آموزش گیاهان دارویی و نحوه پرورش آنها (تصویری)

چگونه یک باغچه زینتی زیبا بسازیم؟ آموزش با 4 گام ساده

باغچه ها معمولاً یک فضای بسیار مناسب برای افراد می باشد تا بتوانند اقدامات باغبانی و علایق خود را در آن پیاده کنند و همچنین هنر دست افرادی است که به باغبانی علاقه دارند. شما نیز می توانید با استفاده از منبع تغذیه راحت برای گیاهان و اکسسوری های مناسب یک باغچه کوچک در منزل خود بسازید.

بخش ۱ از ۴: جمع‌آوری منابع مناسب

word image 144

1-یک گلدان یا یک نگهدارنده مخصوص گیاه پیدا کنید: می توانید باغچه کوچک خود را با تعداد زیادی از گلدان ها و و نگهدارنده های مختلف از یک کاسه شیشه ‌ای تا یک گلدان پلاستیکی ایجاد کنید.

 • باید به دنبال نگهدارنده ای بگردید که دارای منفذ های زهکشی شده مناسب در کف باشد تا هوا و آب بتواند از آن عبور کند و به زیر خاک برسد. گلدان های تراکوتا معمولاً گزینه مناسبی هستند زیرا منافذ زهکشی مناسب دارند و برای تنفس خاک بسیار مناسب می باشند.
 • به دنبال گلدان تراکوتایی بگردید که گیاهان کوچک مختلفی را در خود نگه می دارند و فضای کافی را برای گلدان های شما ایجاد می کنند‌. همچنین می توانید از گلدان های سفالی شکسته شده در باغچه خود استفاده کنید؛ مخصوصا اگر این گلدان ها از یک طرف شکسته شده باشد، زیرا کاملاً قابل استفاده خواهند بود و زیبایی خاصی هم به باغچه شما می دهند.

2-استفاده از خاک مناسب و سنگ های کوچک: همچنین نیاز دارید که برای گلدان خود خاک مناسب تهیه کنید.

 • خاکی را باید انتخاب کنید که مخصوص گیاه شما باشد. البته ترکیب خاک معمولی برای اکثر گلدان ها پاسخگو خواهد بود. باید تعدادی سنگ کوچک را با رنگ های مختلف جمع آوری کنید و برای دکوراسیون باغچه خود استفاده کنید.
 • اگر از ظرف‌ های شیشه‌ ای در باغچه خود استفاده کرده اید، می‌ توانید تعداد این سنگ های رنگی را افزایش دهید، زیرا شکل فوق ‌العاده ای به باغچه شما می دهد.

3-گیاهان باغچه خود را انتخاب کنید: زمانی که نوبت به انتخاب گیاه برای باغچه می ‌رسد، باید به دنبال گیاهانی بگردید که کوچک هستند و نیاز به هرس کردن زیاد ندارند.

همچنین باید گیاهانی را انتخاب کنید که پرورش آن ها در یک فضای کوچک آسان باشد و بتواند جلوه های بسیار جذاب و زیبایی را ایجاد کند. برخی از گیاهان مناسب برای باغچه شامل موارد زیر می باشند:

 • گیاهانی مثل ریحان ، رزماری، لاوندر یا اسطوخودوس، آویشن و پونه کوهی
 • لیمو
 • چغندر
 • ارکیده
 • سرخس
 • بگونیا
 • گیاهان عنکبوتی
 • بنفشه آفریقایی

بخش ۲ از ۴: قرار دادن گیاه و خاک

word image 145

1- یک لایه از خاک گلدان را داخل گلدان قرار دهید: اول باید گلدان را بشویید و آن را خشک کنید تا برای استفاده در باغچه مناسب باشد. سپس داخل گلدان را با خاک مناسب پر کنید. همچنین می توانید صرفا خاک بیشتری بریزید تا گیاه شما رشد بهتری داشته باشد و یا مدل دکوراسیون آن با دیگر گلدان ها متفاوت شود.

 • با استفاده از یک چاقوی کوچک مخصوص باغبانی ، حفره های کوچکی را داخل خاک ایجاد کنید تا ریشه های گیاه را داخل آن قرار دهید. سعی کنید که گلدان ها را کمی از یکدیگر فاصله دهید تا بتواند هوای کافی برای تنفس داشته باشد. ریشه های گیاه را نیز نباید بیش از حد نزدیک به هم بکارید.

2-تعدادی سنگ کوچک را داخل گلدان قرار دهید؛ مخصوصا اگر از زیر گلدان های شیشه‌ ای استفاده می کنید: در چنین حالتی باید حدود دو و نیم سانتی متر لایه سنگ را در کف گلدان قرار دهید. این کار شما تضمین می کند که مواد مغذی در گلدان به راحتی به گیاه می رسد و زهکشی خاک آن مناسب می باشد. سپس حدود یک و نیم سانتی متر لایه ذغال مخصوص کشاورزی را به آن اضافه کنید. در نهایت حدود ۷ و نیم الی ۱۰ و نیم سانتیمتر لایه، خاک گلدان بریزید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

3-گیاهان را برای قرار دادن در گلدان آماده کنید: زمانی که خاک را آماده کردید، باید به سراغ گیاهان بروید. باید تضمین کنید که گیاه شما بهترین و سالم ترین حالت را داخل باغچه داشته باشد.

 • اول گیاهان را از گلدانی که خریداری کرده اید، خارج کنید. قسمت های شکسته شده ریشه گیاه را لمس نکنید. سپس از یک عدد انبر برای کوتاه کردن برگ های آسیب دیده استفاده کنید.

4-گیاه را داخل گلدان بگذارید و حفره‌ های آماده شده را کاملاً تنظیم کنید و ریشه گیاه را داخل آن ها قرار دهید: سعی کنید گیاهانی که ارتفاع بلند تری دارند را در قسمت عقب تر باغچه و گیاهان کوتاه تر را در قسمت جلوی باغچه بگذارید.

 • می توانید طیف وسیعی از گیاهان مختلف را در مکان‌ های مختلف با الگوهای رنگی متفاوت قرار دهید.

بخش ۳ از ۴:اضافه کردن اکسسوری های مینیاتوری

word image 146

1-از اکسسوری های مینیاتوری استفاده کنید: می توانید کمی خلاقیت به خرج دهید. کافی است که از اکسسوری هایی در باغچه خود استفاده کنید که سایز مناسبی داشته باشند. هم چنین می‌ توانید ساختار های مینیاتوری را به باغچه خود اضافه کنید. مثلاً یک پل کوچک وسط باغچه ایجاد کنید.

 • از ساختارهای مینیاتوری استفاده کنید: مثلا یک عدد میز و صندلی کوچک اطراف باغچه قرار دهید. همچنین می توانید از اشکال و صحنه‌ های متفاوت برای باغچه استفاده کنید.
 • اگر به طراحی‌ های مینیمالیست علاقه دارید، می توانید فاکتورهای کاملا ریز اما تغییر دهنده را برای دکوراسیون باغچه خود اضافه کنید. مثلاً از گلدان های چوبی استفاده کنید.

2-باغچه خود را با مجسمه های سفالی و تخته سنگ های کوچک تزیین کنید: زمانی که گیاهان را به باغچه خود اضافه کردید، باید به فکر دکوراسیون باشید.

 • اکسسوری های بسیار متنوع در دسترس هستند که می‌ توانید آن ها را برای باغچه استفاده کنید، مثل مجسمه های سفالی و تخته سنگ‌ های بسیار کوچک.
 • همچنین استفاده از مجسمه ها یا سنگ های رنگی گزینه های بسیار مناسبی می باشند . کافی است که کمی خلاقیت به خرج بدهید و برای دکوراسیون باغچه خود انگیزه داشته باشید و از طرح‌ های متنوع و جدید استفاده کنید.

3- اکسسوری ها را بر اساس تم باغچه انتخاب کنید: اگر تم خاصی برای باغچه خود استفاده کردید، باید اکسسوری ها را نیز طبق آن تم انتخاب کنید تا همه چیز با یکدیگر رابطه هنری داشته باشند. یکی از تم های معروف و پرطرفدار برای باغچه ها تم fairy_garden است که در آن از تخم مرغ های کوچک رنگی، نیمکت ها و صندلی های سنگی کوچک استفاده می شود. همچنین می توانید از تم سرزمین چوبی یا woolland استفاده کنید که در آن فنس های آهنی به کار می رود.

 • از یک مسیر سنگی برای ورود به راه باغچه استفاده کنید: کافی است از یک مسیر سنگی برای وارد شدن به باغچه خود استفاده کنید. سپس این سنگ ها را به یک دکوراسیون دائمی تبدیل کنید. به راحتی می توانید با استفاده از سنگ های مختلف، خودتان اقدام به انجام این کار کنید و هر مسیری را که خواستید ایجاد کنید.
 • سنگ ها را کاملاً نزدیک به هم و متراکم قرار دهید. چه بهتر که در این مسیر از سنگ ها با رنگ های متنوع استفاده کنید تا زیبایی آن چند برابر شود.

بخش ۴ از ۴: مراقبت از باغچه

1-باغچه شما باید در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار بگیرد: زمانی که کار باغچه را تکمیل کردید، باید دقت کنید که نور غیر مستقیم آفتاب به آن برسد. اگر باغچه کوچک را داخل منزل قرار دادید، بهتر است که آن را زیر پنجره های جنوبی منزل خود بگذارید تا نور به صورت جانبی به آن برسد.

 • این کار شما باعث می شود که هر گونه نور اضافه و مستقیم به گیاه آسیب وارد نکند، همچنین نور نیز به اندازه کافی به گیاه برسد. پنجره های رو به شرق نیز گزینه مناسبی برای دریافت نور غیرمستقیم در کل طول سال می باشند. از پنجره های شمالی دوری کنید، زیرا این پنجره‌ ها معمولاً به اندازه کافی نور دریافت نمی‌ کنند.

2-فقط زمانی که احساس کردید، خاک خشک می باشد، به آن آب بدهید: همیشه باید خاک گیاهان را بررسی کنید و اجازه ندهید که بیش از حد خشک شوند. همیشه باید حالت رطوبتی خاک را حفظ کنید. بسته به نوع گیاهی که در باغچه خود استفاده کرده اید، باید به دفعات آب دادن به آن دقت کنید.

 • به طور مثال؛ اگر از گیاهان سوکولنت استفاده می کنید، باید بدانید که این گیاهان به آب زیادی نیاز ندارند. دستورالعمل های مربوط به میزان آب دادن مناسب گیاه خود را از روی راهنما های مختلف در اینترنت و یا فروشنده ها دنبال کنید.
 • اگر از ظروف شیشه ای برای نگهداری گلدان استفاده می کنید، به تدریج به آن ها آب بدهید و تا جایی که آب به سنگ های داخل کاسه رسید، آب دادن را متوقف کنید.

3-در صورت نیاز گیاه را هرس کنید: همزمان که گیاهان باغچه شما رشد می کنند و بزرگ می شوند ، برگ‌ های آن ها نیز شلوغ می شوند و داخل گلدان را پر می‌ کنند. برای این که گیاهان را بهتر تحت کنترل خود داشته باشید، بهتر است که چند وقت یکبار با استفاده از انبرها و قیچی های مخصوص باغبانی، آن ها را هرس کنید.

بسیار کاربردی برای گل و گیاه

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا