مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

تفاوت بین سیاره و ستاره چیست؟ روش تشخیص آن ها

چرب زبان

شب ها آسمان پر از نقطه های کوچک است که می درخشند . این نقطه ها تنها زمانی مشخص هستند که آسمان شب کاملاً صاف باشد و هیچ ابری در آن وجود نداشته باشد . بعضی از نقطه ها ستاره ها هستند و بعضی دیگر سیاره . اما چگونه می توان تفاوت بین این دو را مشخص کرد و آن ها را از روی ظاهر و ویژگی ها از یکدیگر متمایز کرد ؟

تعاریف

ستاره: اولین تفاوت بین این دو کاملاً در تعریف مشخص می شود. ستاره یک صورت فلکی است که نور خود را از طریق واکنش به مرکز خودش تولید می کند . میلیون ها ستاره در آسمان وجود دارد.

سیاره: از طرف دیگر سیاره هم یک صورت فلکی است که در یک نقطه ثابت است. در غیر این صورت به آن مدار گفته می‌ شد . مدار یک مسیر است که اجازه می‌ دهد سیاره به دور ستاره حرکت کند . بزرگ ترین سیاره مشتری است و کوچک ترین سیاره مریخ . به طور کل هشت سیاره وجود دارد، البته ممکن است سیاره های دیگر کشف نشده باشند.

تفاوت بین سیاره و ستاره

از دست ندهید: تفاوت بین کاراکتر و شخصیت در چیست؟ با مثال

تفاوت ها را بیابید

ظاهر: اولین و مشهودترین تفاوت بین این دو را می توان از طریق مشاهده چشمک هایشان متوجه شد. ستاره ها به طور مداوم در حال چشمک زدن و سوسو زدن و یا همان روشن خاموش شدن هستند . درحالی که سیاره ها این ویژگی را ندارند. اگر با تلسکوپ نگاه کنیم، می بینیم که ستاره ها در اطراف لبه های خود لرزش دارند.

مشاهده میزان روشنایی یکی دیگر از تکنیک‌ هایی است که برای تمایز قائل شدن بین این دو استفاده می شود. سیاره ها معمولاً روشن تر از ستاره ها هستند. علت آن هم این است که سیاره ها نور خورشید را منعکس می کنند که بسیار نزدیک است . در حالی که ستاره ها نور خودشان را پخش می‌ کنند.

از دست ندهید: مردان از چه نوع ظاهر زنانه خوششان می آید، زنان چطور؟

جابجایی و حرکت: یکی دیگر از تفاوت‌ های مشهود، این است که ببینیم آیا این صورت های فلکی تکان می خورند یا خیر. همه صورت های فلکی تکان می خورند و این یک حقیقت ثابت شده است. اگرچه ستاره ها و سیاره ها از طریق راه های مختلفی جابجا می شوند.

یک سیاره در طول آسمان شب حرکت می کند و قوانین حرکت از طریق خورشید و ماه را رعایت می کند. بنابراین صورت فلکی که در یک خط صاف حرکت کند، به احتمال زیاد سیاره خواهد بود. ستاره ها الگوی حرکتی چرخشی دارند . گاهی اوقات ممکن است آنها را با هواپیما و ماهواره ها اشتباه بگیریم اما این ها سرعت بیشتری دارند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

بعضی از افراد همچنین از تکنیک های پیشرفته تر برای تشخیص خسوف و کسوف استفاده می کنند. خسوف و کسوف یک بند خیالی است که سیاره ها در طول آن حرکت می کنند. تفاوت تشخیص این کمربند از طریق چشم غیر مسلح کاملاً واضح است اما باید دقت بسیار زیادی برای تشخیص آن وجود داشته باشد.

حتما بخوانید: 44 مهارت که هر مرد و زنی باید بلد باشند

اگر چه ممکن است ستاره ها هم در این کمربند وجود داشته باشند ، یکی دیگر از تکنیک ها مانند توجه کردن به چشمک زدن صورت های فلکی باید برای تشخیص ستاره ها و سیاره ها استفاده شود. مشاهده مسیر آن ها که از طریق دنبال کردن ماه و خورشید است ، آسان ترین راه برای پیدا کردن این بند است. زیرا سیاره ها به شدت به این مسیر نزدیک هستند.

روش‌ های دیگر

روش های دیگر شامل مشاهده رنگ های مختلف صورت های فلکی، استفاده از راهنما ها و جدول های مربوط به منابع علمی، استفاده از تلسکوپ یا دوربین های شکاری، سفر کردن به قسمت هایی که آسمان بسیار تاریک دارند برای وضوح بیشتر ، است. برای این که بتوانیم تشخیص دقیق تری داشته باشیم، باید مطمئن شویم عواملی که وضوح کار را محدود کرده اند، به حداقل رسیده اند.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا