آموزش روش های جدید افزایش اعتماد به نفس

تفاوت بین اعتماد به نفس و عزت نفس در چیست؟

self-confid

شما عزت نفس را چطور تعریف می‌کنید و چقدر با حس اعتمادی که در مورد توانایی‌هایتان دارید تفاوت دارد؟ این کلمات خودشان سرنخ‌هایی به ما می‌دهند. آیا شما به خاطر کاری که می‌توانید انجام دهید برای خودتان ارزش قائلید (مثلا اعتماد به توانایی‌هایتان) یا به خاطر ارزش ذاتی که به عنوان یک انسان دارید؟ عزت نفس و اعتماد به نفس مقابل هم نیستند چون منافاتی با هم ندارند.

البته با اینکه اعتماد به نفس به شما یادآوری می‌کند که چرا عزت نفس مهم است، اما نمی‌تواند جایگزینی برای آن باشد. اعتماد به نفس همچنین می‌تواند به شما یادآوری ‌کند که شما نه تنها برای فضائلتان بلکه برای پتانسیل و ارزشتان به عنوان یک انسان باید شکرگزار باشید.

حتما بخوانید: 29 علامت واضح کمبود اعتماد به نفس در همه سنین

هیچکس بی‌ارزش نیست. و هیچکس نمی‌تواند بگوید به خاطر اینکه بیشتر از کس دیگری کار کرده یا تواناتر است، ارزشش هم بیشتر است. با اینکه می‌توانید کارها را به سرانجام برسانید، ارزشتان به آنچه انجام می‌دهید بستگی ندارد. بلکه قبل از اینکه توانایی انجام کاری را به اثبات برسانید، ابتدا به اینکه چه کسی هستید بستگی دارد چون ارزش شما خیلی بیشتر از توانایی‌هایتان است.

چرا عزت نفس و اعتماد به نفس اهمیت بالایی دارند؟

اینکه بتوانیم در زندگی به یک کار خوب یا خلق یک اثر خوب افتخار کنیم، مهم است. وقتی یاد می‌گیرید چطور کاری را انجام دهید و آن را به خوبی به پایان برسانید، رشد اعتماد به نفس در آن مرحله منطقی به نظر می‌رسد.

اما اعتماد به نفس به تنهایی کافی نیست و با اینکه اعتماد به نفس می‌تواند شما را پرانرژی‌تر و شکست ‌ناپذیر جلوه دهد، اما بررسی‌ها نشان می‌دهند که بین عزت نفس سالم و عملکرد بهتر مغز یک رابطه علّی وجود دارد. به عبارت دیگر، عزت نفس باعث بهتر شدن مغزتان می‌شود و این به تنهایی به سلامت روانی و جسمی‌تان کمک می‌کند.

Beautiful woman looking straight at camera, self esteem and confidence

برخورداری از عزت نفس سالم، باعث می‌شود شما کمتر از زمانی که عزت نفستان پایین‌تر از حد لازم است، از شکست و رد شدن بترسید.

حقیقت اینکه چه کسی هستید مقدار مناسبی از عزت نفس را می‌طلبد و فکر کردن به کمتر از خواسته‌هایتان (یعنی داشتن عزت نفس پایین) به معنای واقعی کلمه خود ویرانگری است.

حتما بخوانید: دلایل ترس از صحبت در جمع چیست؟ بهترین تمرین های درمان

اگر آنطور که باید برای خودتان ارزش قائل شوید، به احتمال زیاد چیزهای جدیدی را تجربه خواهید کرد زیرا ارزش شما به نتیجه کارها یا اینکه با چه کیفیتی آنها را انجام داده‌اید، بستگی ندارد.

اگر ارزش خودتان به کارهایی که همیشه انجام می‌دهید و بهتر و بهتر شدن نتیجه آنها (یعنی رسیدن به کمال) بستگی داشت، هرگز عزت نفسی که حق ذاتی شماست را نداشتید.

اما وقتی عزت نفستان آنطور که باید باشد، نه تنها عملکرد مغزتان بهتر می‌شود، بلکه سلامت جسمی و طول عمرتان هم بیشتر می‌شود. و به احتمال زیاد از هر روزی که دارید لذت می‌برید و نهایت استفاده را از آن می‌برید.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس در چیست؟

اگر به خاطر کاری که انجام دادید (یا به خاطر اینکه با کیفیت آن را انجام داده‌اید) نسبت به خودتان حس بهتری داشته باشید، این احساس اعتماد به نفس است. و اگر به کار پیش رویتان نگاه کنید و از توانایی‌تان در انجام آن کار مطمئن باشید این هم اعتماد به نفس است.

آیا در مورد معنای عزت نفس برایتان سوال پیش آمده؟ برای روشن کردن این مسئله می‌توان گفت اگر نسبت به خودتان احساس خوبی دارید چون حقیقت ارزش ذاتی‌ و شایستگی‌تان را فقط به این خاطر که یک انسان هستید پذیرفته‌اید، این عزت نفس است.

حتما بخوانید: 15 تا از مهم ترین راههای رسیدن به خودباوری طبق جدیدترین تحقیقات روز دنیا

اعتماد به نفس چیزی است که با یک اشتباه، انتقاد جدی و یا یک گفتگوی درونی به راحتی مختل شده یا از بین می‌رود.

امکان از بین رفتن عزت نفس هم وجود دارد، اما از آنجا که به کاری که انجام می‌دهید و کیفیت آن بستگی ندارد، میتوانید دوباره آن را در خودتان پرورش داده و از نو بسازید. و وقتی شما آن را دارید، ایجاد دوباره اعتماد به نفس هم آسانتر خواهد بود.

حتما بخوانید: بهترین روشهای کنترل صددرصدی استرس

به عبارت دیگر هر چه بیشتر بپذیرید که شما با تمام نقص‌ها و کاستی‌ها شخص ارزشمندی هستید، بهتر می‌توانید مشخص کنید که چه کاری باید بکنید تا خوشحال و موفق باشید و یاد می‌گیرید چطور آن کار را بهتر انجام دهید.

و وقتی در کاری بیشتر تلاش می‌کنید، از شکست و انتقاد کمتر می‌هراسید. بنابراین اگر در حال حاضر قصد دارید روی برگرداندن هر دو کار کنید، بهتر است اول تمرکزتان را روی عزت نفس بگذارید. وقتی اساس و بنیان نفستان شکل گرفت می‌توانید روی افزایش اعتماد به نفس کار کنید.

خب، حالا چه؟

ممکن است حالا این سوال برایتان پیش بیاید که “خب، چطور می‌توانم عزت نفس سالم در خودم ایجاد کنم؟”

خبر خوب اینست کارهای زیادی هست که می‌توانید انجام دهید. برای مبتدی‌ها، موارد زیر در نظر گرفته شده است:

  • هر روز صبح سه تعریف (واقعی) از خودتان بکنید.
  • روی آینه میز توالت یا حمامتان جمله “من کافی هستم” را بنویسید.
  • هر روز خود مراقبتی ذهنی آگاهانه را تمرین کنید.
  • اینکه ناقص بودن ایرادی ندارد و ارزش شما با نقصهایتان سنجیده نمی‌شود را بپذیرید.
  • داستانتان را تغییر دهید. روایتهای منفی در مورد خودتان را با نوع مثبت جایگزین کنید.
  • از مقایسه خودتان با دیگران دست بردارید (ترک رسانه‌های اجتماعی به این قضیه کمک می‌کند).
  • اجازه ندهید شرایط شما را توصیف کنند. شرایط دست شما نیست.

وقتی این مهارتها را تمرین کردید و فهمیدید چطور عزت نفستان را بالا ببرید، می‌توانید به دیگران هم در این رابطه کمک کنید.

با اینکه اعتماد به نفس بیشتر با اینکه چه کاری می‌توانید انجام دهید سر و کار دارد تا اینکه چه کسی هستید، اما از عزت نفس جدا نیست چون آنچه انجام می‌دهید (به ویژه اگر به آن عادت کرده باشید) بخشی از شما می شود.

کلماتی که هر روز به زبان می‌آورید نشان می‌دهد چطور خودتان را می‌بینید.

بنابراین به خاطر داشته باشید که با مهربانی، ذوق و ستایش آن را بسازید.

بهترین دوست پشتیبان خود شوید. چیزهایی را به خودتان بگویید که دوست دارید افرادی که دوستتان دارند، به شما بگویند.

حتما بخوانید: چگونه اعتماد به نفس خود را در کمتر از 10 روز بالا ببریم؟ (جدیدترین تحقیقات دنیا)

وقتی هر روز آن کلمات را از دهان خودتان بشنوید، بخشی از شما می‌شوند و نحوه ارتباط شما با دیگران را هم تغییر می‌دهند.

و وقتی فهمیدید که می‌توانید رشد کنید، با اینکه زمان می‌برد، متوجه خواهید شد که شما ارزش تلاش کردن را هم دارید.

با خودتان (و دیگران) مهربان باشید چون در این صورت برای توانایی‌هایتان ارزش قائل می‌شوید که نوعی پیشرفت به حساب می‌آید.

هر قدم را به فال نیک گرفته و همانقدر که از دیگران انتظار دارید، در مورد خودتان و البته دیگران صبور باشید.

حتما بخوانید: تست اعتماد به نفس با جواب (10 سوال کاملا ساده)

شما سزاوار این هستید حقیقت اینکه چه کسی هستید را بدانید و تجربه کنید و هر کشف جدیدتان با لذت همراه باشد. بنابراین بگذارید دلسوزی و اشتیاقتان برای پیشرفت، روی هر کاری که امروز انجام می‌دهید تاثیر بگذارد.

در حال حاضر یکی از روشهای مثبت برای حمایت از افرادی که درگیر این مسائل هستند به اشتراک گذاشتن این پست در بستر رسانه اجتماعی مورد علاقه‌تان است. شاید صد برابر این مهربانی امروز شما، بعدها به خودتان بازگردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا