آموزش خطاطی با خودکار و قلم (تصویری)

آموزش تصویری و گام به گام خط ریز با خودکار +فیلم رایگان

خطاطی

در مطلب قبلی 8 فیلم کاربردی آموزش خوشنویسی برای کودکان به زبان ساده را مشاهده نمودید. امروز می خواهیم آموزش تصویری و گام به گام خط ریز با خودکار را به شما آموزش دهیم. همچنین ویدئوی آموزشی را که در همین خصوص در ابتدای متن قرار داده ایم به شما در یادگیری بهتر خوشنویسی با خودکار کمک خواهد کرد.

مقدمه:

خوشنویسی هنری است که تمامی افراد علاقه به یادگیری آن دارند. آموزشگاه های خط و قلم به دلیل بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا در عرصه خوشنویسی قدمهای بسیار مثبتی برداشته اند. اما خیلی از افراد هم هستند که وقت کافی برای مراجعه به این آموزشگاه ها را ندارند. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که حتما از بسته های مفید و آموزنده بهترین آموزش خوشنویسی با خودکار استفاده نمایید تا خطاطی با خودکار را در کمترین زمان و خیلی آسان یاد بگیرید.

درس 1 آموزش خط خودکاری(ویدئوی آموزشی):

 

علاقمندان بخوانند: 5تا از بهترین کلاس های آموزش خطاطی و خوشنویسی با خودکار و قلم در ایران

آنچه در خوشنویسی مهارت شما را بالا می برد تمرین زیاد شماست و اینکه این تمرینات با علاقه و ذوق همراه باشند، تأثیری دوچندان در خط شما خواهند داشت. مهمترین مسئله در یادگیری خط این است که شما بخواهید خطتان خوب شود و اصلاً عجله نداشته باشید و به زمان ابتدا ممکن است روند یادگیری شما خیلی تند نباشد و مجبور باشید خیلی آرام و باحوصله خطوط را بکشید. در یادگیری خط اولین و مهمترین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید سرمشقهایی است که به شما داده میشوند. باید با دقت و خوب سرمشق خوشنویسی را نگاه کنید و همه تلاشتان را بکنید که دقیقاً شبیه آنها بنویسید. در واقع، تنها کاری که شما باید انجام دهید کپی کردن از روی آنها است. در آموزش خوشنویسی با خودکار باید از روی سرمشقی که به شما داده میشود کپی کنید. البته نحوه حرکت خودکار یا قلم شما در نوشتن حروف اهمیت خود را دارد.


عکس نحوه نوشتن حروف

 

شاید مطالعه این پست آموزشی را دوست بدارید: آموزش تصویری خوشنویسی با خودکار علی فراهانی +فیلم رایگان

اصول و قواعد خوشنویسی با خودکار

فاصله چشم تا صفحه کاغذ چقدر باشد؟

رعایت فاصله چشم تا صفحه کاغذ ضامن سلامتی چشم است، عوامل متعددی از جمله نور و دید چشم و اندازه کلمات در میزان فاصله موثر است، اما بنا بر اندازه متعارف کلمات در خط تحریری و نور کافی و بینایی معمولی، فاصله چشم تا صفحه کاغذ حدود ۲۵ سانتیمتر باید باشد، و از نزدیک بینی جدا پرهیز کنید.

طریقه صحیح نشستن در خوشنویسی با خودکار چگونه است؟

طریقه صحیح نشستن و تمرین کردن به خصو تمرینات طولانی از جهت سلامت جسم دارای اهمیت فوق العاده است، زیرا نشستن نامناسب به ستون فقرات و گردن آسیب جدی می رساند، لذا انجام تمرینات بر روی زمین بسیار نامناسب و مضر است و باید پرهیز شود، پس روش صحیح استفاده از میز شیب دار مخصوص تحریر و یا نشستن بر روی زمین و تکیه دادن است.

روش صحیح گرفتن قلم در دست چیست؟

باید قلم در میان دو انگشت شست و اشاره قرار می گرد و به انگشت وسط تکیه می کند. قلم را باید قدری راحت در دست گرفت زیرا محکم گرفتن قلم موجب خستگی زودهنگام و مخل به آموزش است.

میزان فشار بر قلم و روی کاغذ چه مقدار باشد؟

میزان فشار بر قلم در خط تحریری کاملا طبیعی است و راحتی و سهولت در نوشتن یک اصل است و همچنین اصل اینست که ضخامت همه قسمت های کلمه یکنواخت باشد زیرا نوشتن در خط تحریری توسط ابزار خودکار و مداد و یا روان نویس است، اما در نوشتن خط تحریری هنری میتوان با رعایت ظرافت و ضخامت همانند خط نستعلیق درشت که با قلم نی نوشته می شود جاهای مختلف کلمه را از لحاظ ظرافت و ضخامت تفاوت گذاشت و جذابیت بیشتری به نوشته داد.

در خط تحریری اگر به واسطه فشار بر قلم در جاهایی از حروف ضخامت بیشتری می توان ایجاد کرد، قطعا خط تحریری زیباتر و جذاب اری خواهیم داشت، برای این کار زیر دستی ما نباید سفت و سخت باشد تا بتوان به واسطه فشار بر قلم و فشار روی کاغذ ضخامت در نوشته ایجاد کرد.( بهترین نوع زیر دستی برای این کار زیر دستی چرم می باشد)

اما این که در کدام قسمت های قلم فشار بیشتری وارد کنیم و یا در کجای تحریر چه حروفی فشار اعمال کنیم تا ضخیم تر نوشته شود الگوی ما خط درشت است به صورتی که در همتن قسمت های از کلمات که در خط نستعلیق با لم نی کلمه ضخیمتر نوشته می شود در خط تحریری هم این کار صورت می گیرد.

قواعد خوشنویسی با خودکار و اتصالات خط نستعلیق در اول، وسط و آخر کلمه

قواعد خوشنویسی با خودکار ، اتصالات خط نستعلیق تحریری به سه شکل اول، وسط و آخر کلمه تقسیم میشوند در این مطلب به شما یاد خواهیم داد که اتصالات حروف در جایگاه های مختلف کلمه چگونه خواهد بود

قواعد خوشنویسی با خودکار و اتصالات خط نستعلیق در اول، وسط و آخر کلمه

 • در نوشتن کلمه خط زمینه در نظر گرفته شود.
 • اندازه و شکل درست نوشته شود.
 • اتصال صحیح بین حروف در کلمات رعایت شود.
 • همیشه آخرین حرف اتصال هر کلمه موقعیت آن را نسبت به خط زمینه تعیین می کند.
 • استفاده مناسب است کشیده ها زیبایی خط را بیشتر می کنند.

قواعد نوشتن حروف در خط نستعلیق

 • هر حرفی متناسب با موقعیتی که در کلمه دارد می تواند در ابتدا، وسط و انتهای آن نوشته شود.
 • بعضی از حروف مانند الف ، د ، ر ، و تنها به انتهای کلمات می چسبند.
 • برخی از حروف دارای اشکال متفاوتی در نوشتن هستند که استفاده از آنها باعث زیباتر شدن خط می شود.
 • ر تنها حرفی که موقعیت آن نسبت به خط زمینه به اتصال آن به حروف دیگر بستگی دارد.

قواعد نوشتار تحریری

تا رسیدن به انتهای اتصال نوشت افزار را بر نداریم.
الف و سرکش در مرحله دوم نوشته شود.
نقطه در پایان هر کلمه یا اتصال گذاشته شود.
کلمات به صورت جدا و بدون در هم رفتگی پشت سر هم نوشته شود.
فاصله ها مناسب انتخاب شود.

الفبای فارسی دارای سی و دو حرف است که باحذف حروف تکراری ۱۸ باقی می ماند(الف، ب، ج، د، ر، س، ص، ط، ع، ف، ق، ل، م، ن، و، ه، ی). این حروف را می توان به سه دسته خورد، کشیده و مدور تقسیم کرد.

حروف خورد: انتهایشان روی خط زمینه قرار می گیرد(الف، د، ر، ط، و، ه).
حروف کشیده: روی خط زمینه کشیده می شود(ب، ف، ک).
حروف مدور: بخشی از آن روی خط زمینه و قسمتی به صورت نیم دایره زیر خط زمینه قرار می گیرد(ح، س، ص، ع، ق، ل، ن، ی).

میم(م) تنها حرفی که در هیچ گروهی قرار نمی گیرد.

اصلی ترین عامل بدخطی چست ؟

رعایت نکردن زمینه، یک شکل ننوشتن حروف و عدم توجه به اتصالات در نگارش کلمات است.
هر چه دقت در نحوه نوشتن کلمات بیشتر باشد و خط دلنشین تر خواهد بود.
دقت و تمرین صحیح کلید اصلی خوشنویسی است اگرچه نوع نوشتن سلیقه ای و شخصی است اما رعایت قواعد ساده نویسی تشخص خاصی به آن می دهد.
استفاده از به اندازه است در نوشتن از راست بودن آن اهمیت زیادی دارد در قسمت بالای کلمه به را در قسمت پایین کمی متمایل است کلاه الفبا دو منحنی معکوس نوشته می شود

دانلود کتاب رایگان انجمن خوشنویسان ایران ( همدان)

دانلود آموزش خط تحریری (خودکاری)

دانلود تعدادی فیلم آموزشی :

همکاران ما همچنان آماده پاسخگویی به سؤالات مرتبط شما در بخش نظرات می باشند.

خوشنویسی-خودکار

نوشته های مشابه

‫10 دیدگاه ها

  1. بزن رو فیلم پلی بشه بعد سمت راست پایین
   فیلم علامت سه نقطه هست اونو بزن میاره بارگیری بعد بزن رو بارگیری دانلود بشه

 1. سلام وقتتون بخیر من می خوام اموزش هارو دانلود کنم چند دقیقه اولشون فقط دانلود میشه میشه کمکم کنین تا بتونم دانلودش کنم

 2. باتشکر فراوان از توضیحات کامل واصولی جناب اقای استاد ارجمند.با دیدن این فیلمها وتمرین کردن حالا دیگر من هم میتوانم خودم را انسان خوش خط بدانم.فقط وفقط با دیدن این فیلمها وصدالبته تمرین وممارست بسیار زیاد خودم.بازم از همه دستنکاران این برنامه ازبزرگ تاکوچیک والبته خودجناب استاد تقدیر وتشکر میکنم.خداوند بشماوخانواده محترمتون سلامتی هدیه کنه ایشالا.عامین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا