تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

تنها راه های تقویت حافظه کوتاه و بلند مدت کودکان (روش علمی)

چرب زبان

بطور خلاصه باید بدانید حافظه فعال یا کاری به نحوه نگهداری و کار با اطلاعات ذخیره‌ شده در حافظه کوتاه ‌مدت اشاره دارد. بچه ها از حافظه فعال برای یادگیری و پیروی از دستورالعمل ها استفاده می کنند. شما می ‌توانید بازی ‌های مربوط به حافظه فعال را در زندگی روزمره کودک خود ایجاد کنید.

آیا فرزند شما در حالی که کار دیگری انجام می‌دهد، اوقات سختی را برای حفظ یک بیت از اطلاعات در ذهن خود سپری می کند؟ به عنوان مثال، شما اسپاگتی را با هم درست می کنید و فرزندتان مسئولیت سس را بر عهده دارد. اما فرزند شما برای جواب دادن به یک سوال شما را ترک می کند و فراموش می کند که برگردد و سس را هم بزند. چالش های حافظه فعال می تواند باعث ایجاد مشکلاتی مانند این مورد شود.

حتما بخوانید: 30 تا از بهترین روشهای گیاهی افزایش هوش و حافظه

حافظه فعال به چگونگی نگهداری و کار با اطلاعاتی که حافظه کوتاه مدت ذخیره می کند، اشاره دارد. (در گذشته، اصطلاح حافظه فعال یا کاری به صورت متناوب با حافظه کوتاه مدت مورد استفاده قرار می گرفت.) که بخشی از یک گروه از مهارت ها به نام عملکرد اجرایی است.

 


تقویت حافظه

توی این پک فوق العاده،تقویت حافظه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهایی که بهت کمک می کنن مغزت رو کامل در اختیار داشته باشی!


 

بچه ها همیشه برای یادگیری از حافظه فعال استفاده می کنند. حافظه فعال برای مواردی مانند پیروی از دستورالعمل های چند مرحله ای یا حل یک مشکل ریاضی در ذهن لازم است. شما می توانید با ایجاد استراتژی های ساده در زندگی روزمره به فرزندتان در بهبود حافظه فعال کمک کنید.

1- روی مهارت های تجسم کار کنید.

بچه ها را تشویق کنید تا در ذهن خود تصویری از آن چه که تازه خوانده یا شنیده اند ایجاد کنند. به عنوان مثال، از فرزندتان خواسته اید كه میز را برای پنج نفر تنظیم كند. بنابراین از او بخواهید تصور کند که میز چگونه باید باشد، و سپس آن را ترسیم کنید. هرچه قدرت تجسم بچه ها بهتر شود، می توانند تصویر را به جای نقاشی توصیف کنند.

2- از فرزندتان بخواهید به شما آموزش دهد.

توانایی توضیح در مورد چگونگی انجام کار مستلزم ایجاد و درک اطلاعات و تشکیلات ذهنی آن است. شاید کودک شما در حال یادگیری یک مهارت جدید مانند نحوه دریبل کردن در بسکتبال باشد. از او بخواهید که این مهارت را به شما یاد دهد. معلمان با گروهی کردن دانش آموزان در کلاس، کار مشابهی انجام می دهند. این امر به آن ها اجازه می دهد تا بلافاصله به جای انتظار برای فراخوانده شدن، با کمک اطلاعاتی که دارند کار را شروع کنند.

حتما بخوانید: تنها راههای تقویت حافظه بلند مدت برای همه سنین (تحقیقات 2020)

3- بازی هایی را که از حافظه بصری استفاده می کنند امتحان کنید.

بازی های تطبیقی ​​زیادی وجود دارد که به بچه ها کمک می کند روی حافظه بصری کار کنند، مانند بازی کلاسیک Concentration (یا Memory). هم چنین می توانید مواردی مانند صفحه یک مجله را به بچه ها بدهید و از آن ها بخواهید که تمام نمونه های کلمه یا حرف a را دور هم جمع کنند. پلاک های دارای مجوز هم می توانند بسیار سرگرم کننده باشند. اعداد و حروف روی پلاک خودرو را با صدای بلند بخوانید و سپس آن ها را به عقب هم بیان کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

4- بازی با کارت ها یا ورق بازی.

بازی های ساده با کارت مانندCrazy Eights ،Uno ، Go Fish و War می توانند حافظه فعال را به دو شیوه بهبود بخشند. کودکان و نوجوانان باید قوانین بازی را به خاطر بسپارند. آن ها هم چنین باید به خاطر داشته باشند که چه کارت هایی دارند و چه کسانی بازی کرده اند.

5- خواندن فعال را تقویت کنید.

یک دلیل وجود دارد که موارد علامت گذاری شده و یادداشت روی برگه های برچسبی بسیار محبوب هستند: یادداشت کردن نکات و زیر خط دار کردن یا رنگ کردن بخش های مورد تاکید متن می تواند به بچه ها کمک کند تا اطلاعات را برای مدت طولانی نگه دارند تا به سوالات مربوط به آن پاسخ دهند. صحبت کردن با صدای بلند و پرسیدن سوال درباره مطالب خوانده شده نیز می تواند به حافظه فعال کمک کند. استراتژی های خواندن فعال مانند این موارد می توانند به شکل گیری حافظه بلند مدت نیز کمک کنند.

word image 234

6- اطلاعات را به بخش های کوچک تر تقسیم کنید.

آیا تا به حال از این که چرا شماره های تلفن و شماره های امنیت اجتماعی را با خط تیره می نویسند، تعجب کرده اید؟ دلیل این امر این است که به خاطر سپردن چند گروه کوچک از اعداد آسان تر از به خاطر سپردن یک رشته طولانی از اعداد است. این نکته را در نظر داشته باشید که باید به فرزندتان راهنمایی‌ های چند مرحله ‌ای بدهید. آن ‌ها را بنویسید یا در یک زمان به آن ‌ها بدهید. هم چنین می توانید از ساختارهای گرافیکی برای کمک به تقسیم کردن تکالیف نوشتاری به بخش های کوچک تر استفاده کنید.

حتما بخوانید: 15 تا از جدیدترین قرص های مکمل جهت تقویت حافظه (موثر و بدون عوارض)

7- احساس چندگانه ایجاد کنید.

استفاده از حواس متعدد برای پردازش اطلاعات می تواند به حافظه فعال و حافظه بلند مدت کمک کند. وظایف را بنویسید تا کودک شما بتواند به آن ها نگاه کند. آن ها را با صدای بلند بگویید تا فرزند شما بتواند آن ها را بشنود. در حالی که در مورد کارهای خانوادگی که فرزندتان باید تکمیل کند بحث می کنید، در خانه قدم بزنید. استفاده از استراتژی های چند حسی می تواند به بچه ها کمک کند تا اطلاعات را به مدت طولانی در ذهن داشته باشند و از آن استفاده کنند.

8- به ایجاد ارتباطات کمک کنید.

به فرزند خود کمک کنید تا روابطی را شکل دهد که جزئیات متفاوت را به هم متصل کرده و آن ‌ها را به یاد ماندنی می‌کند. یک راه این است که توجه فرزندتان را به چیزهای جالب توجه جلب کنید. (به عنوان مثال، نام ساختگی “Roy G. Biv” می تواند به بچه ها کمک کند تا ترتیب رنگ های رنگین کمان – قرمز، نارنجی، زرد و غیره را به خاطر بسپارند.) یافتن راه ‌هایی برای اتصال اطلاعات به شکل‌گیری و بازیابی حافظه بلند مدت کمک می‌کند. حافظه بلند مدت به حافظه فعال هم کمک می کند، و همان چیزی است که ما برای نگهداری و مقایسه خاطرات جدید و قدیمی از آن استفاده می کنیم.

حتما بخوانید: 6 فعالیت ساده در خانه برای افزایش خلاقیت کودکان (تحقیقات جدید)

ترفندها و بازی های تقویت کننده حافظه فقط یکسری از راه های کمک کننده به کودکان در ساخت مهارت های عملکرد اجرایی هستند. بعلاوه توجه داشته باشید که این مهارت ها چگونه می توانند بر زندگی روزمره کودکان تاثیر بگذارند.

نکات کلیدی

  • آموزش راه‌ هایی به کودکان برای تجسم افکار می ‌تواند به بهبود حافظه فعال آن‌ ها کمک کند.
  • بازی با کارت یا ورق بازی و دیگر فعالیت ‌های سرگرم‌ کننده می ‌توانند به ایجاد حافظه فعال کمک کنند.
  • پیدا کردن راه‌ هایی برای ارتباط بین اطلاعات می ‌تواند به فرزند شما در شکل گیری حافظه بلند مدت و حافظه فعال کمک کند.

ویدیوی آموزشی

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا