آموزش خطاطی با خودکار و قلم (تصویری)

آموزش تصویری و گام به گام خط ریز با خودکار +فیلم رایگان

چرب زبان

در مطلب قبلی 8 فیلم کاربردی آموزش خوشنویسی برای کودکان به زبان ساده را مشاهده نمودید. امروز می خواهیم آموزش تصویری و گام به گام خط ریز با خودکار را به شما آموزش دهیم. همچنین ویدئوی آموزشی را که در همین خصوص در ابتدای متن قرار داده ایم به شما در یادگیری بهتر خوشنویسی با خودکار کمک خواهد کرد.

مقدمه:

خوشنویسی هنری است که تمامی افراد علاقه به یادگیری آن دارند. آموزشگاه های خط و قلم به دلیل بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا در عرصه خوشنویسی قدمهای بسیار مثبتی برداشته اند. اما خیلی از افراد هم هستند که وقت کافی برای مراجعه به این آموزشگاه ها را ندارند. به همین دلیل پیشنهاد ما این است که حتما از بسته های مفید و آموزنده بهترین آموزش خوشنویسی با خودکار استفاده نمایید تا خطاطی با خودکار را در کمترین زمان و خیلی آسان یاد بگیرید.

درس 1 آموزش خط خودکاری(ویدئوی آموزشی):

 

علاقمندان بخوانند: 5تا از بهترین کلاس های آموزش خطاطی و خوشنویسی با خودکار و قلم در ایران

آنچه در خوشنویسی مهارت شما را بالا می برد تمرین زیاد شماست و اینکه این تمرینات با علاقه و ذوق همراه باشند، تأثیری دوچندان در خط شما خواهند داشت. مهمترین مسئله در یادگیری خط این است که شما بخواهید خطتان خوب شود و اصلاً عجله نداشته باشید و به زمان ابتدا ممکن است روند یادگیری شما خیلی تند نباشد و مجبور باشید خیلی آرام و باحوصله خطوط را بکشید. در یادگیری خط اولین و مهمترین چیزی که باید به آن توجه داشته باشید سرمشقهایی است که به شما داده میشوند. باید با دقت و خوب سرمشق خوشنویسی را نگاه کنید و همه تلاشتان را بکنید که دقیقاً شبیه آنها بنویسید. در واقع، تنها کاری که شما باید انجام دهید کپی کردن از روی آنها است. در آموزش خوشنویسی با خودکار باید از روی سرمشقی که به شما داده میشود کپی کنید. البته نحوه حرکت خودکار یا قلم شما در نوشتن حروف اهمیت خود را دارد.

 


خط تحریر

توی این پک های فوق العاده، خوش خطی رو با بهترین اساتید یاد بگیر، جوری که توی هیچ کلاسی یادت نمیدن. خط نشونه شخصیت آدمه فقط 2 هفته وقت بذار!


 


عکس نحوه نوشتن حروف

 

شاید مطالعه این پست آموزشی را دوست بدارید: آموزش تصویری خوشنویسی با خودکار علی فراهانی +فیلم رایگان

اصول و قواعد خوشنویسی با خودکار

فاصله چشم تا صفحه کاغذ چقدر باشد؟

رعایت فاصله چشم تا صفحه کاغذ ضامن سلامتی چشم است، عوامل متعددی از جمله نور و دید چشم و اندازه کلمات در میزان فاصله موثر است، اما بنا بر اندازه متعارف کلمات در خط تحریری و نور کافی و بینایی معمولی، فاصله چشم تا صفحه کاغذ حدود ۲۵ سانتیمتر باید باشد، و از نزدیک بینی جدا پرهیز کنید.

طریقه صحیح نشستن در خوشنویسی با خودکار چگونه است؟

طریقه صحیح نشستن و تمرین کردن به خصو تمرینات طولانی از جهت سلامت جسم دارای اهمیت فوق العاده است، زیرا نشستن نامناسب به ستون فقرات و گردن آسیب جدی می رساند، لذا انجام تمرینات بر روی زمین بسیار نامناسب و مضر است و باید پرهیز شود، پس روش صحیح استفاده از میز شیب دار مخصوص تحریر و یا نشستن بر روی زمین و تکیه دادن است.

روش صحیح گرفتن قلم در دست چیست؟

باید قلم در میان دو انگشت شست و اشاره قرار می گرد و به انگشت وسط تکیه می کند. قلم را باید قدری راحت در دست گرفت زیرا محکم گرفتن قلم موجب خستگی زودهنگام و مخل به آموزش است.

میزان فشار بر قلم و روی کاغذ چه مقدار باشد؟

میزان فشار بر قلم در خط تحریری کاملا طبیعی است و راحتی و سهولت در نوشتن یک اصل است و همچنین اصل اینست که ضخامت همه قسمت های کلمه یکنواخت باشد زیرا نوشتن در خط تحریری توسط ابزار خودکار و مداد و یا روان نویس است، اما در نوشتن خط تحریری هنری میتوان با رعایت ظرافت و ضخامت همانند خط نستعلیق درشت که با قلم نی نوشته می شود جاهای مختلف کلمه را از لحاظ ظرافت و ضخامت تفاوت گذاشت و جذابیت بیشتری به نوشته داد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

در خط تحریری اگر به واسطه فشار بر قلم در جاهایی از حروف ضخامت بیشتری می توان ایجاد کرد، قطعا خط تحریری زیباتر و جذاب اری خواهیم داشت، برای این کار زیر دستی ما نباید سفت و سخت باشد تا بتوان به واسطه فشار بر قلم و فشار روی کاغذ ضخامت در نوشته ایجاد کرد.( بهترین نوع زیر دستی برای این کار زیر دستی چرم می باشد)

اما این که در کدام قسمت های قلم فشار بیشتری وارد کنیم و یا در کجای تحریر چه حروفی فشار اعمال کنیم تا ضخیم تر نوشته شود الگوی ما خط درشت است به صورتی که در همتن قسمت های از کلمات که در خط نستعلیق با لم نی کلمه ضخیمتر نوشته می شود در خط تحریری هم این کار صورت می گیرد.

قواعد خوشنویسی با خودکار و اتصالات خط نستعلیق در اول، وسط و آخر کلمه

قواعد خوشنویسی با خودکار ، اتصالات خط نستعلیق تحریری به سه شکل اول، وسط و آخر کلمه تقسیم میشوند در این مطلب به شما یاد خواهیم داد که اتصالات حروف در جایگاه های مختلف کلمه چگونه خواهد بود

قواعد خوشنویسی با خودکار و اتصالات خط نستعلیق در اول، وسط و آخر کلمه

 • در نوشتن کلمه خط زمینه در نظر گرفته شود.
 • اندازه و شکل درست نوشته شود.
 • اتصال صحیح بین حروف در کلمات رعایت شود.
 • همیشه آخرین حرف اتصال هر کلمه موقعیت آن را نسبت به خط زمینه تعیین می کند.
 • استفاده مناسب است کشیده ها زیبایی خط را بیشتر می کنند.

قواعد نوشتن حروف در خط نستعلیق

 • هر حرفی متناسب با موقعیتی که در کلمه دارد می تواند در ابتدا، وسط و انتهای آن نوشته شود.
 • بعضی از حروف مانند الف ، د ، ر ، و تنها به انتهای کلمات می چسبند.
 • برخی از حروف دارای اشکال متفاوتی در نوشتن هستند که استفاده از آنها باعث زیباتر شدن خط می شود.
 • ر تنها حرفی که موقعیت آن نسبت به خط زمینه به اتصال آن به حروف دیگر بستگی دارد.

قواعد نوشتار تحریری

 • تا رسیدن به انتهای اتصال نوشت افزار را بر نداریم.
 • الف و سرکش در مرحله دوم نوشته شود.
 • نقطه در پایان هر کلمه یا اتصال گذاشته شود.
 • کلمات به صورت جدا و بدون در هم رفتگی پشت سر هم نوشته شود.
 • فاصله ها مناسب انتخاب شود.
 • الفبای فارسی دارای سی و دو حرف است که باحذف حروف تکراری ۱۸ باقی می ماند(الف، ب، ج، د، ر، س، ص، ط، ع، ف، ق، ل، م، ن، و، ه، ی). این حروف را می توان به سه دسته خورد، کشیده و مدور تقسیم کرد.

حروف خورد: انتهایشان روی خط زمینه قرار می گیرد(الف، د، ر، ط، و، ه).

حروف کشیده: روی خط زمینه کشیده می شود(ب، ف، ک).

حروف مدور: بخشی از آن روی خط زمینه و قسمتی به صورت نیم دایره زیر خط زمینه قرار می گیرد(ح، س، ص، ع، ق، ل، ن، ی).

میم(م) تنها حرفی که در هیچ گروهی قرار نمی گیرد.

اصلی ترین عامل بدخطی چست ؟

رعایت نکردن زمینه، یک شکل ننوشتن حروف و عدم توجه به اتصالات در نگارش کلمات است.

هر چه دقت در نحوه نوشتن کلمات بیشتر باشد و خط دلنشین تر خواهد بود.

دقت و تمرین صحیح کلید اصلی خوشنویسی است اگرچه نوع نوشتن سلیقه ای و شخصی است اما رعایت قواعد ساده نویسی تشخص خاصی به آن می دهد.

استفاده از به اندازه است در نوشتن از راست بودن آن اهمیت زیادی دارد در قسمت بالای کلمه به را در قسمت پایین کمی متمایل است کلاه الفبا دو منحنی معکوس نوشته می شود.

دانلود کتاب رایگان انجمن خوشنویسان ایران ( همدان)

pdf   دانلود آموزش خط تحریری (خودکاری)

دانلود فیلم های آموزش خوش خطی خودکار در 22 جلسه

اگر در گوشی در حال تماشای این صفحه هستید گوشی را افقی نگه دارید تا ویدیوها بهتر دیده شوند. ضمنا بعد از پخش شدن هر درس، علامت دانلود روی آن نمایش داده می شود:

درس 1

درس 2

درس 3

درس 4

درس 5

درس 6

درس 7

درس 8

درس 9

درس 10

درس 11

درس 12

درس 13

درس 14

درس 15

درس 16

درس 17

درس 18

درس 19

درس 20

درس 21

درس 22

منبع-محمد شعباني سنگتراشاني 09122581605 البته ویدیوهای بالا به مرور به روز خواهند شد. همکاران ما همچنان آماده پاسخگویی به سؤالات مرتبط شما در بخش نظرات می باشند.

خوشنویسی-خودکار

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫46 دیدگاه ها

  1. بزن رو فیلم پلی بشه بعد سمت راست پایین
   فیلم علامت سه نقطه هست اونو بزن میاره بارگیری بعد بزن رو بارگیری دانلود بشه

  2. اگه با اینترنت دانلودمنیجر بیای خودش یه تب دانلود میاره روی هرکلیپ کلیک بکنی بالا سمت راست تب دانلود نشون داده میشه وبا هرکیفیتی بخای میتونی دان بکنی

 1. سلام وقتتون بخیر من می خوام اموزش هارو دانلود کنم چند دقیقه اولشون فقط دانلود میشه میشه کمکم کنین تا بتونم دانلودش کنم

  1. یک تیر انداز ماهر می تواند بد تیر اندازی کند اما یک تیرانداز بد نمی تواند خوب تیراندازی کند!! یک خطاط هم می تواند بد خط بنویسد،اما یک بد خط نمی تواند خوش خط بنویسد!!

   1. آقای محترم همون تیر انداز ماهر که از زمان متولد شدنش تیر انداز نبوده که قطعاً با تمرین و سخت کوشی تونسته پس نمی‌تونید ی همچین حرفی بزنید و روحیه هنر جویان رو بیارید پایین قبل از هر چیز دانایی خودتون رو بالا ببرید

 2. باتشکر فراوان از توضیحات کامل واصولی جناب اقای استاد ارجمند.با دیدن این فیلمها وتمرین کردن حالا دیگر من هم میتوانم خودم را انسان خوش خط بدانم.فقط وفقط با دیدن این فیلمها وصدالبته تمرین وممارست بسیار زیاد خودم.بازم از همه دستنکاران این برنامه ازبزرگ تاکوچیک والبته خودجناب استاد تقدیر وتشکر میکنم.خداوند بشماوخانواده محترمتون سلامتی هدیه کنه ایشالا.عامین

  1. سلام خسته نباشی این نوع آموزش خط تحریری شکسته درسته ؟خط شکسته تحریر پیشرفته نیز داره اونرو نیز آموزش میدید
   ممنون

 3. سلام لطفاً شماره موبایل استاد را جهت تشکر ویژه و قدردانی مرحمت کنید
  یوسف وجداندار

 4. باسلام و عرض ادب؛حقیقتا استاد خیلی عالی توضیح میده انشاله…که همواره در زیر سایه الطاف الهی موفق و برقرار باشند ماهم همیشه دعاگویتان هستیم از لطف و محبت حضرتعالی بی نهایت سپاسگذارم.

 5. با سلام و احترام خدمت استاد بزرگوار خدا در این ماه مبارک رمضان اجر وپاداش بسیار به شما عنایت نماید که بدون هیچ چشم داشتی این فیلمها را برای استفاده عموم مردم قرار می دهید.با تشکر فراوان

 6. سلام. من سوادم کمه تا سوم راهنمایی ولی دست خطم مثل دبستانی ها میمونه هر کاری هم میکنم درست نمیشه میشه آبروم سر نوشت رفته میشه و ممکنه یکم دست خطم بهتر بشه. یه کمک کنید از چی شروع کنم. چه تمرین های انجام بدم. 35سالمه ممنونم کمک کنید.

 7. سلام خدا وقت
  خیلی عالی هستند آموزشهای خط در سایت شما
  متشکرم
  ان شاالله موفق باشید

 8. سلام خدمت شما!
  لطف نموده لینگ دانلود درسهای آموزشی خوش نویسی خط را به ایمیل ام بفرستید .

 9. سلام خواهش میکنم ویدیو های قبلی که استاد به وسیله کلمات اموزش میدادن رو دوباره بارگذاری کنید من وسطهای اموزش بودم که اون ویدبو ها رو برداشتید و این ها رو گذاشتید یا اقلا اسم مجموعه رو بگید یا اسم استاد رو که بتونم پیداش کنم

 10. سلام
  فایل برگه زمینه برای پرینت گرفتن اگه دارید داخل سایت قرار بدیدتا برای تمرین راحتتر باشه

 11. سلام . کلاس رو تازه شروع کردم انشالله تا پایان سال بشه استفاده کرد. در ضمن دانلود نمیشه کرد .فقط قابل تماشا است .درصورت امکان راهنمایی بفرمایید . باتشکر

 12. باسلام استاد عالی عالی عالی هر چی بگم واقعا کمه خیلی عالی مختصر توضیح دادید درود به شرفتون

 13. سلام خیلی خوشحالم که با سایت شما آشنا شدم امیدوارم به یاری خداوند مهربان و شما بتونم خطاطی با خودکار را آموزش ببینم.

 14. سلام
  وقت بخیر
  روش تدریس شما بسیار زیبا و روان بود و پر از نکات کلیدی
  بسیار سپاسگزارم

 15. سلام و خسته نباشید.
  میخواستم بپرسم الان من این آموزش ها رو نگاه کنم و تمرین کنم میتونم با خط نستعلیق سریع نوشت؟
  چون من دوست دارم خطم رو درست کنم، ولی نه اینکه برای نوشتن یک کلمه زمانه زیادی بگزارم.
  لطف میکنین اگه جواب بدین🙏

 16. سلام. خیلی ممنون لطف کردید این اموزشها را به صورت رایگان گذاشنید. ولی من 42 سالمه حتی یک کار بانک ساده چون انقدر دسختطم بده برای من دشواره ممنون یک فایل pdf خط نسخ بذاری چون شنیدم یادگیریش اسونتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا