سایر هنرهای مهم

آموزش اصولی طرز چیدن مهره ها در شطرنج و نحوه شروع بازی

چرب زبان

آیا می دانستید شطرنج بازی اصلی کشور هند در قرن ششم بوده است که برای اولین بار در قرن نهم به کشور ایران آمده است. نام دیگر این بازی شاه ( مهره اصلی در شطرنج ) است. در این مقاله می خواهیم شما را با طرز چینش مهره ها و نحوه شروع بازی آشنا نماییم.

مقدمه

شطرنج یکی از بازی های دو نفره است که بر روی صفحه شطرنج انجام می شود و مهره های آن عبارتند از شاه، وزیر، رخ، فیل، اسب و سرباز. هر یک از مهره‌های شطرنج به شکل مخصوصی حرکت می‌کنند و قادر به زدن مهره‌های حریف نیز هستند. هدف این بازی مات کردنِ حریف است؛ یعنی ایجاد وضعیتی که شاه حریف هیچ راهی برای فرار نداشته باشد.

بازی شطرنج/آموزش شطرنج:

لینک دانلود ویدئو

 


شطرنج

توی این پک فوق العاده،شطرنج رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! با 2 هفته استفاده، هیچ رقیبی جلودارت نیست و با ترفندایی که یادت میده راحتی حرفه ای شو!


 

علاقه مندان به شطرنج بخوانند : 5 درس مهم آموزش شطرنج برای کودکان 2 تا 9 ساله (فیلم رایگان)

طرز چیدن مهره ها در شطرنج و نحوه شروع بازی:

در ابتدای شروع بازی رخ ها در گوشه های صفحه مستقر میشوند، سپس اسب ها در کنار رخ ها قرار می گیرند، بعد از آن فیل ها در کنار اسب ها می نشینند و شاه در ستونِ A و وزیر در ستونِ D قرار میگیرند و نهایتاً 8 سرباز در ردیف دوم قرار می گیرند. همیشه در شروع بازی، حرکت اول با مهره سفید آغاز می شود و این یک امتیاز برای مهره های سفید محسوب می شود.

تمام شطرنج ها صفحه ای مانند شکل بالا دارند یعنی صفحه شطرنج 64 خانه دارد که 32 خانه آن سفید و 32 خانه دیگر سیاه می باشد. نحوه قرار گرفتن صحیح صفحه شطرنج بدین صورت است: همیشه خانه ی گوشه سمت راستِ بازیکن باید سفید باشد. پس تاکنون آموختیم که صفحه شطرنج شامل 8 ستون و 8 ردیف است که ستون ها با حروف انگلیسی کوچک و ردیف ها با اعداد نمایش داده میشوند. نیمه ی پایین صفحه، زمین سفید و نیمه ی بالای صفحه، زمین سیاه محسوب میشود. هر بازیکنی که بتواند بیش از 32 خانه را در صفحه شطرنج کنترل کند، اصصلاحاً برتری فضا دارد. شما هم سعی کنید در بازی با رقیبانتان تعداد خانه های بیشتری را تصاحب و کنترل کنید.

مرحله اول: انتقال رخ های سفید را با دو حرکت به خانه های ابتدایی چیدمان مهره رخ، در شکل زیر مشاهده میکنید.

چیدن مهره های شطرنج-

مرحله دوم: اسب های سفید را با چهار حرکت به مکان های اولیه چیدمان مهره اسب در ابتدای بازی، منتقل کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

چیدن مهره های شطرنج1

مرحله سوم: فیل های سفید را با سه حرکت به خانه های اولیه چیدمان مهره فیل در ابتدای بازی، منتقل کنید.

چیدن مهره های شطرنج2

مرحله چهارم: وزیر سفید را با دو حرکت به محل اولیه چیدمان مهره وزیر در ابتدای بازی، منتقل کنید.

چیدن مهره های شطرنج

مرحله پنجم: شاه سفید را با سه حرکت به خانه ی نخستین چیدمان مهره شاه در ابتدای بازی، منتقل کنید.

4چیدن مهره های شطرنج

مرحله ششم:  در نهایت پس از چیدمان سوارهای شطرنج در ردیف های اول و آخر و چیدمان پیاده های شطرنج در مقابل آنها، میتوانید بازی را آغاز کنید.

چیدن مهره های شطرنج3

 

دوستانی که در مورد این مطلب سؤال دارند می توانند در بخش نظرات سؤال خود را مطرح کنند تا به آن پاسخ دهیم.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا