مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

چگونه خوش بین باشیم؟ 15 روش موثر برای انرژی مثبت دادن

چرب زبان

افکار منفی و رهاکردن ذهن با افکار آسیب زننده یکی از چالش های بزرگ انسان در مقابله با اتفاقات ناخوشایند است. زمانی که ذهن شروع به منفی بافی و بسط این افکار میکند زندگی شخص مختل میشود. گاهی این افکار زمینه ساز مشکلات روحی جدی تر مانند نشخوارهای ذهنی، افسردگی و گاها خودکشی میشود. مثبت اندیشی و حذف این افکار از ذهن بهترین راهکار پیشگیری از این مشکلات است. مقابله با افکار منفی نیازمند تمرین و برنامه های روزانه است. در این مقاله به شما راهکارهای رسیدن به مثبت اندیشی و حذف افکار منفی را آموزش خواهیم داد.

ریشه منفی بافی

برای حذف افکار منفی لازم است تا ریشه این افکار را در خود بیابیم در این نمودار شما ریشه تمامی افکار منفی را خواهید دانست و با تغییر و یا حذف آن راه رسیدن به مثبت اندیشی را باز خواهید کرد.

ریشه منفی بافی

خوش بینی چیست؟

زندگی روزمره ما با اتفاقات خوب و بد گره خورده است. حوادثی که برخی از آنها برای ما شیرین هستند و برخی دیگر موجب تلخ کامی ما می‌شود. افراد مثبت اندیش و خوش بین در پس هر حادثه ای به دنبال نقاط روشن آن می‌گردند و سعی می‌کنند که از آنها به نفع خود و برای پیشرفت خود استفاده کنند. بنابراین انسان های مثبت اندیش اغلب افراد شادی هستند که سعی می‌کنند در هر موقعیتی احساسات مثبت خود را حفظ کنند و هنگام وقوع شرایط سخت با آرامش به دنبال پیدا کردن راه حل ها باشند. امروزه بسیاری از افراد نسبت به این ذهنیت علاقه‌مند شده اند و در تلاش اند تا آن را به بهترین شکل ممکن فرا بگیرند. مثبت‌اندیشی در اصل یکی از مهارت ها و ابزارهای لازم برای رسیدن به موفقیت است.

 


مرد بهترین شویم

توی این پک فوق العاده، مرد بهتری شویم رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! 


 

 


رازهای میلیونر شدن

توی این پکهای فوق العاده، رازهای میلیونر شدن رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! این ترفندها اگه پولدارت نکنن هم تو زندگی واقعا لازمن. استفاده کن و حسابی پول در بیار! 


 

 


قوانین رشد و موفقیت

توی این پک فوق العاده، قوانین رشد و موفقیت رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! توی زندگی، محل کار و هر جایی راه موفقیت رو به راحتی پیدا کن!


 

تاثیر خوش بینی در زندگی

 • ایجاد آرامشی عمیق و ماندگار در زندگی
 • افزایش اعتماد به نفس و دوری از تمامی افکار منفی و مشکلات ناشی از آن مانند: افسردگی، استرس و …
 • تمرکز بالا بر روی موفقیت و شاد زیستن و ایجاد بهترین موقعیت ها در زندگی
 • آمادگی همیشگی ذهن و جسم برای دریافت اتفاق های خوب و زیبا
 • بالابردن تفکر و انرژی مثبت و لذت بردن از لحظات زندگی ناشی از این افزایش انرژی

ویژگی افراد خوش بین

ویژگی افراد خوش بین

روش های رسیدن به خوش بینی و حذف افکار منفی

1- ریشه یابی افکار

بدون این که ریشه افکار منفی را پیدا کنید و ندانید منشا آن چیست ، غلبه بر آن ها امکان پذیر نیست. اگر در یافتن ریشه افکارتان مشکل دارید، می توانید از دفتر یادداشت های روزانه کمک بگیرید. تمام جملات یا موقعیت ها را در توصیف افکار منفی بنویسید و هر زمان که آن ها را احساس کردید، درون دفتر یادداشت های روزانه بنویسید.

در زمانی کهه این افکار به سراغتان می آید از خود این سوال ها را بپرسید:چرا منفی فکر می کنم؟ آیا دارم خودم را به خاطر هیچ چیز یا چیزهای کوچک سرزنش می کنم؟ آیا من مشکلات کوچک را مانند مشکلات بزرگ تصور می کنم؟

پس از پیدا کردن ریشه مشکلتان به راحتی میتوانید برای آن اه حل پیدا کنید و یا آن را رها کنید.

حتما بخوانید: زندگی خود را فقط با 2 دقیقه در روز تغییر دهید: 10 عادت موثر

2- پرهیز از فکر زیاد

فکر بیش از حد به حالتی از ذهن گفته می شود که در آن احساس بدی به وجود می آورید و به همه چیزهایی که هیچ کنترلی روی آن ها ندارید فکر می کنید. افکار منفی متوقف نمی شوند و تا زمانی که از تفکر بیش از حد دست برندارید، به ذهنتان روانه می شوند. با این حال، باید افکار منفی را کنترل کنیم، زیرا می توانند باعث افسردگی شوند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • به جای تفکر بیش از حد سعی کنید خود را به یک فعالیت مشغول سازید.
 • از محیط های با جو منفی دوری کنید.
 • با افراد مثبت اندیش رفت و آمد کنید.
 • مدیتیشن می تواند به جلوگیری از تفکر بیش از حد کمک کند.

3- استفاده از جملات و عبارات مثبت

 • هنگام صحبت تنها از واژه‌های مثبت استفاده کنید.
 • هنگامی که روحیه‌تان ضعیف است اجازه ندهید افکار و احساسات منفی آزارتان بدهند. حتی تنها برای چند ساعت در روز افکار منفی را از خودتان دور کنید و فقط روی جوانب مثبت زندگی‌تان تمرکز کنید.
 • از واژه‌هایی استفاده کنید که احساس قدرت و موفقیت را در شما بیدار می‌کنند.
 • از جملات الهام‌ بخش و عبارات تأکیدی مثبت استفاده کنید.

4- تجزیه گذشته

برای پرهیز از اشتباهات گذشته و پیدایش دید مثبت به مسائلی که شما را به موقعیت کنونی تان کشانده است فکر کنید و به خودتان کمی زمان بدهید تا در آینده از اشتباهات مشابه پرهیز کنید . گذشته ای را که پشت سر گذاشته اید، را نمی توانید تغییر بدهید پس هرگاه درباره ی گذشته افکار منفی به سراغ تان آمد ، از سرزنش خود دست بکشید و به نقاط مثبت گذشته خود فکر کنید.

حتما بخوانید: 20 مهارت اجتماعی کاربردی برای اینکه دوست داشتنی تر باشیم؟

5-یک یادداشت مخفی بنویسید

60 ثانیه از روز خود را صرف نوشتن و پنهان کردن یادداشت های حاوی تعریف و تمجید از دیگران کنید. از کلمات دلگرم کننده استفاده کنید. آن را زیر بالش، در ظرف غذا یا کیف پول یا شاید کتابی که شخص مورد نظر مشغول مطالعه آن است مخفی کنید.

6- تغییر محیط

از تاثیر محیط و اطرافیان غافل نشوید. هر محیطی تاثیر خاص خودش را به همراه دارد. کسی که با او هم صحبت می شوید، اطلاعاتی که از رسانه های جمعی مثل تلویزیون، اینترنت و شبکه های اجتماعی به دست می آورید و سایر محیط های اطراف شما روی نگرش تان تاثیرگذار هستند.

 • برای اینکه بتوانید در زندگی خود مثبت نگر باقی بمانید باید بیشتر در محیط هایی قرار بگیرید که تاثیر مثبت روی شما می گذارند.
 • اخباری که میشنوید را محدود کنید و از اخبار بد دور بمانید.
 • از افرادی که دارای افکار مسموم و منفی هستند دوری کنید.

دختر خوشبین

7- واقع بینی

برای مقابله با افکار منفی و رسیدن به مثبت اندیشی کافیست تا با واقعیت کنار بیایید. از کاه کوه نسازید و با اتفاقات همانگونه که رخ داده اند مقابله کنید. به افکار منفی « نه‌» بگویید و این افکار را متوقف کنید. نگا از زوایای جدید را یاد بگیرید و از افکار تک بعدی دوری کنید. نگاه صحیح به اتفاقات میتواند از بروز منفی بافی پیشگیری کند.

حتما بخوانید: چگونه ارتباط اجتماعی برقرار کنیم؟ (3 روش داشتن ارتباطات قوی)

8- اصلاح رفتار اجتماعی

 • سعی کنید شاد و خندان بمانید. گاهی اوقات، شوخ طبعی بالقوه در یک وضعیت می تواند استرس را کم کند و دیدگاه را مثبت کند. همچنین در برخوردهای اجتماعی چهره مثثبتی از خود به نمایش خواهید گذاشت.
 • کمک به دیگران میتواند به خوش بینی شما کمک زیادی کند. این احساس خوشایند به شما کمک می کند تا در هنگام افسردگی بر افکار منفی غلبه کنید. بنابراین وقتی افکار منفی به سراغ شما آمدند، می توانید آن موقعیت ها را به یاد آورید و افکار بد خود را به موارد خوب تبدیل کنید.
 • یکی از راه هایی که به شما کمک می کند تا رفتار بهتری با دیگران داشته باشید این است که وقتی با شما حرف می زنند، به حرف های آنها گوش کنید. بخصوص وقتی مشکلی دارند. خیلی وقت ها مشکل آنها فقط با حرف زدن با کسی حل می شود. پس شنونده باشید.

9- انجام فعالیت های مثبت

 • وقتی فکر می کنید ناراحت و افسرده هستید، می توانید پادکست گوش کنید. امروزه گوش دادن به پادکست ها بهترین راه برای غلبه بر افکار منفی است.برخی از سخنرانان یا سخنگویان انگیزشی پادکست های خود را در وبلاگ یا هر منبع دیگری منتشر می کنند. شما میتوانید در هرجا و هر زمان پادکست گش دهید و این نبود محدودیت به شما در غلبه بر افکار کمک زیادی خواهد کرد.
 • خواندن کتاب یکی از راه های رسیدن به مثبت اندیشی است. در واقع کتاب ها هرگز به شما آسیب نمی رسانند اما مردم این کار را انجام می دهند. بنابراین وقتی انسان آسیب ببینید، بسیاری از افکار منفی به ذهن او هجوم خواهند آورد.کتاب ها برای هر مشکلی راه حل دارند. هر زمان که با افکار منفی رو به رو شدید، می توانید کتاب بخوانید تا ذهن شما از افکار منفی کاملا پاک شود.

10- مشورت با یک درمانگر

تفکر منفی داشتن مشکل بزرگی نیست اما غالبا چیزهای کوچک بسیار بزرگ تر از آن چه هستند تصور می شوند و مسئله اصلی این است که ما افکار منفی را در مقایسه با افکار مثبت خیلی راحت قبول می کنیم. وقتی این مشکل جدی شد باید با پزشک یا درمانگر مشورت کنید.

در حال لذت بردن از موسیقی

11-یک هدیه کوچک بدهید

این هدیه می تواند یک میوه خوشمزه یا مربا، کلوچه یا نانی که به تازگی درست کرده اید باشد. این هدیه ساده اما در عین حال دوست داشتنی می تواند برای فرد معنی زیادی داشته باشد و انرژی مثبت زیادی به او القا کند.

حتما بخوانید: چگونه در چت جذاب باشیم و دلبری کنیم؟ 10 ترفند کاربردی

12- از خودتان مراقبت کنید

ممکن است خودخواهانه به نظر بیاید، اما شما باید قبل از هر کس دیگر از خودتان مراقبت کنید، وگر نه نمی توانید برای دیگران خوب باشید. اگر بدون توجه به خودتان دائما به دیگران خدمت کنید در نهایت تمام خواهید شد. از شور و شوق، انرژی و خوش بینی خالی خواهید شد. اگر برای مراقبت از خود وقت بگذارید می توانید خود را دوباره شارژ کنید و می توانید دوباره در خود اشتیاق، انرژی و خوش بینی ایجاد نمایید.

13- برنامه ریزی و تعیین اهداف

بسیاری از افراد درگیر افکار منفی هستند زیرا در زندگی خود هدف و مقصودی ندارند. برای انحراف افکار منفی، هدفتان را پیدا کنید و در راه رسیدن به آن خوش بین و ثابت قدم باشید و برای تحقق آن یک استراتژی تنظیم کنید. برنامه روزانه خود را به گونه ای بچینید که جایی برای افکار منفی نداشته باشید. دبنال کردن هدف و نتیجه گیری از آن خوش بینی را در شما افزایش میدهد.

14-همه چیز را در جای خودش قرار دهید

چون اول صبح اتفاق بدی افتاده (مثلا افتادن لیوان چای از دستتان)، معنی اش این نیست که آن روز، روز بدی خواهد بود. شما در آن لحظه سهل انگاری کرده اید و لیوان افتاده است و آن یک اتفاق بوده است. بدانید که اتفاقات ناامید کننده رخ می دهند، و زندگی همین است.

15-به دیگران کمک کنید

کمک کردن به دیگران بدون انتظار پاداش یا تشکر قطعا در داشتن یک زندگی خوش بینانه مهم است. در اتوبوس صندلی خود را به یک فرد مسن یا معلول بدهید. غذای خود را با یک فرد مستمند تقسیم کنید. انجام این کارها باعث خود خوشنودی می شود که منجر به زندگی خوشبینانه تر خواهد شد.

حتما بخوانید: چگونه یک آدم باحال باشیم؟ (3 گام ضروری)

نتیجه

مثبت اندیشی (اینفوگرافی)

برای رسیدن به خوش بینی کافیست تا خودتان را بشناسید و احساسات، افکار و حوادثث را کنترل و مدیریت کنید. حذف افکار منفی به طور کامل عملی نخواهد بود اما شما با تمرین و تلاش در این زمینه میتوانید راه کنترل و مدیریت را یاد بگیرید.

ویدیوی تکمیلی کوتاه

 

kar

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

 1. عالی بود. مرسی از قلم زیباتون. فقط من گوش دادن به درد دل دیگران رو در حد یک بار قبول دارم. البته اینکه با آدم‌های مثبت معاشرت کنیم تو مقاله اومده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا