مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

رازهای داشتن زندگی طبیعی (ارگانیک-سازگار با محیط زیست)

چرب زبان

زندگی طبیعی به معنای داشتن یک سبک زندگی ساده با مصرف مواد شیمیایی کم تر، محیطی بدون سموم و خوردن غذاهای ارگانیک و طبیعی است. این سبک از زندگی علاوه بر تامین سلامتی جسمی شما، زندگی کم استرس تر و درنهایت مدیریت مالی بهتر را به ارمغان می آورد.

در این جا نکاتی مربوط به زندگی طبیعی برای شما گفته ایم که درک آن ها آسان، ساده، کاربردی و عاری از هر گونه مواد سمی و مضر هستند. در ابتدا شاید انجام به این دستورالعمل ها سخت به نظر برسد اما با تکرار و تبدیل آن به عادت ها تغییری اساسی در سبک زندگی شما ایجاد میشود. هدف از زندگی طبیعی، انتخاب محصول سازگار با محیط زیست و کمک به زندگی سبز است.

اصول اساسی زندگی طبیعی

1-استفاده از محصولات طبیعی

در زندگی مدرن استفاده از محصولات شیمیایی و یا تولید شده با ماشین ها بسیار زیاد است. یعنی هر آنچه که ما استفاده میکنیم در کارخانه تولید شده اند یا فرآوری شده هستند.

زمانی میتوانیم یک زندگی سالم داشته باشیم که وابستگی به محصولات فرآوری شده و تولیدی را کاهش دهیم. بعلاوه باید شروع به استفاده از محصولاتی کنیم که به وسیله دست و از مواد طبیعی ساخته می شوند. علاوه بر این باید بر روی محصولات دوست دار محیط زیست تمرکز کنیم و باید محصولات ارگانیک را به آفت کش ها و مواد نگهدارنده ترجیح دهیم.

2-برقراری ارتباط با طبیعت و مراقبت از آن

ما باید بیش تر روی چگونگی محافظت از طبیعت تمرکز کنیم. هم چنین باید تغییرات آب و هوایی و تاثیر آن را در آینده نزدیک بر محیط زیست درک کنیم. همه ما می خواهیم که زمین مکانی بهتر باشد تا نسل آینده ما با صلح و هماهنگی زندگی کند.

شروع زندگی طبیعی

  • اولین کاری که باید انجام دهید ارزیابی مجدد خودتان است. اگر به طور کامل در وضعیت فعلی خود تجدید نظر کنید، به شما کمک می کند.
  • بعد، باید بپرسید که می خواهید چه احساسی داشته باشید؟ زندگی طبیعی چگونه می تواند به نفع شما و خانواده شما باشد؟
  • اگر هدف شما این است که هر روز احساس سلامتی کنید، و نسبت به بدن خود احساس انرژی و قدرت کنید، پس در راه داشتن زندگی طبیعی قدم بردارید.

1-شروع آرام و پیوسته

شما باید یک نکته را مد نظر قرار دهید که مسیر رسیدن به زندگی سالم و طبیعی، طولانی و دشوار خواهد بود. این اتفاق نمی تواند یک باره رخ دهد و هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد.

بنابراین برای شروع مجدد، نمی توانیم همه چیز را از خانه بیرون بیندازیم و کلا از ابتدا شروع کنیم زیرا این چیزها مدت طولانی برای راحتی در انحصار و اختیار ما بوده اند. بنابراین، انتخاب یک باره گزینه سالم کار چندان ساده ای نیست.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

بهترین کار این است که آهسته شروع کنید. تغییراتی که قصد داریم برای زندگی طبیعی ایجاد کنیم بسیار طولانی و طاقت فرسا هستند. ممکن است ترسناک به نظر برسد. اما مزایای طولانی مدت زندگی طبیعی ممکن است شما را ترغیب به انجام این کار کند. بعلاوه همه ما به خوبی می دانیم که رسیدن به یک چیز خوب هرگز آسان نیست. با این تفاسیر مایوس نشوید. به آرامی شروع کنید زیرا رسیدن به یک سبک زندگی طبیعی و سالم به زمان نیاز دارد.

2- پذیرش تغییرات هزینه بر

هر تغییر کوچکی که ایجاد می کنید، ممکن است بر سبک زندگی شما تاثیر بگذارد. از روی احساس گناه هیچ تغییری ایجاد نکنید زیرا این تغییرات دوام ندارند. علاوه بر این، هیچ یک از تغییرات به طور همزمان قابل انجام نیست. اگر به تازگی سبک زندگی طبیعی را انتخاب کرده اید، این مراحل را به تدریج انجام دهید تا بر زندگی روزمره شما تاثیر نگذارد و هیچ گونه ناراحتی برایتان ایجاد نکند.

مزایای زندگی طبیعی

زندگی طبیعی یعنی زندگی با آن چه در طبیعت وجود دارد. مواد مورد استفاده شما نباید از مواد مصنوعی، مواد شیمیایی، مواد نگهدارنده، مواد افزودنی و فرآوری شده باشند.

زندگی به روش طبیعی باعث بهبود سلامتی و محیط زندگی می شود. این تغییر سبک زندگی تاثیر کمی بر روی کره زمین و مردم خواهد داشت.

  • این روش زندگی باعث بهبود سلامتی ناشی از خوردن غذای سالم و استفاده از لوازم آرایشی، لوازم مراقبت از پوست و لوازم بهداشتی فاقد مواد شیمیایی و سموم می شود.
  • زندگی طبیعی باعث بهبود محیط زندگی در اطراف ما خواهد شد، که نتیجه آن استفاده از محصولات پاک کننده سالم و دوست دار محیط زیست و قرار گرفتن کم تر در معرض سموم است.
  • اعمال زندگی طبیعی با حمایت از بسته بندی های دوست دار محیط زیست و محیط های کاری سالم، تاثیرات زیست محیطی را کاهش می دهد.
  • استفاده از محصولات خود ساخته، حمایت از سازمان های محلی و نیاز کم تر به خرید محصولات بیش تر، پس انداز مالی در پی خواهد داشت.

منتها به صورت کلی، زندگی به شکل طبیعی چیزی فراتر از خرید محصولاتی است که دارای برچسب “ارگانیک” و “طبیعی” هستند.

شروع زندگی به شکل طبیعی

برای داشتن زندگی طبیعی، باید به جنبه های مختلف زندگی توجه کنید و آن ها را تغییر دهید. تغییر یک باره همه چیز چالش برانگیز خواهد بود. بنابراین، گام های کوچک بردارید و کمی وقت بگذارید تا تغییرات ایجاد کنید.

در ابتدا سعی کنید آن چه را که بیش ترین نیاز را دارید، ارزیابی کنید و سپس با آن حرکت شروع کنید. در زیر مراحلی را توضیح داده ایم که لازم است سبک زندگی شما را به زندگی طبیعی تغییر دهد.

گام 1-رژیم غذایی طبیعی

word image 58

این جمله واقعیت دارد که “شما دقیقا همان چیزی هستید که می خورید.” بنابراین، سعی کنید آگاهانه غذایتان را انتخاب کنید زیرا آن چه داخل غذایتان وجود دارد؛ همان چیزی است که در سلامتی شما ظاهر می شود.

انتخاب غذا اولین قدم برای داشتن زندگی طبیعی است. شما باید مواد شیمیایی و مواد افزودنی پنهان موجود در غذای خود را شناسایی کنید.

بنابراین، چگونه می توان چنین تغییراتی را در زندگی خود به شکل یک تغییر طبیعی اعمال کرد.

1- حذف غذاهای فرآوری شده

حتی الامکان از خرید هر گونه غذای فرآوری شده مانند سبزیجات، غلات، میوه ها، آجیل و لوبیا خودداری کنید. بعلاوه محصولات غیر سبزیجات مانند گوشت، مرغ و ماهی را نیز به شکل فرآوری نشده خریداری کنید. لازم به ذکر است که هر چه غذاهای فرآوری شده بیش تر باشد، ماده مغذی کم تری نیز وجود دارد. همیشه سعی کنید روی غذاهای واقعی تمرکز کنید.

2- استفاده از غذاهای ارگانیک

word image 59

غذاهای غیر ارگانیک ممکن است حاوی مواد شیمیایی مضر و آفت کش ها باشند، که در طولانی مدت ممکن است سیستم غدد درون ریز شما را مختل کنند. برای کسب اطلاعات دقیق تر، می توانید راهنمای سموم EWG را که ممکن است در حل بسیاری از مشکلات به شما کمک کند، بررسی کنید.

3- خرید از بازارهای محلی

فروشگاه های محلی بیش از هر فروشگاه دیگری که کیلومترها با آن فاصله دارند، دارای غذاهای تازه تری است.

4- استفاده از محصولات کشاورزان محلی

word image 60

خرید مستقیم مواد غذایی از بازار کشاورزان می تواند تفاوت گسترده ای ایجاد کند.

5-آشپزی کردن

word image 61

سعی کنید غذاهای تازه خود را بپزید و از هر گونه غذای فرآوری شده یا آماده پرهیز کنید. بیش تر رستوران ها با گرم کردن دوباره غذاهای آماده شده، به شما سرویس می دهند. بعلاوه پیش بینی و تشخیص بیش تر موادی که استفاده می کنند دشوار است.

حتی میان وعده هایی مانند کیک و کلوچه را می توانید در خانه خود و به شکل بسیار سالم تری تهیه کنید.

6- جایگزین کردن مواد مضر

ممکن است همیشه و برای مدت زمان طولانی، از غذاها و سس های مورد علاقه خود در سوپرمارکت استفاده کرده باشید. بیش تر غذاها مناسب و خوشمزه هستند، اما ممکن است حاوی مواد شیمیایی مضر باشند. وقت آن رسیده است که با جایگزینی، غذاهای واقعی و مغذی تر تهیه کنید.

7- کاشت گیاهان خانگی

ما نمی دانیم دقیقا چه چیزی به میوه و سبزیجات اضافه می شود. بنابراین، بهتر است همیشه مزرعه ارگانیک خود را پرورش دهید. اگر فضای کافی برای راه اندازی باغچه ندارید، می توانید چیزهای کوچکی مانند گیاهان و ادویه ها را در بالکن یا پنجره خود پرورش دهید. این قدم های کوچک آغازگر زندگی سالم شما خواهد بود. مفیدترین گیاهان گلخانه ای در اینجا

8- استفاده از محصولات بهداشتی آرایشی ارگانیک

شما ممکن است از محصول مراقبت شخصی مورد علاقه خود استفاده کنید. اما این محصولات مراقبت معمولا نادیده گرفته می شوند و مواد شیمیایی سمی بیش تری را به خانه شما وارد می کنند.

برای این که زندگی شما سالم و طبیعی باشد، باید محصولات مراقبت از پوست و زیبایی خود را دوباره بررسی کنید و برخی از تغییرات را ایجاد کنید یا برای آن ها جایگزین در نظر بگیرید.

9- ساخت محصولات مراقبتی در خانه

برای داشتن یک سبک زندگی طبیعی تر، می توانید محصولات مراقبت شخصی را خودتان بسازید. می توانید به دنبال مواد و دستورالعمل های تهیه شامپوی خانگی، صابون، تونر و موارد دیگر باشید.

محصولات مراقبت شخصی خانگی به راحتی قابل استفاده هستند و کاربرد آن ها ساده است. بسیاری از آنها را در اینجا آموزش داده ایم.

10- خرید محصولات مراقبتی و بهداشتی فاقد سم

اگر ترجیح نمی دهید محصولات شخصی خود را درست کنید، بهتر است آن ها را خریداری کنید.

منتها می توانید به دنبال مارک هایی باشید که فاقد مواد شیمیایی سمی بوده و غالبا به طبیعت و سلامت شخصی اهمیت می دهند.

11- پرهیز از مواد مضر

word image 62

اگر محصولات ارگانیک نمی خرید، بهتر است به دنبال مواد مضری باشید که عمدتا در محصولات زیبایی وجود دارند.

متداول ترین آن ها پارابن، فتالات و تریکلوزان است. هم چنین به دنبال برچسبی مانند “رایحه یا عطر یا بو” در محصولات باشید. بیش تر مواد شیمیایی در پشت این برچسب ها پنهان هستند.

لازم به ذکر است که در اکثر محصولات زیبایی رد پای آزبست و وجود فرمالدئید را مشاهده خواهید کرد. این مواد شیمیایی می توانند پوست، چشم ها، بینی و سیستم تنفسی شما را تحریک کنند. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض سطح بالایی از این مواد می تواند منجر به ایجاد سرطان شود.

گزینه خوب استفاده از انواع روغن های ضروری و روغن های حامل مانند روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن بادام شیرین هم برای بدن و هم برای صورت است.

12- استفاده از محصولات تمیز کننده دست ساز

بخش قابل توجهی از زندگی ما مملو از مواد شیمیایی است که در محصولات مراقبت از منزل یا محصولات مرتبط با نظافت وجود دارد. مدت زمان طولانی است که از همه این محصولات شیمیایی استفاده می کنیم.

بعلاوه این محصولات سمی یا شیمیایی ارزان هم نیستند. بنابراین، بهتر است آن را با محصولات خانگی یا طبیعی جایگزین کنید.

محصولات تمیز کننده خانگی و دست ساز ارزان و عاری از سموم هستند. در تمام این محصولات از رایج ترین مواد تشکیل دهنده مانند جوش شیرین، سرکه و لیمو استفاده می کنند.

علاوه بر این، ساخت محصولات دست ساز بسیار آسان است و باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود. استفاده منظم از این محصولات نه تنها باعث می شود خانه شما تمیز و مرتب باشد بلکه به طور قابل توجهی سلامت و معیشت شما را نیز تقویت می کند.

13- استفاده از خوشبو کننده های طبیعی

word image 63

جنبه دیگری که باید بر آن تمرکز کنید این است که از به کار بردن هر نوع خوشبو کننده هوا، اسپری ها و شمع های معطر خودداری کنید. این محصولات نه تنها فضای زندگی شما را آلوده می کنند بلکه ریه های شما را با مواد شیمیایی سمی پر می کنند.

ما می توانیم به جای این خوشبو کننده های مضر، از دیفیوزر روغن به همراه روغن ضروری استفاده کنیم. شمع های معطر را هم می توان در عرض یک دقیقه برای داشتن یک خانه طبیعی و معطر با شمع های مومی جایگزین کرد.

14- استفاده از تخت خواب ارگانیک

برای داشتن یک زندگی طبیعی، باید رختخواب های معمولی را که برای سلامتی شما مضر و غیر قابل استنشاق هستند، دور بیندازید.

می توانید به سمت استفاده از تشک ارگانیک بروید و ملافه ها و لحاف هایی را که 100 درصد از پنبه، پشم و لاتکس طبیعی ساخته شده اند، خریداری کنید. علاوه بر این می توانید بالش های الیافی را با بالش های گندم سیاه جایگزین کنید.

برای مدل رختخواب طبیعی می توان به ماندگاری، عاری از سمیت و دارای قابلیت تنفس اشاره کرد. هم چنین نگهداری آن آسان و عاری از هر گونه بو است.

15- استفاده از داروهای طبیعی

وقتی صحبت از مراقبت های سلامت شخصی می شود، لازم است که ابتدا خودتان را با داروهای طبیعی درمان کنید.

بسیاری از ما به دلیل حداقل مشکلات از قبیل سرماخوردگی، سر درد، دردهای عضلانی، خستگی، مشکلات مرتبط با خواب و برخی از بیماری ها به صورت منظم و مداوم دارو مصرف می کنیم.

این داروها همیشه دارای عوارض جانبی طولانی مدت یا کوتاه مدت هستند.

منتها اگر تحت نظر پزشک هستید، توصیه نمی کنیم که مصرف دارو را قطع کنید. با این حال به شما پیشنهاد می کنیم برای برخی از دردها و بیماری های شایع، از روش طبیعی برای درمان خود استفاده کنید.

برای درمان های طبیعی می توانید از غذاهای واقعی، گیاهان و روغن های ضروری استفاده کنید تا از شر سرماخوردگی، آنفلوآنزا، گلو درد و سر درد خلاص شوید. شما باید از دستورالعمل ها پیروی کنید و هم چنین در صورت لزوم با پزشک نیز مشورت کنید.

16- مدیریت پسماند

مدیریت پسماند نیز یکی از قسمت های اساسی برای سبک زندگی طبیعی ماست. ما باید سموم کم تری به محیط زیست خود وارد کنیم و همواره مراقب آن باشیم.

علاوه بر این، کاشت درختان، سبزیجات و گیاهان یکی از اقدامات بزرگ برای حرکت به سمت یک محیط تمیزتر است. اما، مدیریت پسماند می تواند برای محیط زیست بسیار بهتر عمل کند.

17- کاهش استفاده از پلاستیک

word image 64

پلاستیک باعث ویرانی محیط زمین و تخریب محل زندگی حیوانات شده است. بنابراین، اگر می خواهید زندگی طبیعی داشته باشید، پس به پلاستیک نه بگویید.

در واقع می توانید پلاستیک را با چوب، شیشه، سرامیک و فولاد ضد زنگ جایگزین کنید.

جهان از جنبش غیر پلاستیکی آگاه است، بنابراین امروزه جایگزین های زیادی در دسترس است.

در خانه می توانید از ظروف شیشه ای برای نگهداری مواد، اسباب بازی های چوبی برای کودکان و ظروف سرامیک یا چینی استفاده کنید.

18- کاهش تولید زباله

word image 65

تنها زمانی می ‌توانیم از محیط ‌زیست محافظت کنیم که مصرف زباله را کاهش دهیم.

علاوه بر این، می توانیم استفاده روزانه از محصولات را با محصولات دارای قابلیت استفاده مجدد مانند فولاد ضد زنگ یا نی بامبو، بطری های فولادی ضد زنگ، کیسه های قابل استفاده مجدد و پارچه ها جایگزین کنیم.

مقدار زیادی از زباله های روزانه به خاطر بسته بندی مواد غذایی و هدر رفتن مواد غذایی حاصل می شود. بنابراین شما باید از خرید و مصرف غذاهای بسته بندی شده خودداری کنید و تا حد امکان همه مواد غذایی موجود روی میز را تمام کنید.

اگر یک باغچه کوچک دارید، می توانید با این مواد زائد یک سطل کمپوست درست کنید. این کار ممکن است زباله های شما را کاهش دهد و هم چنین ضایعات را به کودهای گیاهی تبدیل کند.

19- بازیافت زباله

باید بدانید که بازیافت همیشه آخرین مرحله برای کاهش زباله ها است. بسیاری از کشورها سیستم بازیافت پیشرفته و مناسبی دارند. اما، برخی از زباله های اجتناب ناپذیر را می توانید خودتان و در منزل بازیافت کنید.

چگونه گیاه خوار شویم؟ (بایدها و نبایدهای غذایی)

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا