سایر هنرهای مهم

چگونه آب و الکل را از هم جدا کنیم؟ (3 روش ساده)

چرب زبان

فرایند جداسازی الکل از آب به چند روش می تواند انجام شود. معمول ترین روش گرما دادن به مخلوط آب و الکل است زیرا نقطه ی جوش الکل کم تر از آب است و به سرعت بخار می شود و بعد می توان آن را در یک ظرف جدا تغلیظ کرد و همچنین شما می توانید مخلوط را منجمد کنید، که باعث می شود عناصر غیر الکلی به طور ناکامل از آب جدا شوند؛ چیزی که باقی می ماند بخش اعظم آن الکل است. از نمک سر سفره می توانید برای جداسازی الکل ایزوپروپیل از آب استفاده کنید و نتیجه میشود الکل ایزوپروپیل تغلیظ شده، نه الکل آشامیدنی.

روش اول: جداسازی الکل از آب با دستگاه تقطیر

1- یک دستگاه تقطیر تهیه کنید.ساده ترین دستگاه تقطیر شامل یک قمقمه ی شیشه ای ته گرد ( یا قمقمه ی جوشاندن مایعات)، یک دستگاه تغلیظ و ظرف شیشه ای دوم برای محصول تقطیر است. باید یک برج تقطیر و تجزیه را بین قمقمه جوشاندن مایعات و دستگاه تقطیر قرار دهید.

 • باید نقطه ی جوش دو مایع خیلی با هم متفاوت باشد.
 • دستگاه تقطیر ساده از گرمای کم تری استفاده می کند و نصب آن آسان است اما دقت آن در جدا کردن آب از الکل زیاد نیست.

2- مخلوط آب و الکل را در شیشه ی ته گرد تا 80 درجه سانتی گراد گرم کنید. نقطه ی جوش آب 100 درجه سلسیوس و نقطه ی جوش الکل 78 درجه سلسیوس است. بنابراین الکل سریع تر از آب به بخار تبدیل می شود.

 • از یک دستگاه حرارتی مثل چراغ گاز بونسن استفاده کنید که حرارتش به سرعت افزایش یا کاهش یابد، اما ممکن است کنترل حرارت آن سخت باشد.
 • همچنین می توانید از منبع گرمایشی پروپانی یا الکتریکی استفاده کنید.

3 – یک برج تقطیر و تجزیه را در دهانه ی شیشه جا دهید. برج تقطیر و تجزیه یک استوانه ی شیشه ای صاف است که در آن حلقه های فلزی یا مهره های شیشه ای یا پلاستیکی ردیف شده اند. این حلقه ها یا مهره ها گازهای سنگین تر را در سطوح پایین تر برج گیر می اندازند.

 • وقتی مایع بخار می شود، فقط مایعی که فرارتر است به بالای برج می رسد.
 • در مخلوط الکل و آب، الکل به بالای برج می رسد.
 • با استفاده از دماسنج ، دمای گازهای درون دستگاه را اندازه بگیرید.

4 – اجازه دهید بخار سرد و تغلیظ شود. وقتی بخار به ستون تغلیظ می رود در یک محیط سرد می ماند تا دوباره تبدیل به مایع شود، یعنی تغلیظ شود.

 • فرایند تقطیر شامل گرمادهی، تبخیر، خنک کردن و تغلیظ است.
 • وقتی بخار تبدیل به مایع می شود، سنگین خواهد شد و بنابراین الکل مایع در مخزن جمع آوری می ریزد. می توان دیواره ی ستون تغلیظ را با آب سرد خنک کرد تا فرایند تغلیظ تسریع شود.

حتما بخوانید: 140 عادت بدی که باید آنها را ترک کنیم (مگا لیست)

روش دوم: جدا کردن الکل از طریق انجماد

1 – با مایعی شروع کنید که 5 تا 15 درصد الکل دارد. شما به ظرفی نیاز دارید که هنگام یخ زدن مایع یا ذوب شدن یخ در آن آسیب نبیند و همچنین به مکانی نیاز دارید که دمای آن زیر صفر درجه سانتی گراد باشد (مثل یخچال). این روش بسته به این است که نقطه ی انجماد آب و الکل متفاوت باشد، مثل تقطیر گرمایی که وابسته است به این که نقطه ی جوش آب و الکل متفاوت باشد.

 • این یک روش باستانی جداسازی آب و الکل است که از قرن 7 انجام می شده است.
 • تقطیر انجمادی گاهی اوقات به عنوان تقطیر مغولی نیز شناخته می شود.

2 – مایع الکلی را در ظرف بریزید. ظرف باید به اندازه ی کافی بزرگ و محکم باشد که موقع انبساط مایع در حین یخ زدن نترکد. در حین عصاره گیری مقدار آب افزایش و مقدار الکل کاهش می یابد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

 • نقطه ی انجماد آب صفر درجه است و نقطه ی انجماد الکل 114- درجه. یعنی الکل در شرایط طبیعی هرگز یخ نمی زند.
 • روزی یک بار مایع جدا شده از یخ را با لوله در ظرف دیگری بریزید. هر چه بیشتر ظرف شما در یخچال بماند الکل بیشتری از مایع استخراج می شود.
 • برای استخراج الکل بیشتر، از ظرف بزرگ تری استفاده کنید. از ظروف پلاستیکی غذا استفاده کنید. ظروف پلاستیکی با کیفیت پایین تر ممکن است که الکل را آلوده کند.

3 – مواد یخ زده را دور بریزید. بخش اعظم مواد یخ زده آب است و الکل از آن جدا شده است.

 • بخش اعظم مایع باقی مانده الکل است اما الکل خالص نیست.
 • در این روش شما نمی توانید مثل تقطیر حرارتی ناخالصی ها را بگیرید.

حتما بخوانید: برای تقویت مغز خود این 100 کار را انجام دهید (جدیدترین تحقیقات دنیا)

روش سوم: جداسازی آب و الکل با استفاده از نمک

1 – به الکل ایزوپروپیل نمک اضافه کنید و تقطیر آزیوتراپیک را انجام دهید. این فرایند تقطیر از طریق آب زدایی، الکل و آب را از هم جدا می کند. ایزوپروپیل پسابیده می تواند به عنوان سوخت، رفع کننده ی ساس و کک از بدن حیوانات خانگی، ماده ی ضدعفونی کننده برای انسان و حیوانات خانگی، یا ضد یخ برای شیشه ی جلوی اتومبیل استفاده شود.

 • ایزوپروپیل پسابیده بخش اساسی در تولید سوخت بیودیزلی است.
 • این فرایند به عنوان تقطیر استخراجی شناخته می شود.

2 – مواد را جمع کنید. برای جدا کردن آب از الکل ایزوپروپیل ، شما به مخلوط الکل ایزوپروپیل اصل (50 تا 70 درصد مخلوط الکل ایزوپروپیل)، یک ظرف برای نگهداری مایع بعد از اتمام کار، یک ظرف شیشه ای 1.9 لیتری با دهانه ی گشاد برای مخلوط، 450 گرم نمک خوراکی بدون ید و یک قطره چکان با دهانه ی باریک نیاز دارید.

 • همه ی ظروف و وسایلی که استفاده می کنید باید تمیز باشند.
 • الکل ایزوپروپیل عموما در داروخانه ها بدون نسخه در بطری های 470 میلی لیتری فروخته می شود. شما برای یک شیشه 1.9 لیتری 950 میلی لیتر الکل ایزوپروپیل نیاز دارید.

3 -حدود یک چهارم ظرف را نمک خوراکی بریزید. مطمئن شوید نمک ید دار نیست، وگرنه فرایند تقطیر را آلوده می کند. باید تقریبا به اندازه ی یک نمکدان پر باشد.

 • هر برندی باشد مهم نیست، فقط ید دار نباشد .
 • شما می توانید هر مقدار که دوست دارید الکل و نمک بریزید، به شرطی که این نسبت را رعایت کنید: 4 قسمت مایع و 1 قسمت نمک.

4 – الکل را به مخلوط اضافه کنید و آن را خوب تکان دهید. مخلوط نمک و الکل باید 4/3 ظرف را پر کند. اگر بیشتر از این مقدار باشد ممکن است جا برای انبساط نداشته باشد.

 • قبل از تکان دادن مطمئن شوید در آن را محکم بسته اید .
 • قبل از این که تکان دادن را متوقف کنید نگاه کنید ببینید نمک کاملا با آن مایع ترکیب شده باشد.

5- اجازه دهید جاذبه ی زمین محتویات مخلوط را از هم جدا کند. 15 تا 30 دقیقه طول می کشد تا نمک ته نشین شود. مایعی که در سطح مخلوط جمع می شود بخش اعظمش الکل است. این همان الکل ایزوپروپیل پسابیده است.

 • اجازه ندهید الکلی که در سطح جمع شده دوباره با مایع زیرین آن مخلوط شود.
 • این به این دلیل اتفاق می افتد که نمک با آب پیوند می خورد .
 • درب ظرف را خیلی با احتیاط باز کنید که تکان نخورد. تکان اضافی محتویات نمک در ته ظرف را به هم می زند و مجبور می شوید فرایند تقطیر را دوباره انجام دهید.

6- با استفاده از قطره چکان الکل تقطیر شده را از سطح مخلوط استخراج کنید. ظرفی که مایع تقطیر شده را در آن می ریزید در دسترس نگه دارید و از قبل روی آن بنویسید ” الکل ایزوپروپیل مقطر “.

 • از قطره چکان برای جدا کردن الکل باید خیلی به آرامی استفاده شود.
 • مراقب باشید ظرف مخلوط تکان نخورد یا نریزد که الکل مقطر از بین برود .

حتما بخوانید: 44 مهارتی که هر زن و مرد در زندگی باید بلد باشند

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

  1. درود دوست عزیز از کل این فرایند شیمیایی و کندانس کردن که نسبتا دقیق هم تشریح شده بود شما فقط الکل اشامیدنی و استغفارش و حرام بودنشو فهمیدی ؟؟؟ بقول مولانا هرکسی از ظن خود شد یار من ***از درون من نجست اسرار من

 1. سلام خسته نباشید من چطور میتونم اتانول آب و الکلشو جدا کنم به الکل ۹۶ درصد نیاز دارم تا گوشی آب خوردمو درست کنم گفته شده مناسب هستش .به نظرتون اتانول رو در فریزر بزارم؟

 2. سلام سایت خوبی دارید امیدوارم حوصله و صبر زیادی داشته باشید تا همه جور انسان و غیر انسان رابدهید،ادمهای عقب مانده به ظاهر آدم و در اصل چی بگم اگه بگم حیوان درست نیست زیرا به ساحت آنها بی احترامی کردی.ای وای و ای وای امیدوارم سلامت و موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا