آموزش ماساژ بدن و صورت (رایگان)

6 نکته بسیار مهم که موقع انجام ماساژ بدن باید به آن توجه کنید!

چرب زبان

برای هر نوع ماساژی که قرار است انجام دهید، این 6 نکته بسیار مهم و حیاتی هستند. درمانگر  بیتا الساندرویک شش تکنیک ساده را که اساس همه ی این راهبردهای هستند شرح می دهد. آنها را می توان در بیشتر بخش های بدن، بدون درآوردن و پوشیدن لباس و یا بدون یاری دیگری انجام داد.

1-هولدینگ

هولدینگ یکی از بخش های جدانشدنی از ماساژ است که اگر به درستی تمرین شود می تواند به عنوان تکنیکی قدرتمند و تاثیرگذار مطرح شود که به آرام سازی شما و شریکتان کمک می کند. ما در ابتدای امر هولدینگ را در جایی تمرین می کنیم که تجربه ی درد یا احساس سنگینی شدید در آن مشاهده شده باشد. در ماساژ، هولدینگ می تواند در ابتدای هر مرحله به عنوان بخش مرکزی و تکنیک اولیه مطرح گردد. برای این که این روش تاثیر گذاری بیشتری داشته باشد باید مرکزیت فکری را مشخص نموده و بر روی آنچه که انجام می دهید تمرکز کنید.

شما می توانید هولدینگ (نگه داشتن) را تا 30 ثانیه ادامه دهید این حداقل میزان است اما تا زمانی که شما به آنچه که به صورت روحی و فیزیکی نیاز دارید نرسیده اید می توانید ادامه دهید. این تکنیک می تواند برای هر بخشی از بدن کارساز باشد.

 


ماساژ بدن

توی این پک فوق العاده، ماساژ بدن رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ماساژور حرفه ای شو همه رو انگشت به دهان کن یا ازش پول در بیار!


 

نکته بسیار مهم! آموزش تصویری 3 روش اصلی ماساژ صورت برای داشتن پوست جوان تر

اگر شما خودتان ماساژ را انجام می دهید، مکانی ساکت را بیابید، چشمانتان را بسته و نفس عمیق بکشید. سعی کنید به آهستگی دستانتان را بالا و کنار صورتتان بیاورید و از گرمای دستانتان و انتقال آن به صورت خود لذت ببرید. پس از آن، یک دست را روی پیشانی قرار داده و دیگری را برای حفاظت از سر پشت سرتان بگذارید و به آرامی نفس بکشید. یا می توانید زمانی که دو دستتان روی قفسه ی سینه تان قرار دارد دراز کشیده تا زمانی که گرمای دستان خود را روی قفسه سینه و قلب حود احساس کنید.

اگر شخص دیگری به شما ماساژ می دهد هر مرحله را با نگه داشتن شریک خود آغاز کنید. اگر به عنوان مثال اگر در حال ماساژ صورت شریک خود هستید دستان خود را به آرامی روی بخش دیگری از صورت وی قرار داده و تنفس حود را برای چند دقیقه تنظیم نمایید. شما همچنین می توانید از هولدینگ به عنوان روش اتصال دهنده ی مراحل استفاده نمایید که در این شرایط جریان یکپارچه ی حرکات صورت می گیرد.

در حال انجام ماساژ بدن

2-مالش دادن

این روش تکنیکی بسیار ساده است چرا که یک امر فطری است: زمانی که احساس سرما می کنیم، خودمان را مالش می دهیم تا گرم شویم، زمانی که احساس درد داریم، ناحیه ی تحت تاثیر را مالش می دهیم. مالش باعث افزایش جریان خون شده که به طور متوسط سطح اکسیژن در بدن شما را بالا می برد. این روش دارای تاثیر تحریک کننده ای است که وقتی حس کاهش انرژی، بی میلی و یا رکود به شما دست می دهد، عمل می نماید.

این روش باید به صورت حرکت دینامیک اجرا شود. اگر شما خیلی آرام یا سبک مالش دهید جریان خون تحریک نخواهد شد. اگر شما فشار زیادی را وارد کنید به سطح جنبشی که نیاز دارید نخواهید رسید. سطح فشاری که برای شما کارساز است و ریتم ثابتی را ایجاد می کند بیابید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

شما می توانید هر جای بدن را مالش دهید. اگر انرژی تان کاهش یافته است می توانید از این تکنیک استفاده کنید تا جریان خون در مغز را افزایش دهید. اگر کرامپ یا گرفتگی در پا و ران ها احساس کردید برای گرم کردن ماهیچه های تحت فشار آن محل را مالش دهید.

نکته بسیار مهم! 11 نوع ماساژ که باید بشناسید+ مزایا و زمان استفاده از هر کدام

از کف دست یا گوشه ی دستتان برای مالش استفاده کنید. اگر درمان شما بر روی محل کوچکتری صورت می گیرد، تنها از بخش میانی انگشت سوم یا دوم استفاده نمایید.

مالش پر انرژی و گرم سازی کمر می تواند به کل بدن نیروی دوباره ببخشد. کمک شریک و یا دوست حود را نیز مدنظر داشته باشید و بدون هیچ فشار مستقیم بر روی ستون فقرات، مالش را به سمت پایین و ستون فقرات شریک خود بکشید. این کار ساده به شکل شگفت انگیزی تاثیر گذار است.

3-بادکش و ضربه ردن

این یک روش مهم مورد استفاده در انرژی بخشی بدن است. این روش به ویژه زمانی مفید خواهد بود که احساس نگرانی و اضطراب دارید و این زمانی رخ می دهد که انرژی عصبی شما تخلیه شده است، این تکنیک موقعیت بدنی و اعتماد به نفس شما را تقویت می کند.

دست خود را با گرد کردن انگشتان و بندهای آن به صورت یک فنجان در آورید. با استفاده از کل کف دست فنجانی شکل خود و مچ رها شده دست خود را روی بدن بگذارید. این یک حرکت قدرتمند است که جریان خون شما را تحریک می کند. اگر شما بخش های مختلف بدن خود را بادکش می کنید همواره باید از پایین به سمت بالا و مسیر قلب حرکت کنید. هر بخش از بدن را قبل از حرکت دادن دست به صورت فنجان تا عدد 5 نگه دارید. کل مراحل را تا زمانی که احساس ضعف نکردید ادامه دهید.

ماساژ بدن

ضربه زدن نیز قوانین مشابهی دارد اما باید برای بخش های کوچکتر بدن استفاده شود همانند پیشانی و پوست سر. به جای استفاده از کف دست از نوک انگشتانتانبه صورت ریتمیک و در کل ناحیه استفاده نمایید. این امر باید به صورت خیلی ضعیف حس شود تا به سطح مطلوب و ثابتی از فشار برسد.

صربه زدن و بادکش به وسیله ی شریک و یا توسط خود فرد صورت می گیرد البته این روش نباید بر روی شکم و یا معده که به این حرکات بسیار حساس است، انجام شود.

4-ورز دادن

زمانی که بافت ماهیچه ای شما کوتاه شده باشد شما تحت استرس و فشار قرار می گیرید. ورز دادن این موقعیت را با کشیدن و آزاد کردن بافت ها خنثی می نماید و به شما کمک می کند ریلکس کنید.

شصت و انگشتان خود را قوس دهید و روی بخشی از بدن که به ماساژ نیاز دارد قرار دهید. سپس تا حد ممکن است تمام دست خود استفاده کرده تا پوست گرفته نشده و در این شرایط مااهیچه را بین انگشتان خود بالا کشیده و بچرخانید و به آرامی سطح پوست را ورز دهید و به تدریج فشار را بیشتر نمایید. این امر در ابتدا ممکن است درد آور باشد بنابراین بر اساس آن سطح فشار را افزایش دهید.

شما می توانید هر بخشی از بدن خود یا شریک خود را به غیر از صورت و شکم به این روش ورز دهید.

5-نقاط فشار

فشار ساکن می تواند برای بسیاری از بخش های بدن استفاده شود البته شما این روش را زمانی موثرتر می بینید که شانه های تحت فشار، زانوهای غیر منعطف و کمر گره شده به کار گرفته شود. از فشار مستقیم بر روی استخوان ها به ویژه زمانی که در راستای ستون فقرات کار می کنید، اجتناب نمایید.

اگر شما در حال ماساژ کمر شریک خود هستید، نقاط خاصی را می یابید که نرم تر از بخش های دیگر است. در جایی دیگر ممکن است به قسمتهای غضروفی شکل بربخورید (ناحیه ی سخت و یا سفت شده ی ماهیچه ای)، از شریک خود بخواهید نفس عمیق بکشد و سپس آن را فشار دهید. شما می توانید تنها از شصت خود استفاده کنید تا فشار ثابتی را وارد نمایید ولی برای فشار بیشتر سعی کنید یک شصت را بر بالای شصت دیگر قرار دهید. اگر بر روی ناحیه ی بزرگتری کار می کنید سعی کتید از انگشت حلقه و یا وسط استفاده نمایید.

ماساژ مردان

فشار ثابت می تواند بر روی نواحی کوچکتری که انتظار آن می رود عمل کند. سعی کنید از فشار ثابت کف دست با استفاده از شصت خود استفاده کرده و به آرامی کل کف دست را دخیل سازید.

اگر می خواهید بافت های ماهیچه ای کشیده شده و تحت فشار قرار گیرند از فشار دوار استفاده نمایید (اما تاکید می شود فشار باید بر روی ماهیچه ها و نه استخوان ها باشد). برای پوشش وسیع تر از گوشه ی کف دست خود استفاده نمایید. سطوح فشار را به دقت بررسی نمایید و به آرامی آن را بر روی سطح پوست تقسیم نمایید و اگر فشار سخت تر باشد شما هیچ حسی به جز درد نخواهید داشت. دایره ها باید به آرامی و ظرافت کشیده شوند تا ماهیچه بتواند به آرامی ریلکس و رها شود.

6-Effleurage (تماس سبک و اندک دست)

این ماساژ یک حرکت کشیده و ممتد است که باید روی پوست برهنه فرد با کرم و یا روغن انجم شود. این نوع ماساژ باعث ریلکس شدن بافت ماهیچه ای و افزایش جریان خون شده و باید در باتدا و انتهای مراحل ماساژ به کار گرفته شود. این روش تاثیر آرام سازی فوق العاده ای بر روی بدن دارد. و باعث ایجاد اعتماد بین شما و دریافت کننده ی ماساژ میشود.

در ابتدای کار با کف دست و شصت خود در حد لمس کردن آغاز کنید. از سطح مداوم فشار شروع کرده و به آرامی دست خود را روی کمر و گردن بکشید و مراقب باشید فشار را به طور مستقیم بر روی ستون فقرات وارد نکنید. زمانی که به گردن میرسید، دستان خود را بر روی شانه ها باز کنید. به بخش های بدن شریک خود بازگشته و به میان کمر وی برگردید. از اینجا به اطراف رفته و باز به وسط و مرکز کمر برگردید. هدف کامل کردن ین روش بین 5 تا هشت مرحله است.

این نوع ماساژ بر روی بخش های مختلف بدن انجام می شود. بر روی دست و پا اطمینان حاصل کنید که در مسیر قلب حرکت می نمایید (یعنی فشار را از کمر، و بالای قوزک پا آغاز کنید) و مراحل را یکی یکی بدون قطع اتصال تکمیل نمایید.

نشانه های مخالف: زمانی که در حال ماساژ نیستید

مراحل این راهنما برای معرفی مزایای روزانه ی ماساژ ارائه شده است. با این حال، برخی از مطالب وجود دارند که باید از آنها دوری کنید:

 • اگر شما هر گونه کوفتگی دردناک، شکستگی و یا زخم باز دارید
 • اگر از درد شدید و جدی کمر و گردن رنج می برید.
 • اگر به تازگی غذای اصلی میل کرده اید (حداقل یک ساعت پس از خوردن و یا قبل از دریافت ماساژ صبر کنید).
 • اگر تحت تاثیر الکل و یا دیگر مواد مخدر هستید.
 • اگر دمای بدن شما بالا است (ماساژ متابولیسم بدن را تحریک کرده که باعث افزایش دمای بدن شما می شود).
 • اگر شما واریس دارید از کار و نقاط فشار مستقیم بپرهیزید و تنها اطراف آن را به آرامی ماساژ دهید.
 • اگر باردارید، هرگونه ماساژی بر روی انتهای کمر شما باید به آرامی و در ابتدای سه ماهگی صورت گیرد. قبل از استفاده ی روغن های ضروری با یک فرد حرفه ای مشورت کنید.

اگر در این مورد دچار تردید هستید با یک پزشک یا درمان گر حرفه ای مشورت نمایید.

قبل از آغاز هر نوع ماساژ…

این مراحل ساده (بیشتر آنها را می توانید به تنهایی انجام دهید) می توانند برای مابقی چرخه ی زندگی، دردهای ملای و متوسط و در کل خستگی یاری کننده باشند البته آن معجزه ی درانی ندارند و تنها تکنیک های پیشگیرانه هستند که آرامش موقتی دربرابر فشار، مشکلات کیفی و گرفتگی ها به شما ارائه می کنند. قبل از آغاز کارتان، موارد زیر را به یاد داشته باشید:

 • اگر تحربه ی درد معده را دارید و یا حس بالاا بودن دما و ضعف دارید از ماساژ استفاده نکنید. این روش علایم شما را از بین نمی برد و حس شما بدتر می شود. در مقابل سعی کنید از وروش مناسب تری مثل هولدینگ استفاده نمایید که به شما در ایجاد رابطه ی روحی بین دستها و ناحیه ی دردناک کمک می کند.
 • از ماساژ گردن و بخش پایینی کمر در صورت درد شدید و مدام در این ناحیه اجتناب نمایید.
 • در طول ماساژ نفس عمیق بکشید (تصور کنید تنفس عمیق ماساژ ارگان های داخلی بدن است). این امر باعث می شود اکسیژن زیادی وارد بدن شده و به تکسین سردرد و خستگی تان کمک می کند.
 • در همه ی ماساژها آرام باشید و نقطه ای را بیابید که در آن اختلالی در آرامش شما ایجاد نشود. مراحل کارساز نخواهند بود اگر قادر به تمرکز نباشید و یا حواستان با صدا و افکار دیگری پرت شود.

هر سوالی در این زمینه دارید در بخش نظرات مطرح کنید تا سریعا به آن پاسخ دهیم.

آموزش تکنیک های ماساژ

نکات جالب راجب ماساژ

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا