مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

آموزش قطب نما (همه ترفندها برای افراد مبتدی)

چرب زبان

یادگیری نحوه استفاده از قطب نما یک مهارت اساسی است، چیزی که همه باید بدانند. در دوران ابزارهای تکنولوژیکی، که همه از GPS یا تلفن هوشمندی که برنامه های ناوبری روی آن نصب شده است استفاده می کنند، ممکن است استفاده از یک قطب نمای قدیمی چندان ضروری به نظر نرسد.

اما اگر اهل کمپینگ و طبیعت گردی باشید، استفاده از قطب نما برایتان یک ضرورت مطلق خواهد بود. قطب نما یکی از مهمترین تجهیزات کمپینگ است که باید همراه داشته باشید.

چرا قطب نما (آنهم وقتی جی پی اس هست؟)

GPS در همه جا قابل استفاده نیست و ممکن است تلفن هوشمند شما در مناطق دور افتاده پوشش دهی نداشته باشد بنابراین این دو چندان که باید قابل اعتماد نیستند. قطب نما نیازی به شارژ یا پوشش Wi-Fi ندارد، به تنهایی کار می کند، کوچک، جمع و جور و قابل اعتماد است. علاوه بر آن به راحتی حمل می شود.

برای اینکه بتوانید درک کنید قطب نما چگونه کار می کند و نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید، باید با آن آشنا شوید. قطب نما ابزاری است که انسان ها قرنها از آن برای ناوبری و جهت یابی استفاده کرده اند و جهات اصلی جغرافیایی: شمال، جنوب، شرق و غرب را نشان می دهد.

قطب نما

محبوب ترین نوع قطب نما قطب نمای مغناطیسی است که به سوزنی مغناطیسی متکی است که خود را با میدان مغناطیسی زمین همسو می کند. این بدان معنی است که نوک سوزن همیشه به سمت شمال خواهد بود، در حالی که طرف مقابل آن به سمت جنوب متمایل است. این قطب نماها همچنین دارای نموداری به نام صفحه جهت یاب نیز هستند، که جهات اصلی را نمایش می دهد: N ، S ، E و W.

از دست ندهید: 12 نکته علمی جالب که احتمالا نمی دانستید!

جهت های فرعی نیز مشخص شده اند: NE (شمال شرقی) ، SE (جنوب شرقی)، SW (جنوب غربی)، NW (شمال غربی). برخی از قطب نماها، در کنار جهت های اصلی، دارای درجه نیز هستند. شمال با صفر درجه مطابقت دارد و زاویه ها در جهت عقربه های ساعت حرکت می کنند، به این معنی که شرق 90 درجه، جنوب 180 درجه و غرب 270 درجه است.

بخش های قطب نما

 • بدنه یا محفظه پایه معمولاً از پلاستیک ساخته شده است و صفحه کوچکی است که قطب نما در آن قرار دارد. بسته به نوع قطب نما، روی آن تقسیم بندی و درجه هایی وجود دارد که به شما کمک می کند تا فاصله را روی نقشه اندازه گیری کنید. قبل از خرید قطب نما، مقیاس های معمول در نقشه های منطقه خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که مقیاس نقشه ها و قطب نما با هم مطابقت دارند.
 • پیکان جهت نما– پیکانی است که روی محفظه پایه قرار دارد و جهت را به شما نمایش می دهد.
 • محفظه قطب نما دایره ای شفاف است که حاوی سوزن مغناطیسی است.
 • صفحه مدرج لغزنده یک صفحه چرخان است که محفظه قطب نما را احاطه کرده و دارای نشانگر درجه ای است.
 • عقربه مغناطیسی بر روی محوری در مرکز قطب نما شناور می شود و از فلز مغناطیس ساخته شده است. یک انتهای آن سمت شمال را نمایش می دهد- معمولاً قرمز رنگ است، و انتهای دیگر، به سمت جنوب اشاره می کند- اغلب سفید یا سیاه است.
 • پیکان جهت نما در محفظه قطب نما قرار دارد. این پیکان اجازه می دهد تا محفظه پایه با عقربه مغناطیسی تراز شود.
 • خطوط جهت نما داخل محفظه قطب نما به موازات پیکان جهت نما در حال حرکت هستند.

حتما بخوانید: 20 نکته جالب روانشناسی که در 99 درصد شرایط زندگی مفیدند

چیزهایی که باید قبل از استفاده از یک قطب نما بدانید

چند نکته اساسی وجود دارد که باید قبل از استفاده از قطب نما بدانید. اول از همه، باید انواع شمال را یاد بگیرید. ممکن است گیج کننده به نظر برسد، اما دو نوع شمال وجود دارد شمال مغناطیسی و شمال حقیقی. North True (شمال حقیقی) ، که روی نقشه مشخص شده است، به قطب شمال اشاره دارد، جهت شمال حقیقی در هر نقطه از نیمکره شمالی تقریبا متوجه ستاره قطبی است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

قطب نما

در تمام نقشه ها، قطب شمال در بالا قرار دارد. اما، از چرخش زمین به دور خود یک نیروی جاذبه مغناطیسی ایجاد می شود که در قطب شمال متمرکز است و نوک عقربه قطب نما را به سمت خود جذب می کند. باید توجه داشته باشید که قطب شمال مغناطیسی حدود چند درجه با شمال حقیقی اختلاف دارد.

بسته به جایی که هستید، تفاوت بین شمال حقیقی و شمال مغناطیسی تا 20 درجه خواهد بود. برای پیدا کردن عدد دقیق باید این تغییر مغناطیسی را حساب کنید.

حتما بخوانید: 9 نکته برای پرورش مهارت ذهن‌خوانی: چطور ذهن مردم را بخوانیم؟

انواع قطب نما

قطب نماها می توانند از نظر کیفیت بسیار متفاوت باشند، از قطب نماهای ساده پلاستیکی که در مغازه های هدیه فروشی در دسترس هستند گرفته تا قطب نما های نظامی با کیفیت بالا.

انواع قطب نما

کوله گردها معمولاً از “قطب نمای جهت دار” استفاده می کنند که برای تعیین موقعیت و جهت مناسب است. قطب نماهای پیشرفته تر دارای لوازم جانبی اضافی هستند:

 • ذره بین، برای خواندن نمادها و عددهای بسیار کوچک در نقشه، در صفحه اصلی قطب نما نصب شده است.
 • آینه جهت دیدن عقربه که راهی دیگر برای تقویت دقت است.
 • امکان کار در شب: به خاطر داشته باشید توصیه نمی شود شب ها در نواحی ناشناخته پیاده روی کنید.
 • کلینومتر: یکی از ویژگی های قطب نماهای پیشرفته است که به شما اجازه می دهد شیب یک سطح را تخمین بزنید.
 • پیکان تنظیم انحراف: که برای تصحیح مغناطیسی بکار می رود.

در این نوع قطب نما، پیکان جهت نما ثابت نیست، اما می تواند با یک وسیله ریز تنظیم شود. شما می توانید پیکان جهت نما را برای کاهش میدان مغناطیسی تنظیم کنید. با در نظر گرفتن تغییر میدان مغناطیسی در منطقه، می توانید تنظیمات جدیدی را اعمال کنید.

انواع قطب نما-2

به عنوان یک قاعده کلی، به خاطر داشته باشید که نیازی به صرف هزینه زیاد برای خرید پیشرفته ترین نوع قطب نمای نظامی، به ویژه اگر مبتدی هستید، نیست. اگرچه خرید قطب نماهای ارزان قیمت نیز توصیه نمی شود.

حتما بخوانید: 44 مهارت که هر زن و مردی در زندگی باید بلد باشند

چراک ه شما می خواهید به کمک آن مسیر خود را پیدا کنید بنابراین خرید یک محصول متوسط و قابل اعتماد انتخاب خوبی است. پس از یادگیری نحوه استفاده از آن، می توانید یک محصول پیشرفته تر را جایگزین کنید.

نحوه کار با قطب نما

1- قبل از هر چیز، مطمئن شوید که از وسایلی که می توانند بر قطب نما تأثیر بگذارند، فاصله دارید. سازه های فلزی بزرگ یا خطوط ولتاژ با ولتاژ بالا می توانند قطب نما را تحت تأثیر قرار داده و از جهت قطب منحرف کنند.

2- قطب نما را روی کف دست خود قرار دهید و آرنجتان را در زاویه 90 درجه قفسه سینه خود نگه دارید. سوزن مغناطیسی نباید قسمت بالا یا انتهای محفظه قطب نما را لمس کند. دست خود را تا حد ممکن ثابت نگه دارید و سوزن مغناطیسی را تماشا کنید: شمال جایی است که نوک قرمز به آن اشاره دارد.

3- اکنون می توانید به کمک قطب نما جهت حرکت خود را پیدا کنید. برای پیدا کردن آن، صفحه مندرج لغزنده اطراف محفظه قطب نما را بچرخانید تا زمانی که پیکان جهت نما کاملاً با سوزن مغناطیسی در یک راستا قرار بگیرد. در این موقعیت، پیکان جهت نما جهت حرکت شما را نشان می دهد.

4- مرحله بعدی تعیین جهت یک تپه، دریاچه یا کوه است. برای تعیین جهت آن نقطه خاص، باید به سمت آن بچرخید و فرآیند بالا را تکرار کنید. سپس می توانید به سمت آن حرکت کنید. برای اطمینان بیشتر هر چند وقت یکبار دوباره جهت یابی کنید.

ویدیوی روش استفاده از قطب نما:

 

 

نحوه استفاده از قطب نما و نقشه

هنگام پیاده روی در مناطق دور افتاده، پیدا و دنبال کردن جهت مناسب ضروری است. برای گشت و گذار در مناطقی که قبلا هرگز در آن نبوده اید به یک قطب نمای مناسب و نقشه نیاز خواهید داشت.

نحوه استفاده از قطب نما و نقشه

در اینجا نحوه استفاده از نقشه و قطب نما را توضیح خواهیم داد.

1- ابتدا بررسی کنید که در حال حاضر در چه منطقه ای حضور دارید. قطب نما را در کف دست خود قرار داده و سوزن مغناطیسی را تماشا کنید. سوزن باید بچرخد، مگر اینکه رو به شمال ایستاده باشید. صفحه مندرج لغزنده را بچرخانید تا پیکان جهت نما با سوزن مغناطیسی هم تراز شود. سپس به پیکان جهت نما نگاه کنید – این پیکان جهت روبرو را به شما نشان می دهد. اگر پیکان بین S و E قرار دارد، به این معنی است که شما رو به جنوب شرقی هستید.

2- نقشه را روی یک سطح صاف قرار دهید، سپس قطب نما را روی نقشه بگذارید و آن را ثابت نگه دارید. حال باید پیکان جهت نما را با نقطه مورد نظر در نقشه تراز کنید. بسیار مهم است که شمال را روی نقشه پیدا کنید و مطمئن شوید که پیکان جهت نما به سمت شمال حرکت می کند. در اکثر نقشه ها، شمال در بالا قرار دارد.

3- نقطه مقصد خود را روی نقشه مشخص کنید. اطمینان حاصل کنید که پیکان جهت نما در مسیر شما قرار بگیرد. پیکان جهت نما باید به مسیری که می خواهید بروید اشاره کند. خطوط و پیکان جهت نما را با خطوط نصف النهاری نقشه هم‌ راستا کنید.

حتما بخوانید: 14 ویژگی افراد باهوش که از نظر علمی ثابت شده است

4- محفظه قطب نما را به آرامی بچرخانید تا خطوط تنظیم جهت محفظه با خطوط نصف النهاری نقشه هم‌ راستا شود.

5- اکنون می توانید قطب نما را از روی نقشه بردارید و بایستید و آن را به صورت افقی در جلوی خود نگه دارید. بدن خود را حرکت دهید تا انتهای شمالی فلش مغناطیسی مطابق با فلش جهت دار بر روی قطب نما باشد. اکنون به سمت مقصد مورد نظر خود هدایت می شوید. پیکان را دنبال کنید تا شما را به سمت مقصدتان راهنمایی کند.

6- برای اطمینان از اینکه در مسیر هستید و از مسیر صحیح پیروی می کنید، گاه به گاه قرائت های جدیدی انجام دهید. این امر به ویژه هنگامی که در مناطق دارای اختلاف ارتفاع، مانند جنگل هستید حائز اهمیت است.

نکات و ترفندهایی برای مبتدیان:

 • قبل از سفر کمپینگ به یک منطقه دور افتاده یا مکانهایی که قبلاً هرگز ندیده اید، نحوه کار با قطب نما و نقشه را چندین بار تمرین کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که مسیر پیش رو مطابق با جهت پیکان جهت نما است.
 • وقتی نقشه را در دست می گیرید، پیکان جهت نما باید به سمت شمال (بالای نقشه) باشد، حتی اگر به سمت جنوب می روید.

راه خود را با قرار گرفتن در مسیر شمال پیدا کنید

فرض کنید در بیابان هستید و راه خود را گم کرده اید و نقشه خود را به همراه ندارید (یا آن را گم کرده اید)، یک قطب نما همچنان می تواند به شما کمک کند راه خود را پیدا کنید. طبق چندین مطالعه روانشناختی، مغز ما به گونه ای طراحی شده است که به ما اجازه می دهد هنگام مواجهه با شمال مجدداً مسیر خود را پیدا کنیم. درست مانند نقشه ها که همیشه به سمت شمال گرایش دارند حافظه بصری ما نیز از همین قاعده پیروی می کند.

بنابراین، وقتی در یک جنگل گم شدید، قطب نما خود را بردارید و مشخص کنید شمال کجاست. در حالی که رو به شمال هستید، سعی کنید نقشه منطقه مورد نظر را تجسم کنید. سپس بر اساس حافظه بصری خود شروع به حرکت کنید. طبق برخی مطالعات، وقتی رو به شمال می ایستیم، بیشتر افراد قادرند نقشه تقریبی منطقه ای که در آن قرار دارند را تجسم کنند، حتی اگر قبلاً فقط یکبار آن را دیده باشند.

حتما بخوانید: برای تقویت مغز خود این 100 کار را انجام دهید (جدیدترین تحقیقات دنیا)

همانطور که می بینید قطب نما از ضرورت های طبیعت گردی است. گم شدن چیز غیر عادی نیست و در واقع می تواند برای هر کسی و در هر کجا اتفاق بیفتد. بسیاری افراد در جنگل های نزدیک به مناطق پرجمعیت گم شده اند و نتوانسته اند به راحتی راه برگشت را پیدا کنند.

پیاده روی در زمین های اطراف بدون قطب نما و نقشه می تواند بسیار گیج کننده باشد، به خصوص هنگامی که در حال صعود از تپه ها هستید یا از جنگل ها عبور می کنید. کافی است بتوانید کار با نقشه و قطب نما را یاد بگیرید. در این صورت دیگر لازم نیست نگران گم کردن مسیر باشید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

 1. سلام آقامیلادعزیز.ممنون ازمطالب بسیارمفیدوموثرشما.اگرممکنه استفاده ازقطب نما روتودریاهم توضیح بدین
  باتشکر

 2. ما خودمون مگر غیر از انرژی هستیم!!.خودم گوشم حکم رادار داره😅همین الان تایپ میکنم صدا ویزززز میرم بخوابم همه جهت ها رو با گوش اندازه گرفتم. جهتی هست خیلی اوج میگیره و کسی تحمل داشته باشه تماس برقرار میشه😅شوخی کردم.میگم می‌خوام بدونم زیر زمین جهتش کجا میشه؟دنبال این هستم چون حس میکنم کسانی زیرزمین زندگی میکنن می‌خوام بفهمم اشتباه میکنم

 3. سلام من یه قطب نما دارم که میخوام جهت های مغازه ام رو پیدا کنم . میشه لطفا بگید باید چجوری با استفاده از قطب نما اینکارو بکنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا