مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

19 نکته/ترفند برای راحت‌تر شدن اولین پرواز با هواپیما

چرب زبان

آیا در اولین پروازتان استرس دارید؟ اگر بدانید تنها نیستید، استرستان کمتر خواهد شد. تمام افرادی که اولین بار قصد پرواز با هواپیما را دارند، در مورد تمام مراحل اعم از رسیدن به فرودگاه، سوار هواپیما شدن و اتمام پرواز مضطرب هستند.

با این وجود، اینکه بدانید از اولین پرواز باید چه انتظاراتی داشته باشید، به بهتر شدن حالتان کمک می‌کند.

وقتی آمادگی لازم را داشته باشید، در فرودگاه و هواپیما کمتر درگیر سوپرایزهای ناخوشایند می‌شوید و همین نکته به تنهایی تجربه پرواز را برایتان کم استرس‌تر می‌کند.

به همین منظور هم در این مقاله 19 نکته کلیدی را در اختیار پرواز اولی‌ها قرار داده‌ایم. این نکات برگرفته از تجربه افرادی است که در این موقعیت بوده‌اند و این کار را انجام داده‌اند. آنها این رویه را گذرانده‌اند و می‌دانند چه کارهایی باید کرد تا تجربه پرواز اول خوشایندتر شود.

1-زودتر بلیط رزرو کنید تا بتوانید صندلی که می‌خواهید را بگیرید

بهتر است در اسرع وقت بلیط رزرو کنید. در این صورت می‌توانید صندلی موردنظرتان که می‌تواند کنار راهرو یا در وسط هواپیما باشد را انتخاب کنید.

هنگام سفر با دیگران، هر چه زودتر بلیط رزرو کنید، احتمال اینکه صندلی‌های کنار هم گیرتان بیاید بیشتر است.

2-مقررات ایرلاینتان در مورد چمدانها را چک کنید

هر شرکت هواپیمایی محدویتهای خاص خودش را در مورد چمدانها دارد. شما هم حتما می‌خواهید زودتر بفهمید سقف وزن مجاز برای حمل چمدان چه مقداری است و هزینه‌ آن چقدر می‌شود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

پس بد نیست در مورد قوانین حمل بار در چمدانها از هواپیمایی موردنظرتان اطلاعات کسب کنید. باید مطمئن شوید چیزی در کیف و چمدانهایتان از نظر امنیت فرودگاه ممنوع نیست.

3-تا می‌توانید سبک سفر کنید

تا حد امکان سبک سفر کنید به ویژه اگر امکان شستن لباس در مقصد را دارید.

اگر می‌توانید همه وسایلتان را در دو چمدان جای دهید، یکی برای محفظه بالای سرتان در هواپیما و چمدان کوچکتر برای روی پا یا زیر صندلی مقابلتان. با این کار می‌توانید از زحمت چک کردن کامل یک چمدان بزرگ پیشگیری کنید.

4-در انتخاب سایز درست چمدان دقت کنید

وقتی از محدودیتهای هواپیمایی‌تان در مورد چمدانها مطلع شدید، مطمئن شوید که اندازه چمدانهای شما با استاندارد مورد نظر همخوانی دارد. معمولا چمدان بزرگتر برای محفظه بالای سر و کوچکتر کنارتان قرار می‌گیرد.

قبل از پرواز حتما از اندازه چمدانها اطمینان حاصل کنید چون اگر چمدان مورد نظرتان بزرگتر از حد استاندارد هواپیما باشد، باید عوض شود. البته اگر کیف دستی برای زیر صندلی زیادی بزرگ بود، می‌توانید آن را در محفظه بالای صندلی قرار دهید.

5-دو ساعت زودتر در فرودگاه باشید

طول صف و زمان انتظار برای رسیدن به بخش امنیتی حتی در خلوت‌ترین ساعات روز هم می‌تواند به اندازه کافی طولانی شود. مطمئن شوید قبل از رسیدن به گیت خروج و پریدن هواپیما، زمان کافی برای چک کردن چمدانهایتان دارید (به ویژه اگر با بچه‌های کوچک سفر می‌کنید).

6-کارت شناسایی‌تان را در دسترس قرار دهید (البته نه جایی که دزدیدن آن آسان شود)

بهتر است کارت شناسایی و مدارکتان را جایی بگذارید که سریع و راحت به آنها دسترسی پیدا کنید. البته نه در جایی که پولهایتان را نگه می‌دارید و ممکن است توجه بقیه را جلب کند (مگر اینکه چاره‌ای جز این نداشته باشید).

در هر صورت احتمالا باید یک کارت شناسایی برای چک کردن کیف و بلیطتان ارائه کنید.

استفاده از یک کیف پاسپورتی ایده خوبی است چون مدارک را در دسترس و البته مخفی نگه می‌دارد.

7-لباس و کفش راحت بپوشید

از آنجا که باید در قسمت امنیتی کفشهایتان را در بیاورید، بهتر است کفشهای راحتی بپوشید.

همینطور لباسی بپوشید که بتوانید ساعتها در آن احساس راحتی کنید و معذب نباشید. پلیور ضخیم و لباسهای چسب برای بیرون مناسبند اما در هواپیما لباسهای نازک بهتر است.

سعی کنید در بخش بازرسی امنیتی فرودگاه وقتتان را با درآوردن و پوشیدن دوباره کفشهایی مثل چکمه تلف نکنید.

8-کمتر زیورآلات فلزی همراهتان بیاورید

هیچکس نمی‌گوید حق ندارید در هواپیما زیورآلات داشته باشید. اما هرچه در قسمت بازرسی فرودگاه چیزهای کمتری برای در‌آوردن (جهت عبور از فلزیاب) داشته باشید، وقت کمتری را صرف پس گرفتن آنها قبل از رفتن به گیت خروج تلف خواهید کرد.

همچنین بهتر است از آوردن اقلامی که ممکن است به دیگران آسیب برساند خودداری کنید.

9-چیزهای ضروری و مورد نیازتان را در کیف دستی قرار دهید

وقتی نوبت گنجاندن وسایل در کیف دستی می‌شود، توصیه ما اینست اقلامی که در طول پرواز لازمتان می‌شود و باید در دسترس باشند را در اولویت قرار دهید. این اقلام عبارتند از بطری آب، چند عدد دستمال مرطوب، دستمال تمیزکننده عینک، هدفون یا هندزفری و مواردی از این قبیل.

اقلام غیرضروری را در چمدان بزرگتر قرار دهید.

10-همراهتان آب، میان‌وعده و دستمال مرطوب داشته باشید

با اینکه احتمالا به شما نوشیدنی و یک میان وعده می‌دهند، اما شاید بخواهید پکیج مخصوص خودتان که شامل آب و میان وعده‌ای که در دمای اتاق خراب نمی‌شود است را همراهتان داشته باشید.

دستمالهای مرطوب برای تمیز کردن لازمتان می‌شوند. بعلاوه یک کیسه کوچک هم برای دور انداختن زباله‌ها در کیف دستی‌تان قرار دهید.

11-به مقدار زیاد آدامس همراهتان داشته باشید

بهتر است برای به حرکت درآوردن فک‌هایتان در مرحله تیک‌آف و فرود هواپیما، آدامس بجوید تا فشار در کانال گوشتان برطرف شود.

اگر در سرتان احساس سنگینی می‌کنید بهتر است پرواز نکنید، چون ممکن است فشار گوش ناشی از اوج و فرود هواپیما، حالتان را بدتر کند.

وقتی دیدید که دیگر نیازی به آدامس ندارید، آن را داخل کیسه زباله بیندازید.

12-ویتامین مصرف کنید

هوای دوباره به گردش آمده در هواپیماها شرایط مناسبی را برای انتشار میکروبها فراهم می‌کند.

بنابراین تا حد امکان با مصرف مولتی ویتامین‌ها و مینرال‌ها، داشتن خواب کافی و هیدراته کردن بدن برای پیشگیری از سرماخوردگی، سلامتی‌تان را تا پرواز برگشت حفظ کنید.

13- حواستان را پرت کنید

حتی در پروازهای کوتاه هم سکوت برقرار است. شاید بخواهید این سکوت را با کارهایی مثل خواندن یک کتاب خوب، گوش دادن به موسیقی یا اپیزودهای پادکستی از بین ببرید و حواس خودتان را پرت کنید.

پس اگر می‌خواهید زمان سپری شود، عامل حواس‌پرتی مورد علاقه‌تان را در دسترس قرار دهید. البته مواردی را انتخاب کنید که باعث آزار بقیه مسافران نشود.

14-یک فرود آرام را تجسم کنید

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید قبل از پرت کردن حواستان با یک کتاب (یا هر چیز دیگری) انجام دهید، تجسم یک فرود آرام در مقصد است.

هر بار که ترس از چاله هوایی یا هر احساس بد دیگری به سراغتان آمد، چشمانتان را ببندید و یک فرود بی‌حادثه را تصور کنید و به این فکر کنید که وقت رسیدن، چقدر آرام و راحت خواهید بود.

15-تنفس عمیق و متفکرانه را تمرین کنید

علاوه بر اینکه می‌توانید بهترین سرانجام را برای پروازتان تجسم کنید، تنفس عمیق و متفکرانه هم فکر بدی نیست.

اگر کریستالی همراهتان است که به شما احساس آرامش می‌دهد، آن را از کیفتان بیرون بیاورید و با دست غیرغالبتان محکم نگه دارید.

سپس چند نفس عمیق بکشید و چیزهای خوب را تجسم کنید.

16-به یک موسیقی یا هر صدای آرامش‌بخش دیگری گوش دهید

اگر هدفون یا هندزفری دارید، موزیکهایی را در گوشی یا تبلتتان دانلود کرده‌اید را پخش کرده و با چشمان بسته به آهنگ‌های آرامشبخش آن گوش دهید.

از این لحظات لذت ببرید و به احساسات مثبتی که به وجود می‌آید توجه کنید.

17-اگر با کودکان سفر می‌کنید، از قبل برنامه‌ریزی کنید تا آنها هم در آرامش باشند

اگر پرواز اول برای یک بزرگسال سخت است، قطعا برای یک کودک هم دشوار خواهد بود به خصوص وقتی که شما کنترلی روی وقایع ندارید و قرار است افراد زیادی در یک مکان جمع شوند.

از قبل برنامه‌ریزی کنید تا حداقل در طول پرواز آنها را سرگرم و آرامششان را حفظ کنید. همچنین مطمئن شوید چیزی دارید که به آنها برای فشار ایجاد شده در گوشهایشان کمک کند.

18-از زدن عطر یا هر چیزی که بوی قوی دارد، خودداری کنید

احتمالا می‌دانید چه حسی دارد وقتی در یک فضای بسته قرار می‌گیرید و به طور ناگهانی بوی عطرهای مختلف و سایر بوها از افراد پیرامون‌تان به مشام می‌رسد.

برخی از افراد نسبت به بو حساس‌تر هستند، بنابراین از زدن هر نوع عطری (عطر، ادکلن، اسپری بدن) که ممکن است تنفس را برای دیگران سخت‌تر کند و مزاحم راحتی‌شان شود، خودداری نمایید.

19- پرواز اولتان را با آوردن یک چیز جدید جشن بگیرید

چرا پرواز اولتان را با خرید یک کتاب جدید، هدست جدید یا یک بالشت مسافرتی ماساژور گردن یا هر چیز دیگری که اوقاتتان در هواپیما را لذت‌بخش‌تر می‌کند، جشن نگیرید؟

به خودتان چیزی هدیه بدهید تا اشتیاق شما برای سوار شدن و نشستن روی صندلی هواپیما را بیشتر کند.

در ضمن حواستان باشد آن را در دسترس قرار دهید.

اشتباهات متداولی که هنگام سفر با هواپیما باید از آنها اجتناب کنید

دانستن اشتباهاتی که سایر پرواز اولی‌ها مرتکب شده‌اند نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد و باعث می‌شود شما تجربیات تلخ آنها را تکرار نکنید.

 • استفاده از کیف دستی یا چمدانی که زیر صندلی جلو جا نمی‌گیرد
 • آوردن لوازم سایز بزرگ برای توالت
 • گذاشتن اقلام ممنوعه در چمدان یا کیف دستی
 • خوردن غذاهایی که باعث نفخ و رفتن مکرر به دستشویی شود
 • چک نکردن محدودیتهای هواپیمایی قبل از پرواز
 • تایید نشدن کارت اعتباری در برنامه‌های سفر
 • برنامه‌ریزی نکردن برای زمان لازم بین دو پرواز (رفت و برگشت)
 • چک نکردن مقررات ویزا ( فاصله گرفتن از محل بازرسی پروازهای خارجی)
 • عدم پیگیری جزئیات رزرو بلیط
 • مراقبت نکردن از اشیا باارزش
 • نپرداختن هزینه بابت غذای هواپیما (مگر اینکه در بخش فرست کلاس باشید)
 • کپی نگرفتن از مدارک مهم (پاسپورت، کارت شناسایی، کارت اعتباری و غیره)
 • چک نکردن مانیتور فرودگاه برای مشاهده تغییر زمانبندی پروازها

حالا که با 19 نکته مفید برای پرواز اولی‌ها آشنا شدید، سعی کنید روی مواردی که شما را شگفت‌زده کرد، بیشتر تمرکز کنید.

و در نهایت هر چه برای پرواز اولتان آماده‌تر شوید، راحت‌تر جلوی دردسرهایی که بسیاری از پرواز اولی‌ها در نتیجه عدم توجه به جزئیات دچارش شده‌اند را خواهید گرفت.

مهارت های کاربردی دیگر

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا