مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

چگونه از زندگی لذت ببریم؟ 8 روش و 15 حقیقت جالب

چرب زبان

احتمالا شما هم این جمله را زیاد از این و آن شنیده اید که می گویند: “از زندگیت لذت ببر، شاد باش!” چنین جملاتی از دهان خیلی ها- از پدر و مادرهایمان گرفته تا تبلیغات تلویزیونی، کاربران فضای مجازی، دوستان و خیلیهای دیگر- بیرون می آید و هر کدامشان هم نسخه مخصوصی برای شاد زندگی کردن برای شما می پیچند.

مساله اینجاست که حتی اگر این حرفها و نصیحتها درست هم باشند، شما فقط با گوش دادن به آنها به خوشبختی نمی رسید. اصل کار اینجاست که آستینهایتان را بالا بزنید و برای لذت بردن از زندگی وارد عمل شوید. از قدیم گفته اند: “به عمل کار برآید، به سخندانی نیست”.

نگران نباشید، ما اینجا کنارتان هستیم تا شما را در مسیر رسیدن به یک زندگی شاد و لذت بخش کمک کنیم.

راز داشتن یک زندگی شاد و لذتبخش

هر چقدر زودتر دست به کار شوید و برای لذت بردن از زندگی قدم بردارید، زودتر هم به این شادی و خوشبختی میرسید. این دست به کار شدن یعنی شما باید تصورات قبلی خودتان درباره اینکه زندگیتان “باید” چطور باشد را کنار بگذارید، از سدّ افکار منفی درباره خودتان و احوال زندگیتان بگذرید و از همین چیزی که الان هستید لذت ببرید.

میشود حدس زد که الان به چه فکر می کنید. حتما پیش خودتان می گویید: “اینم یکی دیگه از اون کلیشه های همیشگیه که میگه خودت و زندگیت رو همینجوری که هستی دوست داشته باش!” خب، شاید کلیشه ای به نظر برسد، اما حقیقت همین است. مطمئنا در شروع این مسیر احساس سردرگمی، آشفتگی و خستگی خواهید کرد؛ اما در نهایت یاد می گیرید که حتی با چیزهای کوچک و عادی هم شوق کنید، ذوق زده شوید و از موقعیتها و شرایطی که تا به حال نسبت به آنها بی توجه بوده اید لذت ببرید.

به کارتون میاد: چگونه ذهن خود را از گذشته پاک کنیم؟ (12 ترفند)

شما باید برای خودتان وقت بگذارید و به خودتان اهمیت بدهید؛ ولی وقت گذاشتن برای خودتان معنی اش این نیست که باید از عزیزانتان غافل شوید. اتفاقا کاملا برعکس! وقتی شما برای درک و شناخت بهتر خودتان وقت می گذارید، در نهایت بهتر و بیشتر هم می توانید با اطرافیانتان رفتار کنید و قدردانشان باشید.

علاوه بر این، وقتی شما شادتر و با روحیه تر باشید، بیشتر هم دلتان می خواهد با دیگران تعامل و ارتباط برقرار کنید. وقتی شاد هستید، شادی را با دیگران هم تقسیم می کنید. این شادی برایتان آرامش خاطر هم به ارمغان می آورد و به شما اطمینان می دهد که زندگی شخصی و شغلیتان همان چیزیست که همیشه می خواستید و حتی می توانید آن را بهتر هم کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

کودکان در حال بازی

باور کنید زندگی خیلی کوتاهتر از آن است که بخواهیم مدام احساس بدبختی کنیم. حق دارید اگر با وجود اینهمه مشکل ریز و درشتی که در زندگی همه ماست، گاهی احساس ناامیدی و پوچی داشته باشید؛ اما مطمئن باشید که برای هر چیزی راه حلی وجود دارد. نکته ها و توصیه هایی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم را سرلوحه زندگیتان کنید تا قلبی شاد و زندگی لذبتخشی داشته باشید.

خوشبختی چیست؟

خوشبختی به زبان ساده یعنی احساس قابل فهمی که همراه با شادی، رضایتمندی و خرسندی است. احساس خوشبختی فقط مربوط به رفاه مادی نمی شود، بلکه شامل احساس رفاه و آرامش ذهنی هم هست. خوشبختی یعنی احساس اعتماد به اینکه همه چیز درست خواهد شد.

خیلیها معتقدند که وقتی به زندگی رویاییشان برسند، احساس خوشبختی خواهند کرد و در آن صورت حس می کنند همه چیز خوب پیش می رود و زندگی با کیفیتی دارند. با اینکه چنین چیزی بی برو برگرد درست است؛ ولی این را هم باید بدانید که خوشبختی فقط بدست آوردنی نیست، بلکه عادتی است که میشود آن را پرورش داد. یعنی شما همین الان هم می توانید حس خوشبختی را در خودتان گسترش بدهید.

درست مثل هر عادت دیگری، بزرگترین مشکل برای عادت کردن به احساس خوشبختی، شروع کردن آن است. ولی با برداشتن قدمهای ساده و کوچک و تقسیم کارهای روزمره می توانید به تدریج به اهدافتان برسید. هر چه بیشتر جلو می روید، روحیه بیشتری می گیرید و یاد میگیرید چطور از زندگیتان لذت ببرید.

نکات کوچک و رایگان برای لذت بردن از زندگی

درست است که با پول نمی شود خوشبختی خرید، اما می توان تا حدی ثبات و پایداری زندگی را تضمین کرد و در صورت نیاز از حمایتهای رفاهی مثل درمان به موقع و سریع برخودار شوید. حالا اگر پیش خودتان فکر می کنید که بدون پول چطور می شود احساس خوشبختی کرد، باید بگوییم که راههای زیادی برای این کار وجود دارد. تنها چیزی که نیاز دارید کمی صبر و تلاش است. حتی میتوانید از همین امروز شروع کنید.

1- تمرین شکرگزاری کنید

ما معمولا به منفی گرایی تمایل بیشتری داریم؛ اما اگر بتوانید بر این منفی گرایی غلبه کنید، خطر ابتلا به بیماریهای روحی روانی مثل استرس مزمن، اضطراب و افسردگی را کم می کنید. حتی می توانید حساسیت خودتان به مشکلات جسمی مثل درد و بیماریهای مزمن را هم کاهش بدهید.

اینها همه قدرت قدردانی هستند. وقتی هر روز چیزی برای شکرگزاری پیدا کنید، زندگی دیگر آنقدرها هم سخت و سنگین نخواهد بود. وقتی حس سپاسگزاری را در خودتان تقویت کنید، متوجه می شوید که کم کم همه چیز به طور مرتب خوب پیش می رود؛ حتی اگر این اتفاقات کوچک باشند. الان وقتش رسیده که یک دفترچه کوچک شکرگزاری برای خودتان تهیه کنید. نوشتن روزانه اتفاقات برای روح و روان شما خیلی مفید است، ولی دفترچه شکرگزاری تمرکز شما را روی اتفاقات مثبت نگه می دارد و تاثیر بیشتری دارد.

شکرگزای به معنی نادیده گرفتن مشکلات و حقایق زندگی نیست؛ بلکه به معنای قدردانی کردن از خوبیهای موجود در جهان در عین اعتقاد به وجود مشکلات است. این کار باعث می شود دید کاملتری نسبت به واقعیتها داشته باشید و از زندگیتان بیشتر لذت ببرید. 50 نعمت مهم که باید شکرگزارشان باشیم را لیست کرده ایم.

2- دلیلی برای خندیدن پیدا کنید

حتما این ضرب المثل قدیمی را شنیده اید که: “خنده بر هر درد بی درمان دواست”. واقعا هم همینطور است! خندیدن استرس را کم می کند، با بیماریها مقابله می کند و سلامتی عمومی بدن شما را افزایش می دهد. علاوه بر این، خندیدن ارتباط شما با دیگران را هم بهتر می کند.

برای بیشتر خندیدن می توانید از این نکات استفاده کنید:

  • ببینید چه چیزی شما را می خنداند و روی آن وقت بگذارید.
  • تا حد ممکن با افراد خنده رو و با مزه معاشرت کنید.
  • سعی کنید دیگران را با شوخیهایتان بخندانید.

3- چرت بزنید

گاهی اوقات چشممان را روی بعضی چیزهای کوچک اما خوشحال کننده در زندگی می بندیم، چرت زدن هم یکی از آنهاست! یک چرت کوتاه در طول روز می تواند شما را خوشحال کند، پس چرا آن را به عادت هرروزه خودتان تبدیل نکنید؟ البته همه چیز به سبک زندگی خود شما بستگی دارد، ولی اگر زمان و امکانش را دارید، روزی 20 دقیقه چرت بزنید تا تجدید قوا کنید و برای شروعی تازه آماده شوید.

علم هم پشت این قضیه است. بر اساس یکی از نظرسنجیهای انجام شده از دو هزار آمریکایی، احتمال احساس خوشبختی در افرادی که در طول روز چرت می زنند، 90 درصد بیشتر از بقیه است. در تحقیق دیگری هم مشخص شد افرادی که 30 تا 90 دقیقه چرت می زنند استرس و اضطراب کمتری دارند و مطالب را بهتر می فهمند.

نکات روانشناسی ناب: نکات روانشناسی که در 99 درصد شرایط زندگی مفیدند

4- ورزش کنید

ورزش روزانه شما را شادابتر می کند. وقتی می دوید، شنا می روید یا می رقصید، مغزتان هورمون شادی یا همان اندورفین ترشح می کند. این هورمون در شما احساس شادی و خوشبختی ایجاد می کند.

ورزش کردن

اگر تازه ورزش کردن را شروع کرده اید آهسته و پیوسته جلو بروید. توصیه می شود که کارتان را با 30 دقیقه ورزش متوسط تا شدید در روز شروع کنید. همین مقدار هم به شما کمک می کند تا به فواید بزرگی مثل کاهش استرس، بهبود خواب، تقویت تصویر بدنی و افزایش اعتماد به نفس دست پیدا کنید. این ورزشها: بهترین ورزشهای صبحگاهی در اینجا

5- ببینید چه چیزهایی به شما انگیزه می دهد

خودشناسی و درون نگری باعث می شود بفهمید چه چیزی برای شاد و خوشبخت بودن نیاز دارید. مراقبه کنید، دفترچه یادداشت روزانه داشته باشید و اگر لازم است به مشاور مراجعه کنید تا بیشتر با خصوصیات خودتان آشنا شوید.

وقتی فهمیدید برای خوشبخت شدن به چه چیزی نیاز دارید می توانید زندگیتان را طوری تنظیم کنید که همسو با این موارد باشند. مثلا:

  • اگر سحرخیز نیستید و عاشق خوابیدنید، دنبال کاری بگردید که ساعات کاری قابل تغییر دارد.
  • اگر پاتوقها و جمع های شلوغ شما را خسته می کند، تعامل با یک یا چند تا از دوستانتان را اولویت قرار بدهید.
  • اگر از ورزشهای انفرادی مثل دویدن و وزنه زدن خوشتان نمی آید، به کلاسهای رقص یا ورزش گروهی بروید.

6- روابط مثبت را تقویت کنید

برای شاد بودن باید روابط مثبت زندگی خودتان را شناسایی کنید. از خودتان بپرسید:

  • وقتی به حمایت نیاز دارید با چه کسی مشورت می کنید؟
  • بعد از حرف زدن با یک فرد مشخص، حالتان بهتر میشود یا بدتر؟
  • وقتی به شخص خاصی فکر می کنید، هیجان زده می شوید یا احساس ترس وجودتان را پر می کنید؟
  • آیا صحبت با کسی که به او فکر می کنید، راحت است یا پر دردسر و ناخوشایند؟

همینطور که به جواب این سوالها فکر می کنید سعی کنید بفهمید چرا این احساسات را دارید؟ اگر معاشرت با یکی از دوستانتان خسته کننده است، ببینید فاصله گرفتن از او بهتر است یا نه.

از طرف دیگر، اگر کسی قلبتان را پر از احساس عشق و شادی می کند نباید او را از دست بدهید. به او بفهمانید که چقدر بابت بودنش قدردان و سپاسگزار هستید. زندگی واقعی یعنی وقت گذراندن با آدمهایی که دوستشان دارید و شما هم آنها را دوست دارید.

7- بیرون بروید و مردم را ببینید

نیازی نیست دوستان فعلی خودتان را کنار بگذارید، ولی اینکه دوستان جدیدی پیدا کنید هم فکر بدی نیست. دیدن افراد جدیدی که احساس شادی و نشاط به شما می دهند باعث می شود در شرایط سخت دوام بیاورید، از زندگی لذت ببرید و انرژی بگیرید.

8- اهدافتان را لیست کنید

تهیه لیست از هدفها یکی از بهترین راهها برای فهمیدن و تلاش کردن در جهت چیزهاییست که از زندگی می خواهید. موقع نوشتن این لیست اصلا به خودتان سخت نگیرید و بلندپروازی کنید.

بعد ببینید چه کاری برای رسیدن به این اهداف می توانید انجام بدهید. این هدفها همان رویاهای شما هستند و نحوه برنامه ریزی شما مسیر رسیدن به رویاهایتان را نشان می دهد. درست است که نمی توانید فوری به همه این موارد برسید، ولی می توانید هر هدف را به هدف دیگر وصل کنید. به این ترتیب رسیدن به یک هدف شما را به هدف بعدی نزدیکتر می کند و در نهایت شما را به موقعیت بهتری می رساند. 100 هدف مهم در زندگی را در اینجا لیست کرده ایم (کلیک کنید)

شادی

نمی دانید زندگی چیست؟ زندگی چیست از دید روانشناسی و فلسفه

برای لذت بردن از زندگی باید تلاش کنید

احتمالا الان دیگر پیام و منظور ما را فهمیده اید: “اگر دلتان می خواهد از زندگی لذت ببرید پس باید برایش تلاش کنید”. خوشبختی چیزی نیست که بشود یک عالمه از آن را داشت و مطمئن شد هیچ وقت تمام نمیشود؛ خوشبختی یک احساس شگرف است که باید هر لحظه آن را پرورش بدهید. مسلما این کار به صرف زمان، توجه و اولویت بندی نیاز دارد.

گاهی اوقات تصمیم گرفتن برای تغییر دادن زندگی خیلی هم آسان نیست؛ مثلا بعضی وقتها لازم است از منطقه امن خودتان بیرون بیایید تا غیرممکن ها ممکن شوند. گاهی وقتها هم پیش می آید که دیگران از شما دور می شوند، چون به مرزهای جدیدتان عادت ندارند. اما اگر احساس می کنید همه این تغییرات به بهتر شدن زندگیتان منجر شده، با قدرت ادامه بدهید.

15 حقیقت جالب در زندگی

1- 80 درصد مغز انسان را آب تشکیل می دهد. اگر دلتان نمی خواهد سردرد بگیرید آب زیاد بنوشید.

2- قویترین و بلندترین استخوان بدن ما استخوان ران است. کوچکترین استخوان هم در گوش قرار دارد.

3- با چربیهای موجود در بدن انسان می توان 7 قالب صابون ساخت.

4- بعضی از تومورها فقط در موها و دندانها رشد می کنند که به آنها تراتوم (teratoma) گفته می شود.

5- آب گرم سریعتر از آب سرد یخ می زند و دلیلش هم اثر امپمبا (Mpemba) است.

چرا باید زندگی را زیبا ببینیم؟ 29 دلیل که زندگی زیباست

6- هر فرد به طور متوسط به اندازه 5 بار دور جهان راه می رود. این مقدار حدود حدود 7500 قدم در روز است.

7- بدون بزاق دهان نمی توان مزه و طعم غذا را چشید. بزاق دهان غذا را حل می کند و باعث میشود مزه آن را بفهمید.

8- تنها عدد اول زوج عدد 2 است. عدد اول به عددی می گویند که فقط بر 1 و خودش بخش پذیر است.

9- سخت ترین فلز دنیا تنگستن که معمولا در سفرهای فضایی از آن استفاده میشود.

10- تعداد ژنهای موجود در گوجه فرنگی از تعداد ژنهای انسان بیشتر است. گوجه فرنگی 7000 ژن بیشتر از ما دارد.

11- هر فرد به طور متوسط 5 لیتر خون در بدنش دارد. اگر کسی 40 درصد از خون بدنش را از دست بدهد و به او خون تزریق نشود میمیرد.

12- اکسیژن بی رنگ نیست. با اینکه نمی شود رنگ گاز اکسیژن را دید، ولی وقتی جامد یا مایع میشود به رنگ آبی کمرنگ درمی آید.

13- سخت ترین ماده طبیعی دنیا الماس است. با اینکه الماس از نظر فنی سخت ترین ماده محسوب نمیشود، اما سخت ترین ماده طبیعی موجود روی زمین است.

نکته های ناب زندگی (80 نکته بسیار کاربردی گلچین شده)

14- گفته میشود که حدود 50 میلیارد کهکشان در جهان وجود دارد و احتمال میرود 100 میلیارد سیاره شبیه زمین در کهکشان راه شیری وجود داشته باشد.

15- 20 درصد از اکسیژن کل زمین را جنگلهای آمازون تولید می کنند. برای همین است که باید این جنگلها را از خطرات نجات داد.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا