مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

هنگام حمله سگ چه کنیم؟ 10 ترفند موثر

هنر فردی

اگرچه سگ ها حیوانات وفاداری هستند اما بدون شک حمله ی آنها بسیار وحشتناک است. برخی از افراد مانند پستچی ها، مربیان سگ ها یا حتی کسانی که در خانه های خود سگ نگهداری می کنند و یا در محل زندگی شان با سگ های زیادی در تماس اند، بیشتر در معرض حمله سگ ها قرار دارند. بطور کلی هر کس در هر نقطه ای از جهان ممکن است در معرض حمله ی سگ ها قرار بگیرد پس شناخت راهکارهای مقابله و محافظت از خود، بسیار لازم و ضروری است.

شاید دانستن این ترفندها بتواند یک روز جان شما یا عزیزان تان را نجات دهد یا از سلامتی شما در مقابل سگ های خشمگین محافظت نماید.

قبل از اینکه اقدامات لازم در زمان حمله ی سگ ها را توضیح دهیم، ابتدا شما را با روش های جلوگیری از حمله ی سگ ها آشنا می کنیم. بدون شک پیشگیری از حمله سگ ها، بسیار بهتر از درگیر شدن با آنهاست.

 


دفاع شخصی بانواندفاع-شخصی

توی این پک فوق العاده، دفاع شخصی رو جوری یاد میگیری که همزمان می تونی با چند نفر مبارزه کنی و خودتو از هر شرایطی نجات بدی. ویژه خانم ها و آقایون. بدون نیاز به هیچ کلاسی!


 

راه های جلوگیری از حمله سگ ها

پیشگیری همیشه بهترین اقدام است. برخی از ترفندهای جلوگیری از حمله ی سگ ها عبارتنداز:

1- مراقب سگ های آشنا باشید!

طبق گزارشات بعمل آمده، 77٪ از موارد حمله سگ، توسط سگ های آشنا (سگ خود یا سگ دوستان و آشنایان تان)، اتفاق می افتد.

این بدان معناست که احتمال اینکه توسط یک سگ آشنا مورد حمله قرار بگیرید، بسیار بیشتر از سگ های ناآشنا در خیابان است!

2- سگهای اطراف خود را بشناسید

یکی از راه های مناسب برای در امان ماندن از حمله ی سگ ها، شناخت سگ های اطراف تان (در محل زندگی یا محل کار) است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

با اینکار می توانید با عوامل محرک سگ های اطراف خود آشنا شوید و از تحریک کردن آنها بپرهیزید.

3- زبان بدن سگ ها را بشناسید

زبان بدن سگ ها چیزهای زیادی برای گفتن دارد و شما می توانید از آنها برای پیش بینی وقوع حمله استفاده کنید.

اگر گوش های سگ به سمت عقب کشیده شده باشد، سر و بدن او در یک امتداد قرار گرفته باشد، در حال خرناس کشیدن باشد و به سرعت به سمت شما بدود، به احتمال زیاد قصد حمله دارد.

اما در صورتیکه سگ به آرامی به طرف تان بیاید، سر او بالاتر یا پایین تر از بدنش باشد یا پارس کند، احتمالا تنها قصد هشدار دادن یا کنجکاوی دارد.

بطور کلی اگر متوجه شدید که سگ در “حالت شکارچی” قرار گرفته است، سریعا برای دفاع از خود آماده شوید و کودکان را از محل دور کنید.

4- مهارت های دفاعی را بیاموزید

آموزش مهارت های دفاعی، برای همه ی افراد بخصوص کسانی مانند آرایشگران حیوانات خانگی، مربیان سگ و کسانی که در مراکز مراقبت از سگ ها کار می کنند، بسیار لازم است. در ادامه ی این مطلب، با روش های دفاع از خود در برابر سگ ها بطور کامل آشنا می شوید.

چطور ذهن خود را در کنترل کامل داشته باشیم

5- از وسایل پیشگیری از حمله سگ به عنوان ابزار دفاعی استفاده کنید

وسایلی مانند اسپری سیترونلا (حاوی روغن سیترونلا که برای دفع حشرات نیز استفاده می شود و سگ ها از بوی آن متنفرند)، شاخ هوا (برای ایجاد صدای بسیار بلند) و حتی چوب، می توانند به عنوان دستگاه های پیشگیری از حمله سگ استفاده شوند و به شما برای در امان ماندن از سگ های پرخاشگر کمک کنند.

اگر نگران حمله ی سگ های مهاجم محله هستید و فکر می کنید احتمال حمله وجود دارد، سعی کنید یک یا چند مورد از این وسایل را همراه خود داشته باشید.

6- به یاد داشته باشید که همه ی سگ ها می توانند گاز بگیرند

این را فراموش نکنید که حتی مظلوم ترین سگ ها هم می توانند شما را گاز بگیرند پس فکر نکنید که همه ی حیوانات دوست شما هستند و می توانید با آنها ارتباط خوبی برقرار کنید.

بجای اعتماد کردن به سگ ها، احتیاط کنید و به زبان بدن آنها توجه نمایید. همه ی سگ ها در برخی مواقع خشن و غیرقابل کنترل می شوند و این از خصوصیات ذاتی آنها محسوب می شود.

حالات و لحظات عصبانیت سگ ها ممکن است روز به روز و دقیقه به دقیقه متفاوت باشد. بنابراین اگر خودتان هم در خانه سگ دارید، فکر نکنید که حیوان شما یک استثناست. دیده شدن رفتارهای خشونت آمیز، از هیچ حیوانی بعید نیست.

7- از ترفندهای مختلفی مانند “Pat-Pet-Pause” و “Treat and Retreat” استفاده کنید

اگر از حمله ی سگ ها می ترسید، از فرار کردن بپرهیزید و در صورت امکان، از ترفندهای تعامل با سگ ها استفاده کنید.

ترفند “Treat and Retreat” به معنی پرتاب یک غذا یا خوراکی پشت سر سگ و سپس قدم برداشتن به سمت عقب است. اینکار فضای کافی به سگ می دهد و به او می فهماند که شما خوب هستید و قصد صدمه یا آسیب رساندن به او را ندارید.

“Pat-Pet-Pause” نیز یک مهارت مهم دیگری ست که یادگیری آن برای همه صاحبان سگ لازم است. برای انجام اینکار روی زانوها بنشینید و دست ها را روی آنها قرار دهید و سگ را برای نزدیک شدن به سمت خود دعوت کنید. اگر او نزدیک نمی شود، شما هم به او نزدیک نشوید.

اگر سگ به سمت تان آمد، او را به مدت 3 ثانیه به آرامی روی سینه نوازش کنید. سپس مکث کرده و دستان خود را بردارید. اگر نزدیکتر شد، او را بیشتر نوازش کنید (حدود 3 تا 5 ثانیه دوباره مکث کنید). اگر سگ دور شد، دست از نوازش کردن بردارید.

8- مثل مربی سگ حرکت کنید

مربیان سگ، در جلوگیری از گاز گرفتن سگ ها خبره هستند، بنابراین یاد بگیرید که مانند آنها حرکت کنید!

هنگام حرکت در اطراف سگ های ناشناس، موارد زیر را به خاطر بسپارید:

 • حالت بدن خود را صاف نگه دارید (از ناحیه کمر خم نشوید)
 • از برقراری تماس چشمی با سگ ها خودداری کنید
 • با بی اعتنایی از کنار سگ ها عبور کنید و به آنها نگاه نکنید
 • از صحبت کردن با سگ ها یا رفتن به سمت آنها اجتناب کنید
 • از لبخند زدن بپرهیزید (احتمالا شما برای نشان دادن محبت تان به سگ لبخند می زنید اما سگ ها با دیدن دندان های شما، بیشتر تحریک می شوند و آن را نشانه ای برای دعوت به مبارزه تلقی می کنند)

استفاده از تکنیک های فوق به سگ می فهماند که شما تهدیدی برای او نیستید. صحبت کردن با سگ و رفتن به سمت او نیز می تواند برخی سگ ها را وحشت زده و تحریک کند!

مهارت های زندگی (10 مهارت معروف که همه باید بلد باشند)

در صورت نزدیک شدن یک سگ وحشی و پرخاشگر چه کنیم؟

در بعضی موارد ممکن است احساس بدی به یک سگ پیدا کنید. در این مواقع به شهود خود اعتماد کنید!

اگر از رفتار سگ متوجه شدید که احتمال حمله وجود دارد، چند گزینه پیش رو دارید:

1- اگر صاحب سگ نزدیک محل است، از او بخواهید سگ را دور کند. اگر هیچکس در اطراف شما نیست، به سگ نگاه نکنید، لبخند نزنید، بی اعتنا باشید و از فرار کردن یا رفتارهای ناگهانی که باعث تحریک سگ می شود، اجتناب کنید.

2- در صورت امکان، عقب نشینی کنید و خود را از موقعیت دور کنید. اگر سگ به تعقیب شما ادامه می دهد، سعی کنید وارد یک اتاق یا ساختمان شوید یا اگر در یک محیط سربسته قرار دارید، از آنجا خارج شوید. درصورت امکان، از درخت یا هر چیز دیگری بالا بروید.

3- به آرامی حرکت کرده و ابزارهای دفاعی خود را آماده کنید. اگر غذا یا خوراکی همراه خود دارید، آن را پشت سر سگ بیندازید. در غیر این صورت، آماده استفاده از اسپری سیترونلا، یک شاخ هوا، چوب یا هر چیز دیگری شوید. هیچگاه با چوب به سر سگ ضربه محکم نزنید چون با اینکار عصبانی تر می شود. در عوض چوب را به پوزه ی او نزدیک کنید تا با گاز گرفتن آن، خشم خود را خالی کند.

از باز کردن دستان خود یا حرکت دادن آنها بشدت اجتناب کنید. اگر احتمال حمله می دهید، دست ها را مشت کنید تا در هنگام حمله، انگشتان تان در امان باشند و بهتر بتوانید از خود دفاع کنید.

البته متأسفانه مواقعی وجود دارد که احتمال درگیر شدن سگ با انسان وجود دارد. دانستن زبان بدن سگ ها، استفاده از وسایل محافظتی و اجتناب از قرار گرفتن در موقعیت های خطرناک می تواند کمک زیادی کند اما باز هم کافی نیست.

اگر روش های جلوگیری از حمله کارساز نبود و مورد هجوم یک سگ وحشی قرار گرفتید، به این قسمت توجه کنید. در اینجا چند ترفند موثر برای زمان حمله ی سگ آورده شده است.

هنگام حمله سگ چه کنیم؟

ممکن است در محل زندگی، محل کار، خیابان یا حتی خانه (برای کسانی که از سگ نگهداری می کنند)، مورد هجوم این حیوان قرار بگیرید. در این زمان، نکات و ترفندهای زیر را بخاطر بسپارید:

1- از دست ها و صورت خود محافظت کنید. هدف شماره یک در زمان مواجهه با حمله سگ، محافظت از دست ها و صورت است. پشت كردن به سگ و قائم ماندن در زمان حمله، فوق العاده مهم است زیرا این وضعیت از صورت، گردن و شکم شما محافظت می کند.

اگر به هر دلیلی نتوانستید وضعیت ایستاده تان را حفظ کنید، مثل یک توپ خود را جمع کنید و گردنتان را با دست ها بپوشانید چون ناحیه ی گردن بسیار حساس و آسیب پذیر است و در صورت جراحت، خطرات زیادی بهمراه خواهد داشت.

2- از سگ فاصله بگیرید و بین خود و او، چیزی قرار دهید. از هر چیزی که در دست دارید بعنوان سپر استفاده کنید. برای مثال سگ های آموزش ندیده، چیزهایی مانند کوله پشتی یا کیف را جزئی از بدن انسان تلقی می کنند و می توانید از آنها بعنوان مانع استفاده کنید. البته هدف اصلی برای قرار دادن یک شیء بین خود و سگ، پیدا کردن فرصتی برای فرار است.

گاهی اوقات لگد زدن به سگ برای دور نگه داشتن او یک گزینه خوب است اما سعی کنید انرژی خود را معطوف به قرار دادن یک جسم غیر گوشتی بین خود و سگ کنید. لگد زدن اگرچه ممکن است کمک کننده باشد، اما تنها اندام های بدن شما را به سگ نزدیکتر می کند. بعلاوه ضربه زدن به سگ ممکن است باعث افزایش خشونت و سطح برانگیختگی او شود و شرایط را سختتر کند.

3- صورت سگ را بپوشانید. پوشاندن صورت سگ با پیراهن، پتو یا کت، تاکتیک خوبی است. با پرتاب کردن کت، پتو یا موارد دیگر به سمت سگ، می توانید او را گمراه کنید و وقت کافی برای فرار پیدا کنید. ضربه زدن به بینی یا چشم های سگ، فشار دادن سگ روی زمین با زانوها یا آرنج و بلند کردن او (از طریق پاهای پشتی) هم می تواند کمک کننده باشد.

در این قسمت روش های برخورد با سگ مهاجم را در شرایط مختلف و به صورت جزئی تر مورد بررسی قرار می دهیم.

10 نکته روانشناسی که در همه شرایط زندگی مفیدند

در صورت حمله سگ در داخل خانه یا فضای بسته چه باید کرد؟

این وضعیت به احتمال زیاد توسط سگ خود فرد یا یکی از آشنایان اتفاق می افتد. در این زمان، از ترفندهای زیر استفاده کنید:

 • در صورت امکان به اتاق جداگانه ای بروید و در را ببندید یا درها را بهم بکوبید.
 • اگر امکان رفتن به اتاق جداگانه وجود ندارد می توانید هر چیزی مانند صندلی، کیف لپ تاپ، بالش یا هر چیز دیگری که در دسترس تان است را بین خود و سگ قرار دهید. استفاده از یک سپر، بسیار عاقلانه تر از نزدیک کردن دست یا پاهای خود به سگ است.
 • در کنار انجام موارد فوق، سعی کنید از کسی کمک بخواهید.
 • پس از جدا کردن سگ از خود، از محل فعلی تان خارج کنید.
 • اگر سگ در داخل خانه است، از یک تکه گوشت یا داروهای آرامبخش برای آرام کردن او استفاده کنید. اینکار به شما این امکان را می دهد تا سگ را راحتتر به محل مورد نظر خود انتقال دهید.
 • بیشتر مراکز نگهداری حیوانات و دفاتر دامپزشکی، روش ها و ابزارهایی برای اسیر کردن و تسکین حیوانات پرخاشگر در اختیار دارند. در صورت نیاز با این مراکز تماس بگیرید و درخواست کمک کنید.

در صورت حمله سگ در فضای باز چه باید کرد؟

فرار کردن از دست سگ ها در فضای باز مشکل تر است اما در این شرایط از ترفندهای زیر استفاده کنید:

 • خود را به ماشین، ساختمان، مناطق حصار کشی یا هر جای دیگری که ممکن است برسانید.
 • برای کمک از دیگران کمک بخواهید و تمام تلاش خود را بکنید تا بصورت قائم بایستید و خم نشوید. سعی کنید جیغ نکشید یا ندوید زیرا اینکار موجب تحریک بیشتر سگ ها می شود.
 • سعی کنید سر سگ را با هر چیزی که می توانید، بگیرید. در صورت نیاز با کمک یک جسم به سگ ضربه بزنید. اگر جسمی برای ضربه زدن به سگ ندارید، با پاهای خود به شکم او ضربه بزنید یا با مشت به گوش ها یا چشم هایش بزنید.

اگر از شر سگ خلاص شدید، فرار نکنید و فقط از محل دور شوید و اگر به سمت شما برگشت، چیزی در دست تان بگیرید تا بتوانید از خود دفاع کنید. سپس به دنبال مراقبت های پزشکی و درخواست کمک باشید.

در صورت حمله سگ به کودک چه باید کرد؟

حمله سگ به کودک بدون شک برای والدین یک کابوس است. اگر شاهد حمله ی سگی به کودک بودید، از مراحل زیر استفاده کنید:

1- راه های اولیه

 • به کودک نزدیک شوید و با دستورالعمل های ذکر شده در این مطلب، او را راهنمایی کنید.
 • به کودک بگویید مانند درخت صاف بایستد یا اگر روی زمین است، مثل توپ خود را جمع کند و با کمک دست ها، گردن و صورت خود را بپوشاند (با انجام اینکار نقاط حساس بدن کودک ازجمله صورت، انگشت ها، گلو و قفسه ی سینه، از حمله ی سگ در امان می ماند).
 • تا می توانید سر و صدا کنید. ایجاد سر و صدا، باعث ترس بیشتر سگ ها خواهد شد. اگر در خانه هستید، از قابلمه ها، صدای خود یا هر چیز دیگری که می توانید استفاده کنید. اگر در بیرون از منزل هستید نیز با صدای بوق ماشین، حواس سگ را پرت کنید.
 • از اشیاء مجاور به عنوان مانع استفاده کنید. هر چیزی که در دسترس تان قرار دارد را بین سگ و کودک قرار دهید یا سگ را با پتوی سنگین بپوشانید. اگر وسایل دفاعی مانند اسپری سیترونلا یا اسپری فلفل دارید، استفاده نکنید چون احتمال تماس این مواد با کودک وجود دارد.
 • اگر می توانید کودک را از سگ جدا کنید، این کار را انجام دهید. سپس بلافاصله آماده دور کردن کودک از محل باشید. بلند کردن کودک ممکن است کودک را برای سگ جالبتر کند و احتمال حمله را افزایش دهد!

2- روش چرخ دستی

اگر هیچ یک از اینها کارساز نبود، ممکن است لازم باشد از روش چرخ دستی استفاده کنید.

 • برای اینکار، پاهای عقبی سگ را بگیرید و او را به سمت عقب ببرید تا از کودک دور شود.
 • اینکار بسیار خطرناک است، زیرا سگ به راحتی می تواند شما را گاز بگیرد. اما اگر شاهد آسیب فرزندتان هستید، این تنها گزینه شماست.

بخاطر داشته باشید که اگر سگ در حال گاز گرفتن کودک است، استفاده از روش چرخ دستی ایده خوبی نیست چون کشیدن سگ ممکن است باعث پارگی و آسیب بیشتر کودک شود.

3- آخرین راه: روش اجباری

بدون شک بیرحمی نسبت به حیوانات یک عمل غیر اخلاقی محسوب می شود اما اگر شاهد جان دادن یک کودک یا یک فرد باشیم و هیچ یک از ترفندهای بالا موثر واقع نشده باشد، تنها یک راه برای شما باقی می ماند که آن خفه کردن سگ است! ناگفته نماند که از این وضعیت تنها در مواقع ضروری استفاده کنید.

اگر هیچ راهی برایتان باقی نمانده است باید سگ را خفه کنید تا زمانی که کودک را رها کند. اگر سگ قلاده دارد، او را با قلاده بلند کنید و در غیراینصورت از کمربند خود برای خفه کردن سگ استفاده کنید.

6 تا از عوارض خود ارضایی و 10 روش ترک آن

برخی از کارشناسان پیشنهاد می کنند که سگ را تا زمان مردن، در وضعیت آویزان قرار دهید، در غیر این صورت سگ حمله را از سر می گیرد. البته اینکار(هم برای شما و هم برای سگ) فوق العاده خطرناک است. اگر کمربند یا طناب در اختیار ندارید، با کمک آرنج خود بر گردن سگ فشار وارد کنید و در صورت نیاز، اقدام به شکستن استخوان های او کنید.

امیدواریم هرگز مجبور به استفاده از این روش نباشید. اما در صورت حمله ی سگ، اطلاع از تمام گزینه های پیش رو ضروری است.

در صورت حمله ی دو سگ به هم چه باید کرد؟

 • معمولاً می توانید سگها را با ایجاد سر و صدا یا اسپری سیترونلا از هم جدا کنید.
 • اگر سگ ها قلاده و افسار دارند، با گرفتن افسار آنها و کشیدن به سمت عقب، آنها را از هم جدا کنید.
 • اما اگر سگها افسار نداشته باشند، می توانید از روش های ذکر شده در بالا (سیترونلا، پوشاندن سگ ها با پتو یا روش چرخ دستی) استفاده نمایید.

بعد از حمله سگ، چه کنیم؟

پس از حمله سگ، اقداماتی وجود دارد که باید انجام دهید. برخی از آنها عبارتنداز:

 • از سلامت خود و دیگران اطمینان حاصل کنید. جراحات خود و افراد دیگری که مورد حمله قرار گرفته اند را بررسی کنید. در صورت لزوم سریعاً به دنبال درمان پزشکی باشید. از بیخطر بودن موقعیت فعلی خود اطمینان حاصل کنید و منطقه را ترک کنید.
 • صاحب سگ را پیدا کنید و همه چیز را با او در میان بگذارید. اگر صاحب سگ را پیدا نکردید، شکل سگ را بخاطر بسپارید و محل حمله را ثبت کنید. همچنین می توانید از سگ و محل حمله عکس بگیرید.
 • حمله را مستند کنید. همه ی جزئیات حمله را مستند کنید و در صورت لزوم صدای خود را ضبط کنید. پس از آن برای دریافت واکسن هاری، به مراکز مربوطه مراجعه نمایید.
 • در صورت بروز آسیب های جدی، از دیگران کمک بخواهید. اگر کسی در محل حادثه حضور دارد، از او بخواهید که با اورژانس یا یکی از نزدیکان تان تماس بگیرد و آنها از وضعیت شما مطلع کند.
 • به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اگر در جریان حمله مجروح شدید، وقت آن است که به اورژانس بروید. قبل از رسیدن به اورژانس در صورت وجود جراحت، محل زخم را با آب گرم و صابون و سپس الکل، ضدعفونی کنید و در صورت امکان از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید و آن را پانسمان کنید. با این کار از عدم ابتلا به عفونت اطمینان حاصل کنید. گاهی اوقات حمله در حدی ست که ممکن است به مراقبت های بیش از آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. گاز سگ می تواند منجر به جراحات عمیق یا حتی شکستگی استخوان شود.
 • درصورت ابتلا به اختلال استرس پس از سانحه یا PTSD، به مشاور مراجعه کنید. برخی از افرادیکه مورد حمله ی سگ ها واقع می شوند، به استرس پس از سانحه مبتلا می شوند. اگر از اضطراب و کابوس های شبانه حملات سگ رنج می برید، به یک مشاور یا متخصص مراجعه کنید.

خلاصه (اینفوگرافی)

به خاطر داشته باشید که…

در اکثر موارد، گاز گرفتن سگ ها به سرعت تمام می شود.

تقریبا در تمام موارد دیده می شود که گاز گرفتن سگ ها سریع اتفاق می افتد و سریع هم تمام می شود. به طور کلی فرار از این حملات آسان است زیرا به همان سرعتی که شروع شده اند، تمام می شوند.

موقعیت بسیار ترسناک زمانی است که سگ در زمان پرخاشگری بسیار جدی عمل می کند. خوشبختانه این موارد نادر هستند اما احتمال وقوع آنها وجود دارد. این وضعیت ها را می توانید در برخی از فیلم ها و کلیپ ها نیز ببینید.

44 مهارت که هر کسی باید بلد باشد

بنابراین اگر حمله ی سگ به یک گاز گرفتن ختم نشود، شرایط فوق العاده خطرناک خواهد بود و می تواند باعث وارد آمدن جراحات جدی به انسان شود. پس فراموش نکنید که اگر سگی بیش از چند ثانیه شما را رها نمی کند یا مدام به دنبال تان می آید، وضعیت بسیار جدی است. در این زمان می توانید از ترفندهای ارایه شده در این مطلب برای حفظ جان خود استفاده کنید.

مایکل شیکاشیو یک متخصص جهانی در زمینه پرخاشگری سگ ها است و می گوید:

“آگاهی از وضعیت، هنگام حمله ی سگ به انسان بسیار مهم است. تماس محافظت شده و همراه داشتن ابزارهای دفاعی، موجب به حداقل رسیدن احتمال آسیب می شود.

شما می توانید از آنچه در محیط وجود دارد، برای جلوگیری از حمله سگ ها استفاده کنید. به طور کلی اکثر سگ هایی که قصد حمله دارند، اولین چیزی که جلوی آنها می گذارید را گاز می گیرند. هنگام خواندن این مطلب به اطراف خود نگاه کنید. نزدیکترین جسمی که می توانید به راحتی آن را بردارید و به عنوان سپر استفاده کنید چیست؟ یک بالش؟ کتاب؟ کاپشن؟ کیف؟

حتما این 12 ترفند دفاع شخصی را یاد بگیرید

از هر چیزی که در دست دارید می توانید بعنوان سپر خود استفاده کنید و موقعیتی برای فرار پیدا کنید. در همین زمان به آرامی از سگ دور شوید و یک وسیله نقلیه، ساختمان یا محوطه حصارکشی پیدا کنید تا خود را از سگ جدا کنید. از جیغ کشیدن یا دویدن اجتناب کنید زیرا اینکار باعث تشدید حمله می شود. برای فرار از دست سگ های وحشی می توانید از چیزی بالا بروید. اگر سگ قادر به بالا آمدن نباشد، یک ماشین، میز تحریر یا درخت می تواند محل امنی برای پناه گرفتن باشد. انجام اینکار می تواند وقت ارزشمندی برای شما بخرد. “

دفاع-شخصی-بانوان

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫38 دیدگاه ها

 1. سه چهارتا سگ ولگرد دنبال آدم کنن، چه کار باید کرد ؟؟ دوبار تا حالا در حال دوچرخه سواری این اتفاق برام افتاد …
  یکبار از دور و راه فرعی به سمتم میومدن ..
  بار دوم غافل گیر شدم ..
  ولی در هر دو بار ، خطر از بیخ گوشم گذشت…و با تمام توان رکاب زدم و البته نعره و فریاد سر سگ ها کشیدم …

  شهرداری ها کوتاهی می کنن ،امیدوارم طرفداران حقوق سگ ها ، در موقعیت امثال من قرار بگیرن

  1. اینکه چیزی نیست
   یه فامیلمون با گرگ و سگ و گربه ی وحشی درگیر شده
   منم یه بار سوار موتور بودم ناگهان یه سگ بزرگ دنبالم کرد تا میتونستم گاز دادم و فرار کردم

  2. فقط این کار رو بکنید وقتی حمله کرد سگ وقتی به طرف شما اومد بشینید روی زمین به این میگن حالت تهاجمی سگ از ایم کار خیلی می‌ترسه واقعا راست میگم شما از هرکی بپرسی این راه حل رو میگه فقط بشینید روی زمین اصلا فرار نکنید وحشی ترین سگ هم باشه می‌ترسه

   1. چقدرجالب،اتفاقامنم همیشه همین فکررومیکنم چون نزدیک خونمون پره هیچ وقت سمتم نیومدن ولی آنقدر ترسوم چ فرار همونجا غش میکنم ازترس سگه بیچاره دلش ب حالم میسوزه خودش می‌ره🤣🤣🤣🤣

  3. سلام

   چیزی مردم باید راجع به سگها بدونن اینکه سگها مثل آدمها شخصیتهای متفاوتی دارند : یکی عامی و بی تربیت اون یکی فرهیخته با تربیت و باهوش بعضی تنبل بعضی زرنگ بعضی احمق بعضی شجاع بعضی ترسو بعضی نازنازو غرغرو…

   سه سال بود که پای لوله گاز ما بر اثر تردد مدام دزدها قلوه کن شده بود.
   آنقدر به ۱۱۰ زنگ زدم که دیگه وقعی نمیگذاشتن ، تا اینکه خدا یک توله ۳ماهه از کسی که توان نگهداری و فضولی و لجبازی هاش نداشت برام فرستاد و سرپرستی قبول کردم.

   اولش خیلی عذاب کشیدم بارها از ۱۲شب تا ۷صبح تو حیاط کنارش بیخوابی کشیدم تا بفهمم تو سرش چی میگذرد چون از سگ نگهبان باهوش و پر حرف چیزی نمیدونستم. مطالب اینترنت هم بدردم نخورد. چون بیشترشان اشتباه و ناکارآمد بودند.

   الان یکسال از آن روزهای پر اضطراب و شب بیخوابی ها میگذرد و فرستاده خدا ۱ساله شده و من هیچ زنگی به ۱۱۰ نزدم ، چراکه قبل وقوع هر جرمی با کوچکترین صدا ، حرکت یا حتی بوی خصم پارس میکند.

   نمیدونم چطوری ، ولی میدونم بر حسب غریزه خصم،حسادت،عداوت حس میکند! ( کاری که هیچ دزدگیر ابرکامپیوتری نمیکند!).

   به یمن حضورش نسبت به پارسال تا سه پلاک بعد ما حضور زباله گرد،معتاد،دزد و ولگرد و سپورهای قلابی نصف شده.

   حال دیگه میدونم :
   – سگ آدم فروشی نمیکنه، اختلاس نمیکنه،حقوق و بیمه مزایا نمیخواد. کینه توزی بلد نیست و در لحظه زندگی میکنه…

   – وقتی میبینم برای ۱ گرم سوسیس ۲ کیلو گوشت استخوان دستم حتی اگر ساعتها گرسنه باشه به حرمت نون و نمک بینمون… نمیخوره! و به همون کم قانع… میگم خدایا چرا سگ تو قانون مدنی ارث نمی بره؟ .

   چرا بی مزد و مواجب مال وراث مف؟؟؟ر حفظ میکن تا گ؟؟ کنن تو گورت؟.

   – وقتی ۱۸ ساعت صبر میکنه تا بیام بازش کنم بره دستشویی، یاد بچه انسان میفتم که تا ۷ سالگی خودش خراب میکند .

   ✔ حالامیفهمم پیش گیری از جرم توسط سگ نگهبان یعنی چه!
   ✔ میفهمم کاهش پروندههای نزاع و سرقت در دادگاهها و کلانتریها توسط سگ یعنی چه !
   ✔ میفهمم اگر در جریان جانفشانی مقابل سارق سگ کشته شه، برای کار بزرگی که بابت پیش گیری از جرم و حفاظت از مال کرده حتی دیه بش تعلق نمیگیره!

   ی وقتایی که سگه خوابه یواشکی میرم تو حیاط حفاظتش محک بزنم؟ ، میبینم با چ دقت نظری سرشو بالا میاره تا مطمئن نشه منم ، سرشو پایین نمیاره! هی روزی صد بار میگم خدایا ممنونم که چشم و گوشم برای آشنایی با سگ باز کردی.

   من حتی از دزدها که بانی این آشنایی با این موجود خارق العاده شدن و موجبات کنار گذاشتن باورهای غلط من نسبت به نجس ال؟؟عین را فراهم کردن صمیمانه سپاسگزارم.

   در پناه حق موفق و موید باشید.

 2. سلام لطفا نگید شهرداری کوتاهی میکنه چون یک سری افراد با عنوان حمایت از حیوانات جلو گیری میکنن از جمع آوری من باید بگم این افراد که از سگهای ولگرد حمایت میکنن بیان به موقع واکسن‌های این سگهارو بزنن ازجمله واکسن انگل هاری و….و برای اینها جا فراهم کنن و بارها اتفاق افتاده سگهای ولگرد در بعضی از نقطه های کشورمون به مردم حمله میکنن همین چند وقت پیش در پرند یکی از بستگان همسایه امان حمله کردن و طرف خوردن و بسیار ناراحت کننده هست

  1. اینو از کجا در آوردی؟؟ 🤔 نگید اینجوری. این کار باعث بدگمانی مردم نسبت به این زبون بسته ها میشه.تمام دنیا از این حیوونات حمایت میکنن. ولی ایران نه

 3. بعضی ها میگیرن سگشون رو اگه ماده باشه میگان. لطفا نصیحت کنید چنانچه سگ در هنگام نزدیکی قفل کرد فندک بگیرید زیر کوصش قفل آزاد میشه یا یک چیز نوک تیز بزید به کوصش

 4. تجربه خودم میگم بارها شده ده تابیست تا و یکی دوبار پنجاه تاسگ با پارس به طرفم اومدند با میله ایی که همراه داشتم به طرفشون دویدم و چندتاسنگ بطرفشون پرتاب کردم و میرفتم طرفشون در چند مرحله تعدادشون کم شد تا نزدیک که شدند چهار پنج تا مانده بود اونام فرار کردند البته بیابان بود و هیچ راه نجاتی نداشتم اگرحمله میکردند دل زدم به دریا.فقط اگر بیشتر نزدیک شدند مراقب باشید دورتون نکنند مانند دایره که اونوقت حریف نمیشید به درختی دیواری تکیه بدید اگر نبود نباید بزارید دایره تشکیل بدند

 5. اونایی که از حقوق سگای ولگرد دفاع میکنن هنوز گوشت تن خودشون گیر دندون این حیوانات وحشی نیفتاده و غلط اضافه میکنن و میخوان افه بیان که خیلی مترقی و آدمن . بعید نیست خط از بیرون میگیرن تا ازین طریق هم که شده خیابونای مملکت رو واسه مردم ناامن کنن و مشکلی به مشکلات مردم اضافه کنن . تا این مشکل هم به کمک مشکلات دیگه بیاد و مردم بیشتر به ستوه بیان . عصبی باشن و آماده ناآرامی . مسءولینم که بیخیال .

  1. اخه بیچاره الان مشکل ماها سگ هستش؟ 🤔 این اوباشی که با قمه مردمو خفت میکنن غارت میکنن چی؟ “اینا رو نمیبینی؟ بعد دوتا حیوون زبون بسته براتون شده مشکل جامعه؟ 🤔 واقعا که ؟مغزت مریضه

  2. من بعنوان کسی که همیشه به سگهای ولگرد غذا میبرم و از بچگی باهاشون سروکار دارم میتونم با اططمینان کامل بگم و خیلیم تجربه کردم تااااااا زمانی که به سگ کاری نداشته باشی و اونو نترسونی امممکان نداره بیاد سمتت من خودم یکی دوبار جو گیر شدم و اون سگی که بقیه سگارو اذیت میکنه رو ترسوندم فقط بایه حرکت کوچیکم متوجه شدن و به سمتم حمله کردن!!!در غیر این صورت اصصصلا کاری به کارت ندارن و وقتیم بهم حمله کردن همونجا وایسادم بدون حرکت اونا برگشتن البته فقط میخواستن هشدار بدن!!!!

 6. همش توسط یک کسی نوشته شده که هیچ وقت خودش مورد حمله قرار نگرفته زمان حمله سگ فقط باید نشست روی زمین و انگار که میخوای سنگ پرتاب کنی اونوقت سگ فرار میکنه

 7. عزیزان حمله تکی و گروهی سگها واقعا وحشتناک است مخصوصا برای افراد ناتوان که علاوه بر زخمی شدن حمله قلبی و مغزی و ریوی بدنبال دارد یکی از راه حل ها معتاد کردن سگهای ولگرد است الحمدلله این همه مواد مخدر اعم از تریاک و هروئین داریم به اینها بزنند تا بی‌حال شوند وگرنه در آینده نه چندان دور باید شهر را تحویل سگ ها بدهیم مثل ما فقیر بیچاره ها که ماشین نداریم در ماشین بنشینیم و از گزند سگ دور باشیم باید کیلومترها راه برویم تا به اتوبوس برسیم توروخدا دست از این حمایت از حق حیوان دست بردارید اینجا ایران است که افراد فقیر در حد حیوانات حق وحقوق ندارند پس به سگ ها خوراک ندید فقط مواد مخدر که ما را لت وپار نکنند

  1. شما حتما اسی گله گرگ شدید گله سگ ها همواره شامل خانواده سگ هست و تا زمانیکه احساس خطر از بابت توله و آلفای کروه نکنند با انسان کاری ندارند البته سگ ها به موتور و دوچرخه حساس هستند

   1. یه حقوق دانه دیگه از اسمش معلومه که بچس اقا میگه بدبخته و ماشین برای حفاظت از خودش نداره و مدام تو خیابونه شما تا کی می خواین از سگ های خیابونی حمایت کنید بخدا تو کشور های خارجی میان می گیرن و براشون سرپرست پیدا میکنن از نظر من وقتی به مردم اسیب میزنند باید همین کارو بکنن گربه هم ازاد باشه چون کاری به بقیه نداره.

 8. شرکت های دانش بنیان باید قلاده های الکترونیکی رو بسازن که به گردن این حیوانات وصل بشه و دستبندی هم داشته باشه که مردم بخرن بندازن دستشون،و وقتی این حیوان نزدیک انسان میشه،قلاده منقبض بشه و حیوان نتونه گاز بگیره و وقتی انسان دور میشه،قلاده آزاد شه.

 9. سلام این تجربه خودمه اگر دیدید یه سگ خیلی وحشی داره پارس می‌کنه بهتون اصلا نترسید و آرامش خودتونو حفظ کنید چون بوی ترس شما سگ رو وحشی تر می‌کنه و راهتون رو بدون هیچ ری اکشنی ادامه بدید به احتمال ۵۰ درصد سگه ول می‌کنه شمارو ولی اگه دید سگ دیگه ول کن نیست و احتمال خطر خیلی زیاد شده به هیچ عنوان سرعتتون رو زیاد نکنید و فقط بشینید روی زمین و در صورت امکان همون‌طور که سایت عزیز گفته مثل یک توپ جمع بشید و از جاهای بدنتون محافظت کنید به خصوص صورت و گردن ((یه نکته مهم اگه دیدید سگه باز هم پارس می‌کنه اصلا ری اکشن نشون ندید و همون‌طور بشینید اگه این ۲ کار و روش رو انجام دادید سگه ۱۰۰درصد میره و برای خودمم پیش اومده سگ خیلی خیلی خیلی خیلی وحشی بهم حمله کرده و نشستم زمین و خیلی زود رفته

 10. من از نویسنده متن به خاطر اطلاع رسانی برای دفاع از اشخاصی که سگ دارند و واکسن هاری سگ را نزدن ممنونم اما فکر کنم نویسنده محترم باید به این موضوع اشاره کنند بعضی دوستان و اهالی محله ها باید خودشون هم واکسن هاری بزنند که متوجه بشند چرا سگ‌ها بهشون حمله می‌کنند و برای کسانی که کامنت گذاشتند باید بگم ماشاالله یکی دو تا نیستید که همه با هم دیوونه‌اید، وقتی حیوان بی زبان خدا را اینجوری زجر میدید انتظار دارید بیاد از شما تشکر کنه خب مسلما اونم عکس‌العملی مطابق رفتار حیوان مانند شما نشان میده. هر کدام از شما اگر از سگی ضربه‌ای خورده‌اید یا گاز گرفته شده‌اید، خدا میدونه چه بلایی قبلش سر اون سگ بینوا آورده بودید. خدا نبخشتتون.

  1. دوست عزیز هاری سرما خوردگی نیست که همه بریم واکسن بزنیم ضمن اینکه نزدیک به انقراض هست سگ هار علايم بسیار مشهودی داره عموما از انسان دوری میکنه به شدت از دهانش کف میریزه و چشمان رنگ خون داره ضمنا در صورت گاز گرفته شدن و ورود حجم زیاد بزاق سگ به بافت داخلی زخم هاری منتقل میشه و کافیه در ۱۰ دقیقه اولیه طولانی با آب و صابون شسته بشه و هاری نخواهید گرفت

  2. خدا به توهم عقل بده
   حیوان اسمش همراهشه “حیوان”
   لزوما منطقی رفتار نمیکنه که شنا اینطوری ازش دفاع کلی میکنی

 11. اقا از قدیم گفتن کرم از خوده درخت.والا اطراف ما پر از سگه.خودمم سگ دارمبا شرف تر و پاکیزه تر و با معرفت تر از سگ سراغ ندارم.فقط اینا میدونم تا کسی کرم سرش نریزه دیوانه ترینشونم کاری با کسی نداره.شمایی که میگی مواد مخدر بهشون بدین بی وجدان‌‌تو یه تکه نون به سگ بده تا عمر داره ازت محافظت میکنه.برات متاسفم.پاک ترین حیوانه.بعد از دستشویی با خاک طهارت میگیره.ولی برعکس گوسفند که گوهش به خودش چسبیده و هرجا میره و میشینه با گوهش میشینه گوسفند تمیزه ولی سگ که با خاک طهارت میگیره نجسه.من خودم یه اشتیپز دارم.برا اولین بار کا رفت تو دستشویی رو روزنامه‌ادرار کنه دنبالش رفتم‌دیدم ادرارش تماس پیدا کرد با پاهاش بغلش کردم واهاشو با اب شس.از اونموقع به بعد هر وقت میره ادرار کنه تا میخواد ادرارش برسه به پاهاش ادرارشو قطع میکنه و بقیشو میره اونطرف تر.حالا به ادم‌هزاربار یه حرفو بزنی میفهمه عایااااا

 12. در ثانی اینم بگم و متذکر بشم به اون اقایونی که بی رحمانه در مورد سگ قضاوت کردن.مورد اول خوب گوش کن :::شماها یکی بی اجازه وارد حریم خصوصیتون بشه چیکارش میکنید؟هان؟جرواجرش میکنید این از این مورد مورد دوم شماها دارید تو خیابون راه میرید یا تو اتوبوس نشستین اگه یکی ۳ ثانیه تو چشماتون خیره بشه در میاین بهش میگین هان نگا داره شناختیش شناسنامه بدم و درگیر میشین بخاطر ۳ثانیه نگا.اگه دروغ میگم بگین دروغ میگم.سگها هم فقط و فقط در ۲ مورد به انسان حمله میکنن مورد اول وارد حریم خصوصیش بشی،مورد دوم اذیت و ازارش کنی.داره از کنار سگ رد میشه برمیداره سنگ پرت میکنه طرف سگ انتظارم داره اونم بگه وفرین یکی دیگم بزن.پس کرم از خود درخته.بعدم شما فک کردی کی هستی که تو که افریده شدی حق زندگی رو این کره خاکی را داری ولی سگ نداره؟به مردونگیم قسم امتحان کن یبار یه نوازش یه تکه نون یه قطره اب بده به به سگ و برو ۱۰ سال بعد دوباره بیا از کنارش رد شو دقیق میشناستت و تا اخر عمرش بهت وفاداره و ازت محافظت میکنه حتی در برابر حمله ۱۰ تا گرگ میره جونشو برات میدم.خجالت بکشین این قضاوت ها را در مورد سگ نکنید امیدوارم با این حرفا کاملا منطقی تو پوزی خورده باشین😝

  1. حسین جان منم مخالف اینم که سگو اذیت کنیم ولی یکی مثل من که فوبیا داره چیکار کنه کلا سگ میبینم انقدر ترس نشون میدم سگه هم خوشش میاد میاد سمتم حتی یه بار به جایی رسید کارم از ترس که افتادم رو زمین گریه کردم انقدر که میترسم از سگ توصیه ای داری واسه من ؟
   هرچند یکی از دوستام با سگ آلفای محلشون اشنام کرده واسه اون کم تر میترسم اما بقیه سگا نه اینطوری نیستم 😢

 13. من از گربه می ترسم چه برسه به سگ. وقتی یه سگ داره تو خیابون میاد ناخودآگاه حین راه رفتن نگاش می کنم ببینم اونم داره میره یا میاد سمتم.
  سگها باهوشن انگار می فهمن دیدمشون میان سمتم می ترسم آقا دوتا پا دارم دو تای دیگه قرض می کنم تا می تونم می دوم پشت سرمم نگاه نمی کنم لامصبها اوناهم میدون نه اینجوری به بار خداروشکر رسیدم دم خونه در رو هم بود رفتم تو در را محکم زدم بهم اونم فقط پشت در پارس میکرد😱
  اصلا چرا سگها باید تو خیابون باشن مثل گرگها و روباها و … برن تو بیابون که آدمی نیس تو محل ما چیکار می کنن. ترس از گرونی و بیکاری و اراذل اوباش کمه از سگ هم ها. ما با آدمیزادش موندیم چه برسه به اینا.

  1. شما اومدی تو محیط زیستشون شما برو تو بیابون 😐 چقدر پررو هستین به خدا.شما ترسویی والا
   گربه کجاش ترس داره
   به فکر درمان خودت باش
   نیستیم نباش ولی دیگه حتی ابله ترین ادما هم میدونن وقتی سگ میدووه سمتت نباید فرار کنی

   1. وقتی کسی از سگ میترسه و اون سگ داره سمتش میدوه غریزه بهش حکم میکنه چیکار کنه و نمیتونه خونسردیشو حفظ کنه نفهمین مگه؟ ترسو نباش! برو بابا ادمایی مثل تو باید دقیقا تو همین موقعیت ها قرار بگیرن تا دیگه نیان حرف بزنن.

   2. چندبار تا حالا توی کوه گله ی سگ بهم‌ حمله کرد هر بار هم یه نعره میکشم همانطور که اونا با سرعت میان سمتم منم میدوم سمتشون یه تعدادشون اول فرار میکنن نزدیک نزدیک که میشی دو سع تاشون باقی میمونن که اونا هم اخرش فلنگ رو میبندن.اولا اینکه موقعی که با سگها مواجه میشین فرار نکنید بهشون توجه نکنید و نگاهشون نکنید و شجاع باشین اگه بهتون حمله ور شدن عین شیر یه نعره بزنید و برین سمتشون مطمعنا در میرن

 14. باسلام ادب واحترام به همه عزیزان تجربه چندساله ای که باانواع سگ ها را دارم رودراختیار دوستان میزارم شایدیکی ازخودم دو ازجون جمع وموقعیت اش یه روزی قرارگرفتم اگه درمعرض حمله سگ قرارگرفتید فقط فقط فرار نکنید. اگه سگ حمله کردسمت تون مثل توپ دستان تون حالت کلاغ پربزاریدپشت گردنتون سریع بشینی سرتون رو بزارید لای زانوهاتون آرنچ هاتون روبچسبونید به زانوهات مثل توپ بی حرکت بمونید واسه 1یاچند دقیقه حیون میاد سمتون ولی هیچ حرکتی نکنید حتی احتمال داره سرشماروهم بوکنه. اگه بی حرکت باشی بعدازچند دقیقه حیون میره بدون اینکه آسیبی بزنه هتون. اگه هم که تو قلمرو حیون باشید میشنه تا صاحبش بیاد. وقتی شما به سگی نزدیک میشد طرفی که همون نگاه اول ازحیون بترسه سگ متوجه میشه. شما ازخودت ازبدنت یه نوع آدرنانی ازخودش نشون میده که فقط حیون میبینه وحسش میکنه.

 15. وقتی دیدید سگی میخواد بهتون حمله کنه تنها راه نجات اینه شما زودتر و وحشیانه تر از اون بهش حمله کنید.البته باید با استراتژی وارد نبرد شد ولی اگرم نشد دلو بزنین به دریا برین تو دلشون یا تو میبری یا سگ به قول معروف مرگ یه بار شیون یه بار

 16. با سلام، ببینید دوستان، همونطور که ما مثلا آدما عقل داریم،حیوانات غریزه دارن. حیوانات ذات آدما رو میفهمن،مثلا اون دوستی که میگه به سگ مواد بدید یا کلا از سگ بدش میاد،بهتون قول میدم این آدم کلا هیچ حیوونی رو دوست نداره.تو اکه واقعا دلت مهربون باشه و همه موجودات رو دوست داشته باشی اونا میفهمن،بخدا میفهمن.حیوانات با دیدن آدما میفهمن این یه آدم هستش یا یه آدم نما. من به نوشته ها که دقت کردم دیدم کسایی به قول خودشون مورد حجوم قرار گرفتن که از سگها متنفرن. من با چشم خودم دیدم دوتا خانم تنها با ماشین اومده بودن توی یه منطقه بیابونی واسه سگها غذا و آب آورده بودن. و یه چیزی حدود ۲۰،۳۰ تا سگ دور این دوتا خانم جمع شده بودن و دم تکون میدادن و بی تابی میکردن برای گرفتن غذا،ولی دریغ از اینکه صدمه ای به اینا بزنن، یا واسه غذا بهم حمله کن، خوب چرا؟ مگه خدا به من و شما عقل نداده که فکر کنی؟ پس اگه یه کم جای زبونت از عقلت کار بکشی خودت متوجه میشی.اگر هم نه که همینطور با همین طرز فکر برو جلو و مختو آکبند بذار واسه عزرائیل.در آخر اینو یادمون باشه (انسان بودنم ارزوست)

 17. کی گفته سگ ها بده شما حق ندارید به نعمت خداوند توحین کنید اونا هم مثل ما انسان ها هستند هیچ فرقی نداره من خودم شخصاً وقتی یک سگ میبینم که گرسنه هست غذا بهش میدم نه ازش شکایت کنم مثل شما لطفا باهاشون خوب باشید سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا