آموزش گیاهان دارویی و نحوه پرورش آنها (تصویری)

انواع رز در ایران و جهان+ دانلود PDF

چرب زبان

جالب است اگر بدانید بیش از 150 گونه و هزاران گل رز ترکیبی وجود دارد. اکثر متخصصان گل رز را به سه دسته اصلی تقسیم می ‌کنند: رز های وحشی، رز های باغی قدیمی و رز های باغی مدرن:

3 نوع کلی رز

1-رایج‌ ترین گل رز در باغ ‌های امروزی رزهای مدرن هستند. این ها رزهایی هستند که پس از سال 1867 پرورش یافته ‌اند. رزهای مدرن برخلاف گل رز های باغی قدیمی، در طول فصل شکوفا می ‌شوند. آن ها به طور کلی اندازه شکوفه‌ های بزرگ تری دارند، اما ظاهرا استقامت ندارند، در برابر بیماری ‌ها و آفات مقاوم نیستند و عطر رزهای باغی سابق را هم ندارند.

2- گل رز های باغی قدیمی از قدیم و از سال 1867 وجود داشته ‌اند و به عنوان گل رز “هِریتیج” یا “تاریخی” شناخته می ‌شوند. آن ها رایحه قوی دارند، شکوفه‌ های دوبل چند گلبرگی دارند و در برابر بیماری ‌ها بسیار مقاوم هستند. آن ها معمولا در هر فصل فقط یک بار شکوفا می ‌شوند.

3- رز های وحشی یا رز های گونه ‌ای (Species Roses) گل‌ های وحشی دنیای رزها هستند. این ها گل رزهایی هستند که با گیاهان دیگر پیوند زده نشده ‌اند. معمولا دارای گل ‌های تک شکوفه و 5 گلبرگی بوده و تقریبا همیشه صورتی هستند. یافتن رز وحشی سفید یا قرمز یک پدیده نادر و رز زرد نادرتر است.

مراقبت از گل رز

بسته به گل رزی که انتخاب می‌ کنید، مراقبت از آن می ‌تواند بسیار آسان باشد. البته، شما باید یاد بگیرید که چگونه گل رز را هرس کنید، و شاید بد نباشد یاد بگیرید چگونه گل رز را با قلمه‌ پرورش دهید‌. اگر در حال طراحی باغ انگلیسی یا هر نوع باغ و بوستانی هستید، وجود گل رز ضروری است.

دقت کنید در دنیا بیش از صد نوع گل رز وجود دارد که بخاطر تغییرات ژنتیکی و دستکاری ها انواع ان مداما در حال افزایش است اما در ادامه 16 نوع از رزهایی که باید بشناسید و در تمام دنیا معروف هستند را معرفی خواهیم کرد.

1-رز بالارونده (Climbing Rose)

 • نوع: مدرن
 • نام اصلی: Zephirine Drouhin

رز بالارونده

رز های بالارونده علی‌رغم آنچه از نام شان برمی ‌آید، مثل تاک ‌ها نیستند. آن ها ساقه تو خالی سفتی دارند که می ‌توان در امتداد یک داربست، حصار، یا ناودان هدایت کرد. این نوع گل رز اگر به صورت افقی رشد ‌کند، گل‌ های بیشتری تولید می ‌کند و معمولا گل‌ های بزرگی دارد که تقریبا همیشه دوباره شکوفه می ‌دهند.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

2- رز انگلیسی (English Rose)

 • نوع: مدرن
 • نام اصلی: Graham Thomas

رز انگلیسی

اگر به دنبال گل رزی هستید که در برابر آفات و بیماری ها مقاوم بوده و رایحه لذت‌ بخشی نیز داشته باشد، این گل رز می ‌تواند برایتان مناسب باشد. این گونه ‌ها که در طیف وسیعی از رنگ ‌ها موجود هستند، توسط دیوید آستین در انگلستان با دقت پرورش داده شده ‌اند. بیشتر آن ها درختچه‌ای هستند که تقریبا برای پرورش در هر جایی مثل پرچین ‌ها، گلدان و محیط‌های رسمی ‌تر ایده ‌آل می باشند.

حتما در کنار این مطلب این لیست هم دانلود کنید: لیست 50 تا از گیاهان دارویی که باید بشناسید

3- گل رز فلوریبوندا (Floribunda Rose)

 • نوع: رز مدرن
 • نام اصلی: Sexy Rexy

گل رز فلوریبوندا

این رزها که ترکیبی از چای هیبریدی و گل رز پولیانتا هستند، برای مزارعی با مرز بندی مختلط و کاشت در باغچه ‌های بزرگ ایده‌ آل هستند. آن ها معمولا رایحه چندانی ندارند، اگر چه می ‌توانید نژاد های جدیدتری را پیدا کنید که معطر هستند. این شکوفه ‌ها به صورت خوشه‌ های بزرگ پرورش داده می ‌شوند و برای یک فصل طولانی گل دارند.

4- رز خزنده (Groundcover Rose)

 • نوع: مدرن
 • نام اصلی: Avon

رز خزنده

این گل رز های بوته‌ای که به رز های “محوطه‌ای” هم معروف هستند، نمونه ‌ای از گل‌های رز جدیدتر هستند که رشد کمی دارند و به صورت پراکنده می ‌رویند. آن ها از بهار تا یخبندان زمستان به زحمت به صورت تک شکوفه و دو شکوفه گل می ‌دهند. به طور معمول، ارتفاع آن ها تا 90 سانتی متر می ‌رسد و خیلی پخش می ‌شوند.

5- رز گراندی‌فلورا (Grandiflora Rose)

 • نوع: مدرن
 • نام اصلی: Montezuma

رز گراندی‌فلورا

فلوریبونداهای در حال شکوفایی مجدد و شکوفه‌ های خوشه‌ای گل رز چای هیبریدی با هم ترکیب شده‌ اند و این گل رز را به وجود آورده ‌اند. رنگ‌ این رزها از پاستلی ملایم تا بنفش متنوع است و معمولا رایحه ‌شان شباهت زیادی به گل‌ های شیرین دارد.

لیست جامع 100 هدفی که قبل از مرگ باید به آنها رسید

6- رز پولیانتا (Polyantha Rose)

 • نوع: رز مدرن
 • نام اصلی: Fairy Rose

رز پولیانتا

این گل جمع و جور معمولا تا ارتفاع 90 سانتی متر رشد می ‌کند و شکوفه‌ های کوچک دو و نیم سانتی متری به صورت خوشه‌ های بزرگ می ‌دهد که همین آن را به گزینه ‌ای عالی برای گلدان ‌ها و باغچه ‌های کوچک تبدیل می ‌کند. این رز ها از بهار تا پاییز پوشیده از گل هستند. به علاوه گیاهان مقاومی هستند و به نگهداری کمی نیاز دارند.

7- رز دورگه چای (Hybrid Tea Rose)

 • نوع: رز مدرن
 • نام اصلی: Soleil d’Or

رز دورگه چای

این گل رز باغی شکوفه ‌های بزرگی با 30 تا 50 گلبرگ دارند که با ساقه ‌های بلند و صافی نگه داشته می‌ شوند. برای چیدن مناسب‌اند زیرا به راحتی دوباره گل می ‌دهند. تا 243 سانتی متر در قد و 90 سانتی متر در عرض رشد می‌ کنند. رزهای چای‌ هیبریدی به مقاوم بودن در برابر بیماری‌ ها شناخته ‌شده نیستند، بنابراین بسیاری از باغبان ‌های خانگی از کاشتن انواع آن اجتناب می ‌کنند، اما به هر حال این رز ها، گل رز استاندارد در صنعت گل هستند.

8- رز رامبلر (Rambling Rose)

 • نوع: رز مدرن
 • نام اصلی: Kiftsgate

رز رامبلر

گل‌ های رز رامبلر اغلب با رز های بالارونده اشتباه گرفته می ‌شوند، اما آن ها بسیار قوی‌ تر هستند و اغلب فقط یک بار در طول فصل تابستان گل می ‌دهند. این رزها را می ‌توان برای گذاشتن تکیه‌گاه رو به بالا هدایت کرد. در واقع آن ها به هر چیزی که در مسیرشان باشد، می ‌رسند. گل ‌هایی که مالیفیسنت به قلمروی پادشاهی آرورا فرستاد از این نوع بودند.

9- رز بوربون (Bourbon Rose)

 • نوع : گل رز باغی قدیمی
 • نام اصلی: Louise Odier

رز بوربون

این گل ‌های پرشکوفه که به ‌خاطر “ایل بوربون” (که اکنون Réunion نامیده می ‌شود) در سواحل ماداگاسکار در اقیانوس هند این طور نام‌گذاری شده ‌اند، رایحه ‌ای دوست ‌داشتنی و دل‌انگیز دارند. آن ها معمولا خار های کمی دارند یا اصلا خار ندارند. می ‌توان آن ها را طوری پرورش داد تا به سمت بالا هدایت شوند.

حتما بخوانید: نام و عکس همه ی گیاهان دارویی که باید بشناسید یا پرورش دهید!

10- رز مینیاتوری (Miniature Rose)

 • نوع: رز مدرن
 • نام اصلی: Venus

رز مینیاتوری

این رزِ بسیار مقاوم؛ در اندازه‌ های مینیاتوری و بسیار کوچکی پرورش داده می‌ شود، اما انواع و رنگ‌ های بسیار زیادی دارد. ارتفاع این گل‌ها فقط به 25 سانتی متر می‌رسد که همین موضوع؛ آن ها را برای کاشتن در باغ ‌های کوچک، گلدان یا به عنوان مرز در جلوی باغ گل رز عالی می ‌کند.

11- رز چینی (China Rose)

 • نوع: گل رز باغی قدیمی
 • نام اصلی: Old Blush

رز چینی

این گل رزها که قرن‌هاست در آسیای شرقی کشت می ‌شوند، معمولا عطر کم تری دارند و شکوفه ‌های کوچک تری نسبت به سایر گل ‌های رز باغی قدیمی می ‌دهند. این رزها بعد از باز شدن برخلاف شکوفه‌ بقیه رزها که کم رنگ می ‌شوند، تمایل به تیره شدن دارند.

12- رز داماسک یا گل محمدی (Damask Rose)

 • نوع : گل رز باغی قدیمی
 • نام اصلی: Autumn Damask

رز داماسک یا گل محمدی

این گل رز که به خاطر Damascus یا دمشق این طور نام گذاری شده است، بین سال های 1254 تا 1276 از خاورمیانه به اروپا آورده شده است. رز های دامسک تابستانی یک بار شکوفا می ‌شوند، در حالی که گل ‌های پاییز چهار فصل یک بار در تابستان و یک بار در اواخر فصل گل می ‌دهند.

13- رز بوته ‌ای (Shrub Rose)

 • نوع: مدرن
 • نام اصلی: Swany

رز بوته ‌ای

این رز ها عموما مقاوم هستند و مراقبت از آن ها آسان است. این گل ‌ها با درختچه‌ های پر شکوفه ‌شان به آسانی قابل شناسایی ‌اند. رز های بوته‌ای به جای این که در هر ساقه یک شکوفه بدهند، به صورت خوشه‌ ای گل می ‌دهند و می ‌توانند تا 180 سانتی متر ارتفاع و 4.5 متر عرض داشته باشند.

انواع سبزیجات رو هم بشناسید: انواع سبزیجات گلخانه ای پرسود و آسان برای پرورش

14- رز نویزت (Noisette Rose)

 • نوع : گل رز باغی قدیمی
 • نام اصلی: Blush Noisette

رز نویزت

این گل رز برای اولین بار در کارولینای جنوبی با ترکیب یک رز چینی و یک رز مُشکی به وجود‌ آمد. این گل ‌های بالا رونده سرسختِ زمستانی دارای شکوفه ‌های خوشه ‌‌ای هستند. آن ها به ویژه در آوردن رنگ‌ های نارنجی و زرد به گل‌ رز های باغی قدیمی نقش مهمی داشتند.

15- رز چای (Tea Rose)

 • نوع: گل رز باغی قدیمی
 • نام اصلی: Catherine Mermet

رز چای

این گل رز که خاستگاهش در چین است، در آب و هوای سردتر خیلی مقاوم نیست. این گل ‌ها شکوفه ‌های نوک ‌تیزی دارند که به صورت مارپیچی باز می ‌شوند و اغلب در دو طرف لبه‌ گلبرگ ‌ها به عقب می‌ چرخند و به آن ها لبه‌ های نوک تیزی می‌ دهند. رز چای ‌های اصلی زرد بودند، اما به گونه ‌ای پرورش داده شدند که امروزه شامل رنگ‌ های سفید، صورتی و زرد مایل به زردآلویی هم باشند.

انواع ادویه ها: معرفی 27 ادویه معروف در تمام دنیا+ تصاویر

16- رز وحشی چمنزار (Wild Prairie Rose)

 • نوع: رز وحشی
 • نام اصلی: Rose Arkansana

رز وحشی چمنزار

نام این گل رز از رودخانه آرکانزاس کلرادو که این گونه در آن جا یافت می ‌شود، گرفته شده است. این گونه خاص بومی آمریکای شمالی است و بین کوه ‌های آپالاچی و راکی ​​تا جنوب نیومکزیکو و تگزاس رشد می ‌کند.

دانلود این لیست بصورت PDF

pdf  دانلود رایگان PDF (حجم کمتر از 1 مگابایت)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا