مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

چگونه با وجود تنهایی شاد باشیم؟ 9 ترفند کاملا علمی

چرب زبان

تنهایی حالتی از تنها بودن و بدون احساس تنهایی است. این حس با وجود این که با دیگران نیستیم، دلنشین و آرامش بخش است. این باور پذیرفته شده است که علی رغم وجود تعداد زیاد یا تعداد کمی از افراد در زندگیمان، به تنهایی هم نیاز داریم.

تنهایی به معنای تنها بودن نیست

ما برای پیوندها و تعاملات اجتماعی برنامه ریزی شده ایم. همانطور که علم بیان می کند، ما موجوداتی اجتماعی هستیم. با این حال تمایل به برقراری ارتباط با دیگران و پیدا کردن روابط، اغلب باعث می شود احساس تنهایی و غم و اندوه کنیم. وقتی در زندگیمان افراد برجسته ‌ای مثل دوستان نزدیک، یک شریک زندگی رمانتیک، والدین و یا جامعه‌ ای که ما را قبول دارند، نباشند احساس درد و رنج و طرد شدن می کنیم.

تنها بودن یا کنار گذاشتن ما باعث می شود احساس طرد شدن و شکست کنیم.

 


مرد بهترین شویم

توی این پک فوق العاده، مرد بهتری شویم رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! 


 

حتما بخوانید: موثرترین روش برای رسیدن به مثبت اندیشی و حذف افکار منفی در زندگی

حتی احساس می کنیم که غم و اندوه بر ما غلبه کرده است. ما به عنوان انسان تمایل به یافتن تعاملات اجتماعی برای یافتن شادی و خوشبختی داریم. هیچ مشکلی در لذت بردن از مصاحبت و گفتگو با دیگران وجود ندارد، با این حال یادگیری تنهایی و عدم اشتیاق و تمایل به تعلق پذیری حقیقتا می تواند نوعی آزادی باشد.

وقتی فرد تنهاست، می تواند افکار و احساسات خود را بشنود. می تواند برای خودش وقت بگذارد. از یک همنشینی و مصاحبت لذت ببرد و خود را سرگرم کند. با تنها بودن می توانید با خود درد دل کنید و با روح خود ارتباط برقرار کنید.

چگونه شادی را در تنهایی پیدا کنیم؟

تنها بودن معادل غم و اندوه و احساس نادیده گرفته شدن است، منتها تنهایی و خلوت احساس خوشبختی و شادی است. یافتن خوشبختی با وجود تنها بودن برای ما ضروری است. ما باید با زندگی رو به رو شویم و خود را از رنج و درد رها کنیم زیرا در زندگی هرگز نمی توانیم همیشه در کنار دیگران باشیم.

مواقعی وجود خواهد داشت که تنها هستید؛ زیرا مجرد هستید و در یک رابطه نیستید در حالی که دیگران در اطراف شما با هم رابطه عاشقانه دارند یا ازدواج کرده اند و یا بچه دارند. مواقعی وجود دارد که شما بدون دوست خواهید بود زیرا افراد اطرافتان با پیشینه یا عقاید شما اختلاف نظر دارند. حتی ممکن است خانواده شما به دلایلی شما را جدا کنند. اما وقتی یاد بگیرید که حتی وقتی تنها هستید شاد باشید، واقعا قدرتمند می شوید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

1- خود را دوست داشته باشید

نکته اصلی خوشبختی و شادی در تنهایی، دوست داشتن خودتان است. شما باید خود را مانند یک کودک تازه متولد شده یا یک عشق جدید تابستانی دوست داشته باشید. باید به خودتان توجه و محبت نشان دهید. باید بدانید که شما مهم هستید و آن را به یک شخص مهم نشان دهید – شما!

بارها پیش آمده که می گوییم خودمان را دوست داریم اما در واقعیت، این گونه نیستیم. شما به اندازه کافی نمی خوابید زیرا دقایق یا ساعات زیادی را با مشغولیت با تلفن همراه خود، تلف می کنید.

word image 112

شما ورزش نمی کنید زیرا احساس می کنید مهم نیست. شما درست غذا نمی خورید و یا برای خوردن وعده های غذایی خود عجله می کنید تا سریعا به کار خود برگردید.

اما این اشتباه است. شما باید خود را 100 درصد دوست داشته باشید تا یاد بگیرید که حتی با همنشینی با خودتان می توانید خوشحال باشید.

2- وقتی تنها هستید، دلتنگی را از بین ببرید

وقتی می بینید که دوستانتان با هم بیرون می روند و شما را دعوت نمی کنند، احساس طرد شدن و نارضایتی می کنید. وقتی می خواهید در یک رابطه باشید اما نمی توانید کسی را پیدا کنید، احساس تنهایی می کنید. اما شما تصمیم گرفته اید که وقتی تنها هستید به خود امیدواری و دلگرمی بدهید.

تأیید کنید. قدر آزادی را که اینک دارید بدانید. احساس بی حالی نکنید. به مواردی که در تنهایی باعث شادی شما می شوند اهمیت دهید و به جای این که احساس ناراحتی و شکست قلبی روی روحیه شما تاثیر بگذارد، خوشحال باشید.

3- مدیتیشن انجام دهید

خودتان را به اندازه کافی دوست داشته باشید تا به تنهایی به حرف خودتان گوش کنید. شما باید به اندازه کافی عاشق خودتان باشید تا بتوانید به خودتان زمان و سکوت هدیه بدهید. ذهن شما نیاز به استراحت دارد. بنابراین باید محاسبه اعداد و تفکر پیرامون تمام موضوعات روزانه متوقف شود. باید نفس بکشید. باید بتوانید ساکت بنشینید و به نفس خود گوش دهید.

پس از مدیتیشن، وقت آن است که با خود صحبت کنید. به ذهن خود گوش دهید تا امیدها، رویاها، ترس ها و تاییدها و اظهارات مثبت خود را به شما بگوید. 4 حرکت یوگا جهت ارتقای آرامش (برای افراد مبتدی-متوسط)

4- به خودتان انگیزه بدهید

هیچ کس هرگز شما را انتخاب نخواهد کرد مگر این که بلند شوید و تصمیم بگیرید که روی پای خودتان بایستید.

شما باید یاد بگیرید که زندگی کنید. شما باید یاد بگیرید که چگونه می توانید اهدافتان را بسازید و با اشتیاق و بلند پروازی روی آن ها کار کنید. شما یک بازنده نیستید. شما فوق العاده هستید و باید طوری زندگی کنید که در آینده از خودتان سپاسگزاری کنید. با این تکنیک های ساده، یک بار و برای همیشه پرانگیزه و موفق بمانید!

حتما بخوانید: 15 نکته ی بسیار موثر برای داشتن یک زندگی شاد طبق جدیدترین تحقیقات روز دنیا

5- با خودتان قرار ملاقات بگذارید

درست است که خنده دار به نظر می رسد، اما شما باید با خودتان قرار ملاقات بگذارید. فرقی نمی کند که ازدواج کرده باشید، رفیق داشته باشید یا مجرد باشید، شما باید برای یک بار هم که شده با خودتان قرار بگذارید.

شما باید بیرون بروید و به تنهایی غذا بخورید و از غذای خود لذت ببرید. به خرید بروید یا یک فیلم را به تنهایی تماشا کنید. شما باید بدانید که تنها بودن و داشتن خودتان برای مصاحبت و همنشینی چندان هم بد نیست.

6- یک سرگرمی داشته باشید

بله، ممکن است کلیشه ای به نظر برسد “اما داشتن سرگرمی یک امر ضروری است. شما به فعالیتی نیاز دارید که بتوانید به تنهایی انجام دهید و از آن لذت ببرید. شما به یک سرگرمی نیاز دارید که باعث شود احساس کنید که تنهایی فوق العاده است. هم چنین شما باید بتوانید خود را در آن سرگرمی گم کنید و هنگام انجام این کار شادی پیدا کنید.

word image 113

شما باید یاد بگیرید که برای سرگرمی خود وقت اختصاص دهید.

بسیاری از بزرگسالان فراموش می کنند که برای سرگرمی های خود وقت بگذارند، زیرا احساس می کنند زمان آن نیست. اما این اشتباه است. وقت صرف نکردن برای اشتیاق و سرگرمی های خود باعث می شود که احساس تهی بودن و خستگی کنید.

7- رسانه های اجتماعی را به حداقل برسانید

استفاده بیش از حد از فیس بوک یا اینستاگرام می تواند موجب شود که احساس تنهایی و بدبختی کنید. وقتی به این نکته توجه می کنید که دیگران چگونه از زندگی خود لذت می برند در حالی که شما در این جا تنها نشسته اید و فقط زندگی سرگرم کننده آن ها را تماشا می کنید، ممکن است احساس حسادت، تلخی و حتی عصبانیت کنید.

وقتی زمان زیادی را در رسانه های اجتماعی می گذرانیم، تمایل داریم احساس تنهایی کنیم و در بعضی مواقع ما را تا نقطه درد و استرس پیش می برد.

حتما بخوانید: 10 تا از موثرترین راههای رسیدن به آرامش در زندگی طبق جدیدترین تحقیقات دنیا

وقت خود را در رسانه های اجتماعی تلف نکنید. به آن نگاه کنید و چند دقیقه آن را بررسی کنید اما آن را به یک سرگرمی تبدیل نکنید. به جای جست و جو در تلفن همراه، سرگرمی واقعی پیدا کنید.

8- دفترچه خاطرات

مهم ترین راه برای خوشحال کردن خودتان، نوشتن افکار و احساسات خود است.

دفترچه خاطرات یک گام اساسی برای یافتن شادی، خوشبختی و آرامش است. نوشتن افکار خود به شما این امکان را می دهد که آزادی و تمرکز پیدا کنید. هم چنین به شما کمک می کند تا اهمیت واقعی را درک کنید. یکی دیگر از مزایای دفترچه خاطرات این است که بتوانید در زمان به عقب سفر کنید و گذشته را از طریق صفحات خاطرات خود مرور کنید.

حتما بخوانید: چطور شادی را در خودمان پیدا کنیم؟ (راهنمای کامل خود درمانی)

9-نکات ریز دیگر

 • تلاش نکنید که همه چیز را کنترل کنید. بیش از ۹۰ درصد اتفاقاتی که رخ می دهند خارج از کنترل ماست.
 • خشم و ناراحتی تان را مدیریت کنید. با کمک این راهنما
 • اشتباهاتتان را جبران کنید یا اگر قابل جبران نبود از آنها درس بگیرید!
 • احساس افتخار کنید. حتی اگر شکست خورده اید بدانید که تلاش خود را کرده اید.
 • از روابط بد و ناسالم دوری کنید. روابطی ناسالم هستند که افکار منفی را وارد ذهن شما می کنند.
 • از شکست نترسید. اگر شکست نخورید موفق نمی شوید.
 • خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. شما در واقع فقط ظاهر زندگی دیگران را می بینید.

تنهایی می تواند جالب باشد

تنهایی چیز بدی نیست و علی رغم سخت گیری های زندگی برای یافتن صلح و آرامش ضروری است.

شما باید یاد بگیرید که از هم نشینی و مصاحبت با خود استقبال کنید و همواره به تایید دیگران احساس نیاز نداشته باشید. باید کشف کنید که چگونه خودتان خوشحال باشید. پیدا کردن شادی و لذت در تنهایی بهترین هدیه ای است که می توانید به خود بدهید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫38 دیدگاه ها

   1. تنهایی مثل چشیدن قهوست،گاهی تلخ اما درعین حال آرامش بخش ولذت بخش
    وپله هایی وا۳ رسیدن به اهدافت،کمی سخت اما هرروز قویترت میکنه،…امابازم بااین حال ارزومیکنم هیچ کس طولانی مدت تنها نشه حتی قهوه هم زیادیش خطرآفرین..

    1. با عرض سلام و روز بخیر، من از مشکلات پی در پی و این تنهایی بی پایان هر لحظه فقط میخوام نباشم. هر تلاشی که کردم با ضربه های بی توقف باز میرم سر پله اول و دیگه عاجز شدم. هر چه بلندتر فریاد کمک میکشم کمتر شنیده و فهمیده میشم. دیگه عاجز شدم و نیاز به کمک دارم و نمیدونم چطور و کجا کمک بگیرم.

 1. دنبال ایده های عملی تر هستم بجای تئوریاتی مثل دوست داشتن خود
  مثل انواع تفریحات یک نفری یا راه هایی برای ورود به جمع های تازه

  1. سلام من خانواده ام ازدست دادم وازهمسرم جداشدم هیشکی ندارم چکارکنم که درتنهایی خوشبخت باشم

    1. سعی کنید با کار تفریح و دیدن فیلم رفتن به باشگاه و غیره برای خودتان کافی باشید تا احساس نابودی نکنید.البته فراموش نکنید روانشناسهای مجرب می توانند راهنمای خوبی باشند.

   1. فقط برو دنبال اهدافت تابلکه کسانیکه تنهات گذاشتن درس عبرتی باش براشون..نگران نباش خیلیا شبیه شماهستن وشایدم خیلی بدتر…مثلا پدرت عزیزترینت ازدست بدی،جداشی شوهرت بیفته زندان ومامانتم ازدواج کنه…ودرعین حال بفهمی صمیمی ترین رفقات بهت ناروزدن چ حسی داری..

 2. من همه این کار هارو انجام میدم
  اما همیشه تنهام کلی استعداد و مهارت دارم بازم تنهام
  دیگه از تنهایی کوه رفتن ورزش کردن خسته شدم
  واقعا حضور یکی لازمه اکثر اوقات فکر خودکشی به سرم میزنه نمیدونم چی کار کنم دیگه

  1. من یک تور میشناسم هر هفته میبره جاهای خوب با ادمای خوبی شاید بتونین اشنا بشین ..میتونم بهتون معرفی کنم این تورو

  2. سلام پویا جان، من شرایط مشابه شما رو دارم. اگر راه حلی پیدا کردی لطف کن و من رو هم راهنمایی کن که در شرایط وحشتناکی هستم. ممنون، روز خوش

   1. تنهایی واقعا خیلی سخته ولی من چندسال دوست نداشتم کسی نتونستم پیدا کنم خسته شدم دیگه کسی منو همراهی نمیکنم کسی که میخواد بامن دوست بشه مبینه کم صحبت حرف های که برای اون دلنشین نداره نمیاد طرفم هرکسی بود من درخدمتش هستم واقعا خسته شدم از تنهایی

 3. من ۱۸ سالمه اخلاق خیلی متفاوتی دارم برا همین تا حالا دوستی نداشتم بنظرتون میتونم همیشه تنها باشم تازگیا حس بدی نسبت به خودم دارم و از مدرسه رفتن طفره میرم

 4. سلام منم خلیلی تنها م واسه همین اسمم گزاشتم گرگ تنها به فکری کسی هم نستم ازین دوست رفیقی الکی پس نباشه بهتره 😜🤣سلامتی تنهاییا😎

  1. سلام تنها بودن هم حدی داره من ۷ ساله تنها زندگی میکنم حس میکنم به یه همدم نیاز دارم تا دیگه تنها نباشم چکن واقعا کم اوروم

 5. منم حدود یکساله که تنها زندگی میکنم. و خودمو مشغول میکنم با کلاس و … ولی آخرش چی به نظر منم خوبه که یکی تو زندگیت باشه ولی چه کسی باشه مهمه

  1. کسی پیدا نمیشه خوب. چیکار باید کرد اینهمه زوج تو خیابونا چجوری همو پیدا کردن؟؟؟؟؟

 6. من اینو فهمیدم هیچکی منو دوست نداره
  همه منو بخاطر منفعت خودشون میخان دیگه از همه ی دورو بریام خسته شدم
  میخام تنهایی حال کنم اما نمیدونم چه تفریح هایی انجام بدم یا کجا برم و یا چیکار کنم که بهم خوش بگذره

 7. تنهایی فقط برازنده ی خداست من هم تنها م با خودم حرف می زنم و کتاب می خونم ولی تنهایی بهتره از اینکه دیگه به کسی اجازه نمی دم به من توهین کنند.

 8. وقتی درونگرا باشی و ارتباط برقرار کردن با بقیه برات سخت باشه و بفهمی همون تعداد انگشت شماری هم که باهات در ارتباطند، صرفا ب چشم یه وسیله، یه تایر زاپاس، یه مشاور واسه مشکلات خودشون یا… بهت نگاه میکنن دیگه تنهایی انتخابت نیست، اجبارته.. اگه آدم بتونه توی تنهایی، خوشبختی و بی نیازی رو پیدا کنه زندگیش بهشت میشه…

  1. موافقم..منم ۳سال تنهامو روز به روز دارم پیشرفت میکنم باشگاه،سرکار،باتور سعی کردم تفریح کنم،حتی سرکاردوستان جدید پیداکردم اما شدیدا احساس تنهایی میکنم نمیفهمم مشکل ازکجاس؟؟؟!!

   1. سلام مشکل اینجاست که کسایی که دوستت هستن اون قدی ک باید نمیشناسنت نمیفهمنت و نمیتوننم ک بفهمن نه ک نمیخوان مشکل اینجاست ک اول باید خودتونو درک کنید تا حداقل یکم نه ک خوب شین ولی خب اونقدرم درد و رنج نکشید من تا حالا حال خیلیارو خوب کردم و بابتشم خوشحالم ولی کی حال خودمو خوب کنه من کسای زیادی دورم نیستن چون خودم نخواستم و نمیشد ولی همون چندتایی هم که هستن تا حالا هوامو داشتن تا الان خواستن منو بفهمن ولی نشد و اینجا بود ک من نمیتونستم یه دوست داشته باشم و مشکل از من بود نه از اون و احساس گناه میکردم از این دوستی ک همش بخاطر منو مشکلاتم بحث باشه پس تنها نیستم ولی انگار سرنوشتم همینه و خودم میخوام امادگیشو پیدا کنم من فکر کردم با تنهایی قوی تر میشم عادت میکنم از پسش بر میام ولی سخته با کلی درد و مشکل تنها هم باشی و هرروز از درد بمیریو زنده شی

 9. شغل دوم در اوقات بیکاری مثلا اسنپ با ماشین یا موتور
  واقعا در اوقات بیکاریم اینکارو انجام میدم و لذت میبرم هم احساس مفید بودن میکنم و فکرم درگیر کاری که دارم میکنم احساس تنهایی نمیکنم و پول در میارم خیلی خوبه و البته از خوردن و آشامیدن به موقع و خواب در شب و روز کار کردن و سکس داشتن که در شادی خیلی مهمه غافل نشید سپاس

 10. پس اگه اینطوری داری لذت میبری اینجا دنبال چی اومدی..؟بعدشم بگو ببینم چجوری تنهایی سکس میکنی ..؟جوک میگی

  1. خواهش میکنم و ممنون که کامنت گذاشتین. امیدوارم همیشه شاد باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا