تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

بهترین روش یادگیری و افزایش کیفیت مطالعه درسی (5 گام ضروری)

یادگیری تغییر است و آموزش فرآیندی است که یادگیرنده را تغییر می دهد. چه در مدرسه، چه در دانشگاه، و چه در تلاش برای صعود از نردبان شغلی، یادگیری مداوم در زندگی ما نقش مهمی بازی می کند.

بخش ۱: چگونه به وضعیت یادگیری ایده آل خود برسیم؟

یادگیری یک تکنیک است که منجر به ایجاد یک وضعیت روانی و فیزیولوژیکی توانمند و ماندگار می شود. ممکن است شما توانسته باشید تمام تکنیک ها و روش های یادگیری را بطور کامل در الگوهای رفتاری خود بگنجانید، اما اگر انرژی و آگاهی کافی نداشته باشید نمی توانید به نتیجه دلخواهتان برسید:

۱-سلول های سالم

بیولوژی شما از میلیاردها سلول تشکیل شده است که به صورت مشترک با هم کار می کنند تا سلامت شما را تضمین کنند. اما، ما می توانیم با عادات غذایی نادرست، سلول های مورد نیاز برای دستیابی به اوج یادگیری را از بین ببریم. برای اینکه بتوانید انرژی لازم را به بیولوژی سلولی خود برگردانید، باید مقدار زیادی آب، گلوکز، اکسیژن (از طریق تمرین های تنفس عمیق) و مواد مغذی مورد نیاز مانند آمینوها و اسیدهای چرب را که سلولهای شما را حفظ می کنند، مصرف کنید.

۲-فیزیولوژی سالم

گرچه یادگیری عمدتاً یک فعالیت بسیار کم تحرک است، اما با سلامتی فیزیولوژیکی ارتباط دارد. با انجام فعالیت های بدنی، خوردن غذاهای غنی از انرژی (میوه و سبزیجات) و دوره های تمدد اعصاب، می توانید توانایی یادگیری خود را به طرز چشمگیری تقویت کنید و پتانسیل خود را به حداکثر برسانید.

علاوه بر این، محیط یادگیری ما نیز تأثیر زیادی بر بهزیستی جسمی مان دارد. محیط یادگیری شما باید پاسخگوی نیازهای یادگیریتان باشد و هوای تازه، نورپردازی و راحتی در اختیار تان قرار دهد.

حتما بخوانید: هوشمندانه مطالعه کنید نه زیاد: بهترین روشهای مطالعه طبق تحقیقات جدید

در نهایت، باید بتوانید الگوهای خواب و چرخه های انرژی که در طول روز دارید را شناسایی کنید. یادگیری خود را مطابق با این افت و خیز های چرخه های انرژی خود برنامه ریزی کنید و به یادگیری خود سرعت ببخشید.

۳-روان سالم

روانشناسی شامل تقویت ذهن شما به روش هایی است که باعث افزایش و تسریع پتانسیل یادگیری شما می شود. این امر از چند طریق قابل دستیابی است. اول اینکه برای یادگیری خود اهداف مشخصی در نظر بگیرید این اهداف شما را در مقابل چالش هایی که ممکن است با آنها روبرو شوید مورد پشتیبانی قرار داده و به ادامه مسیر دعوت می کنند.

دوم اینکه، یک نگرش ذهنی مثبت اتخاذ کنید که به شما کمک می کند روی راه حل های مشکلات متمرکز شوید.

حتما بخوانید: ۳ گام ضروری برای تقویت حافظه بلند مدت (موقع یادگیری یک چیز جدید)

و در نهایت اینکه، درست همانطور که به منظور حفظ تناسب اندام خود روزانه ورزش می کنید، توانایی و تمرکز ذهنیتان نیز در طول روز نیاز به تمرین دارد- ژیمناستیک و تناسب اندام مغز. منظورم این است که مغز خود را با یافتن راه حل برای مشکلات، تفکر خلاق، به خاطر سپردن اعداد و عبارات و به طور کلی با هر چیزی که باعث تحریک آن می شود، به چالش بکشید.

به یاد داشته باشید دقیقاً مانند بدن، مغز نیز به طور روزانه به دوره های استراحت احتیاج دارد. برای کسب اطلاعات در این مورد به منابع آنلاین برای آموزش مغز مراجعه کنید.

بخش ۲: فرآیند یادگیری پنج مرحله ای

مراحل و دستورالعمل های ساده ای وجود دارند که می توان از آنها برای کمک به سازماندهی و مدیریت کل فرآیند یادگیری استفاده کرد. البته لطفا در نظر داشته باشید كه روش های بیان شده در این مقاله صرفا یكی از روش های انجام این روند هستند. چند پیشنهاد برای تقویت روند یادگیری:

مرحله ۱: شناسایی

اولین قدم شما همیشه یافتن و شناسایی مطالب یادگیری (کتاب، مقاله، وب سایت و غیره) است که برای استخراج محتوا به آنها نیاز خواهید داشت. برای اینکه در طول فرآیند یادگیری موثر و کارآمد باشید، حتماً قبل از پرداختن به مرحله بعدی، تمام مطالب مطالعه خود را آماده کنید.

حتما بخوانید: ۱۶ تا از بهترین راه های افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن موثر

مرحله ۲: کاوش کردن

اکتشاف منابع و محتوا گام بعدی در فرآیند یادگیری است. این کاوش باید با استفاده از هفت نوع هوش انجام شود:

 • بصری (نمودارها ، گراف ها، طرح ها، نقشه های ذهن) ،
 • شنیداری (تمرکز روی صدا و ضبط آن) ،
 • کلامی (سخنرانی، بحث، خواندن دراماتیک) ،
 • فیزیکی (شامل حرکت، نقش آفرینی) ،
 • منطقی (تجزیه و تحلیل، بازی با اعداد) ،
 • اجتماعی (یادگیری گروهی، نقش آفرینی، مشارکت با دیگران)
 • انفرادی (ژورنال شخصی، یادداشتهای واکنشی، و غیره).

مهم است که از مرحله اکتشاف به شکلی حرکت کنید که درکتان از مطالب تقویت شود و این بهترین نتیجه ای است که با استفاده از روشهای یادگیری فوق الذکر حاصل می شود.

به عنوان یک قاعده کلی، هر چه بیشتر از این روش ها در طول فرآیند یادگیری استفاده کنید، مطالبی که مطالعه می کنید را راحت تر و آسان تر جذب خواهید کرد.

مرحله ۳: ترتیب دادن

در این مرحله شما اساساً در حال تهیه محتوای خود برای فرآیند به خاطر سپردن هستید.

قبل از هر چیز محتوا را آنالیز کنید تا از نوع مطالب مورد نظر خود مطلع شوید. در مرحله دوم، تکنیک هایی را انتخاب کنید که در کمک به شما در حفظ طولانی مدت مطالب، مؤثر باشند. در نهایت، شما باید مطالب را به شکلی تهیه کنید که از روش های یادگیری مورد نظرتان پشتیبانی کنند.

حتما بخوانید: چگونه برای درس خواندن در خود انگیزه ایجاد کنیم؟(روش جدید و موثر)

مرحله ۴: تقویت کردن

این مرحله ای است که شما هر آنچه که در مراحل قبلی انجام داده‌اید را برمی‌دارید و این اطلاعات را به حافظه بلند مدت خود منتقل می کنید. این کار با استفاده از هفت هوش و از طریق تکرار متنوع و خلاقانه و با انجام بررسی های منظم مطالب در طی فرآیند یادگیری انجام می شود.

مرحله ۵: تحقیق کردن

این فرآیند شامل اندازه گیری اثربخشی و کارایی یادگیری شما است و می تواند به ۴ روش اندازه گیری شود.

 1. در مرحله اول، از طریق بررسی های فوری که در طی فرآیند یادگیری انجام می دهید به صورت مداوم بازخورد می گیرید.
 2. در مرحله دوم، از طریق مرور مطالب اثربخشی مراحل قبلی را بررسی می کنید.
 3. در مرحله سوم، می توانید از تست ها و سایر روش های مشابه استفاده کنید و دانش خود را مورد آزمایش قرار دهید.
 4. و در آخر، با مرور کل فرآیند یادگیری و جستجوی راه هایی که می توان در آینده به طور موثر و بالقوه مورد استفاده قرار داد، یک بررسی سیستماتیک انجام می دهید.

بخش ۳: شش راه برای یادگیری مؤثر

به معنای واقعی کلمه صدها تکنیک خلاق وجود دارند که می توانید به کمک آنها یادگیری خود را تسریع کنید. هرچه خلاق تر شوید و تنوع بیشتری در روش های یادگیری خود ایجاد کنید، پیشرفتتان در جهت اهداف یادگیری آسان تر خواهد بود.

در اینجا چند روش و پیشنهاد وجود دارد که شما را در طول این سفر همراهی می کند:

۱-تداعی و ایجاد ارتباط: در این بخش شما برای یادگیری مطالب جدید از ویژگی های اصلی حافظه استفاده می کنید. این تکنیک ها شامل استفاده از نماد ها برای راحت تر شدن فرآیند حفظ کردن و قطعه بندی می شوند.

۲-تجسم کردن: این شامل استفاده از تصاویر ذهنی و تکنیک های بصری برای تقویت درک مطلب است. تکنیک ها شامل تجسم خلاق و تمرین ذهنی هستند.

۳-بیان کردن: استفاده از کلمات و نوشتن برای بهبود و تسریع یادگیری. تکنیک ها شامل نوشتن خلاصه و گزارش هستند.

حتما بخوانید: با این ۳۴ روش حافظه خود را برای درس خواندن تقویت کنید! (کاملا جدید)

۴-شبیه سازی کردن: استفاده از ابزارها و افراد برای شبیه سازی یادگیری خود به روشهای مختلف. یكی از مؤثرترین روش های شبیه سازی، نقش بازی کردن است.

۵-انجام دادن: یادگیری از طریق روش های تقویتی و یادگیری بیش از حد مطالبی که مطالعه می کنید.

۶-تکرار کردن: تمرکز روی استراتژی هایی که به شما اجازه می دهد تا به طور مداوم اطلاعاتی را که یاد می گیرید با روشهای مختلف خلاقانه تکرار کنید و در نتیجه حفظ و فراخوانی اطلاعات را بهبود ببخشید. این کار با روش های مختلفی قابل انجام است، اما به نظر می رسد ایجاد و استفاده از فلش کارت ها برای بسیاری از افراد مناسب ترین روش ممکن است.

بخش ۴: شناسایی سبک یادگیری خودتان

همه افراد ترجیحات و روشهای یادگیری شخصی خود را دارند که طبیعتاً از نظر شناختی و جسمی با آنها سازگار هستند. اگرچه تمرکز روی انواع سبک ها و استراتژی های یادگیری در طول فرآیند یادگیری بسیار مهم است، اما باید بیشتر وقت خود را به سبک های یادگیری دلخواه خود اختصاص دهید تا به نتایج سریع و مؤثر برسید.

در اینجا به بررسی سبکهای مختلف یادگیری خواهیم پرداخت. در زمانی که در حال خواندن آنها هستید، توجه داشته باشید که کدام سبک های یادگیری بیشتر با شما همخوانی دارند و در طول فرآیند یادگیری از آنها استفاده کنید.

۱-یادگیری بصری: این یادگیرندگان ترجیح می دهند با استفاده از رنگ ها، تصاویر و عکس ها یاد بگیرند.

۲-یادگیری شنیداری: این یادگیرندگان ترجیح می دهند از طریق صداها و موسیقی یاد بگیرند.

۳-یادگیری کلامی: این یادگیرندگان ترجیح می دهند با استفاده از کلمات در قالب گفتار و نوشتار یاد بگیرند.

۴-یادگیرز فیزیکی: این یادگیرندگان ترجیح می دهند یادگیری را از طریق استفاده فیزیکی از بدن، دست ها و از طریق روش های لمسی انجام دهند.

۵-یادگیرز انفرادی: این یادگیرندگان ترجیح می دهند یادگیری را از طریق روشهای خودآموزی که افراد دیگر را درگیر نمی کنند، انجام دهند.

۶-یادگیری اجتماعی: این یادگیرندگان از طریق همکاری نزدیک و تعامل با افراد دیگر یاد می گیرند.

۷-یادگیرز منطقی: این یادگیرندگان یادگیری با استفاده از استدلال و منطق را ترجیح می دهد.

بخش ۵: چالش های یادگیری که ممکن است با آنها روبرو شوید

۱-کمبود انگیزه

همه ما می توانیم در تمام مراحل یادگیری با کمبود انگیزه مواجه شویم. کمبود انگیزه می تواند ناشی از عدم استراحت کافی، غذای نا مناسب، نداشتن اهداف الهام بخش، بدبینی و القای منفی به خود و یا حتی عدم پشتیبانی کامل از طرف گروه همسالان باشد. در حقیقت، کمبود انگیزه می تواند از عوامل مختلفی که در اینجا ذکر نشده اند نیز ناشی شود.

وقتی احساس کردید که فاقد انگیزه هستید مهمترین کاری که باید انجام دهید، پیدا کردن منبعی است که باعث ایجاد این احساس می شود. بررسی کنید که آیا این کمبود از عوامل درونی ناشی می شود یا به عوامل خارجی در محیط شما برمی گردد. وقتی منبع را شناسایی کردید، سعی کنید با روشی خلاقانه اوضاع را تغییر دهید.

۲-ترس

هر وقت احساس کردید که ترس در حال غلبه بر شما است، به خود یادآوری کنید که ترس فقط به سراغ کسانی می رود که با عدم اعتماد به نفس زندگی می کنند. اگر در مورد چیزی در آینده مطمئن نباشید، احتمالاً از آن ترسیده یا هیجان زده خواهید شد. اگر می ترسید، برای مقابله با این احساس ترس، باید منابع و اطلاعات بیشتری جمع آوری کنید. هرچه دانش بیشتری در مورد چیزی که از آن ترس دارید پیدا کنید، شجاعت و اعتماد به نفس بیشتری کسب خواهید کرد و در نتیجه می توانید خود را از این احساسات فلج کننده برهانید.

۳-اشتباه کردن

اشتباهات بخشی از زندگی ما هستند. ما انسان ها، به دلیل اشتباهاتی که در طی چند هزار سال گذشته مرتکب شده ایم، به موفقیت تکنولوژیکی عصر حاضر دست یافته ایم.

این را بپذیرید که انسان جایز الخطا است، و بعد از هر اشتباه، بلافاصله روی راه حل های مناسب متمرکز شوید و فراتر از تجربه فعلی خود حرکت کنید. اگر این کار را به طور مداوم انجام دهید، متوجه می شوید که نیروی فزاینده ای برای حرکت به سمت یادگیری پیدا کرده اید.

حتما بخوانید: ۳۰ تا از بهترین روشهای گیاهی افزایش هوش و حافظه طبق جدیدترین تحقیقات

نتیجه گیری

با رعایت این دستورالعمل های عمومی، می توانید خود را در مسیر شتاب بخشیدن به پتانسیل یادگیریتان قرار دهید.

به عنوان یک ایده نهایی، به خاطر داشته باشید که سفر یادگیری هرگز به پایان نمی رسد و روشهایی که شما برای تسریع یادگیری خود استفاده می کنید باید همیشه در حال تغییر و سازگاری با مطالبی باشند که در حال مطالعه آنها هستید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن