سایر هنرهای مهم

8 تا از بهترین موسسات ثبت شرکت [تهران و شهرهای بزرگ]

چرب زبان

در این مطلب علاوه بر اینکه بهترین شرکت های ثبت شرکت را معرفی می کنیم، نکاتی مهم راجب مدارک لازم برای ثبت شرکت، کارهایی که یک موسسه ثبت شرکت باید برای شما انجام دهد و فاکتورهای مهم ثبت شرکت را به شما یاد می دهیم. این مقاله نتیجه چندین سال فعالیت در این حوزه می باشد.

دقت کنید بعد از پاندمی کرونا، تقریبا همه مراحل ثبت شرکت به صورت غیرحضوری قابل انجام است. مدارک را نیز می توانید به صورت اسکن شده ارسال نمایید.

پاسخ به سوالات رایج کاربران

شرکت چیست؟ چرا شرکت ثبت کنیم؟ آیا باید ثبت کنم؟

شرکت در واقع به معنای شراکت یا یک جمع است که کارهای تجاری یا حقوقی را به صورت رسمی و با مسئولیت انجام می دهند. به طور کلی شرکت به معنای این است که اشخاصی (از 2 نفر به بالا) جمع شوند و مجموعه ای را با هم تشکیل دهند و با آن مجموعه فعالیت های اقتصادی انجام دهند، نفعی ببرند و پس از کسر هزینه های انجام گرفته، سود باقیمانده را بین اعضای شرکت تقسیم کنند.

 


رازهای میلیونر شدن

توی این پکهای فوق العاده، رازهای میلیونر شدن رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! این ترفندها اگه پولدارت نکنن هم تو زندگی واقعا لازمن. استفاده کن و حسابی پول در بیار! 


 

 


قوانین رشد و موفقیت

توی این پک فوق العاده، قوانین رشد و موفقیت رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! توی زندگی، محل کار و هر جایی راه موفقیت رو به راحتی پیدا کن!


 

زمانی که شما نسبت به ثبت شرکت اقدام می کنید با انجام این کار باعث خواهد شد تا کلیه فعالیت ‌های شرکت از جمله فعالیت‌های اجرایی، حقوقی و مالی و انجام فعالیت ‌های مربوط به شرکت جنبه قانونی پیدا کرده و قابل پیگیری باشند. همچنین شما با ثبت شرکت این امکان را خواهید داشت تا کد کارگاهی دریافت کرده و تمامی پرسنل و کارمندان خود را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهید.

زمانی که شرکت شما به ثبت می ‌رسد مشتریان اعتماد بالاتری نسبت به برند شما داشته و برای انجام فعالیت‌های مختلف از جمله فعالیت های آنلاین مشتری چون نمی‌تواند شما را ببیند به راحتی اعتماد کرده و محصولات و یا خدمات شما را خریداری می نماید. زمانی که یک شرکت به ثبت می رسد این امکان را خواهد داشت تا به خوبی رشد و پیشرفت نماید و در سطح ملی و همچنین سطح بین المللی مشهور شود.

چه نوع شرکتی باید ثبت کنم؟

باید به این موضوع اشاره کنیم که انتخاب نوع شرکت اهمیت بالایی دارد. برای انتخاب نوع شرکت خود از مشاوره های متخصص کمک بگیرید. در صورت اشتباه در انتخاب نوع شرکت باید مراحل ثبت یک شرکت را دوباره سپری کنید، این کار زمان زیادی را از شما هدر خواهد داد.

بیش از 7 نوع شرکت وجود دارد که بستگی به فعالیت شما و … باید شرکت خود را ثبت نمایید. اما شرکت ها به طور کلی به دو دسته تجاری و مدنی تقسیم می شوند. اگر می خواهید با انواع شرکت به طور خلاصه و به زبان ساده آشنا شوید این PDF سه صفحه ای را بخوانید (کلیک کنید)

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

هزینه ثبت شرکت در سال 1400 چقدر است؟

شرکت های مختلف هزینه ثبت شرکت را از شما دریافت می کنند و علاوه بر آن مبلغ اضافی به عنوان کارمزد خود دریافت خواهند کرد. فقط یک هزینه روزنامه رسمی چیزی حدود 340 هزار تومان می باشد.

هزینه ثبت شرکت به عوامل زیادی بستگی دارد:

 • می خواهید ثبت تغییرات کنید
 • می خواهید ثبت برند و علامت تجاری کنید
 • شرکت شما مسئولیت محدود است یا سهامی خاص
 • و …

اما بطور کلی هزینه یک ثبت شرکت معمولی بین یک و نیم تا 12 میلیون تومان است که چیزی حدود 30 درصد آن کارمزد خود موسسه ثبت شرکت می باشد. اطلاع کامل از تعرفه ها در اینجا

خودم هم می توانم شرکت ثبت کنم؟

قطعا خود شما هم قادر به ثبت شرکت هستید اما …؟ به این موضوع دقت کنید که کار ثبت شرکت فرآیندی زمانبر و نیاز به تجربه است. به عنوان مثال انتخاب نام شرکت ممکن است چیزی حدود 3 تا 5 ماه از وقت شما را بگیرد! زیرا قوانین خاص خود را دارد (حتما نام از حداقل سه کلمه تشکیل شود، با قوانین کشور در تضاد نباشد و …)

یک موسسه ثبت شرکت همه این فرآیندها را بارها طی کرده است و با سرعت بسیار بالاتری نسبت به شما اقدام به ثبت شرکت می کند. ضمنا نیاز به مراجعه های مکرر به ادارات و … را نخواهید داشت. در گذشته شما مجبور بودید برایثبت شرکت به سازمان ثبت شرکت‌های استان خود مراجعه کنید ولی هم‌اکنون شرایطی پدید آمده شما می‌توانید با ورود به سامانه ثبت شرکت‌ها مراحل ثبت شرکت را انجام دهید هرچند راه حلی ساده تر مقابل پای شماست، آن هم تماس با دفاتر ثبت شرکت‌ها همچون دفتر ثبت شرکت که در کمترین زمان شرکت شما را به ثبت می‌رسانند.

چه مدارکی نیاز است؟

بسته به اینکه چه نوع شرکتی می خواهید ثبت کنید مدارک مورد نیاز متفاوت است. برای اطلاع از مدارک مورد نیاز ابتدا سعی کنید موسسه خود را انتخاب کنید، آنها به شما توضیحات لازم را ارائه می دهند. اما بطور کلی شما به کپی شناسنامه اعضای شرکت، کارت ملی آنها و آدرس شرکت و کدپستی آن نیاز دارید.

ثبت شرکت چقدر طول می کشد؟

مدت زمان تاسیس یک شرکت تا دریافت شناسه ملی و شماره ثبت حدودا 7 تا 10 روز کاری می باشد. 7 روز هم طول می کشد تا آگهی تاسیس در روزنامه رسمی چاپ شود.

یک موسسه ثبت شرکت باید چه کاری برای شما انجام دهد؟

همانطور که گفتیم کار ثبت شرکت نیاز به مراجعات مکرر، تجربه و صرف وقت زیاد دارد که این موضوعات باعث می شود بسیاری افراد از ثبت شرکت توسط خودشان دوری کنند و آن را به یک موسسه ثبت شرکت که در واقع حالت وکالت آنها را دارد واگذار کنند.

شاید اصلا به شرکت نیاز نداشته باشید، یا باید بدانید چه شرکتی با چه موضوعی تاسیس کنید، بعد از تاسیس چه باید بکنید. از این رو به شما پیشنهاد می دهیم که برای این کار از شرکت ها و مشاوره های متخصص کمک بگیرید.

یک موسسه ثبت شرکت:

 1. ابتدا با حضور شما در آن موسسه (می توانید هم به صورت آنلاین از طریق تماس ویدیویی واتساپ در هرجای ایران یا به صورت تلفنی با شرکت در تماس باشید و نیازی به مراجعه حضوری نباشد)، به شما مشاوره رایگان می دهد و پس از کسب رضایت شما با شما قراردادی می بندد. بعد از عقد قرارداد دیگر نیازی به پیگیری و حضور شما نیست و کارها بصورت غیرحضوری قابل انجام است.
 2. پس از عقد قرارداد مدارک مورد نیاز را به موسسه ارائه دهید. آنها مدارک را بررسی و کم و کاستی ها را به شما اطلاع می دهند
 3. مدارک را که کامل تحویل دادید، موسسه ثبت شرکت شروع به پیگیری کارهای شما به عنوان وکیل/نماینده شما می کند و آن را به سازمان ثبت شرکت ها ارسال و همه کارها را خودش پیگیری می کند
 4. بلافاصله پس از دریافت جواب از سازمان ثبت، مجددا موسسه ثبت شرکت باید بقیه اقدامات را انجام دهد و مدارک تکمیلی شما را برای دریافت روزنامه رسمی شرکت تنظیم و برای سازمان ارسال نماید
 5. در پایان که کار ثبت شرکت و روزنامه رسمی به اتمام رسید، شما در موسسه ثبت شرکت مجددا حضور پیدا می کنید (یا فقط با آنها تماس می گیرید) و نسبت به تسویه هزینه نهایی و اتمام قرارداد اقدام می کنید.

معیارهای انتخاب ما در این لیست

 • قابلیت اعتماد و شفاف بودن مراحل کار
 • نظم و وقت شناسی
 • هزینه ها
 • نظرات کاربران در فضای مجازی
 • تخصص تیم مشاوره

نکته مهم: اگر در شهری غیر از تهران سکونت دارید هم می توانید کار ثبت شرکت را به یکی از موسسات زیر واگذار کنید زیرا تقریبا همه مراحل حتی ارسال مدارک نیز اخیرا به صورت آنلاین قابل انجام است و از هر جای کشور می توانید فقط مدارک خود را برای این موسسات ایمیل یا واتساپ کنید. ضمنا همه مراحل مشاوره و .. نیز به صورت تلفنی قابل انجام است. ضمنا این موسسات هزینه کمتری نسبت به شهرستانها دریافت می کنند چون واسط نیستند.

1- موسسه میزان

address تهران، شهرآرا، خیابان باقرخان، خیابان فرزین جنوبی، خیابان اکبریان آذر، پلاک 12 -تماس 02162753000 – آدرس سایت

موسسه میزان

با بیش از 8 سال سابقه یکی از موسسات ثبت شرکت قابل قبول در سرتاسر ایران می باشد. کار شما را با کمک مشاوران حرفه ای خود در سریع ترین زمان ممکن انجام می دهد. مراجعان کاملا نسبت به این موسسه تقریبا راضی بوده اند. علی الخصوص که نسبت به کیفیت، هزینه دریافتی نیز مناسب است. بهترین نیست اما جزو موسسات خوب است.

همچنین در صورتی که نیاز به مشاوره حضوری دفاتر ثبت شرکت دارید این موسسه در تهران به آدرس شما، کارشناس اعزام می کند. ( البته با رعایت کلیه موارد بهداشتی):

 • به شما خواهند گفت برای چه کاری چه شرکتی نیاز دارید.
 • اقدامات بعد از ثبت شرکت چیست؟
 • برای جلوگیری از مشکلات احتمالی بیمه و مالیات چه باید بکنید؟
 • حالا که شرکت خود را راه اندازی کردید چگونه می توانید مشتری جذب کنید و در فضای اینترنت به راحتی بازاریابی کنید با کمترین هزینه.

این موسسه فقط در تهران شعبه دارد ولی از هر جای ایران با تماس و دریافت مشاوره رایگان می توانید شرکت خود را از طریق این موسسه ثبت کنید.

امتیاز نهایی

 • اعتماد و شفافیت     4.5 min 1
 • نظم و وقت شناسی  5 min 1
 • هزینه                     5 min 1
 • نظرات کاربران          4.5 min 1
 • تخصص                  4.5 min 1

2- موسسه ثبت شرکت شایگان

address تهران، نارمک، خیابان ثانی، ابتدای سمنگان، پلاک 29 ،طبقه اول- تماس 77908648-021- آدرس سایت

موسسه ثبت شرکت شایگان

موسسه شایگان یکی از بزرگترین و تخصصی ترین موسسه در امور ثبت شرکت و برند می باشد. این شرکت با استفاده از مشاوران با تجربه، کارشناسان متخصص و وکلای پایه دادگستری توانسته است اعتماد مردم را به خود جلب نماید. از جمله نقاط قوت این موسسه به گفته مشتریان خود سرعت عمل بالا، کیفیت خدمات عالی، پیگیری و مسئولیت پذیری این موسسه می باشد.کلیه ی خدمات ثبت شرکت، ثبت برند، کارت بازرگانی، تغییرات شرکت از جمله خدمات ارائه شده توسط شرکت شایگان می باشد.

 • تخصصی ترین مرکز ثبت شرکت و برند
 • کلیه خدمات ثبت شرکت، ثبت برند، کارت بازرگانی، تغییرات شرکت
 • مشاوران و کارشناسان ثبت متخصص و کاربلد
 • پیشنهاد شایسته ترین راه و گزینه پیشنهادی از طریق بررسی نوع تجارت، اهداف و عملکرد شما

این موسسه دارای دو شعبه در تهران می باشد. شعبه ی مرکزی در شرق تهران و در محدوده ی نارمک و شعبه ی دیگر در اقدسیه تهران است.

امتیاز نهایی

 • اعتماد و شفافیت     4.5 min 1
 • نظم و وقت شناسی 4.5 min 1
 • هزینه                     5 min 1
 • نظرات کاربران          4.5 min 1
 • تخصص                  4.5 min 1

3- موسسه ثبت فردا

address تهران, میدان ونک, جنب بانک سپه , پلاک 79 -تماس 02143933- آدرس سایت

ثبت فردا

ثبت شرکت از هرجای ایران توسط این موسسه باسابقه قابل انجام هست. کارها در این شرکت تقریبا منظم است ولی از نظر ما نه بصورت صد درصد ولی هزینه ها بسیار منطقی ست. ضمنا برخی خدمات آنها از جمله انتخاب نام به صورت کاملا رایگان انجام می شود:

 • دریافت گواهینامه های متعدد و جوایز مختلف
 • ثبت شرکت در کانادا و عمان
 • ثبت شرکت به صورت کاملا غیر حضوری

این موسسه در تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، کرج، مشهد، رشت و … نیز شعبه دارد.

امتیاز نهایی

 • اعتماد و شفافیت     5 min 1
 • نظم و وقت شناسی  4.5 min 1
 • هزینه                     5 min 1
 • نظرات کاربران          5 min 1
 • تخصص                  4.5 min 1

4- موسسه ثبت شرکت دی

address تهران، صادقیه، فلکه دوم، برج گلدیس، طبقه هشتم، واحد 804- تماس 02137984000- آدرس سایت

موسسه ثبت شرکت دی

موسسه دی یکی از بهترین موسسات ثبتی در غرب تهران می باشد. ثبت دی سامانه جامع ارائه دهنده خدمات ثبتی با مشاوره رایگان می باشد. این موسسه دارای کارشناسان و وکلای مجربی است که در کوتاه ترین زمان ممکن و با هزینه ای معقول شما را تا پایان کار پشتیبانی و راهنمایی می کنند.

 • دریافت حق الوکاله انتهای کار و پس از رضایت مشتری
 • مشاوره رایگان ثبتی
 • خدمات ثبتی در کوتاه ترین زمان ممکن
 • کارشناسان و وکلای ثبتی مجرب و کاربلد
 • روال مشخص و منظم
 • ارائه کلیه خدمات اداری شامل ثبت شرکت، رتبه بندی، خدمات حسابداری و مالیاتی، کارت بازرگانی، تعیین صلاحیت وزارت کار، طرح توجیهی

امتیاز نهایی

 • اعتماد و شفافیت      4.5 min 1
 • نظم و وقت شناسی   5 min 1
 • هزینه                      4.5 min 1
 • نظرات کاربران           4.5 min 1
 • تخصص                   4.5 min 1

5- موسسه ثبت شرکت مشهور

address تهران – میدان ونک، خیابان گاندی جنوبی، خیابان ۲۱، پلاک ۲۴، طبقه ۵ -تماس ۰۲۱۴۳۰۰۰۴۳۰- آدرس سایت

مشهور

جزو دفاتر منظم و شفاف در این زمینه است که در چند شهر نیز شعبه دارد. مشاوران کاملا با تجربه هستند و به صورت تخصصی به شما خدمات ارائه می کنند.

مراجعان از این موسسه رضایت نسبی داشته اند، هزینه ها کاملا معقول است و به صورت جز به جز هزینه های دریافتی لیست می شوند و کار شما به صورت منظم و در سریع ترین وقت انجام می شود. به همین دلیل جزو بهترین موسسات ثبت شرکت در ایران می باشد.

 • عقد قرارداد و مشاوره اولیه بسیار منظم انجام می گیرد
 • درفرایند ثبت شرکت شما را به خوبی در جریان کار قرار می دهند
 • ثبت شرکت در ارمنستان و ترکیه را نیز انجام می دهند

این موسسه در تهران، شیراز، اصفهان، تبریز، کرج، مشهد، رشت و … نیز شعبه دارد.

امتیاز نهایی

 • اعتماد و شفافیت      4.5 min 1
 • نظم و وقت شناسی   4.5 min 1
 • هزینه                      4.5 min 1
 • نظرات کاربران           4.5 min 1
 • تخصص                   4.5 min 1

6- موسسه ملاصدرا

address تهران، خیابان ملاصدرا، بعد از پل کردستان، پلاک 92-تماس 09128836028- آدرس سایت

موسسه ملاصدرا

این شرکت نسبت به موسسات دیگر با برنامه تر و منظم است هر چند هزینه خدمات نیز کمی بیشتر خواهد بود. مدیریت بسیار منسجمی دارد و خدمات بصورت کاملا غیر حضوری قابل انجام می باشد.

نزدیک به ۱۰۰ نفر نیروی انسانی متخصص و کارآمد دارد. کاملا مشتری مدار است و در کنار ثبت شرکت کارهای متنوع دیگری که در کنار ثبت شرکت نیاز دارید نیز انجام می دهد:

 • دارای بیشتری سابقه و کاملا قابل اعتماد (34 سال سابقه)
 • هزینه ها کمی بالاتر نسبت به سایر موسسات ولی کاملا شفاف
 • ثبت شرکت تقریبا در همه کشورهای دنیا
 • دهها هزار ثبت شرکت موفق انجام شده در داخل و خارج
 • ثبت شرکت به صورت کاملا غیر حضوری

این موسسه 3 شعبه در تهران و یک شعبه در کرج دارد.

امتیاز نهایی

 • اعتماد و شفافیت     5 min 1
 • نظم و وقت شناسی  4.5 min 1
 • هزینه                      4.5 min 1
 • نظرات کاربران           4.5 min 1
 • تخصص                   5 min 1

7- موسسه آسان ثبت

address تهران، خ ملاصدرا، خ شیخ بهایی، میدان شیخ بهایی، جنب بانک رفاه، برج صدف-تماس 02143498- آدرس سایت

آسان ثبت

با بیش از 13 سال سابقه فعالیت منظم، روش جدیدتری برای ثبت شرکت دارد. سامانه ای راه اندازی کرده است که تمام مراحل انجام ثبت شرکت را به صورت کاملا شفاف به انجام می رساند.

همچنین در کنار سرویس های ثبتی سرویس های حمایتی حقوقی مانند حمایت از برند یا طرح صنعتی ثبت شده را ارائه می میدهد. تیم ثبتی جوان و متخصص که از تجربه وکلای مجرب استفاده می کند و تیم نرم افزاری آگاه و چابک که علاقه شدیدی به تکنولوژی های روز دنیای فناوری اطلاعات دارد. این شرکت را برای زمانی توصیه می کنیم که می خواهید حتی بدون تماس تلفنی کارهای خود را انجام دهید.

 • بیش از 13 سال سابقه
 • هزینه معقول ثبت شرکت در کنار روند کاملا واضح انجام کار
 • فعال در همه شبکه های اجتماعی
 • انجام سریع کار ثبت شرکت
 • ثبت شرکت به صورت کاملا غیر حضوری

این موسسه 1 شعبه در تهران دارد.

امتیاز نهایی

 • اعتماد و شفافیت    5 min 1
 • نظم و وقت شناسی 4.5 min 1
 • هزینه                   4.5 min 1
 • نظرات کاربران        4.5 min 1
 • تخصص                4.5 min 1

8- در شهرهای دیگر

همانطور که گفتیم در هر شهری که هستید پیشنهاد می کنیم از موسسات بالا برای ثبت شرکت استفاده کنید اما اگر باز هم اصرار بر ثبت شرکت در شهر خودتان دارید چند موسسه زیر نیز می توانند مدنظر باشند:

 • شیراز: موسسه همای پرنیان (آدرس سایت– خیابان باغشاه حد فاصل حکیمی و هدایت، جنب پرده آرا،ساختمان رز، طبقه دوم، واحد 3- تماس 09176331014)
 • کرج: موسسه دیاکو (آدرس سایت– میدان شاه عباسی – به سمت میدان توحید – روبروی درمانگاه شرکت نفت – نبش کوچه شهدای دانشجو – مجتمع اداری امیر- تماس 02632400680)
 • اصفهان: موسسه سماء (آدرس سایت– ،خيابان چهار باغ خواجو،روبروی بانک ملی، مجتمع اكسين،طبقه سوم- تماس 03132655300)
 • تبریز: موسسه مدیران ثبت (آدرس سایت– تبریز، خیابان ارک جدید، مجتمع آرسیس، طبقه 5، واحد 3- تماس 04135573287)
 • مشهد: موسسه ایرانیان (آدرس سایت– مشهد ، چهار راه میلاد ، ساختمان صبا ، طبقه اول- تماس ۰۵۱۳۶۰۹۹۴۱۵)
 • اهواز: موسسه وکلای ملل (آدرس سایت– خیابان شریعتی، نبش خیابان آفرینش، مجتمع تجاری اداری سعید، طبقه دوم، واحد 36- تماس 09169400446)

چند نکته تکمیلی ثبت شرکت

 • برای ثبت شرکت حداقل وجود دو نفر لازم است.
 • افرادی که برای هیئت مدیره و مدیر عامل تعیین میشوند نباید سوء پیشینه داشته باشند.
 • اعضا هیئت مدیره میتواند حسب مورد از بین اعضای سهام دار و بدون سهام انتخاب می شوند.
 • داشتن تائیدیه پست برای کد پستی الزامیست.
 • مدیر عامل می تواند فقط در یک شرکت مدیر عامل باشد.
 • تعداد اعضا هیئت مدیره میبایست در شرکت با مسئولیت محدود یک نفر به بالا و در شرکت سهامی خاص دو نفر به بالا باشد.
 • تعداد شرکا و سهامداران میبایست در شرکت با مسئولیت محدود حداقل دو نفر و در شرکت سهامی خاص حداقل سه نفر باشد.
 • برای ثبت شرکت سهامی خاص میبایست در بانک ۳۵ % از سرمایه شرکت بلوکه شود تا زمانی که روزنامه تاسیس چاپ شود.
 • مدیر عامل می تواند حسب مورد جزو سهامداران نباشد.

نکته: این مطلب صرفا جهت آشنایی شما با برخی از موسسات خوب و معتبر در این زمینه است ، بنابراین “نشانه تایید آنها “و “یا نفی دیگر دفاتر” نمیباشد.مسلما دفاتر خوب دیگری نیز هست ، پس به شما توصیه میکنیم باز هم تحقیق نمایید تا بتوانید انتخاب خوب و مطمئنی داشته باشید.در ضمن چنانچه دفاتر معتبر و خوب دیگری میشناسید که در لیست هنرفردی نیست از طریق ایمیل برای ما ارسال نمایید.

تمایل دارید موسسه شما در این لیست معرفی شود و در صدر گوگل قرار بگیرید؟ با ما تماس بگیرید تا بررسی های لازم صورت گیرد- ایمیل maxer.ir@gmail.com یا شماره 09191210008

بسیار کاربردی

kar

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا