب تبدیل شوید، اول باید یک شنونده ی خوب و ماهر باشید.

۴- دیر نکنید و زودتر از وقت موعود سر صحنه حاضر شوید

همیشه بهتر است قبل از ارائه دادن به خود فرصت زیادی بدهید تا استرس کمتر و تسلط بیشتری پیدا کنید. زودتر رسیدن باعث می شود از استرس دیر رسیدن رهایی پیدا کنید و به شما زمان می دهد تا با فضای ارائه خود سازگار شوید.

۵- از قبل با محیط سخنرانی آشنا شوید

هرچه با محیط سخنرانی سازگاری بیشتری داشته باشید، احساس راحتی بیشتری خواهید کرد. قبل از شروع سخنرانی، وقت کافی در محل مورد نظر سپری کنید. در صورت امکان، سخنرانی خود را با میکروفون و نورپردازی تمرین کنید تا تمام حواس پرتی هایی که ممکن است ایجاد شود (مثلا سر و صدای ماشین ها در بیرون از سالن) را درک کنید و از قبل آمادگی پیدا کنید.

حتما بخوانید: دانلود رایگان ۲۱ فیلم ضروری برای داشتن فن بیان قوی و ارائه سخنرانی عالی

۶- با مخاطبان تان گفتگو کنید

تلاش کنید قبل از شروع سخنرانی با حاضرین گفتگو کنید. صحبت کردن با مخاطبان باعث می شود که با آنها احساس راحتی بیشتری داشته باشید. از شرکت کنندگان سوال بپرسید یا اجازه دهید آنها از شما سوال کنند. به این ترتیب مخاطبان خود را در ارائه تان شرکت دهید و با آنها بحث و گفتگو کنید. اینکار خستگی و کسالت مخاطبان را نیز کم می کند.

۷- مثبت فکر کنید و در مورد سخنرانی موفق رویاپردازی کنید

مطالعات زیادی ثابت کرده اند که رویاپردازی و افکار مثبت، اثر مهمی در وقایع پیش رو دارد. سعی کنید افکار منفی را دور بریزید و یک تصور مثبت از سخنرانی در ذهنتان ایجاد کنید. با تصویر سازی های مثبت ذهنی، می توانید شانس موفقیت خود را بالا ببرید.

بجای اینکه فکر کنید وسط سخنرانی تپق می زنید یا قسمتی از متن را فراموش می کنید، تصور کنید که یک سخنرانی پر شور و هیجان و بی نظیر ارایه می دهید بطوریکه تماشاچی ها و مخاطبان به وجد می آیند. تصورات و افکار مثبت، بیش از آنچه فکر کنید موثر و مفید هستند و موجب کاهش استرس هم می شوند. روش رسیدن به مثبت اندیشی و حذف افکار منفی

۸- به یاد داشته باشید که اکثر مخاطبان، انسان های دلسوزی هستند

ترس بیشتر افراد از سخنرانی کردن در محافل عمومی این است که فکر می کنند مخاطبان شان آنها را مورد تمسخر قرار می دهند و یا منتظر اشتباهات یا تپق آنها هستند. خوشبختانه چنین چیزی در بیشتر موارد صحت ندارد.

بیشتر مخاطبان دوست دارند موفقیت شما را ببینند. در حقیقت بسیاری از مردم از صحبت کردن در محافل عمومی می ترسند حتی اگر مخاطبان بی تفاوت به نظر برسند. گوش دادن و توجه مخاطب به صحبت های شما را می توان از حالات چهره ی آنها تشخیص داد. اگر عصبی و مضطرب هستید، باید بدانید که حالات شما روی مخاطب تان اثر می گذارد و موجب کاهش تاثیر گذاری ارائه می شود.

حتما بخوانید: اگر مشکل اعتماد به نفس دارید این ۱۵ترفند ساده را دنبال کنید

۹- نفس عمیق بکشید

کشیدن نفس های عمیق تاثیر زیادی در کاهش استرس دارد. اضطراب موجب انقباض و سفت شدن ماهیچه ها می شود و در موارد شدید حتی ممکن است موجب تنگی نفس شود. درعوض باید نفس های عمیق بکشید تا اکسیژن کافی به مغزتان برسد و بدنتان آرام شود.

۱۰- لبخند بزنید

لبخند زدن باعث افزایش اندورفین می شود. اندروفین موجب کاهش استرس و افزایش آرامش می شود و باعث می گردد که احساس خوبی نسبت به سخنرانی پیدا کنید. لبخند زدن باعث ایجاد اعتماد به نفس و شور و اشتیاق در جمع هم می شود. جالب است بدانید که حتی لبخند تصنعی هم موجب کاهش استرس و بهبود خلق و خو می شود.

پس از خندیدن غافل نشوید چون هیچکس با دیدن یک چهره ی شاد و خنده رو، ناراحت نمی شود.

۱۱- ورزش کنید

صبح روز سخنرانی ورزش کنید تا اندورفین بیشتری در بدنتان آزاد شود و به این ترتیب استرس تان از بین برود. شرکت در کلاس های زومبا یا یوگا برای مدیریت استرس بسیار موثر هستند.

حتما بخوانید: ۱۵ تمرین بسیار موثر برای تقویت فن بیان و تبدیل شدن به یک سخنران قوی

۱۲- شمرده صحبت کنید

سریع صحبت کردن تنها نشانده ی استرس و اضطراب است. گاهی اوقات باید مکث کنید و سعی کنید شمرده صحبت کنید. به این ترتیب مخاطبان نیز حرف های شما را بهتر می فهمند.

از شمرده صحبت کردن و مکث نمودن در سخنرانی خود نترسید. مکث کردن نشاندهنده ی تایید برخی نکات است و به شما کمک می کند تا احساس راحتی بیشتری کنید و قبل از صحبت کردن کمی فکر کنید. وقتی به سخنرانی های افراد حرفه ای گوش می کنید، توجه کنید که در چه قسمت هایی مکث می کنند و از آنها الگو بگیرید. یا اگر احساس کردید کنترل اوضاع از دستتان خارج شده، کمی مکث کنید و دوباره شروع کنید.

۱۳- سعی نکنید مباحث زیادی را در مدت زمان کمی بیان کنید

ارائه ی شما باید پر از اطلاعات مفید و علمی باشد، اما این بدان معنا نیست که باید یک موضوع گسترده و پیچیده را در یک سخنرانی ده دقیقه ای پوشش دهید.

از دادن اطلاعات بی فایده و اضافی اجتناب نموده و تنها اصل مطلب را ادا کنید. دوری از پرحرفی و نادیده گرفتن مطالب غیر ضروری برای موفقیت در سخنرانی بسیار ضروری است. منظور از خلاصه کردن مطالب این نیست که مطالب مفید را کنار بگذارید، بلکه تنها باید اطلاعاتتان را ادیت کنید. علاوه بر این پرحرفی و دادن اطلاعات نامناسب، موجب می شود ارایه ی شما کسالت آور و خسته کننده شود. پس به یاد داشته باشید که تنها نکات مهم و ضروری را بیان کنید و در صورت فشرده بودن مطالب، قسمتی از آن را به جلسات بعد موکول کنید.

حتما بخوانید: چطور ذهن و فکر خود را در کنترل کامل داشته باشیم؟ (۶ گام موثر)

۱۴- به طور مکرر مخاطبان را در بحث درگیر کنید

مردم دوست دارند صحبت کنند و عقاید خود را ابراز کنند اما ماهیت سخنرانی مانند یک گفت و گوی یک طرفه به نظر می رسد که در آن تنها سخنران اجازه ی صحبت کردن دارد. در حالیکه حقیقت اینطور نیست.

برای تقویت تعامل و شرکت دادن مخاطبان در بحث، از آنها سوال کنید و کاری کنید که وارد بحث شوند. اینکار باعث می شود مخاطبان احساس مهم بودن کنند و سخنرانی هیجان بیشتری پیدا کند. سوال و جواب کردن همچنین موجب می شود شما، مجری قابل اعتماد تری به نظر برسید. سعی کنید با یک نظر سنجی کار خود را آغاز کنید و از پرسیدن سوالات غیر منتظره اجتناب کنید. به این ترتیب به مخاطبان تان فرصت دهید در مورد نظراتشان فکر کنند.

حتما بخوانید: بهترین روش شروع یک ارائه/سخنرانی در هر جایی (۳ گام مهم)

۱۵- سرگرم کننده باشید

سخنرانی کسالت بار و خسته کننده هیچگاه بازدهی خوبی نخواهد داشت حتی اگر حاوی اطلاعات مفیدی باشد.

استفاده از جوک و شوخی های بامزه حین دادن اطلاعات، یک راه عالی برای ایجاد حس راحتی در شما و تماشاچی ها می شود. با این حال زیاده روی نکنید و این را بخاطر بسپارید که مردم برای شوخی و خنده در این جلسه شرکت نکرده اند. متعادل باشید و سعی کنید چند شوخی بامزه به صحبت هایتان اضافه کنید. به این ترتیب تمرکز مخاطبان تان نیز افزایش پیدا می کند. اگر در مورد شوخی ها و لطیفه ها مطمئن نیستید، بهتر است ابتدا با یک دوست مشورت کنید و از او بخواهید نظر خود را صراحتا بیان کند.

۱۶- این را بپذیرید که شما همه چیز را نمی دانید

تعداد بسیار کمی از ارایه دهندگان حاضرند بپذیرند که همه چیز را نمی دانند، زیرا احساس می کنند که اقتدار آنها تضعیف می شود. با این حال همه ما می دانیم که هیچ کس نمی تواند همه چیز را در مورد یک موضوع مشخص بداند. پس اگر می خواهید اعتبار بیشتری داشته باشید، گاهی اوقات به ندانستن اعتراف کنید.

اگر شخصی سوالی پرسید که پاسخ آن را نمی دانید، به سادگی حقیقت را بگویید. اینکار حس اعتماد بیشتری بین مخاطبان نیز ایجاد می کند. اعتراف به ندانستن نشان می دهد که همه ی ما در حال یادگیری هستم و هیچکس دانای مطلق نیست!

حتما بخوانید: چگونه مهارت های ارائه/سخنرانی در جمع خود را بهبود ببخشیم؟

۱۷- زبان بدن خود را تقویت کنید و ژست یک انسان قدرتمند به خود بگیرید

تمرین زبان بدن روش دیگری برای تقویت فن بیان و مهارت های سخنوری است. هنگامی که حالت بدن، اعتماد به نفس زیادی از خود نشان می دهد، ذهن تان نیز از آن پیروی می کند. مطالعات نشان داده اند که استفاده از جملات انگیزشی قبل سخنرانی، احساس اطمینان و اعتماد بنفس بیشتری ایجاد می کند.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که صاف بایستید تا راههای تنفس شما باز شوند و بتوانید به راحتی و آرامش دم و بازدم داشته باشید. اگر نشسته اید و می خواهید صحبت کنید، باید راحت و صحیح بنشینید، شکم را منقبض کنید و قفسه سینه تان را بالا بدهید. علاوه بر این در حین صحبت کردن، از قوز کردن و خم ایستادن خودداری کنید.

۱۸- آب بنوشید

یکی از نتایج اضطراب، خشکی دهان است. قبل از سخنرانی آب زیادی بنوشید و دوش بگیرید. در صورت خشک شدن دهان هنگام گفتگو، یک بطری آب در دسترس داشته باشید. گاهی اوقات ریختن چند قطره لیمو در آب نیز به جلوگیری از گرفتگی گلو کمک میکند. سعی کنید قبل از صحبت کردن از مصرف نوشیدنی های شیرین اجتناب کنید چون این میتواند دهان شما را خشک و صحبت کردن را سخت تر کند.

۱۹- از خانواده و دوستانتان بخواهید نقص هایتان را به شما بگویند

یک راه برای بدست آوردن مهارت های سخنرانی این است که یک منتقد دلسوز و صادق داشته باشید. این منتقد می تواند از اعضای خانواده یا دوستان تان باشد که از صمیم قلب مایل باشند به شما کمک کنند. فقط مطمئن شوید که فرد مناسبی را انتخاب می کنید زیرا هدف کمک به پیشرفت شماست نه مسخره کردن تان!

علاوه بر این صحبت کردن به طور مستقیم با فرد دیگر کمک خواهد کرد تا آرام شوید و تجربه ارتباط با دیگران را به دست آورید.

حتما بخوانید: ۱۰ تا از موثرترین بازی های تمرینی فن بیان جهت تقویت سخنوری

۲۰- با ترس هایتان نجنگید و با آنها روبرو شوید

به جای تلاش برای مبارزه با ترس، سعی کنید آن را بپذیرید. درست است که روبرو شدن با ترس ها می تواند وحشتناک باشد ولی در نهایت به شما کمک می کند. به عنوان مثال، پیش از رفتن روی صحنه، به این فکر کنید که با چه چیزی سخنرانی را شروع کنید و چگونه ترس های تان را کنترل کنید؟ گاهی اوقات لازم است ترس را به شور و اشتیاق مبدل کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا