آموزش روش های جدید افزایش اعتماد به نفس

چگونه اعتماد بنفس داشته باشیم (راههای کامل و جدید برای زنان)

همه ی ما با اعتماد بنفس به دنیا نمی آییم و هیچکس در هر شرایطی با اعتماد بنفس نیست. با صحبت کردن در مورد اعتماد بنفس نمیتوانید به آن دست پیدا کنید. ما زنها مشکلات خاصی برای افزایش اعتماد بنفسمان داریم. اعتماد بنفس بصورت غریزی با ما همراه نمیشود. دخترها معمولا جسارت و اعتماد به نفس کمی دارند. در اینجا بهترین تکنیک ها را از زبان یکی از معتبرترین وب سایت های روانشناسی مطرح می کنیم.

وقتی تلویزیون را روشن میکنیم، زنان با اعتماد بنفس بالایی میبینیم که Jackie Joyner-Kersee, Sandra Day O’Connor و Madame Curie مثالهای کمی از این زنان هستند. پس چگونه این زنان این اعتقاد را بدست آوردند تا این محدودیت ها را از توانایی هایشان کنار بزنند؟ چگونه آنها به تلاش ادامه میدهند، حتی زمانیکه در معرض شکست یا تحقیر عمومی قرار دارند؟ اگر از آنها این سوالات را بپرسید، خواهید فهمید که فرمول موفقیت آنها از عناصر زیر تشکیل شده است:

حتما بخوانید: قانون جذب را با این ۷ نکته قورت دهید (طبق جدیدترین تحقیقات دنیا)

مسئولیت هایتان را بپذیرید

این اولین و مهمترین جزء فرمول اعتماد بنفس است. شما و فقط خودشما میتوانید باعث اتفاقات جدیدی در زندگیتان بشوید. بعد از مدتی متوجه خواهید شد که مسیر صحیح اعتماد بنفس، زمانی ست که شما سفر میکنید، پس هیچکس غیر از شما نمیتواند این را برایتان انجام دهید.

به دیگران کمک کنید

کمک کردن به دیگران موجب میشود تا خودمان را فراموش کنیم و در مورد چیزهایی که داریم سپاسگزار باشیم. همچنین وقتی برای فرد دیگری مهم هستید و بودن شما برای او تفاوت ایجاد میکند، احساس خوبی در شما ایجاد میکند. بجای تمرکز بر روی نقاط ضعفتان، سعی کنید به دیگران کمک کنید، با آنها تمرین کنید و یا آنها را آموزش دهید، با این کارها میبینید که اعتماد بنفستان بصورت خودکار افزایش میابد.

در زندگی تجربه کسب کنید

چیزهای جدید را امتحان کنید. به تنهایی برای نهار بیرون بروید. در کلاسهای مختلف شرکت کنید. یادبگیرید که چگونه وسایلتان را تعمیر کنید؛ و تلاش کنید تا بتوانید به خودتان تکیه کنید.

یک طرح عملی بریزید و آن را اجرا کنید

یک منطقه را برای توسعه ی شخصی یا حرفه ای پیدا کنید؛ و با برنامه ی زمانی مشخص به سمت آن حرکت کنید. هر قدم را بر طبق طرحی که ریخته اید بردارید. هر گامی که برمیدارید، افزایش اعتماد بنفستان را به دنبال خواهد داشت.

به آن بچسبید!

اگر با یک چالش جدید در زندگی روبرو میشوید به آن نزدیک شوید، در مورد اعتماد بنفس هم سعی کنید آن را در هر شرایطی حفظ کنید. اعتماد بنفس حقیقی، مانند یک باور است که شما میتوانید به خود تکیه کنید. مهم نیست که نتیجه چه میشود.

خودتان را باور داشته باشید

ما تمایل داریم که بر طبق تصویر ذهنی خودمان، رفتار کنیم. ترفند ایجاد تغییرات بلند مدت، تغییر دید نسبت به خودتان است. تایید کردن خودمان اظهارات مثبتی ست که ما در مورد خودمان میگوییم. اگر این را با صدای بلند-به صورتی که خودتان صدای خود را بشنوید- بگویید تاثیر بیشتری دارد. چیزی که ما دائما به خودمان میگوییم به یک باور در ما تبدیل میشود. برای مثال اگر از اندام خودتان بیزارید، تمرین کنید که جلوی آینه از اندامتان تعریف کنید و آن را دوست داشته باشید.

برای اینکه مغزتان، اظهارات مثبت شما در مورد خودتان را سریعتر بپذیرد از خودتان سوال بپرسید؛ مثلا بگویید چرا من در معاملات، عملکرد بسیار خوبی دارم؟ بجای اینکه بگویید من در انجام معاملات خوب هستم. مغز ما دراینحالت به دنبال یافتن پاسخ برای این سوال میگردد، بدون اینکه آنالیز کند که این سوال معتبری ست یانه.

کاری که از آن میترسید را هر روز انجام دهید!

طبق گفته ی T. Harv Eker رقابت را زیاد بزرگ نکنید و خودتان را دست کم نگیرید. شما از چیزی که فکر میکنید بهتر هستید. بهترین راه برای غلبه بر ترس این است که با آن مواجه شوید. هر روز با انجام دادن کارهایی که از آن میترسید و بدست آوردن اعتماد بنفس از هر تجربه، خواهید دید که اعتماد بنفستان افزایش میابد. پس از نقطه ی امن خود خارج شوید و با ترس ها روبرو شوید.

از منتقد درونی خود سوال کنید

Louise L. Hay: سالها از خود انتقاد کرده ای و فایده ای نداشت، اکنون تلاش کن خودت را تایید کنی و ببین چه اتفاقی می افتد. خشن ترین دیدگاههایی که از خودمان می آید، صدای منتقد دورنی ماست. اگر شما گرفتار اعتماد بنفس پایین هستید، شاید به دلیل فعالیت زیاد و نادرست منتقد دورنی شما است.

استراتژی هایی مانند درمان رفتار شناختی، به شما کمک میکند تا منتقد دورنیتان را مورد سوال قرار دهید و به دنبال شواهدی برای رد یا پذیرش چیزهایی که منتقد درونیتان به شما میگوید، میگردد؛ مثلا اگر شما فکر میکنید که یک انسان شکست خورده هستید، از خودتان بپرسید: چه شواهدی وجود دارد که من فکر کنم یک انسان شکست خورده ام؟ به دنبال فرصتهایی برای تبریک، تعریف و پاداش دادن به خودتان باشید، حتی برای کوچکترین موفقیت ها. همانطور که مارک تواین میگوید: انسان بدون پذیرش خود، نمیتواند آسایش داشته باشد.

یک مربی پیدا کنید

آیا کسی را میشناسید که فرد با اعتماد بنفس و ریسک پذیری باشد؟ ببینید که چگونه اینکار را انجام میدهند. آنها را به یک چای دعوت کنید و بفهمید که راز آنها برای اینکار چیست. بسیاری از افراد با اعتماد بنفس از کمک کردن به دیگران خوشحال میشوند. از موارد گفته شده در بالا برای تقویت اعتماد بنفستان استفاده کنید. از همین الان شروع کنید. هیچ عذر و بهانه ای در کار نیست!

نکات دیگر

  • حقوق خود را بدانید
  • به خودتان توهین نکنید
  • هر روز یک کار جدید را امتحان کنید (مثلا یک بازی موبایل جدید)
  • یک کاغذ داخل اتاق خود نصب کنید و روی آن بنویسید من با اعتماد به نفس ترین فرد دنیا هستم و آن را روزانه ۳۰ بار با صدای بلند فریاد بزنید
  • بطور منظم هفته ای حداقل ۳ بار ورزش مورد علاقه تان را انجام دهید (ترجیحا ورزشی پر تحرک)
  • هر چقدر بیشتر نه بگویید اعتماد به نفس بالاتری خواهید داشت!
  • از موارد منفی دور شوید و موارد مثبت را در خود پرورش دهید
  • لباس شیک و با رنگ شاد بپوشید
  • تا می توانید از طریق چشم با طرف مقابل تان ارتباط چشمی برقرار کنید
  • کاملا صاف بایستید و موقع نشستن قوز نکنید و دست های خود را داخل همدیگر قفل نکنید

حتما بخوانید: جدیدترین چک لیست آزمون اعتماد بنفس که به راحتی شما را میسنجد

ویدیوی آموزشی

 

باز هم هرگونه سوال، نظر یا تجربه ای در این زمینه دارید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن