سایر هنرهای مهم

چگونه شطرنج را حرفه ای یاد بگیریم؟ آموزش گام به گام 8 نکته کاربردی

چرب زبان

هرکسی میتواند شطرنج بازی کردن را امتحان کند اما برای تبدیل شدن به یک شطرنج باز حرفه ای تلاش زیادی لازم است. در این متن برای ارتقاء مهارتهایتان نکاتی بیان شده است.

بخش اول-کلیات

شطرنج حرفه ای 1

1-نحوه ی بازی کردن را یاد بگیرید: اگر با قوانین آشنایی ندارید یا نحوه ی حرکت دادن قطعات شطرنج را نمیدانید، نمیتوانید یک شطرنج باز خوب باشید.

شطرنج حرفه ای 2

2-به یک باشگاه محلی شطرنج بروید: اجتماعی باشید و با شطرنج احساس راحتی کنید. سعی کنید با کسانی که بازی ضعیف تری نسبت به شما دارند بازی نکنید.

 


شطرنج

توی این پک فوق العاده،شطرنج رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! با 2 هفته استفاده، هیچ رقیبی جلودارت نیست و با ترفندایی که یادت میده راحتی حرفه ای شو!


 

شطرنج حرفه ای 3

3-ارزش هر مهره را بدانید: وزیر معادل ۹ سرباز، قلعه معادل ۵ سرباز، فیل معادل ۳ سرباز و اسب نیز معادل ۳ سرباز است. اینها فقط یک راهنماست نه یک استراتژی برنده شدن. مواظب مهره های شطرنجتان باشید و با زکاوت آنها را حرکت دهید. این یک مزیت نیست که یک فیل-با امتیاز 3، یک اسب-با امتیاز 3، یک قلعه-با امتیاز 5- و یک سرباز –با امتیاز 1- را مبادله کنید چون فیل و اسب از قلعه و سرباز قوی تر هستند. این مهره ها با هم مرتبط هستند و در بعضی مواقع یک اسب و فیل میتوانند قوی تر از قلعه عمل کنند.

شطرنج حرفه ای 4

4- همیشه فیل و اسب را در بازی گسترش دهید: سربازها معمولا مهره هایی هستند که زیاد استفاده میشوند و زیاد در بازی گسترش داده میشوند. حرکت دادن زیاد سربازها اطراف شاه را تضعیف میکند و شما را مجبور به حمله میکند. همچنین حرکت دادن زیاد سربازها منجر به ضعیف شدن ساختار سربازشما در پایان بازی میشود.

شطرنج حرفه ای 5

5-سبک بازی خود را پیدا کنید: راههای مختلف زیادی برای بازی شطرنج وجود دارد. بعضیها شیوه ی بازی تهاجمی را ترجیح میدهند و سریع حملات راشروع میکنند و مهره هایشان را از دست میدهند. بعضی دیگر بازی آرام موقعیتی را ترجیح میدهند و قبل از شروع هر حمله یک موقعیت قوی ایجاد میکنند. سبک های مختلف را امتحان کنید و ببینید کدامیک رابیشتر ترجیح میدهید.

شطرنج حرفه ای 6

6-در مسابقات شرکت کنید: به مسابقات بروید و احساس کنید در این دوره از مسابقات میخواهید به هدفتان برسید. رتبه و امتیاز را نادیده بگیرید و فقط به آنجا بروید و بهترین بازیتان را ارایه دهید. با اینکار میتوانید خودتان را تخمین بزنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

شطرنج حرفه ای 7

7-یک حریف برای خودتان انتخاب کنید: کسی را پیدا کنید که از شما حرفه ای تر باشد و با او رقابت کنید. به مسابقاتی بروید که آنها هم میروند. از سبک بازی آنها استفاده کنید و از آن سبک بازی برخلاف خودشان یا دیگران بهره بگیرید. به رقیبتان به عنوان کسی که از شما بهتر است نگاه نکنید و اگر باختید خودتان را سرزنش نکنید. با آنها دوباره و دوباره و دوباره بازی کنید. اینکار را انجام دهید تا سبک بازیشان را یاد بگیرید و با آن مقابله کنید.

شطرنج حرفه ای 8

8-از بسته های خودآموز استفاده کنید: سی دی ها و دی وی دی های آموزشی در بسیاری موارد نکاتی را به شما یاد می دهند که خود اساتید هم از آن غافل هستند. در بالای همین مطلب ما بهترین بسته خودآموز را معرفی کرده ایم.

شطرنج حرفه ای 9

9-یکی از 5 کتاب برتری که در مورد شطرنج نوشته شده است را مطالعه کنید: تعدادی از این کتابها که به زبان لاتین هستند عبارتند از:

 • The Mammoth book of Chess
 • “Logical Chess move by move” by Irving Chernev
 • “My System” by Aaron Nimzovitch
 • “Think Like a Grandmaster” By Alexander Kotov
 • “Judgement and Planning in Chess” by Max Euwe
 • “Bobby Fischer Teaches Chess” by Bobby Fischer
 • “Chess Master vs. Chess Amateur” by Max Euwe and Walter Meiden.
 • “Practical Chess Endings” by Irving Chernev.
 • Checkmates” by Fred Reinfield

شطرنج حرفه ای 10

10-قوانین پایه آخر بازی را یاد بگیرید: از جمله استراتژی های پایان بازی شامل: باید در وسط بازی به فکر آخر بازی باشید؛ یعنی در مورد آخر بازی هم فکر کنید. همه تعویض ها را به دقت بررسی کنید. کسی که عواقب تعویض ها را بیشتر بررسی کند موفق تر خواهد بود. شاه در آخر بازی بسیار قوی است، حتما از شاه خود استفاده کنید. اگر وضعیت برنده دارید پیاده های یک جناح را به کلی فراموش نکنید (الکی آنها را به حریف ندهید). ساده ترین نوع آخر بازی، آخر بازی پیاده ایست! پیاده های رونده را با شاه یا با اسب مسدود کنید. دو فیل در مقابل فیل و اسب برتری خوبی دارند و معمولا برنده است. فیل ها از اسب ها قویتر هستند مگر در وضعیت های بسته. پیاده ها را داخل خانه های همرنگ فیل خود قرار ندهید! این کار باعث شعاع عمل بیشتر فیل شما خواهد بود. آخر بازی فیلهای ناهمرنگ اکثر مواقع مساوی است. قلعه باید در پشت پیاده رونده قرار گیرد (چه پیاده خودی چه پیاده حریف). داشتن یک قلعه در عرض هفت معمولا جبران یک پیاده را خواهد کرد (یک پیاده جلو هستید!). درهمه آخر بازیهای قلعه ها مساوی نیستند! کیش های دائم تقریبا در همه آخر بازی وزیر اتفاق میافتد. هر حرکت در آخر بازی اهمیت زیادی دارد (باید با دقت زیادی حرکات را انجام دهید). همچنین نوبت حرکت در آخر بازی بسیار مهم است.

شطرنج حرفه ای 11

11-ساختار سربازهایتان را بصورت قوی بچینید: سعی کنید سربازهایتان را بصورت محافظت شده توسط دیگر سربازها قرار دهید. این ساختار حریف را مجبور میکند تا بصورت مداوم در برابرتان دفاع نماید.

شطرنج حرفه ای 12

12-ساختار ضعیف سربازها عبارتند از: سربازهایی که بصورت دوبل قرار گرفتند نمیتوانند از یکدیگر محافظت کنند و معمولا مورد حمله قرار میگیرند. سربازهای تکی و جداگانه ضعیف هستند و باید با یک مهره محافظت شوند. Zugzwang جایی ست که اگر حریف شما موقعیتش را تغییر دهد ضعیف تر میشود و این در شطرنج رایج است.

شطرنج حرفه ای 13

13-شطرنج چشم بسته را دانلود کنید: اینکار به شما یاد میدهد که فراموش نکنید و یادآوری میکند بدانید تا زمانیکه شما میبینید و نگاه میکنید چه مهره هایی در کدام مربعها قرار گرفته اند. درحقیقت با شطرنج چشم بسته بازی شما بهتر میشود نسبت به زمانیکه این تمرین را نداشته باشید.

شطرنج حرفه ای 14

14-به الگوها و حرکتهایی که موجب برنده شدن شما میشود توجه کنید: گام سوم را بدون هیچ استثنایی دنبال نکنید و براساس چیدمان مهره ها تصمیم بگیرید که چه حرکتی انجام دهید. از توانایی هایتان استفاده کنید و الگوهایی بکار ببرید که موجب یک اشتباه از طرف حریفتان میشود و باعث میشود شما برنده بازی باشید. این استراتژی میتواند شامل در نظر گرفتن مواردی مانند دانش و حرفه ی فردی که رقیب شما است، پیش بینی اینکه حریفتان چه اشتباهی را زودتر انجام میدهد و الگوهای رایج غلطی که بسیاری از افراد معمولا آن را انجام میدهند، میباشد.

حتما بخوانید: طریقه بازی شطرنج برای افراد مبتدی (آموزش تصویری و گام به گام)

گام دوم: مثل یک قهرمان تمرین کنید

شطرنج حرفه ای 15

1- دوازده حرکت اول 20 نفر از بهترین استادان بازی شطرنج را بخاطر داشته باشید: شما میتوانید به راحتی بصورت آنلاین در سایتهایی مانند chessgames.com به بازی ها دسترسی داشته باشید. شما باید 10 حرکت اول مهره های سیاه و سفید را حفظ کنید تا احساس کنید که چگونه اساتید واقعی بازی هایشان را آغاز میکنند. اینکار فقط احساس برنده شدن به شما نمیدهد بلکه یاد میدهد که چگونه واقعا برتر باشید. همچنین به خاطر سپردن این حرکات به بازی شما نظم میدهد چون ذهنتان را تمرین میدهید تا این حرکات را تحلیل کند تا بخوبی متوجه شوید چه چیزی باعث بهتر شدن حرکات بازی شما میشود.

شطرنج حرفه ای 16

2- ده هزار معمای شطرنج را در وبسایت پازل مورد علاقه تان حل کنید: میتوانید از وب سایتهایی مانند Chesstempo Chessity یا Puzzle Books استفاده کنید. حل کردن این معماها میتواند بازی شما را حرفه ای کند! ممکن است که اینکار مقداری زمان ببرد اما اگر حداقل روزی یک پازل شطرنج انجام دهید، پیشرفت زیادی میکنید.

شطرنج حرفه ای 17

3- از اپلیکیشن ها و بازی های شطرنج در موبایلتان استفاده کنید: میتوانید از world champs chess app یا اپلیکیشن های دیگر استفاده کنید. داشتن این اپلیکیشن ها در گوشی باعث میشود در وقتهای آزادتان، شطرنج تمرین کنید.

شطرنج حرفه ای 18

4-در مسابقات محلی بازی کنید: تا آنجایی که میتوانید در مسابقات ثبت نام کنید و حداقل هفته ای یکبار اینکار را انجام دهید و مهم نیست که چقدر خسته و ناامید شوید. مسابقات محلی راهی برای تمرین مقابل بازیکنان واقعی است و تکنیک و استراتژی شما را بهبود میبخشد.

شطرنج حرفه ای 19

5- بازی هایتان را با یک مربی شطرنج بازبینی کنید: داشتن مربی شطرنج میتواند مقدای هزینه بر باشد اما قطعا میتواند سطح بازیتان را ارتقاء دهد. همچنین میتوانید یک chess engine آنلاین پیدا کنید تا حرکات شما را بازبینی کند و مشخص کند چه حرکتی را درست یا غلط انجام داده اید. مشخص کردن نقاط ضعف و قوت یکی از بهترین راههای موفقیت در شطرنج است.

شطرنج حرفه ای 20

6- حداقل 10000 بازی شطرنج انجام دهید: به یاد داشته باشید که بعد از انجام هر کاری برای 10000 ساعت به یک حرفه ای واقعی در آن کار تبدیل میشوید. انجام روشهای گفته شده در بالا بطور قطع میتواند کمک کننده باشد. تا آنجایی که میتوانید بازی کنید و اگر واقعا میخواهید به یک شطرنج باز حرفه ای تبدیل شوید این مسیری است که باید در پیش بگیرید.

شطرنج حرفه ای 21

7- با یک شطرنج باز خوب صحبت کنید: یکی از بهترین کارهایی که میتوانید انجام دهید این است که با یک فردی که بخوبی بازی میکند و حرفه ای است صحبت کنید. این فرد میتواند یک آشنا یا یک استادبزرگ یا حتی فردی که شما را شکست داده است باشد.

حتما بخوانید: 8 درس بسیار مهم آموزش تصویری بازی شطرنج به زبان ساده

باز هم هرگونه سوال یا نظری در این باره دارید در بخش نظرات با ما مطرح کنید تا به آن پاسخ دهیم.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫8 دیدگاه ها

 1. امیدوارم نکاتی که به آنها اشاره کردید مفید واقع شود.ممنون احمدی هستم.

 2. سلام
  من امشب با یک حرکت میتونستم بابام رو کیش و مات کنم اون من رو کرد نیان 12 ساله از سنندج دوست دارم برام بازی استانی
  دو نفر بزرگتر از خودم رو کیش و مات کردم من آ مبتدی شروع کردم تا جایی که پدرم دوست داره هر روز باهاش بازی کنم چون هم سطح خودشم واقعا شطرنج خیلی خوبه یاد بگیرید بازی آنلاین دانلود کنید
  مرسی از سایت خوبتون

 3. خیلی عالی بود مطالب ارزشمند رو قشرده اورده اید و بعضی از پاراگرافها می تونه حتی برای متوسط ها و حرفه ای ها نیز مفید و قابل مرور باشه

 4. ببخشید‌چه‌کتاب‌هایی‌برای‌آموزش‌تله‌ها‌ونکات‌در‌شطرنج‌خوبه؟؟؟

  1. مهم ترین نکته ساختار سرباز ها هستن الکی نیارید جلو مثل دیوار دفاعی بزارید بمونن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا