سایر هنرهای مهم

25 ترفند و تکنیک شطرنج که شما راشکست ناپذیر می کنند!

امروز و در ادامه آموزش های کاربردی شطرنج، ۲۵ تکنیک مهم شطرنج که شما را تبدیل به یک حرفه ای می کنند به شما یاد خواهیم داد. تا چه حد با بازی شطرنج آشنا هستید؟ امروز با یکی دیگر از آموزش های بازی مهیج شطرنج در خدمت شما هستیم.

مقدمه:

همه افراد علاقمند به شطرنج می خواهند خود را به سطحی از مهارت های شطرنج برسانند که کسی نتواند آنها را شکست دهد. اما آنچه که مهم است این است که آیا تمام مهارت ها و تکنیک های لازم را آموزش دیده اند یا ادعایشان فقط درحد حرف است. در ادامه می توانید با تکنیک های مهم و ضروری در بازی شطرنج آشنا شوید.

حتما بخوانید: چگونه شطرنج را حرفه ای یاد بگیریم؟ آموزش گام به گام ۸ نکته ی بسیار مهم

کلیپ آموزش کیش، مات، پات و قلعه گرفتن در شطرنج:

 

لینک دانلود این ویدئو

ترفندها و تکنیک های مهم در بازی شطرنج:

۱- مهره های خود را هر چه سریعتر گسترش دهید

آنچه در شروع بازی شطرنج مهم است، گسترش مهره ها به بهترین محل ممکن و قلعه گرفتن شاه است. گشایش زمانی کامل می شود که گسترش سوارها و ارتباط بین رخ ها برقرار شود. اگر شما گشایش مهره های خود را زودتر به پایان برسانید از ابتکار عمل برخوردار خواهید بود. اصولی که در ابتدای بازی باید بر اساس آنها نسبت به انتخاب حرکات اقدام نمود عبارتند از: کنترل مرکز، گسترش بی درنگ سوارها، هماهنگی بین سوارها و پیاده ها و قلعه گرفتن شاه.

۲-اسب را قبل از فیل جلو ببرید

اگر پیاده ها مسیر را مسدود نکرده باشند فیل در وضعیت اولیه ی خود می تواند چندین خانه را کنترل نماید در صورتی که اسب تنها خانه های همجوار را کنترل کرده و مسیر طولانی تری تا رسیدن به مرکز میدان دارد و از پویایی کمتری برخوردار است.

۳-از حرکت دادن مجدد مهره ها در شروع بازی و گشایش اجتناب نمایید

باید مهره هایتان را با یک حرکت در بهترین مربع ممکن قرار دهید. حرکت دوباره ی مهره موجب از دست دادن فرصت و ابتکارعمل خواهد شد.

۴- در اثنای گشایش، وزیر را پشت سر خط پیاده های خودی قرار دهید

مهره وزیر در عین قدرتمند بودن بسیار آسیب پذیر نیز هست، چرا که هر گونه تهدید و حمله از جانب سوارهای سبک حریف را باید با فرار پاسخ دهد. به همین دلیل سفارش می شود وزیر را در عرض دوم پشت پیاده ها قرار داده تا ضمن حفظ ایمنی آن، ارتباط بین رخ ها نیز میسر گردد.

 ۵-از کیش دادن غیر ضروری شاه حریف پرهیز کنید

کیش دادن شاه حریف که به سادگی قابل دفاع باشد ضرورتی ندارد. تنها در مواردی که این حرکت مربو ط به گشایش انتخابی باشد مانعی ندارد.

 ۶-تلاش کنید از قلعه گرفتن حریف جلوگیری نمایید

هنگامی که حریف در انتظار قلعه گرفتن شاه است تلاش کنید شاه او را برای مدت طولانی تری در مرکز نگه دارید. یکی از رایج ترین راهها کنترل خانه هایی است که شاه برای قلعه گرفتن باید از آنها عبور نماید.( معمولاً f1 یا f8 برای قلعه جناح شاه ) بیشتر مواقع قربانی یک پیاده برای نگه داشتن شاه در مرکز از اهمیت بالایی برخوردار است.

۷-از حرکت دادن غیر ضروری پیاده ها پرهیز نمایید

فقط در شروع بازی، حرکت پیاده ها تنها برای باز شدن قطر وزیر و فیل و کنترل مرکز انجام می شود و بجز این موارد غیر ضروری می باشد.

۸-از تعویض مهره ی گسترش یافته با مهره ای که هنوز گسترش ندارد پرهیز نمایید

بازی کنان غیرحرفه ای هم می دانند که تعویض یک مهره با موقعیت خوب با مهره ای با موقعیت بد مناسب نیست. در واقع تعویض مهره ی گسترش یافته با مهره ای که گسترش ندارد موجب از دست دادن زمان می شود ؛ در نهایت مهره ی گسترشی خود را باید با مهره ای تعویض نمایید که حداقل یک حرکت کرده است.

 ۹-به سرعت شاه را به قلعه ببرید

آنچه که در شروع یا وسط بازی باید مورد توجه قرار گیرد امنیت شاه است. شاه در مرکز بخصوص در وضعیتهای باز از حمله های حریف بسیار آسب پذیر خواهد بود. قلعه گرفتن به این معناست که شاه با خیال راحت پشت خط پیاده ای خود قرار گرفته و یکی از رخ ها نیز گسترش می یابد و می تواند به سرعت کنترل یک ستون نیمه باز یا کاملاً باز را در اختیار بگیرد.

 ۱۰-قلعه در جناح شاه از امنیت بیشتری نسبت به قلعه در جناح وزیر برخوردار است

قلعه گرفتن در جناح شاه او را بیشتر از مرکز دور کرده و پشت پیاده های خودی قرار می دهد. ضمناً این قلعه نیز زودتر از قلعه گرفتن در جناح وزیر میسر می گردد. همچنین قلعه ی مخالف قلعه ی حریف موجب می شود که حملات حریف از توانایی بیشتری برخوردار گردد.

playing-chess

 ۱۱-در صورتی که در گسترش مهره ها از حریف عقب هستید ازباز کردن وضعیت پرهیز نمایید

وضعیت باز مطلوب بازیکنی است که مهره های خود را بهتر و بیشتر گسترش داده باشد. بنابراین بازیکنی که از برتری در گشایش برخوردار است می تواند بازی را باز نماید.

 ۱۲-تا آنجا که ممکن است فضای بیشتری را کنترل نمایید

بازیکنی که از برتری فضایی بهره مند باشد و کنترل فضای بیشتری را در اختیار داشته باشد از پویایی بیشتری برای مهره هایش برخوردار بوده و امکان تحرک بیشتری برای انتقال آنها به هر دو جناح در اختیار دارد . از طرف دیگر بازیکنی که فضای کمتری در اختیار دارد جهت مانور مهره های خود محدودیت داشته و در صورت لزوم برای دفاع از شاه خود با مشکل مواجه خواهد شد.

۱۳- پیاده ها را برای کسب فضای بیشتر پیش برانید

با وجود اینکه پیشروی پیاده ها به محدودیت حریف و کسب فضا منجر می شود اما این اصل نیز باید با دقت در نظر گرفته شود که دفاع از پیاده ی پیش رفته سخت تر است. بعلاوه با پیشروی هر پیاده خانه هایی ضعیف در مجاور آن بوجود می آید که ممکن است توسط سوارهای حریف اشغال شوند.

 ۱۴-حمایت و حفاظت از پیاده ای که جلو رفته است مشکل تر است

باید به این نکته دقت داشته باشید که پیاده ی ضعیف آن است که توسط پیاده ی دیگر حمایت نشود و باید در مقابل حمله ی حریف با سوار از آن حمایت نمود و این موجب می شود کارایی این سوار کم شود چرا که در مقابل حمله ی حریف باید ماهیت دفاعی به خود بگیرد.

۱۵-تا آنجا که ممکن است سوارها را نزدیک به مرکز قرار دهید

سوارها در مرکز خانه های بیشتری را نسبت به هر جای دیگر کنترل می کنند. به عنوان مثال اسب در مرکز ۸ خانه ی مختلف را کنترل می کند در صورتی که در هر کدام از گوشه ها تنها ۲ خانه را کنترل خواهد کرد. کنترل مرکز نیز از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که انتقال سریع سوارها را به جناحین مقدور می سازد و سواری که از قدرت انتقال بیشتری نسبت به سوار حریف برخوردار باشد شانس بیشتری برای فراهم کردن یک حمله ی موفق دارد.

مبتدی های شطرنج بخوانند! : طریقه بازی شطرنج برای افراد مبتدی (آموزش تصویری و گام به گام)

۱۶- تا آنجا که ممکن است سوارها را نزدیک به مرکز قرار دهید

سوارها در مرکز خانه های بیشتری را نسبت به هر جای دیگر کنترل می کنند. به عنوان مثال اسب در مرکز ۸ خانه ی مختلف را کنترل می کند در صورتی که در هر کدام از گوشه ها تنها ۲ خانه را کنترل خواهد کرد. کنترل مرکز نیز از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که انتقال سریع سوارها را به جناحین مقدور می سازد و سواری که از قدرت انتقال بیشتری نسبت به سوار حریف برخوردار باشد شانس بیشتری برای فراهم کردن یک حمله ی موفق دارد.

۱۷- پیاده های خود را در مرکز قرار دهید

خانه های d5 –d4 – e5 –e4مرکز صفحه را تشکیل می دهند . گسترش مرکز خانه های f6-f3-c6-c3 را شامل می شود. پیاده ها بهترین مهره برای ساختار مرکز هستند چرا که آسیب پذیری آنها نسبت به حمله ی پیاده های حریف از سوارها کمتر است.

۱۸- پیش از حمله، مرکز را کنترل نمایید

پیش از شروع حمله در کناره ها قوت و ثبات مرکز را تأمین کنید چون موفقیت حمله در جناحین بستگی به وضعیت کنترل مرکز دارد .

۱۹- پیاده ها، پایه های استراتژی تلقی می شوند

ساختار پیاده ای اساس هر وضعیت را تشکیل می دهد، چرا که پیاده ها موجب افزایش یا کاهش اثرسوارها می شوند. برای رسیدن به یک فرم مطلوب پیاده ای، از هر گونه ضعف در ساختار آنها جلوگیری باید نمود. ضعف هایی مانند پیاده های ایزوله، دوبل،عقب افتاده و آویزان.

 ۲۰-ضعف پیاده ها ماندگار خواهد بود

سوارها می توانند با حرکت خود به وضعیت فعال تر برسند اما هر گونه نارسایی در ساختار پیاده ها یک ضعف بلند مدت تلقی می شود. بنابراین اگر حریف از پیاده های ضعیف برخوردار است لازم نیست برای دستیابی به آنها عجله کنید.

۲۱- از دوبل شدن پیاده های خود اجتناب نمایید

پیاده های دوبل پیاده هایی همرنگ هستند که در یک ستون قرار دارند و از تحرک کمتر و آسب پذیری بیشتر برخوردارند مخصوصاً زمانی که ایزوله نیز باشند ، هرچند همیشه موجب عدم برتری نیز نمی شوند چرا که تسلط بر یک ستون باز یا نیمه باز یا کنترل بیشتر بر مرکز جبران این ضعف تلقی می گردد.

۲۲- گروه پیاده های جداگانه ضعف محسوب می گردند

یک گروه جداگانه از پیاده ها با فاصله ی یک ستون یا بیشتر ازدیگر پیاده ها را جزیره ی پیاده ای می نامند. هر گروه از وضعیت مشخصی برخوردار بوده و باید توسط سوارها حمایت شوند. بنابراین هرچه این گروه ها بیشتر باشند حمایت از آنها سخت تر خواهد بود. برآورد میزان دسترسی و تاثیر بر ساختار پیاده ها جهت انجام تعویض سودمند می باشد. در آخربازی تعداد این گروها در میزان برتری هر یک از طرفین تأثیر گذار می باشد.

۲۳- پیاده ی عقب افتاده ضعف محسوب می شود

پیاده ی عقب افتاده پیاده ای است که در وضعیت اولیه ی خود بوده و امکان پیشرفت ندارد چرا که خانه ی جلوی آن توسط حریف تحت کنترل است. یک پیاده ی عقب افتاده مانع ارتباط سوارهای مدافع شده و خانه ی جلوی آن توسط سوارهای حریف اشغال می شود.

۲۴-از تشکیل روزنه ی حمله برای حریف و مربع های ضعیف اجتناب نمایید

می دانید که با پیشروی هر پیاده، خانه های کناری آن به روزنه ای برای حریف تبدیل می شوند. سوارهای حریف براحتی این خانه را اشغال نموده و تأثیر خود را افزایش می دهند، چرا که این خانه ها از تهدید حمله ی پیاده در امان بوده و نمی توان آنان را براحتی فراری داد. سعی کنید مراقب این حرکت ها باشید.

۲۵-از ایزوله شدن(تنها شدن) پیاده ها جلوگیری نمایید

پیاده ی ایزوله پیاده ای است که در ستون های کنار خود پیاده ی همرنگ نداشته و وقتی که مورد حمله قرار می گیرد باید با سوار از آن دفاع نمود. ضعف اصلی این پیاده ها ، خانه ی جلوی آنها است که به عنوان روزنه ی حمله ی حریف مورد استفاده قرار می گیرد چرا که نمی توان این خانه را با یک پیاده کنترل کرد و براحتی توسط هر سوار حریف اشغال می شود . آسیب پذیری پیاده های ایزوله زمانی که در یک ستون نیمه باز قرار داشته باشند افزایش پیدا می کند چرا که به اهداف روشنی برای رخ های حریف تبدیل می شوند.

مطلب مشابه : طریقه بازی شطرنج برای افراد مبتدی (آموزش تصویری و گام به گام)

کاربران گرامی! اگر در مورد این مطلب سؤالی در ذهنتان نقش بسته، آنرا در بخش نظرات ثبت نمایید تا به آن پاسخ دهیم.

نوشته های مشابه

‫37 نظرها

  1. سلام می تونید حرکات کلیدی اسب و فیل روکه میتونند با اون همه ی مهره های بزنند رو توضیح دهید ممنون میشم

  2. سلام به شما,
   هر کیشی خوب نیست!!!!
   برای مثال,
   در برخی گشایش ها مانند سیسلی نیمزوویچ,سفید در حرکت سوم,
   بافیل کیش داده,
   این کیش منطقی ست,
   چون فیل بد خود را با فیل فعال حریف تعویض میکند.
   اما در برخی از جا ها,
   دادن کیش به قوی تر شدن پوزیسیون مدافع میشود.
   پس دادن یا ندادن کیش باید با نیاز های پوزیسیون,همراه باشد.

 1. نه . کیش و تهدیدها باید سودی داشته باشند چه بسا کیش یا تهدید طرف مقابل را به امنیت وثبات بیشر میرساند . گاهی تهدید یک مهره ذهن طرف مقابل را روشن کرده ومهره را در استراتژی قوی تری میبرد
  پورحیدری باشگاه عصر تفکر کلاردشت

  1. سلام بر شما,
   راه های کیش و مات بسیار است,
   برای این نظر:
   1.اگر شطرنج باز مبتدی هستید,
   کتاب چگدنه پدر خود را مات کنید مورای چندلر را مطالعه کنید.
   اگر پیشرفته اید:
   ازکتاب هنر ترکیب یل مات های سهمگین جان نان بهره بگیرید.
   محمد هادی پورمقرری,
   باشگاه شطرنج فرزین,یزد.
   درجه فیده:2000

 2. درود..اینکه مهره پیاده حریف رو نزنیم و رد کنیم ،پیاده حریف جای پیاده ما رو میگیره چطوریه؟؟

  1. به این حرکت میگن آن پاسان.که فرانسویش میشهen passant . تو این حرکت سرباز سرباز حریف را در حال گذار به دام میندازه.

  1. سلام به شما,
   خوب,
   ببینید,
   آچمزی به مهره ای می گویند که در جلوی شاه حریف قرار دارد و اگر حرکت کند,
   شاه کیش می شود.
   به این مهره,آچمز می گوییم.
   البته نوع دیگری از آچمزی نیز وجود دارد که اگر مهره ی ما بلند شود,
   وزیر یا مهره ی با ارزشی را از دست می دهیم.

 3. سلام من خیلی سعی میکنم که پیشرفت کنم ولی هیچ پیشرفتی نمیبینم خیلی وقتها به خودم میگم اگه این وقتی که من تا حالا برای شطرنج صرف کردم رو برای یادگری زبان انگلیسی میکردم مطمئنا تا الان لااقل چهار کلمه زبان بلد بودم .
  واقعا موندم چیکار کنم پیش چندین استاد رفتم ولی هیچ کدوم راهنمایی درستی نمیکنن من واقعا به شطرنج علاقه دارم ولی نمیدونم چیکار کنم.

  1. شما بایستی کتاب های مرجع رو بخونین و حرکات ثبت شده ی اساتید بزرگ شطرنج رو مطالعه کنین و خودتون تمرین کنین و حرکاتتون رو اصلاح کنین نرم افزار lichess رو هم پیشنهاد میدم

   1. اره لایچس فوق العاده هست
    هم بازیاتونو می تونید تحلیل کنید هم اچمزو چنگال و کلی ترفند دیگه هم یاد میده
    ولی سایتش کامل تر از نرم افزارشه

 4. والا این توضیحات..بیشتر انها اشتباه است..مثال.شماره نه و ده…در شماره نه نوشته است که شاه قلعه انجام دهید.در بعضی بازیها امکان انجام شاه قلعه خیلی خطرناک است.و شاه قلعه کردن بستگی به اون بازی دارد که چگونه دارد پیش میرود.در کل خواهشمند ام.مطالب اشتباه رو نشر ندهید که باعث خراب شدن فکر ورزشکاران عزیز نشود.تشکر

  1. درود… احتمالا منظوره نویسنده ابتدای بازی که دو طرف در حاله مرکز گیری و گسترش هستند بود. وسطه بازی دیگه میره برحسب شرایطه بازی

 5. خیلی عالی بود نکات مهمی را اشاره کردید ولی باید توجه داشت که شاه قلعه کردن بستگی به شرایط بازی داره ونباید بیدرنگ انجام شود

  1. به نظر من مایزلیس کتاب مرجعی ای نیست.
   اگر قصد پیشرفت را دارید,
   کتاب سیستم من آرون نیمزوویچ را بخونین.
   من خودم 2000فیده ام,
   استادم هم استاد صوابیه هست,
   من یکبار که کتاب مایزلیس را می دیدم,
   در قسمت تاکتیک و استراتژی,
   یک مسئله آمده در ابتدای کتاب که نظریه کامل غلط بود.

 6. یعنی الان شکست ناپذیر شدم همه اینارو رعایت میکنم بارها وبارها هم شکست میخورم!! بازی شطرنج باید اول محاسباتت تقویت کنی درگام دوم درک پوزیسیونیت وارزیابی بهبود بدی واخر سر نیاز هس تئوری وگشایش شروع بازی بلد باشی

 7. سلام فقط اینا نیست که باید یکی دوسال اول رو فقط بازی و تمرین بد مسئله دیگه خیلی ره برای یادگیری هست شطرنج خیلی سخته پیاده ی رونده حمله ی خوب دفاع خوب و
  کلا راه زیادی رو باید بری

 8. سلام یکی بگه چرا کامپیوتر تقلب میکنه وقتی کم میاره سربازی که از سرباز اون رد شده و یک خانه بالاتر رفته رو میرنه؟ چطور ممکنه؟ با همون سرباز خودش میزنه و موقعیت سربازش رو میاره جایی که میشد بزنه!

  1. این تقلب نیست یکی از قوانین شطرنجه که در بالا هم توضیح داده شده به نام آن پاسان. سرچ کن در موردش متوجه میشی.

 9. عالی بود ولی ای کاش با تصویر توضیح می دادید تا من هم بفهنم.یه دوستی دارم توی مدرسه یعنی انقدر شطرنج بلده که تا حالا ده بار دبیر ورزش مون رو برده‌ همه توی مسابقات شطرنج ناحیه ای آرزو میکنن با اون نیفتن. خود من هم توی مدرسه مون همه رو بردم رسیدم فینال آخه ما تو مدرسه مون مسابقات زیادی از شطرنج رو برگزار میکنیم. خلاصه رفتم فینال با اون افتادم به طرز عجیبی تو لاک دفاعی بودم و تلاش مط کردم که یه مساوی بگیرم ولی خب باختم و دوم شدم. میشه بگید چجوری من اون دوستم رو ببرم آخه خیلییییی قویه۰
  🤥🤥

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا