شخصیت شناسی و نکاتی برای جذاب شدن

9 ویژگی افراد خودشیفته (و تفاوت آن با اعتماد به نفس)

از کسی بپرسید که آیا حاضر است با یک فرد متکبر یا از خود راضی وقت بگذراند یا نه، جواب او معلوم است. هیچ کس حاضر نیست با این افراد وقت بگذراند. در این قسمت از سایت ۹ ویژگی را آورده ایم که اگر آن ها را در خود می بینید، فرد متکبر و خود شیفته ای هستید.

ویژگی افراد خودشیفته

۱- عاشق خودتان هستید. شما دوست دارید که در هر جمعی کانون توجه باشید. دوست دارید همه فقط شما را ببینند و درباره ی شما صحبت کنند ، و البته حرف های مثبت در مورد شما بگویند. و دوست ندارید اطرافیان به کس دیگری توجه کنند.

 • دوست دارید همه با شما موافق باشند . در همه جا مطرح باشید و هر چیزی که باعث شود شما بد به نظر بیاید را دوست ندارید. دوست دارید همه شما را ستایش کنند و از کسانی که شما را دوست ندارند بی زار هستید.

۲- دوست ندارید درباره ی خود فکر کنید. فکر کردن درباره ی ضعف ها و اشتباهاتتان شما را آزار می دهد. از درون نگری بیزار هستید چون دوست ندارید چهره ی واقعی خود را ببینید.

 • اگر کسی به شما بگوید فرد گستاخی هستید ، چه می کنید؟ در اکثر موارد، یا رفتار خود را توجیه می کنید، یا برای تلافی گستاخانه تر رفتار می کنید. اگر کسی درباره ی دیدگاه شما صحبت می کند، به حرف او گوش نمی دهید، بلکه دارید فکر می کنید که چطور با او مخالفت کنید و صحبت هایش را به حماقت او نسبت دهید.

حتما بخوانید: چگونه اعتماد به نفس را در چهره و ظاهر خود نشان دهیم؟

۳- شما هیچ دوست واقعی ندارید. در وهله ی اول، به این دلیل که به هیچ دوستی نیاز ندارید. با وجود همه چیز، خود را به تنهایی کامل و بی نقص می بینید، نه؟ وقتی اینقدر کامل هستید که خودتان می توانید از خودتان مراقبت کنید پس چه نیازی به دیگران دارید.

 • به هر حال باید بدانید خیلی سخت است دوست کسی باشید که به کسی نیاز ندارد. وقتی به دیگران اجازه ی وارد شدن به حلقه ی تن- آسایی و نفع شخصی تان را نمی دهید، در خودتان تبدیل به یک جزیره می شوید و تنها خواهید ماند.

"He was like a cock who thought the sun had risen just to hear him crow." - George Eliot

۴- دوست دارید همه چیز به کام شما و به نفع شما باشد. چرا این گونه است؟ چون شما باهوش تر از دیگران هستید! رویکرد “یا حرف من یا هیچ کس” در شما باعث می شود دیگران از شما نا امید شوند، اما این شما را ناراحت نمی کند، چون این روش را دوست دارید. لااقل تا آن روزی که خود را در راهی به هیچ کجا می یابید.

حتما بخوانید: ۱۱ مهارت اجتماعی برای اینکه دوست داشتنی تر باشیم

۵- یک جذابیت کذایی دارید، اما یک ظلم حقیقی در درون شما وجود دارد. فرد متکبر معمولا در اولین برخورد خیلی جذاب است. شخصیت افراطی شان آن ها را در مرکز توجه قرار می دهد و جذبه شان خیلی ها را شیفته ی خود می کند. اما این موضوع همیشه زیاد دوام نمی آورد چون در پس این جذابیت احساسات قوی تری مثل ظلم، بد خواهی و کینه جویی وجود دارد. هر کس به طرف شما می آید وقتی خشم را در شما حس می کند به جاذبه ی دروغین شما پی می برد.

۶- کسانی را که دوست ندارید تهدیدی برای دنیای کوچک کامل خود می بینید. فرد متکبر هرچه بیشتر از کسی متنفر باشد ، او را تهدید بزرگتری برای دنیای خیالی خود می بیند و هر قدر این تهدید بزرگتر باشد، رفتارشان با او خشن تر خواهد بود.

 • یک لحظه به کسی که از او متنفرید فکر کنید . آیا خونتان به جوش می آید؟ آیا با خود فکر می کنید که چرا آن فرد اینقدر نفهم و نادان و فاسد است؟

۷- نقطه ضعف هایتان را خیلی بزرگ می بینید و زیادی سعی می کنید آن ها را جبران کنید. با صدای بلند صحبت می کنید. با غرور راه می روید. به دست آوردهایتان افتخار می کنید، یا شاید خیلی به سر و وضع خود می رسید تا ضعف های خود را پنهان کنید. کمبود های واقعی یا تصوری و ضعف های جسمی یا شخصیتی خود را با تلاش برای رسیدن به قدرت و مسلط شدن بر دیگران سعی می کنید از بین ببرید.

حتما بخوانید: ۲۹ علامت واضح کمبود اعتماد به نفس در همه سنین

۸- کسانی که مثل شما هستند را تحمل نمی کنید . افراد متکبر همیشه به دیگران انتقاد می کنند و به عیب ها و ضعف های کسانی که از آن ها پایین تر هستند اشاره می کنند. آن ها نیاز دارند خطاهای دیگران را تصحیح کنند و حتی از این که باعث شکست دیگران شوند تا ضعف های شان را به رخ آن ها بکشند و به شکستهایشان بخندند لذت می برند. شکست های دیگران باعث می شود تا افراد متکبر از خود احساس رضایت کنند.

 • افراد متکبر فقط با کسانی صحبت می کنند که فکر می کنند در شان و مقام آن هاست. با غرور و تکبر از کنار افراد پایین تر از خود می گذرند چون افراد سطح پایین ارزش توجه و علاقه ی آن ها را ندارند .

۹- در پشت سپر شکست ناپذیری خود یک آسیب پذیری ای دارید. شما می دانید آنقدر هم که دیگران فکر می کنند خوب نیستید و از این که دیگران این موضوع را بفهمند می ترسید. پس چه کار می کنید؟ به شدت متکبر، تنها و منفور می شوید.

 • یک شخص با اعتماد به نفس حاضر است مورد تمسخر دیگران واقع شود اما متکبر نباشد. یک فرد با اعتماد به نفس اگر روی صحنه خراب کند ، با لبخندی آن را مدیریت می کند و در نهایت با تشویق حضار صحنه را ترک می کند.
 • یک فرد متکبر اگر روی صحنه تشویقی دریافت نکند، با قهر و غضب صحنه را ترک می کند. او نمی تواند تحمل کند که روی صحنه اشتباهی مرتکب شود و دیگران آن را ببینند.

حتما بخوانید: شخصیت شناسی افراد از روی حرف زدن از نظر روانشناسی

ویژگی های افراد متکبر در مقایسه با افراد با اعتماد به نفس

 1. افراد متکبر می خواهند در کانون توجه باشند، اما افراد با اعتماد به نفس این گونه نیستند.
 2. فرد متکبر دوست ندارد به درون خود نگاه کند چون نمی خواهد بدی های خود را ببیند . اما فرد با اعتماد به نفس به درون خود نگاه می کند تا اگر ویژگی بدی دارد، آن را اصلاح کند.
 3. فرد متکبر هیچ دوست واقعی ندارد. اما فرد با اعتماد به نفس در همه ی سطوح دوستان واقعی دارد.
 4. فرد متکبر هر کاری را به روش خودش انجام می دهد، اما فرد با اعتماد به نفس می تواند از دیگران چیزهایی یاد بگیرد و خود را تقریبا با هر شرایطی وفق دهد.
 5. فرد متکبر یک جذابیت کذایی دارد که در پس آن نوعی ستمگری نهفته است . اما فرد با اعتماد به نفس در فکر، کلام و عمل صادق و مهربان است.
 6. فرد متکبر کسانی را که تهدیدی برای دنیای کوچک بی نقصش باشند دوست ندارد. اما فرد با اعتماد به نفس می تواند تغییر را بپذیرد و باعث پیشرفت خود شود.
 7. فرد متکبر نمی تواند ضعف هایش را بپذیرد. اما فرد با اعتماد به نفس ضعف هایش را می پذیرد و آن ها را تبدیل به نقاط قوت می کند.
 8. فرد متکبر کسانی که شبیه خودش نیستند را تحمل نمی کند. اما فرد با اعتماد به نفس برای همه ی افراد ارزش قایل است، حتی برای کسانی که در بسیاری از زمینه ها با او مخالفند.
 9. فرد متکبر در پس تکبرش نوعی آسیب پذیری دارد . اما فرد با اعتماد به نفس از این که دیگران به عیب های او پی ببرند نمی ترسد.

آیا این نشانه ها در فکر، عمل و احساس شما وجود دارد؟ آن مواردی را که به رشد شخصیت شما آسیب می زنند کنار بگذارید و سعی کنید روی بهبود شخصیت خود کار کنید. هیچ کس یک فرد متکبر را دوست ندارد و شما باید سعی کنید شخصیتی داشته باشید که دیگران شما را دوست داشته باشند.

در ادامه بخوانید: ۱۴ ویژگی افراد باهوش که از نظر علمی ثابت شده است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا