تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

13 نشانه واضح آدم های نابغه (تحقیقات جدید)

چرب زبان

هوش اشکال مختلفی دارد که همگی شان معتبر و با ارزشند. افراد باهوش به خصوص در زمینه هایی مثل درک، خلاقیت، منطق، خودآگاهی یا در حل مشکلات و مسائل مهارت زیادی دارند. ممکن است افراد باهوش همه این خصوصیات را با هم نشان بدهند یا نسبت به افراد عادی، نقط قوت خاصی داشته باشند.

در هر صورت به طور کلی، باهوش به کسی گفته می شود که سریع یاد می گیرد، اطلاعات جدید را می فهمد و از آنها استفاده می کند. در جوامع غربی، افراد باهوش کسانی هستند که زیاد کتاب می خوانند و اطلاعات زیادی درباره مسائل مختلف دارند یا افرادی که در دانشگاه ممتاز و عالی اند و یا کسانی هستند که بلدند خوب مقاله بنویسند و در امتحانات نمرات خوبی می گیرند.

حتما بخوانید: 9 نکته برای پرورش مهارت ذهن‌خوانی: چطور ذهن مردم را بخوانیم؟

فرقی نمی کند زمینه یا موضوع چه باشد؛ یک فرد خیلی باهوش می تواند در زمینه های مختلف زندگی به خوبی عمل کند.

 


تقویت حافظه

توی این پک فوق العاده،تقویت حافظه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهایی که بهت کمک می کنن مغزت رو کامل در اختیار داشته باشی!


 

این نوع هوش را معمولا می توانید در اولین برخورد با افراد تشخیص بدهید ولی این همه ماجرا نیست! در برخی موارد ممکن است فرد باهوش خصوصیات دیگری هم داشته باشد که شما از آنها بی خبر باشید. دانستن این ویژگی ها به شما کمک می کند افراد باهوش را شناسایی کنید. کسی چه می داند؟ شاید خودتان هم این ویژگی ها را دارید و فرد باهوشی هستید!

1- افراد باهوش خودشان را همه چیزدان تصور نمی کنند

یکی از واضح ترین نشانه های یک شخص باهوش این است که خودش می داند که قرار نیست همه چیز را بداند. شخصی که در واقع باهوش است می پذیرد که همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد و او هنوز خیلی چیزها را نمی داند.

به طور کلی ممکن است یک فرد باهوش نسبت به افراد معمولی، اطلاعات بیشتری در زمینه های مختلف داشته باشد؛ اما آنها نیازی به نشان دادن این مساله نمی بینند. چون فرد باهوش معمولا متواضع و فروتن است و می داند که حتی با وجود این اطلاعات زیاد، باز هم جا برای یادگیری بیشتر هست؛ بنابراین هیچ وقت خودش را همه چیزدان نمی داند.

انیشتین

اگر یک فرد باهوش چیزی را نداند، اولین کسی است که به آن اعتراف می کند. به ندرت پیش می آید که اشخاص باهوش درباره توانایی ها یا دستاوردهایشان رجز خوانی کنند چون معمولا می دانند که این توانایی ها باز هم می توانند پرورش پیدا کنند برای همین خیلی خودشان را دست بالا نمی گیرند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

معمولا به ندرت می توان افراد باهوش را به داشتن اعتماد به نفس بیش از حد متهم کرد؛ اتفاقا برعکس! باهوش ها اکثرا خودشان را کمتر از چیزی که هستند نشان می دهند و از خودشان تعریف و تمجید نمی کنند.

2- آنها بی نظم و انضباط هستند

اینکه فکر کنیم یک فرد باهوش به خاطر هوشی که دارد حتما باید منظم و مرتب باشد اشتباه است! اتفاقا وقتی حرف از نظم و ترتیب در کارها یا مدیریت و سازماندهی وقت می شود، افراد باهوش ممکن است فاجعه بار ظاهر شوند!

مثلا ممکن است اتاق خواب یا اتاق مطالعه شان همیشه به ریخته باشد یا به نظر برسد به جای اینکه روی یک کار منطقی متمرکز شوند، مدام از این شاخه به آن شاخه بپرند. هنوز کاملا مشخص نیست که بی نظمی و هوش چه ارتباطی می توانند داشته باشند؛ ولی ممکن است یک فرد باهوش به شما بگوید که چون زیاد راجع به مسائل مختلف فکر می کند، وقتی برای نگرانی درباره نظم و ترتیب و درست کردن بهم ریختگی ها ندارد.

علاوه بر این نظریه ای هم وجود دارد که طبق آن گفته می شود فضاهای نامنظم می توانند به افزایش خلاقیت کمک کنند و کلید ایده های جدید و ابتکاری را در ذهن افراد باهوش بزنند.

علاوه بر این، محدویت های زمانی هم می توانند برای افراد باهوش آزار دهنده به نظر برسد؛ بنابراین آنها ترجیح می دهند برنامه شان را باز نگه دارند تا اینکه بخواهند خودشان را در چارچوب برنامه ریزی های زمانی قرار بدهند و برای کارهای مختلف زمان مشخص تعیین کنند.

3- باهوش ها از اشتباهاتشان درس می گیرند و ادامه می دهند

باهوش ها می دانند که همیشه ممکن است دچار اشتباه شوند؛ اما اشتباه کردن هیچ مشکلی ندارد. آنها اشتباهاتی که مرتکب می شوند را تجزیه و تحلیل می کنند، از آنها درس می گیرند و اجازه نمی دهند این اشتباهات سد راهشان شوند؛ بلکه برای ادامه مسیر از آنها استفاده می کنند.

حتما بخوانید: 30 تا از بهترین روشهای گیاهی افزایش هوش و حافظه طبق جدیدترین تحقیقات

4- آنها می دانند چطور با شرایط موجود خودشان را وفق بدهند

باهوش ها می دانند که برای موفق شدن در زندگی، باید انعطاف پذیر و سازگار باشند. اگر کسی منعطف نباشد نمی تواند چالش های جدید زندگی را بپذیرد و با آنها دست و پنجه نرم کنند؛ ولی افراد باهوش در هر شرایطی که باشند؛ چه محیط کار و چه محیط زندگی شخصی خوب عمل می کنند. آنها به جای شکایت از تغییرات، به این فکر می کنند که چطور می توانند به بهترین شکل خودشان را به بهترین شکل با موقعیت جدید سازگار کنند.

5- باهوش ها همیشه کنجکاو هستند

برخی از بزرگترین اکتشافات دنیا نتیجه کنجکاوی افراد باهوش هستند چون این افراد همیشه دنبال جواب هستند. آنها شیفته جزئیاتی هستند که از نظر دیگران خیلی ناچیز به نظر می رسند.

باهوش ها همیشه دنبال کشف چیزهای جدید و تجربه های نو هستند. مشخص شده که کودکان کنجکاو، نسبت به بچه هایی که درباره چیزی کنجکاوی نمی کنند و چیزی را زیر سوال نمی برند باهوش ترند.

افراد باهوش

6- افراد باهوش زندگی را یک درس طولانی می دانند

باهوش ها می دانند که بعد از هر اتفاقی، یک اتفاق جدید و تازه در راه است و یادگیری هیچ وقت متوقف نمی شوند. آنها می دانند که فارغ التحصیل شدن پایان کار نیست، بلکه آغاز یک راه جدید است. کسانی که باهوشند به زندگی به چشم یک تجربه طولانی مدت نگاه می کنند و دوست دارند اطلاعات بیشتری درباره هر چیزی کسب کنند.

7- آنها ذهن بازی دارند

این واقعیت که افراد باهوش خودشان را همه چیزدان تصور نمی کنند باعث می شود هیچ وقت ذهنشان را در برابر ایده های جدید نبندند و همیشه مایل به یادگیری از دیگران باشند.

باهوش ها روی اعتقادات و افکار خودشان پافشاری نمی کنند و تعصب به خرج نمی دهند. آنها همیشه به نظرات و استدلال های بقیه گوش می دهند و منعطف هستند. اغلب اوقات افراد باهوش روی یک موضوع تمرکز می کنند و تا زمانی که شواهد و استدلال های کافی در اختیارشان قرار نگیرد از آن دست نمی کشند.

علاوه بر این، اشخاص باهوش فقط به گفته های دیگران بسنده نمی کنند، بلکه گاهی اوقات ممکن است قبل از اینکه چیزی را به عنوان یک واقعیت قبول کنند، مسافت های طولانی را طی کنند تا به اصل و واقعیت یک موضوع پی ببرند.

از طرف دیگر باهوش ها از مخالفت دیگران با افکار و نظرات خودشان نمی ترسند. آنها از تفاوت های بین افکار و عقاید استقبال می کنند و می دانند که هر کسی به خاطر نژاد، هویت جنسی و یا هر دلیل دیگری، نظرات خودش را دارد.

8- باهوش ها شوخ طبع و خنده رو هستند

شاید افراد باهوش از آن دسته آدم هایی نباشند که در مهمانی ها همه را دور خودشان جمع کنند؛ اما آنها هم شوخ طبعی های مخصوص خودشان را دارند. آنها همیشه به شیوه خلاقانه ای از کلمات و جملات استفاده می کنند و صحبت کردن با آنها واقعا خوشایند است و کلی شما را می خنداند.

حتما بخوانید: 20 راهکار ساده برای باهوش‌تر شدن (علمی و ثابت شده)

9- افراد باهوش خویشتن دار هستند

باهوش ها بیشتر از افراد عادی روی خودشان و رفتارهایشان کنترل دارند. همه ما می دانیم که مواد سمی، برخی غذاها و داروها برای انسان ها مضرند؛ ولی باهوش ها می دانند که علاوه بر این موارد، برخی رفتارها هم به دیگران آسیب می زند. آنها نه تنها این رفتارها را می شناسند بلکه جلوی بروز آنها را هم می گیرند و روی خودشان کنترل دارند.

10- آنها با تنها بودن مشکلی ندارند

ممکن است گاهی اوقات افراد باهوش ترجیح بدهند که تنها باشند تا اینکه وقتشان را صرف معاشرت با دیگران کنند. این اتفاق به این معنا نیست که آنها ضد اجتماعی اند؛ بلکه با تنها ماندن مشکلی ندارند و اغلب وقتی تنها می شوند به افکار و ایده هایشان فکر می کنند.

مریم میزراخانی

در حقیقت آنها اغلب ترجیح می دهند در تنهایی ایده های جدیدشان را پردازش کنند و خلاقیتشان را پرورش بدهند. آنها بدون فکر کردن و اهمیت دادن به قضاوت دیگران، از تنهایی شان لذت می برند و دوست دارند تنها قدم بزنند، تنها فیلم ببینند و تنها غذا بخورند. به طور کلی آنها معتقدند که تنها ماندن و مفید بودن به مراتب بهتر از در جمع بودن و داشتن عملکرد ضعیف است.

11- افراد باهوش ریسک های حساب شده را می پذیرند

کسی که باهوش است به احتمال زیاد ریسک پذیر هم هست ولی در عین حال همه جوانب را هم بررسی می کند. مثلا باهوش ها هیچ وقت همه سرمایه شان را در یک پروژه نسنجیده قرار نمی دهند و از قبل همه چیز را بررسی و محاسبه می کنند.

آنها برای ارزیابی اینکه آیا این ریسک واقعا ارزشش را دارد یا نه وقت صرف می کنند و بعد از بررسی همه ابعاد و جوانب، ریسک انجام یک کار را می پذیرند.

12- آنها به شانس اعتقاد ندارند

افراد باهوش می دانند که کار جهان بر پایه شانس و اقبال نیست. آنها این را قبول دارند که شانس می تواند باعث پیشرفت ما در زندگی مان شود؛ اما وقتی فرد موفقی را می بینند پیش خودشان این باور را دارند که آنها سخت تلاش کرده اند و همه چیز روی شانس نبوده است. باهوش ها معتقدند هر کسی با نوع عملکرد و تصمیمات خودش شانس خودش را ایجاد می کند.

13- باهوش ها در کارهایشان تعلل به خرج می دهند

به تعویق انداختن کارها همیشه نشانه هوش نیست، چون خیلی ها از روی تنبلی و بی انگیزگی کارهایشان را عقب می اندازند؛ اما بر خلاف تصور بقیه، باهوش ها عمدا در کارهایشان تعلل به خرج می دهند. شاید یکی از دلایل این مساله این باشد که آنها می دانند وقتی تحت فشار قرار بگیرند و زمان کمی داشته باشند بهتر کارشان را انجام می دهند.

گاهی اوقات هم دلیل تعلل و این پا و آن پا کردن افراد باهوش این است که فعالیت مورد نظر به اندازه کافی برایشان جالب و جذاب نیست. از نظر باهوش ها تاخیر همیشه نشانه اتلاف وقت نیست، بلکه این کار زمان بیشتری برای ایده پردازی و تفکر به آنها می دهد.

نشانه های دیگر

 1. افراد باهوش دیر می خوابند و دیر بیدار می شوند.
 2. افراد باهوش اغلب لاغر هستند.
 3. افراد باهوش در زمان نوزادی از شیر مادر تغذیه کرده اند.
 4. گرایش به نگرانی، یکی از علائم هوش است.
 5. افراد باهوش زودتر توانایی خواندن را یاد می گیرند.

حتما بخوانید: علت کاهش سرعت پردازش مغز و روش افزایش آن (دانشگاه استنفورد)

چطور باهوش تر شویم؟

1-مدیتیشن انجام بدین. تمرین ذهنی! استرس، تفکر تون رو تحت تاثیر قرار میده، بنابراین استرس رو با مدیتیشن تسکین بدین. کار ساده ای هست! هدفون رو بزارید و روی انگ مورد علاقه تون تمرکز کنید و اجازه بدین که تکنولوژی شما رو تسکین بده.

2-روی مهارت هاتون کار کنید. موهاتون رو شونه کنید، یادداشت برداری کنید، از ماوس کامپیوتر با یه دست استفاده کنید و با دست دیگه نوشیدنی و غذا میل کنید.

3-وقتی در کاری با مشکل مواجه شدین، راه حل های خلاقانه ای با روشهای معمولی پیدا کنید. با چیزهایی که دارید کارهاتون رو انجام بدین، وسایل عجیب و غریب رو تعمیر کنید.

4-یاد بگیرید که به صورت متقابل با افراد بحث داشته باشید نه اینکه فقط شنونده باشید.

5-با یه دست یادداشت بنویسید و با دست دیگه کار دیگه انجام بدین.

6-متن کتاب ها، مجلات و … رو برعکس بخونید.

7-نوشیدن آب، فعالیت مغز رو افزایش میده.

8-دیدگاه تون رو عوض کنید. برای مدتی تصاویر رو در خونه تون وارونه کنید.

9- به جای استفاده از اعداد و متن، راه حل های بصری برای مشکلات در نظر بگیرید.

10- در ذهن تون، گذر زمان رو در نظر بگیرید و به این فکر کنید که با گذر زمان چه تغییراتی دور و برتون ایجاد میشه.

11-به موسیقی کلاسیک گوش بدین. بخصوص این موسیقی ها که چندین سال راجبشون تحقیق شده!

12-چرت زدن، شاید مهم ترین راه برای افزایش قدرت مغز باشه.

13-سبک های یادگیری مختلف رو امتحان کنید، مثلا از کتابهای مختلف استفاده کنید یا در سمینارها شرکت کنید.

14-کارها رو به تعویق نندازین و براشون محدودیت زمانی تعریف کنید تا مغزتون مجبور بشه فعالیت بیشتری کنه.

15-ورزش روزانه انحام بدین بخصوص مدیتیشن و شنا!

16-خیلی خوب غذا بخورید. به مغزتون انرژی و مواد غذایی برسونید نه غذاهای کم ارزش و شیمیایی.

17-مسائل ریاضی رو بدون ماشین حساب حل کنید.

18-شماره تلفن ها رو بیاد بیارید.

19-برنامه ی روزانه ی متنوع ترتیب بدین نه اینکه هر روز یک سری کارهای تکراری انجام بدین.

20- بازیهای ویدیویی خاص انجام دهید: یک مطالعه جدید در دانشگاه روچستر ایالات متحده، ارتباط بین بازی های ویدئویی اول شخص و گسترش آگاهی بصری در دنیای واقعی را تایید کرد. توانایی گرفتن علائم دیداری با سرعت و دقت بسیار ارزشمند است. در حال حاضر بهترین بازی برای گوشی ها بازی Elevate است که می توانید از لینک زیر دانلود کنید:

21-شطرنج بازی کنید. همچنین در تحقیقات جدید پیشنهاد شده با خودتون شطرنج بازی کنید.

حتما بخوانید: 15 تا از جدیدترین قرص های مکمل جهت تقویت حافظه (موثر و بدون عوارض)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫15 دیدگاه ها

  1. خیر، گرایش به افراد باهوش دارند اما در واقعیت ممکنه اطرافیانشون باهوش نباشند.تعامل به محیط بستگی داره

 1. سلام و وقت بخیر رمضان عطایی هستم از کابل افغانستان
  خوب اگر کسی تمام این علایم که ذگر کردید را دارا باشد و از دوران کودکی کنجکاو و تیز هوش باشد و اختراعات و کشفیات هم داشته باشد ایا سازمان و یا نهاد است که حامی مخترعین باشد و اگر است چطوری ملحق شود ممنون میشم همکاری کنید.

  1. کسی که نتونه با داشتن این ویژگی ها لااقل کسب و کاری برای خودش دست پا کنه باهوش نیست و یک متوهم باهوشی هست

  2. درواقع باید اختراعات خود رو اول ثبت کنی بعد بهت جایزه نوبل و یه میلیون دلار پول یعنی 35میلیارد الان ما میشه که باهاش میشه کارخونه بزنی هرچی بزرگ تر باشه اختراع دانشمندان بزرگ تری ازت خوششون میاد و خلاصه اسمت درتاریخ به عنوان یه مخترع یاد میشه مثلا اگر چرک خشک کن اسیدی گلو و بینی رو کشف کنی ممکنه باهات قرارداد ببندند و کلی پولدار بشی چون جز مهم ترین اختراعات تاریخه به قیافش نمی خوره اما هست چون همه فکرمی کنند اسید وارد بدن بشه کلی مشکل پیش میاد اما من باتوجه به اختراع ابوعلی سینا که با آب نمکه فهمیدم چه کارکنم و می خوام ثبتش کنم البته قبلش باید کرونا رو کشف کنم که تاجایی موفق شدم بفهممش هشتاد درصد تا نود وصددرصدش رو بعد هم بورسیه می شم درواقع من الان 15ونیم سالمه همه رو از روی کتاب های درسی فهمیدم البته اطلاعاتی که درباره ی گیاهان مختلف هم داشتم کمکم کرده آی کیوم234هست راستی من اینهاروبهتون نگفتم که خودنمایی بکنم ب هرچیز دیگه ای گفتم که بدونید هرطرح خوبی چقدر بدرد دنیا می خوره و چقدر حمایت می شند مخترعان بزرگ

 2. 18-شماره تلفن ها رو بیاد بیارید.

  به هوش ربطی نداره به حافظه ربط داره

  اما اگر شماره ها رو به روش خاصی حفظ کنید به هوش ربط داره . مثلا چیزای مختلف رو به چیزای مختلف ربط بدید÷

 3. من وقت که یک شخص را میبینم در پیشروی چشم هایم همه خصوصیات او میاید و او شخص را من می توانم که تشخیص بکنم

 4. من تقریبا تمام ویژگی های که ذکر شده بود رو داشتم ولی اصلا نبوغ رو در خودم حس نمیکنم. من ۱۳ سالمه و تو عمرم حتی یه بارم از ماشین حساب استفاده نکردم. معمولا مردم بهم میگن تنبلم ولی همین تنبلی باعث میشه همیشه دنبال سریع ترین و ساده ترین راه باشم که بهم ایده های جذابی میده.😁

  1. فتبارک الله احسن الخالقین
   خود منی
   از این هوشت به خوبی استفاده کن دارم جدی میگم چه بسا افرادی هستند که هوشی مثل نیکولا تسلا دارند ( برو زندگی نامه اش رو یک نگاهی بنداز ) و چون فقیر هستند نمی‌توانند گامی برای خود بردارند من چهارده سالمه خودم به خاطر فراموش کاری زیادی که دارم بهم میگن گیج ولی من به خاطر حرف مردم هیچوقت ناراحت نمی شم هر کسی یک عیبی دارد این هم نصیبم شده مشکلی نیست و هیچوقت به خاطر نداشته هات ناراحت نشو ، از داشته هات نهایت لذت رو ببر و شاید هم تو تنها کسی باشی که میتونی دنیا را تحت تاثیر خود قرار دهی ، وقتی ارزش ها عوض شوند عوضی ها باارزش شوند.
   خب از آن جایی که افراد باهوش تمایل زیادی در عرصه زحمت به خود را ندارند من همینجا تموم میکنم.

 5. سلام خسته نباشید
  مطلبتون مفید بود
  فقط ی چیزی در تضاد بود
  مطمئن نیستم ک این ماجرا درست باشه یا نه : شنیدم ک ی بار انیشتن از ی نفر درخواست میکنه ک با تلفن ثابت فروشگاه اون فرد ب همسرش زنگ بزنه
  شماره ی همسرش رو روی ی برگه نوشته بوده. اون برگه رو از جیبش درمیاره و زنگ میزنه. اون فرد در کمال تعجب از انیشتبن میپرسه ک چرا با اینکه انیشتینه شماره ی همسرش رو حفظ نبوده و انیشتین هم در جوابش میگه ک ذهن و حافظه ش رو با چیز های بی مورد الکی پر نمیکنه

  اما شما نوشته بودین برای افزایش هوش شماره ها رو به خاطر بسپرین..!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا