شخصیت شناسی و نکاتی برای جذاب شدن

11 نکته برای تقویت نیروی درونی تا حداکثر ممکن 

چرب زبان

ممکن است نیرو و قدرت درونی را در دیگران ببینید اما تردید داشته باشید که آیا دیگران هم آن را در شما می‌بینند یا خیر. نیروی درونی چیزی نیست که بتوانید با اجبار آن را به خودتان نسبت دهید و جز حقوق ذاتی هیچ کس نیست.

نیروی درونی از کجا نشات می‌گیرند؟

 • این نیرو ثمره مبارزات و مقاوم‌هایی هستند که چه در آنها برنده بوده‌ایم و چه بازنده، داشته‌ایم.
 • این قدرت درونی از رنج‌هایی که به جای فرار به استقبالشان رفته‌اید و از اندوهی که شما را مهربان‌ و دلسوزتر کرده، نشات می‌گیرند.
 • از درک این واقعیت سرچشمه می‌گیرد که شما نمی‌توانید دیگران را وادار کنید به خاطر شما تغییر کنند، بنابراین شما تغییر را در خودتان به وجود می‌آورید و به دوست داشتن دیگران ادامه می‌دهید.
 • گاهی اوقات به خاطر حرکت در خلاف جهت (حتی وقتی نزدیکانتان بخشی از این جریان باشند) در درون شکل می‌گیرد. ایجاد نیروی دورنی کار ساده‌ای نیست.

شاید قرصی را پیدا کنید که به شما کمک کند در خواب کالری‌سوزی کنید یا به عنوان یک فریلنسر از Fiverr استفاده کنید تا تصویر پس‌زمینه جذابتری بسازید، اما نمی‌توانید با خوردن یک قرص کاراکتر قوی‌تری برای خودتان بسازید.

حتما بخوانید: چطور ذهن خود را در کنترل داشته باشیم؟

شما باید خودتان وارد عمل شوید اگرنه هیچ چیزی به دست نمی‌آورید.

نیروی درونی چیست؟

تعریف نیروی درونی: “عزم و اراده یک شخص”.

معنایی که به آن اشاره شد معنای لغتنامه‌ای این کلمه است و آنطور که باید آن را توضیح نمی‌دهد.

نیروی درونی جنبه دیگری از کاراکتر شماست که راهنمایی‌تان می‌کند چطور در برابر درد، چالشها و درگیریها در زندگی‌تان واکنش نشان دهید.

این نیرو به دیگران می‌فهماند قدرت تحملتان در برابر سختی‌ها چقدر است و در مدیریت بحران چقدر می‌توانید تاثیرگذار باشید. همچین به آنها می‌گوید چطور رهبری هستید و به تعریف و انتقاداتی که از شما می‌شود چطور پاسخ می‌دهید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

یافتن نیرو در خودتان باعث می‌شود تا آسان‌تر شرایط سخت را پشت سر بگذارید و حتی اشتباهاتتان را تبدیل به فرصت کنید. این نیرو وقتی روزگار نتواند جلوی اتفاقاتی که برایتان می‌افتد را بگیرد، به عنوان یک سپر عمل می‌کند.

حتما بخوانید: روش هیپنوتیزم کردن افراد به صورت تصویری

این بدان معنا نیست که شما هیچ چیزی را حس نمی‌کنید یا گاهی اوقات کنترل اوضاع از دستتان در نخواهد رفت، بلکه نیروی درونی این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا در مقابل سختی مقاوم بوده و رو به جلو حرکت کنید.

البته منظور من بی‌تفاوتی نسبت به درد و رنج نیست. افراد قدرتمند با اینکه احتمالا احساسشان را برای مواقع خاص نگه می‌دارند، اما از ابراز عواطف نمی‌ترسند.

اگر خواندن این جملات شما را به فکر فرو برد، نگران نباشید. هنوز هم احتمال ساختن نیروی درونی و اینکه تبدیل به فردی باهوش‌تر، قوی‌تر و سرسخت‌تر شوید وجود دارد.

نکاتی که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم، اگر به کار گرفته شوند، به شما کمک خواهند کرد تا هم قدرت واقعی کاراکترتان را بشناسید و هم آن را تقویت کنید، بنابراین می‌توانید از همین الان برای تبدیل شدن به شخصیتی که دلخواهتان است، دست به کار شوید.

5 کاری که می‌توانید برای پرورش نیروی درونی انجام دهید

فعلا روی یکی از آنها تمرکز کنید و حداقل یک کار کوچک برای هدایت کاراکترتان در جهت درست انجام دهید.

 • یاد بگیرید آرام باشید.
 • خودتان (و دیگران) را ببخشید.
 • مسئولیت کارهایتان را بر عهده بگیرید.
 • در جهت اهداف کوتاه و بلند مدتتان گام بردارید.
 • نیروی بیرونی‌تان را تقویت کنید.

11 اقدام لازم برای ساختن نیروی درونی

1-یاد بگیرید برای ایجاد نیروی درونی آرام باشید

اگر نتوانید آرامش داشته باشید (منظورم اینست که فشار عصبی و استرس را از خودتان دور کرده و ذهنتان را آرام کنید) نمی‌توانید هنگام مواجهه با سختی‌ها تاب بیاورید. توانایی ایجاد آرامش نه تنها برای ادامه حیات بلکه برای برگشتن به زندگی عادی و حرکت رو به جلو ضروری است.

آرامش درون

یک روش سریع اما موثر برای آرام کردن ذهن اینست که به نفس کشیدنتان دقت کنید. شما می‌توانید این کار را همین الآن انجام دهید و فشار و آشفتگی را از ذهن و بدنتان که احتمالا به گذشته و آینده مربوط است دور کنید.

چند دقیقه تنفس آگاهانه می‌تواند تفاوت چشمگیری در نحوه مواجهه با چالش بعدی ایجاد کند.

2-برای تقویت نیروی درونی، ببخشید

وقتی می‌خواهید کسی را می‌بخشید، به خاطر خوبی‌هایش او را ببخشید. ممکن است به همان اندازه که شخصی به شما آسیب زده، امتناع از بخشیدنش بیشتر به شما صدمه وارد کند. این کینه‌توزی درگیری ذهنی برایتان به وجود می‌آورد و مانع پیشرفتتان می‌شود.

بخشیدن بزرگترین لطفی است که می‌توانید بیشتر در حق خودتان بکنید تا طرف مقابل. با انجام این کار نه تنها ذهنتان را از فکر کردن در مورد آن فرد خالی می‌کنید بلکه خودتان را از دلخوری که شما را از پیشرفت باز داشته، رها می‌کنید.

حتما بخوانید: تفاوت بین کاراکتر و شخصیت در چیست؟ با مثال

شما باید خودتان را هم به خاطر اشتباهات و زندگی نکردن مطابق انتظاراتتان ببخشید. همه ما در رسیدن به ایده‌آلهایمان کوتاهی می‌کنیم. بی‌توجهی به ایده‌الها باعث می‌شود نفستان را زندانی کرده و به همان اندازه نبخشیدن دیگران، مانع پیشرفتتان می‌شود.

3-برای تقویت قدرت درونی مسئولیت‌پذیر باشید

این مورد هم با بخشیدن مرتبط است. ما بلوغ افراد را با میزان مسئولیت‌پذیری‌شان نسبت به حرفها و اعمالشان می‌سنجیم.

گاهی اوقات مسئولیت‌پذیری به معنای یک عذرخواهی واقعی و طلب بخشش است (حتی وقتی ترجیح می‌دهید بهانه‌تراشی کنید و بدون اعترافی که احتمالا به ضررتان هم هست از کنارش رد شوید).

شاید برایتان ساده‌تر باشد به دیگران بگویید اشتباه کردید اما عذرخواهی نکنید (چون انتظار ندارید شما را ببخشند).

حتما بخوانید: چطور شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟ 9 ویژگی بینظیر افراد کاریزماتیک

دانستن اینکه ممکن است طرف مقابل تقاضای بخششتان را رد کند یک ریسک است و همین هم باعث می‌شود نیروی درونی در شما تقویت شود.

4-برای ایجاد نیروی درونی روی اهداف کوتاه و بلند مدت کار کنید

تمرکز بر روی اهداف بلند و کوتاه مدت هم کاراکتر شما را تقویت کرده و شما را تواناتر می‌کند تا بتوانید از بردها و تغییراتی که در این مدت ایجاد می‌کنید بیشترین بهره را ببرید.

تقویت نیروه های درونی

اهدافی را انتخاب کنید که مجبورتان می‌کنند از توانایی‌هایتان استفاده کنید. اگر این اهداف باعث نشوند شما از منطقه امنتان بیرون بیایید، به قوی‌تری شدنتان کمکی نمی‌کنند.

هر کدام از این اهداف نه تنها باید در زندگی خودتان تاثیر مثبت داشته باشند بلکه می‌بایست به نفع دیگران هم باشند.

حتی اگر نتوانید به شخص خاصی که خیر شما به او رسیده اشاره کنید، فهمیدن اینکه هر هدف علاوه بر پیشرفت خودتان به کام دیگری هم بوده کار دشواری نیست.

5-نیروی بیرونی‌تان را تقویت کنید

تمرین خویشتن‌داری با عادات غذایی و ورزشی مناسب برای تقویت کاراکترتان لازم است.

چه یک ساعت و چه 5 دقیقه (یا گاهی زمانی بین این دو) در روز بدنتان را به حرکت درآورده و عضلاتتان را قوی کرده و خون را به جریان در می‌آورد. این قدرت بدنی که به دست می‌آورید کمک می‌کند بدن مجددا به سلامتی که بازتابی از نیروی درونی‌تان است بازگردد.

حتما بخوانید: 17 روش موثر تشخیص سیگنالهای دروغ (تشخیص آدم دروغگو)

چه خوشتان بیاید و چه نه، دیگران اغلب شما را از روی ظاهرتان قضاوت می‌کنند. اگر فردی بد لباس به نظر برسد، بعید نیست اینطور بداشت شود که نظم و انضباط شخصی برایش در اولویت نبوده است.

بدون انضباط شخصی همانطور که رشد عضلانی‌تان را محدود می‌کنید، توانایی‌تان برای پرورش نیروی دورنی را هم محدود خواهید کرد.

6 نکته‌ای که برای تقویت نیروی درونی باید به خاطر بسپارید

1-هیچکس در 100 درصد مواقع قوی نیست

هیچکس کامل نیست. اجازه ندهید ضعف لحظه‌ای شما را تحت تاثیر قرار دهد. زندگی شما نتیجه یک آزمون نیست و شما بارها و بارها امتحان می‌شوید.

برخی روزها، قوی بودن سخت‌تر از حد معمول است. گاهی اوقات شکست می‌خورید. اما آنچه پس از ناکامی انجام می‌دهید مهم است.

و در نهایت به این علت که نیروی درونی از فروتنی جدایی‌ناپذیر است، نحوه مدیریت شکستهایتان می‌تواند در ساخت نیروی درونی موثرتر است تا اینکه در انجام کار درست سابقه خوبی داشته باشید.

2-نیروی درونی بر پایه درستی شکوفا می‌شود

داستانهای قدیمی در مورد خودتان که حقیقت ندارند را کنار بگذارید. چه داستان تخیلی باشد و چه حرفهای تحقیرآمیزی که خودتان به خودتان می‌زنید. باید تمام این روایات که کمکی هم به شما نمی‌کنند را دور بریزید.

اگر نمی‌توانید آن را بلند به خودتان بگویید و نمی‌دانید که درست است یا خیر، آن را از سرتان بیرون کنید.

حتما بخوانید: هنر خوب صحبت کردن با افراد مختلف: نکات بسیار مهم و کاربردی

شما می‌توانید این کار را با جایگزین کردن آن افکار منفی و کذب با حقیقت اینکه که هستید، چه کرده‌اید و چه کارهایی برای انجام دادن دارید، شروع کنید. وقتی ماموریت مهمی دارید، وقت ندارید تا خودتان را سرزنش کنید یا از نظر ذهنی مثل یک ابر قهرمان آمادگی پیدا کنید.

3-خود مراقبتی مهم است

افراد قوی خواسته‌های معقولشان را نادیده نمی‌گیرند. آنها فرق بین نیروی واقعی و غروری که باعث نابودی خودشان می‌شود را می‌دانند. افراد قوی نیاز ندارند به همه ثابت کنند که هیچکس نمی‌تواند سرسخت‌تر از آنها باشند.

آنها با خود مراقبتی آشنا هستند و برای آن، چه برای خودشان و چه دیگران ارزش قائل هستند. برای بردهایشان به همان اندازه که برای موفقیتهای دیگران خوشحال می شوند، ارزش قائلند. دلیل آن اینست که هر چه را برای خود می‌پسندند برای دیگران هم می‌پسندند!

4-افراد به یکدیگر نیاز دارند

شما یک موجود اجتماعی هستید، اگر مجبور نشوید، تنها نمی‌مانید. با اینکه ممکن است گاهی وقتها تنها پیاده‌روی کنید، اما هیچوقت کاملا تنها نیستید. انسانهایی در این دنیا هستند که حتی از یک لحظه ارتباط برقرار کردن با شما سود می‌برند، بنابراین آنچه را که از دستتان برمی‌آید برایشان انجام دهید.

closeup head shot woman inner strength

افراد دیگری نیز هستند که با وجود اینکه ممکن است نتوانید مدت طولانی را با آنها بگذرانید، اما روی آنها تاثیر مثبت بگذارید.

یک شخص قوی کسی است که روابط خوبی با دیگران برقرار کند. کوته‌فکر از نیروی درونی برخوردار نخواهند شد. درباره اینکه چطور می‌توانید روابطتان را سرو سامان دهید فکرکنید.

حتما بخوانید: 9 نکته برای پرورش مهارت ذهن‌خوانی: چطور ذهن مردم را بخوانیم؟

هر اقدامی ممکن است خطر یا هزینه‌ای برای شخص داشته باشد اما آن را بهای تبدیل شدن به فردی در نظر بگیرید که روابطش را بر غرور شخصی‌اش مقدم می‌داند.

لازم نیست با هر کسی رابطه نزدیک برقرار کنید، اما اگر در حق کسی بدی کرده‌اید آن را جبران کنید. شما تنها کسی نیستید که سود خواهد برد.

5-مراقب معاشرتهایی که می‌کنید باشید

لزوما تمام کسانی که با آنها آشنا می‌شوید، خوب نیستند. همه تصمیم ندارند کاراکترشان را اصلاح کنند یا دنیا را به جای بهتری تبدیل کنند.

با اینکه ارتباط برقرار کردن با دیگران کار اشتباهی نیست، اما بد نیست خودتان را کمتر در دسترس کسانی قرار دهید که انرژیتان را تخلیه و ناراحتتان می‌کنند.

این نکته نه تنها در مورد اشخاص بلکه کتابهایی که می‌خوانید، فیلمهایی که تماشا می‌کنید و هر گونه عامل موثر در زندگیتان صدق می‌کند.

شما از آنچه فکر می‌کنید، تاثیرپذیرتر هستید و حتی چند دقیقه معاشرت اشتباه می‌تواند رشته‌هایتان برای ساختن یک کاراکتر قوی‌تر را پنبه کند.

6-یادگیری دوست شماست

هرگز دست از یادگیری برندارید. با تمام امکاناتی که برای مطالعه و پیشرفت فردی وجود دارد، پیدا کردن منبعی که حداقل امکان یک شروع رضایتبخش را برایتان فراهم کند، چندان زمانبر نیست.

یکی از این کارهایی که می‌توان کرد، وقت گذاشتن برای خواندن (یا گوش دادن) به کتابهای مختلفی است که به شما کمک خواهند کرد تا کاراکتری که می‌خواهید داشته باشید را بسازید.

حتما بخوانید: 20 مهارت اجتماعی کاربردی برای اینکه دوست داشتنی تر باشیم؟

زندگینامه افرادی که نیروی درونی‌شان برایتان الهام بخش هستند را مطالعه کنید. یک مربی پیدا کنید تا بتواند شما را در مسیر تبدیل شدن به یک کاراکتر قوی‌تر راهنمایی کند.

احتمالا تاثیری که می‌توانید روی دیگران بگذارید را دست کم گرفته‌اید. هر چه بیشتر یاد بگیرید و روی بهبود کاراکترتان وقت بگذارید، احتمالا الهام‌بخش دیگران هم خواهید بود.

نقل قولهای انگیزشی مربوط به نیروی درونی

9 نقل قول زیر حامل پیامی در مورد نیروی واقعی، جایی که از آن نشات می‌گیرد و نحوه تقویت آن است.

 • تیمبر هاک‌آی”شما نمی‌توانید طوفان را آرام کنید، در نتیجه بهتر است بیخود تلاش نکنید. کاری که می‌توانید انجام دهید آرام کردن خودتان است. طوفان گذراست.”

پیام: برای بهتر تحمل کردن طوفان خودتان را آرام کنید. خود این کار می‌تواند به نوعی یک چالش باشد اما تمرین حضور ذهن کار را آسان‌تر می‌کند.

 • زیگزاگلر: “زمین خوردن در زندگی دست شما نیست ولی بلند شدن و رو به جلو حرکت کردن یک انتخاب.”

پیام: اهمیتی ندارد چند بار روزگار شما را زمین بزند، دوباره شروع کنید و رو به جلو حرکت کنید.

 • مادر ترزا: “در انجام کارهای کوچک پایدار باشید چون قدرت شما از آنها ناشی می‌شود.”

پیام: اگر در انجام کارهای کوچک پایدار باشید در نتیجه می‌توانید در کارهای بزرگ هم ثابت قدم بمانید.

 • اپرا وینفری: “در جایی که چالشی نباشد، قدرتی هم نیست.”

پیام: از چالش‌ها استقبال کنید. شما نمی‌توانید از آنها دوری کنید پس با آنها مبارزه کنید. بگذارید صیقلتان دهند. نیروها از رویارویی با چالشها ناشی می‌شوند نه از فرار از آنها.

 • کالوین و هابز: “آنقدر مراقب مشکلاتی که پیش روی ماست هستیم که برای لذت بردن از لحظه‌ای که در آن هستیم وقت نمی‌گذاریم.”

پیام: وقت بگذارید و از زمان حال لذت ببرید. در لحظه زندگی کنید.

 • سقراط: “راز تغییر اینست که روی تمام انرژیتان تمرکز کنید، البته نه برای جنگ بلکه برای از نو ساختن.

پیام: چیز جدیدی بسازید. این فقط به معنای اضافه کردن یک موفقیت جدید به لیستتان نیست. هر پروژه‌ای که انجام می‌دهید باید بیشتر چیز جدیدی در شما ایجاد کند.

 • تیک نات هان:” زیبا بودن یعنی خودتان باشید. نیازی ندارید از سوی دیگران پذیرفته شوید. شما باید خودتان را بپذیرید.”

پیام: خودتان را بپذیرید. تنها در آن شرایط است که می‌توانید دیگران را هم آنطور که هستند بپذیرید.

 • ناپلئون هیل: ” قدرت و رشد تنها با تلاش و مبارزه مستمر حاصل می‌شوند.”

پیام: روی خودتان کار کنید. به قول میکلانژ نبوغ چیزی نیست مگر استعداد فراوان در صبر و شکیبایی. پس نسبت به خودتان شکیبا باشید و این ویژگی را تا وقتی زنده هستید در خود حفظ کنید.

 • لائوتسه:” اینکه عمیقا از سوی دیگری دوست داشته شوید به شما قدرت می‌بخشد، در حالیکه دوست داشتن عمیق دیگران به شما جسارت و شجاعت می‌دهد.”

پیام: عمیقا دوست بدارید و به خودتان هم فرصت دوست داشته شدن بدهید. هر کاری را که لازم است برای از بین بردن موانع عشق ورزیدن انجام دهید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا