تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

بهترین راههای افزایش تمرکز در کلاس و امتحان (14 ترفند)

چرب زبان

بی حوصلگی و کسل بودن در کلاس درس نه تنها یک عادت بد است، بلکه بسیار مضر هم می باشد! در مقابل داشتن تمرکز نه تنها شما را به معلمان ثابت می کند بلکه مشخص می کند که دانش آموزی با سطح بلوغ فکری و کنترل بالایی هستید؛ که این امر در زندگی آینده تان نیز نقش به سزایی ایفا می کند.

بخش اول: مشارکت داشتن در کلاس

1- به معلم توجه کنید. این موضوع را بدانید که ایستادن معلمتان روی پاهایش تنها به خاطر سلامتی نیست؛ بلکه برای آموزش و یادگیری شما تلاش می کند. بنابراین سعی کنید با نگاه کردن به چشمان او و گوش کردن به صحبت هایش تمام توجه خود را به او بدهید. اگر احساس می کنید که چشمان شما دنبال چیز دیگری در کلاس هستند، خودتان را متمرکز کرده و کاملا به درس توجه کنید. معلمتان نیز باید در طول درس دادن، توجه کامل شما را جلب کند.

نکته: اگر نمی توانید تمرکز درستی داشته باشید، کمی آب بنوشید یا اجازه بگیرید و کمی از فضای کلاس خارج شوید. کمی استراحت کمک می کند تا بتوانید مجددا تمرکز ذهنی خود را بدست آورید.

 


رازهای میلیونر شدن

توی این پکهای فوق العاده، رازهای میلیونر شدن رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! این ترفندها اگه پولدارت نکنن هم تو زندگی واقعا لازمن. استفاده کن و حسابی پول در بیار! 


 

 


قوانین رشد و موفقیت

توی این پک فوق العاده، قوانین رشد و موفقیت رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! توی زندگی، محل کار و هر جایی راه موفقیت رو به راحتی پیدا کن!


 

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین راههای موفقیت در کنکور در کمترین زمان ممکن

2- اهداف را درک کنید. بیش تر معلمان برای یادگیری بهتر، قبل از تدریس موضوع درس را مشخص می کنند. سعی کنید زمانی که آن را شنیدید، یادداشت کنید. با این کار متوجه می شوید که امروز چه کاری باید انجام دهید؟ چه چیزی یاد می گیرید؟ و چگونه می توانید در این مدت هوشیار و متمرکز باقی بمانید؟ اهدافتان را مشخص کنید و در طول کلاس آن ها را به خود یادآوری کنید. با انجام این کارها دقیقا متوجه می شوید که چه کاری باید انجام دهید.

3- یادداشت برداری کنید. با یادداشت برداری دقیق می توانید درس را بهتر یاد بگیرید. به نکات کلیدی که معلمتان با عباراتی مانند” این مهم است،” این نکته اصلی است،” این در امتحان خواهد آمد” توجه داشته باشید. این مورد به شما کمک می کند تا دقیق تر گوش بدهید و روی درس متمرکز شوید.

  • اهداف: اگر معلم در ابتدای کلاس به طور معمول اهداف درس را می نویسد، آن ها را در ذهن خود نگه دارید و اطمینان حاصل کنید که در پایان کلاس به همه آن ها دست پیدا کرده اید.
  • نوشتن نکات قدیمی و تکالیف درون خانه را به موقع دیگر و زمانی که وقت آزاد دارید موکول کنید، زیرا انجام دادن آن ها در طول کلاس ممکن است موجب از دست دادن نکات کلیدی شود.

در کلاس نشستن

4- در بحث های کلاسی شرکت کنید. این کار یک راه عالی برای تبدیل شدن به یک دانش‌آموز متمرکز و موفق است. زمانی که معلم سوال می‌پرسد، به آن جواب دهید. اگر نظر شما را راجع به موضوعی پرسید، آن را با دیگران در میان بگذارید. این کار به معلم نشان می‌ دهد که شما در طول کلاس با دقت گوش می ‌دهید و مطالب را متوجه می شوید. این کار نه تنها باعث از بین رفتن حس خجالت زدگی در شما می شود بلکه معلمتان این موضوع را به مسئولین مدرسه انعکاس می دهد که شما دانش آموزی فعال و زرنگ هستید.

5- سوال بپرسید. اگر چیزی را متوجه نشدید، هرگز از سوال کردن نترسید. این کار به معلمتان نشان می دهد که می خواهید یاد بگیرید و می توانید مواردی را که با آن ها مشکل دارید؛ تشخیص دهید. حتی این احتمال وجود دارد که شخص دیگری در کلاس همین سوال را داشته باشد اما از پرسیدن آن واهمه داشته باشد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

6- تمام تلاش خود را بکنید. وقتی سر کلاس حاضر می شوید، لبخند بزنید و اعتماد به نفس داشته باشید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که در تمام لحظات تلاش کنید و پتانسیل واقعی خود را نشان دهید.

سوال بخش اول

درک اهداف چگونه می تواند موجب افزایش تمرکز در کلاس شود؟

1- درک اهداف یک روش عالی برای مشارکت در کلاس است.

2- شما می توانید برای خود هدف تعیین کنید.

3- این کار به معلم نشان می دهد که شما متمرکز هستید.

4- آن ها اغلب شامل عباراتی مانند ” این مهم است” یا ” در امتحان می آید” هستند.

حتما بخوانید: با این 34 روش حافظه خود را برای درس خواندن تقویت کنید! (کاملا جدید)

بخش دوم: حذف حواس پرتی ها

1- در ردیف جلویی کلاس بنشینید. این کار کمک می کند تا به معلم توجه کنید.

  • این امر همچنین به شما امکان می دهد که صدای معلم خود را به وضوح بشنوید، بنابراین باعث می شود درک شما درباره موضوع صحبت آسان تر شود.

دانشجویان سر کلاس

2- کنار دوستانتان ننشینید. اگر چه نشستن کنار دوستان جذاب است و اکثرا به آن تمایل دارند منتها تمام تلاش خود را بکار بگیرید تا از این وسوسه اجتناب کنید. صحبت کردن با دوستان نه تنها باعث حواس پرتی شما می شود بلکه موجب کاهش توجه به درس می گردد. بنابراین نه تنها به مشکل بر می خورید بلکه از نرخ تمرکزتان نیز کاسته می شود.

  • اگر احساس می کنید که تمایل دارید مدام با یکی از همکلاسی هایتان صحبت کنید و مدام روی یک صندلی نشسته اید، با معلم خود در مورد تغییر جایتان در کلاس صحبت کنید و در صورت عدم موفقیت این موضوع را با دوستتان در خارج از فضای کلاس در میان بگذارید و او را متقاعد کنید که این خواسته به معنی توهین به او نیست و تنها برای حفظ تمرکزتان در محیط کلاس است.

نکته: اگر دوستانتان با شما صحبت کردند، جواب کوتاه و سریعی به آن ها بدهید و مجددا به معلم توجه کنید و به یادداشت برداری ادامه دهید. همواره گوش های خود را برای شنیدن عباراتی مانند ” این مهم است” یا ” به این گوش دهید” آماده کنید. زیرا ممکن است نکته مهمی مطرح شود که بعدا به کارتان آید.

حتما بخوانید: 16 تا از بهترین راه های افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن موثر

3- هر گونه عامل ایجاد کننده حواس پرتی را از خود دور کنید. برخی از ما به راحتی دچار حواس پرتی می شویم و همین امر از یادگیری جلوگیری می کند. بعنوان مثال اگر بطری آب حواستان را پرت می کند، آن را از روی میز بردارید. اگر هر عاملی که موجب پرت شدن حواستان می شود (حتی اگر باب میلتان نیست) را برطرف کنید، فورا متمرکز می شوید و به کلاس و معلم بر می گردید.

سوال بخش دوم

چه تغییر ساده ای می تواند موجب افزایش تمرکز شما در کلاس شود؟

1- نشستن کنار دوستان

2- نشستن کنار پنجره

3- نشستن در ردیف جلویی کلاس

4- همه موارد بالا

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین روشهای مطالعه برای یادگیری سریع و موثر (تحقیقات جدید)

بخش سوم: آمادگی قبل ازکلاس

1- شب خوب بخوابید. دانش آموزان 6 تا 12 ساله به 9 تا 12 ساعت خواب شبانه نیاز دارند، در حالی که در محدوده سنی 13 تا 18 سال، 8 تا 10 ساعت خواب شبانه کفایت می کند. با وجودی که حفظ عادت خوب خوابیدن دشوار است اما سعی کنید یک عادت روتین برای خوابیدن تنظیم کنید. مثلا هر شب راس یک ساعت مشخص به رختخواب بروید. اگر استراحت نکنید، ذهنتان قادر به تمرکز نخواهد بود… و به وقفه نیاز خواهد داشت!

2- صبحانه خوب و سالمی بخورید. اگر چه این موضوع ممکن است بی ربط به نظر برسد، اما خوردن یک وعده غذایی مغذی در صبح، انرژی تازه ای برای شروع روز به شما می دهد. البته به یاد داشته باشید که منظور از صبحانه خوب و سالم؛ پرخوری نیست. دو برش ساده نان تست، آب پرتقال تازه (همراه با پالپ، در صورت امکان) و یک تخم مرغ آب پز نمونه ای از یک صبحانه خوب و سالم است. ضمنا ثابت شده است که یک عدد سیب می تواند کارایی شما را تا بیست درصد افزایش دهد!

نکته: اگر با یک صبحانه خوب شروع کنید، در طول روز انرژی بیش تری خواهید داشت و کم تر احساس خستگی و بی حالی می کنید و همین امر توجه و تمرکز را در کلاس بهتر و آسان تر می کنید.

سوال بخش سوم

چگونه یک تغییر ساده در وعده صبحانه می تواند به بیداری و افزایش تمرکز در کلاس کمک کند؟

1- اگر وقت کافی برای صبحانه خوردن داشته باشید، عجله نمی کنید.

2- نوشیدن قهوه یا چای می تواند به بیدار ماندن شما کمک کند.

3- یک صبحانه سالم انرژی بیش تری برای شما فراهم می کند.

4- یک وعده صبحانه زیاد کمک می کند تا آرام تر و طبیعی تر از قبل، از خواب بیدار شوید.

حتما بخوانید: بهترین روش مطالعه کردن و آمادگی کامل برای هر نوع آزمون (ثابت شده)

بخش چهارم: متمرکز بمانید

1- در زمان استراحت موسیقی گوش کنید. این کار نیرو بخش است و می تواند ذهن را از هر موضوعی دور کند. بعلاوه باعث افزایش بهره وری می شود؛ منتها نباید زیاده روی کنید.

دانش آموزان سرکلاس

2- آینده خود را مجسم کنید. قبل از این که به رختخواب بروید از موهبت تخیل کودکانه خود استفاده کنید و جایگاهی را که دوست دارید در آینده به آن برسید، تجسم کنید. چقدر احتمال دارد بدون داشتن مهارت تمرکز کافی، به این رویا دست پیدا کنید. رویای غیر آکادمیک به عنوان مثال اگر به موسیقی یا ورزش علاقه دارید نیز، به تمرکز کافی نیاز دارد. در مدرسه حواستان را جمع کنید، فردی باهوش باشید و کارهای درست انجام دهید.

3-نصب این اپلیکیشن. یک اپلیکیشن فوق العاده که به داشتن تمرکز و کاهش خستگی های فکری روحی کمک شایانی می کند. آن را روی گوشی خود نصب کنید بقیه مراحل بسیار ساده و کار کردن با آن کاملا بی دردسر و رایگان است. شامل یک سری ملودی و راهکارهای فوق العاده موثر:

سوال بخش چهارم

صحیح یا غلط: گوش دادن به موسیقی می تواند موجب افزایش بهره وری شود.

1- صحیح

2- غلط

بخش ۵: موقع امتحانات

1- با تمام جوانب آزمون آشنا شوید

قبل از آزمون، تا جایی که امکان پذیر است، آزمون های دوره های قبل را بررسی کرده و آن ها را حل کنید. از محلی که آزمون در آن جا برگزار می شود بازدید کنید و اگر امکان دارد یک آزمون تقلیدی در آن جا شبیه سازی کنید.

با انجام این کار ریسک ایجاد هر گونه تعجب و سردرگمی ناخوشایند در طول آزمون را کاهش می دهید.

شگفتی های ناخوشایند کم تر= استرس کم تر

2- فرآیند آزمون را تجسم کنید

یک هفته یا بیش تر قبل از آزمون، هر روز ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه وقت بگذارید و فرآیند آزمون را تجسم کنید. خود را در پشت در محل آزمون تصور کنید و روی تنفس خود تمرکز کنید، با حفظ آرامش و اعتماد به نفس به سمت محل آزمون بروید، برگه سوالات را در زمان مورد نظر مطالعه کنید و به سولاتی که می خواهید با آن ها شروع کنید، توجه کنید.

چرا؟

روانشناسی ورزشی به ما می گوید که تکرار ذهنی روند انجام هر کار، به معنای این است که وقتی زمان انجام آن کار برسد، احساس آرامش و اطمینان بیش تری خواهید کرد.

خوابیدن سر کلاس

3- از مه مغزی دور بمانید

احتمالا با افرادی که در موردشان صحبت می کنم آشنایی دارید. این دانش آموزان معمولا در مورد زیاد درس خواندن لاف می زنند و عموما شکست می خورند. حتی ممکن است با خنده بگویند که برایشان اهمیتی ندارد اگر در امتحان موفق نشوند. اما حاضرم شرط ببندم که در باطن جور دیگری هستند. حتی خیلی به آن اهمیت می دهند.

هیچ دلیلی وجود ندارد که گفتار و رفتار آن ‌ها ذهن شما را اشغال کرده و انرژیتان را تخلیه کند. آن چه اهمیت دارد این است که شما باید برای آزمون آرام و متمرکز باشید. پس به نفع شماست که از این افراد دوری کنید.

4- نفس عمیق بکشید: 3 مرتبه دم و بازدم یا 3 آه

اغلب وقتی استرس داریم یا عصبی می‌ شویم، نفس‌هایمان کوتاه و سریع ‌تر می‌ شوند. شما می ‌توانید استرس خود را با کاهش آگاهانه نفس کشیدن و استفاده از تکنیک تنفس عمیق یا 3 آه کاهش دهید.

این استراتژی شما را ملزم می کند که نفس عمیق بکشید (قفسه سینه را از هوا پر کنید)، سپس نگه دارید و با یک آه بزرگ رها کنید. این کار را دو بار تکرار کنید.

یک آه بزرگ کشیدن، سریع ترین راه برای آرام کردن بدن است. این استراتژی فقط 10 ثانیه طول می کشد و می تواند به هر اندازه که در طول روز دوست دارید، تکرار شود.

5- بر روی دانسته هایتان تمرکز کنید

اولین استاد من در دانشگاه گفت که صبح آزمون باید هر آن چه را که فرصت برای مطالعه اش نداشتم فراموش کنم و تنها بر روی مطالبی که می دانم تمرکز کنم.

او از ما می خواست که به خودمان تلقین کنیم که خیلی بیش تر از آن چه مطالعه کرده ایم، اطلاعات داریم و می توانیم به سوالات زیادی در این آزمون پاسخ دهیم.

او با جدیت از ما خواست که برای خواندن مطالب جدید در صبح روز آزمون به خودمان زحمت ندهیم.

چرا؟

واقعیت این است که صبح روز آزمون، شما می دانید چقدر اطلاعات دارید. تلاش برای یادگیری مطالب جدید فاجعه بار است زیرا ممکن است تنها تفکرات شما را خراب کند. تمرکز روی آن چه می دانید بدان معنی است که با یک چهارچوب ذهنی مثبت در آزمون شرکت کنید.

kar

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام آیا واقعا دقت و تمرکز سر جلسه امتحان یا هنگام پاسخ دادن به سوال مهمه آیا روانشناس ها به این نتیجه رسیدن که تمرکز در امتحان مهمه اگر تمرکز افزایش پیدا کنه چقدر در امتحان یا آزمون تاثیر داره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا