مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

چطور آب‌ لیمو را بگیریم که خواصش را از دست ندهد؟ (و نکات کاربردی)

چرب زبان

آب لیمو یکی از با ارزش ترین مواد برای طعم دهی و پاکسازی و سم زدایی بدن می باشد. همچنین می توانید دستورالعمل های مختلفی را از طریق آب لیمو برای از بین بردن سوزش گلو، سرفه یا پاکسازی بدن مورد استفاده قرار دهید.

بهترین حالت این است که از آب لیموی تازه استفاده کنید که به راحتی از لیمو های کاملاً رسیده به دست می آید. تنها کاری که برای گرفتن آب لیمو باید انجام دهید، این است که آن را از وسط نصف کنید و سپس آب آن را بگیرید. آب لیمو از طریق فشار دادن به راحتی بیرون خواهد زد.

فشار دادن آب لیموی تازه آسان است اما می‌ توانید از این آبلیمو در مدت زمان طولانی استفاده کنید. به همین دلیل هر چه سریع‌ تر می‌ توانید آن را با کمی شکر ترکیب کنید و از آن شیره بسازید و بعد برای آشپزی از آن استفاده کنید.

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

بخش 1 از 3: گرفتن آب لیمو

گرفتن آب لیمو

1-لیمو را از قسمت طول به دو قسمت تقسیم کنید: این کار را با یک چاقوی تیز انجام دهید. بیشتر افراد لیمو را از پهنا برش می‌ دهند اما بهتر است که این دفعه برش شما از طول لیمو باشد زیرا باعث می‌ شود که آب بیشتری از گوشه‌‌ های لیمو بگیرید.

 • هر کدام از لیمو ها می توانند حدود یک سوم فنجان و یا 59 الی 79 میلی لیتر آب داشته باشند.

2-لیمو ها را داخل کاسه با دست فشار دهید: لیموها را بالای کاسه مورد نظر بگیرید و آب آن را فشار دهید. یک فشار کوچک، باعث می شود تا آب بیشتری از لیمو بیرون بزند.

 • بعد از این که میزان آب لیمو متوقف شد، فشار بیشتری را وارد کنید تا قطره‌ های باقیمانده نیز بیرون بریزد. همچنین می توانید مقداری از آب آن را از طریق چنگال بیرون بکشید؛ به این صورت که چند بار چنگال را داخل آب لیمو کنید و سعی کنید که با فشار دادن، آب باقی مانده را بیرون بکشید.
 • می توانید یک تفاله گیر روی لیوان یا کاسه قرار دهید تا آب، تفاله ، پالپ و هسته ها داخل آن بریزد. وگرنه باید آبلیمو را از صافی رد کنید.

لیمو را فشار دهید

3-لیمو را فشار دهید: مانند عکس، لیمو را بین دو چنگک قرار دهید. سپس دسته ها را بالا پایین کنید تا آب آن گرفته شود. اگر آبمیوه گیر شما سر گردی دارد، هنگام فشار دادن کمی لیمو را جلو عقب کنید. این آبمیوه گیر های مخصوص مرکبات، ساده‌ ترین نوع برای استفاده می باشند. زیرا با یک فشار می توانید آب لیمو را از آن ها خارج کنید.

4-اگر پالپ لیمو برایتان مهم نیست، بهتر است که از آبمیوه گیری برقی استفاده کنید: آبمیوه گیر های برقی نسبت به آبمیوه گیرهای دستی ساده تر کار می کنند. کافی است لیمو های بریده شده را داخل محل مورد نظر قرار دهید. سپس تیغه های آن می چرخند و آب لیمو را می گیرد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • در صورت نیاز می توانید آب به دست آمده را از یک صافی رد کنید. بعضی از آبمیوه گیرها دارای یک ظرف چسبان به آبمیوه‌ گیر هستند که یک راه سریع برای گرفتن آب لیمو می باشد.

5-آب و شکر را برای طعم بهتر به آبلیمو اضافه کنید: زمانی که پروسه فشار دادن تمام شد، کار شما نیز به پایان رسیده است اما در این مواقع باید مزه آبلیمو را بچشید. اگر دیدید که طعم آب لیمو بسیار ترش و اسیدی می باشد، در چنین حالتی می توانید یک قاشق چای خوری شکر به هر لیمویی که آب آن را ک گرفتید، اضافه کنید.

 • همچنین می توانید یک فنجان یا 240 میلی لیتر آب را به هر کدام از آبلیموها اضافه کنید. شکر و آب باعث می شود که راحت تر از این آب لیمو استفاده کرده و طعم لذت بخش شود و حالت اسیدی آن از بین برود.
 • آب میوه ها با یکدیگر متفاوت هستند و ممکن است شما نیز آبلیمو کاملاً ترش را ترجیح بدهید. برای این که بیش از حد مزه آب لیمو را تغییر ندهید، شکر و آب را به مقدار کمی اضافه کنید.

6-آبلیمو را می توانید در یخچال تا بیشتر از سه روز نگهداری کنید‌: آب لیمو را در یک محفظه کاملاً در بسته قرار دهید. ممکن است بعد از سه روز طعم آبلیمو تلخ شود. بنابراین اگر هم اکنون قصد استفاده از آن را ندارید، بهتر است که آن را فریز کنید.

 • آب لیموی فریز شده تا 4 ماه می تواند کیفیت خودش را حفظ کند. البته استفاده از آبلیمو تا سه روز نگهداری در یخچال نیز امکان پذیر می باشد اما مزه آن خیلی خیلی مورد علاقه شما نخواهد بود و بعد از این مدت زمان کم کم کیفیت خود را از دست میدهد.
 • همچنین آب لیمو می تواند در دمای اتاق تا حدود یک ساعت طعم خودش را حفظ کند. همچنین می توانید آن را در دمای پایین داخل ماکروفر نیز گرم کنید.

بخش 2 از 3: میتوانید شیره لیمو درست کنید

آب گرفتن لیمو با دست

1-6 عدد لیمو را داخل یک لیوان یا کاسه شیشه ای فشار دهید: لیموها را فریز کنید. سپس آن ها را داخل مایکروویو گذاشته و کمی جابجا کنید تا آب آن راحت‌ تر خارج شود. بعد از این که لیموها را از طول برش دادید، تا جایی که می توانید آن ها را فشار دهید تا آب آن به طور کامل گرفته شود.

 • همچنین می توانید از چنگال برای هر کدام از لیمو ها استفاده کنید. اگر به آبمیوه بیشتری نیاز دارید، چند عدد لیمو را اضافه کنید اما با این مقدار می توانید حدود 410 میلی لیتر آب میوه تازه داشته باشید که حدوداً یک چهارم فنجان خواهد شد.

2-لیمو ها را داخل ماهیتابه رنده کنید: اگر به یک قاشق غذاخوری حدود ۶ گرم آبلیمو نیاز دارید، می توانید به راحتی آن ها را روی یک رنده بکشید. به این صورت که رنده را روی ماهتابه بگیرید و سپس آب آن را جدا کرده و از آب آن استفاده کنید.

 • برای استفاده از پوست لیمو هم می توانید دقیقا همین روش را امتحان کنید. مراقب باشید که مغز پوسته لیمو داخل ماهیتابه نریزید. زیرا طعم تلخی را بجا خواهد گذاشت. استفاده از پوست لیمو می‌ تواند طعم قوی تری به ترکیب شما بدهد اما در هر حالت می تواند از مصرف آن صرف نظر کنید.

3-کمی‌ آب با شکر به پوست لیمو اضافه کنید: حدوداً یک فنجان آب را داخل ماهیتابه به آبلیمو اضافه کنید. سپس دو عدد فنجان شکر را به این ترکیب اضافه کنید. اگر می‌ خواهید آب لیموی شما طعم شیرین تری پیدا کند، 50 گرم یا یک چهارم فنجان شکر را دوباره اضافه کنید.

4-ماهتابه را کمی گرم کنید: زیر گاز را روشن کنید و اجازه دهید که بخار از آن خارج شود. اگر نمی خواهید آب آن را به طور کامل بگیرید، بهتر است کمی صبر کنید تا فقط آب کمی گرم شود. فقط مراقب باشید که آب بیش از حد نجوشد، فقط کمی حباب تولید کند.

5-حدوداً باید 4 دقیقه صبر کنید تا شکر داخل آب کاملاً حل شود: به آرامی باید ترکیب را هم بزنید. تا جایی صبر کنید که دیگر نتوانید ذرات شکر را داخل آب مشاهده کنید. زمانی که این اتفاق افتاد، ماهتابه را از روی گاز بردارید و به یاد داشته باشید که حتماً زیر گاز را خاموش کنید. با این ترکیب می توانید شهد بسازید و برای شربت از آن استفاده کنید. می توانید این ترکیب را داخل فریزر هم نگه دارید.

6-آب لیمو رو داخل ماهیتابه بریزید: آب لیموی تازه را اضافه کنید و مواد را به طور کامل هم بزنید . ‌باید مطمئن شوید که مواد به طور کامل با یکدیگر ترکیب شدند و سپس یک بار دیگر آن را بنوشید . حالا شهد شما آماده است. اگر می خواهید طعم ترش آن را کم کنید، یک فنجان آب ولرم به آن اضافه کنید.

7-شهد را داخل فریزر یا یخچال قرار دهید تا کاملا خنک شود: شهد را داخل یک محتوای کاملاً در بسته قرار دهید. البته این کار را زمانی انجام دهید که قصد ندارید همان لحظه از آن استفاده کنید. این ظرف را داخل یخچال بگذارید. این ترکیب می ‌تواند تا سه روز داخل یخچال سالم باقی بماند.

 • همچنین می توانید چهار ماه آن را داخل فریزر نگهداری کنید. این نوع از لیموناد کاملا خانگی خواهد بود و برای استفاده از طریق نوشیدنی ها بهتر از به کاربردن هنگام پخت و پز می باشد.

8-بعد از این که این مخلوط را خنک کردید، می توانید به راحتی آن را میل کنید: بعد از اینکه آن را با آب ترکیب کردید، می توانید از طعم تازه آن حدوداً بعد از خنک شدن لذت ببرید.

 • بهتر است در سریع ترین زمان ممکن، از این ترکیب استفاده کنید. مثلا می توانید آن را روی کیک بریزید یا به ماهی سرخ کرده اضافه کنید و یا آن را به اسموتی ها و دیگر نوشیدنی ها اضافه کنید.
 • آبلیمو اغلب برای گوشت و ماهی مورد استفاده قرار می گیرد. اسید موجود در لیمو باعث جذب بهتر غذا خواهد شد و طعم بی نظیری به آن می دهد.

بخش 3 از 3: انتخاب و نگهداری لیمو ها

لیمو

1-لیموهایی با وزن سنگین تر را برای گرفتن آب استفاده کنید: هر چقدر که لیمو سنگین تر باشد، یعنی آب بیشتری دارد. برای این که آب بیشتری از آن به دست آورید و همچنین طعم شیرین تری داشته باشد ، از لیموهایی استفاده کنید که معمولاً رنگ کاملاً زردی دارند .

 • انواع مختلفی از لیموها با سایزهای مختلف در دسترس هستند. معمولاً طعم لیمو از وزن آن قابل شناسایی خواهد بود . به این معنی که لیموهای سنگین تر، پر آب تر و شیرین تر هستند .
 • بهتر است که برای گرفتن آبلیمو، سنگین‌ ترین لیمو را انتخاب کنید: لیموهای لیزبون یا ایروکا عالی هستند که می توانید آن ها را در طول سال داخل یخچال و فریزر خود داشته باشید. این لیموها بزرگتر هستند و رنگ روشن تری نسبت به لیموهای دیگر دارند اما بسیار اسیدی می باشند. باید به آن ها کمی آب و شکر اضافه کنید تا طعم شیرین تری پیدا کنند.

2-لیمو های نرم تر انتخاب کنید اما مراقب باشید لیموها حالت خمیری و له شده نداشته باشند: لیمو را در دست خود نگه دارید. به آرامی آن را بین انگشتانتان فشار دهید.

 • اگر احساس نرمی داشتید، یعنی آب آن به اندازه کافی می باشد و می توانید برای مصرف خانگی از آن استفاده کنید. همچنین باید پوست نرمی داشته باشند و رنگ آن زرد آن‌ ها عمیق باشد.
 • لیمو های خمیری مانند آب خوبی دارند اما باید از آن ها دوری کنید. لیمو های سبز رنگ و با رنگ روشن و وزن سبک، معمولاً طعم ترش تری دارند. در نتیجه می‌ توانید برای طعم دهی به غذاهای مختلف از آنها استفاده کنید.

3-لیموها را تا زمانی که قصد گرفتن آبشان را ندارید، فریز کنید: لیمو ها را داخل یک کیسه پلاستیکی قرار دهید تا بتوانید در آن را محکم ببندید. قبل از این که لیموها را داخل کیسه قرار دهید، باید به آن ها هوا برسد. با این کار لیمو ها آمادگی بهتری برای آبگیری پیدا می‌ کنند.

 • با این کار می‌ توانید هر زمان از سال که نیاز داشتید، لیموها را از فریزر در آورده و آب آن ها را بگیرید. لیموها داخل فریزر خراب نمی شوند. فقط ممکن است که خشک شده و آب خود را از دست بدهند. پس حداکثر تا سه ماه بعد از آن ها استفاده کنید تا کیفیت خود را حفظ کرده باشند.

4-لیمو ها را حدود 30 دقیقه داخل ماکروویو قرار دهید: زمانی که آماده استفاده از لیموهای فریز شده هستید، آن ها را از کیسه پلاستیکی خارج کنید و داخل مایکروویو قرار دهید. تنظیمات گرما را در پایین ترین حالت بگذارید؛ تا جایی که به دمای محیط برسد.

 • مطمئن شوید که لیموها به اندازه کافی نرم شده اند و می توانید آب آن ها را بگیرید. همچنین می توانید لیموها را در یک کاسه آب گرم قرار دهید تا کمی نرم شوند.

5-یک تخته آشپزی آماده کنید: لیمو ها را روی آن ها قرار دهید و برش بزنید تا جایی که می توانید به لیمو فشار وارد کنید. همچنین می توانید با حرکات چرخشی تا آخرین قطره آب آن را خارج کنید.

 • همچنین می توانید یک دستمال کاغذی دور لیمو بپیچید و آن را به صورت گرد فشار دهید تا آب آن بیرون بریزد.
 • برای برش دادن لیمو تا جایی که می‌ توانید از یک چاقوی تیز استفاده کنید تا هنگام برش دادن، آب آن روی تخته نریزد و هدر نرود.

اگر مطالب بالا برای تان مفید نبود ویدیوی زیر نیز آموزش گرفتن آب سیب با دستگاه را آموزش می دهد:

 

بسیار کاربردی

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا