مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

4 روش تمیز کردن استیل (ظروف، سینک و هر چیزی)

چرب زبان

لوازم استیل مانند سینک، لوازم خانگی، قابلمه ها، کارد و چنگال و… ظاهر بسیار زیبا و جذابی دارند اما در اثر لکه، اثرانگشت و ضربه، به مرور زمان جذابیت خود را از دست می دهند. بدون شک هیچکس خانه و وسایل کثیف را دوست ندارد و از آنجاییکه بخش زیادی از وسایل آشپزخانه از ظروف استیل تشکیل شده است، اطلاع از نحوه ی صحیح تمیز کردن آنها اهمیت زیادی دارد.

ظروف استیل به کمک مواردی مانند سرکه طبیعی، جوش شیرین و ابزارهای نرم (غیر ساینده)، به راحتی قابل تمیز شدن هستند. در این مطلب نکات و ترفندهایی ارایه شده است که با کمک آن می توانید تمام ظروف و وسایل استیل خود را به راحتی آب خوردن برق بیندازید.

روش تمیز کردن گاز استیل

برای تمیز کردن گازهای استیل، مراحل زیر را طی کنید:

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

1- در مرحله ی اول سینک ظرفشویی را از آب داغ و کف پر کنید و تمام قطعات گاز از جمله چدن، شعله، میله های آهنی و… را در آن بگذارید تا خیس بخورند.

2- سطح اجاق گاز را با آب گرم و مایع ظرفشویی (یا پاک کننده های چند منظوره)، پاک کنید. بگذارید حداقل دو دقیقه بماند تا غذای سوخته یا هر جرم دیگری که روی سطح گاز خشک شده است، نرم شود.

3- محلول تمیز کننده را با استفاده از پارچه میکروفیبر یا هر پارچه ی نرم دیگر پاک کنید. هیچگاه از مواد ساینده ای که موجب خش افتادن گاز می شود استفاده نکنید.

4- برای تمیز کردن قسمت هایی که با پارچه به آنها دسترسی ندارید و یا برای تمیز کردن مواد خشک شده ی غذا، از مسواک استفاده کنید.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

5- سطح گاز را با یک پارچه تمیز و نرم خشک کنید.

6- حال به سراغ میله های فلزی، چدن و قسمت هایی از گاز که درون آب و کف خیس کردید بروید و آنها را با یک سیم ظرفشویی بخوبی تمیز کنید تا چربی ها و آلودگی های تجمع یافته روی آنها برداشته شوند. قبل از اینکه آنها را سر جای خود قرار دهید، ابتدا خشک کنید.

7- اگر می خواهید گاز درخشندگی و براقیت بیشتری پیدا کند می توانید مقدار خیلی کمی روغن کودک یا نارگیل را به یک دستمال بزنید و اجاق گاز خود را با آن پاک کنید. این مرحله باعث درخشش بیشتر گاز خواهد شد.

روش تمیز کردن گاز استیل

روش تمیز کردن کاغذ دیواری (اصولی بدون صدمه زدن)

روش تمیز کردن استیل با جوش شیرین

جوش شیرین یک تمیز کننده ی عالی استیل است. این ماده می تواند لکه ها، آلودگی ها و چربی های بجای مانده روی ظروف استیل را بردارد بدون اینکه کوچکترین خراش یا آسیبی از خود برجای بگذارد. از جوش شیرین می توانید برای پاک کردن ظرفشویی و وسایل بزرگ و کوچک آشپزخانه استفاده کنید. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

1- ابتدا استیل را با آب گرم و تمیز آب کشی کنید.

2- جوش شیرین را روی کل سطح سینک ظرفشویی (یا هر وسیله ی استیل دیگر)، بپاشید.

3- اجازه دهید جوش شیرین چند دقیقه بماند تا عملکرد بهتری داشته باشد. پس از آن، یک پارچه ی نرم و مرطوب روی سینک بکشید.

4- گوشه کنار استیل و قسمت هایی که با پارچه به آنها دسترسی ندارید را با مسواک تمیز کنید.

5- در مرحله ی بعد کمی سرکه سفید رقیق نشده را درون آبپاش بریزید و روی تمام قسمت های استیل اسپری کنید و حدود ده دقیقه صبر کنید. سرکه و جوش شیرین در تماس با یکدیگر واکنش نشان می دهند و شروع به کف کردن می کنند(سرکه یک ماده ی ضد عفونی کننده بسیار عالی است و برای از بین بردن لکه های آب عملکرد خوبی دارد).

6- پس از تمیز شدن استیل، آن را با استفاده از آب گرم پاک کنید و با یک پارچه نرم و تمیز خشک کنید.

7- برای درخشندگی بیشتر استیل می توانید از یک پارچه ی خشکی که به مقدار بسیار کمی روغن آغشته شده است، استفاده کنید.

نکته: برای درخشندگی بیشتر سینک استیل می توانید از آب گازدار استفاده کنید. برای اینکار به راحتی مقداری آب گازدار را روی سینک بریزید و پس از مدت کمی با یک پارچه ی نرم و تمیز پاک کنید.

روش تمیز کردن استیل با جوش شیرین

روش تمیز کردن قابلمه های استیل

1- برای تمیز کردن قابلمه های استیل کثیف ابتدا کف ظرف را با یک لایه آب گرم پر کنید و 200 میلی لیتر سرکه به آن اضافه کنید.

2- قابلمه را روی حرارت بگذارید تا جوش بیاید. اینکار موجب می شود که قابلمه سریعتر و راحتتر پاک شود.

3- قابلمه را از روی حرارت بردارید و دو قاشق غذاخوری جوش شیرین به آن اضافه کنید. اینکار موجب برداشته شدن جرم های قابلمه می شود.

4- قابلمه را خالی کنید و به آرامی با اسفنج ظرفشویی آن را پاک کنید. از سیم های خشن استفاده نکنید چون ممکن است باعث خراشیده شدن قابلمه شوند.

5- اگر به درخشندگی مورد نظرتان نرسیدید می توانید مجددا جوش شیرین اضافه کنید و بمدت 10 دقیقه بگذارید بماند. سپس دوباره با اسفنج بشویید.

نکته: اگر قابلمه سوخته یا خیلی کثیف است، ابتدا آب جوش را خالی کنید و سپس مقداری جوش شیرین را قابلمه خالی بریزید و یک قاشق آب به آن اضافه کنید. با اینکار خمیری درست می شود که می توانید با کمک آن تمام قسمت های سوخته را پاک کنید.

چگونه طلا را براق و تمیز کنیم؟ (8 روش حرفه ای)

روش تمیز کردن چاقو، چنگال و قاشق استیل

وسایل خانگی استیل اعم از چاقو، چنگال و قاشق را می توان با آب گرم و یک مایع شوینده ی ملایم شست. توجه داشته باشید که از قرار دادن این وسایل در ماشین ظرفشویی اجتناب کنید چون اینکار به پوشش وسایل استیل آسیب می رساند و ظاهر کلی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. هنگام شستن چاقوها، تیغه را به سمت سینک بگیرید تا از وارد آمدن آسیب های احتمالی جلوگیری شود.

روش:

1- برای شروع ابتدا چاقو، چنگال یا قاشق استیل را با آب گرم و ریکا (یا مایع شوینده ی دلخواه خود)، بخوبی بشویید.

2- همانطور که در بالا هم اشاره شد، برای شستن ابزار استیل حتما از اسفنج های نرم استفاده کنید چون سیم ها یا اسفنج های زبر باعث خراشیده شدن آنها می شود.

3- برای پاک کردن لکه های آب از روی وسایل استیل، از یک دستمال تمیز نرم و خشک استفاده کنید. هرچه سریعتر ابزار را خشک کنید، ظاهر بهتری پیدا می کنند. پس از شستشوی چاقو با آب، تیغه را با یک حوله چای پنبه ای به صورت عقب و جلو خشک کنید. برای جلوگیری از زنگ زدگی، حتما قبل از قرار دادن چاقوها در محل مورد نظر، آنها را بطور کامل خشک کنید.

4- برای درخشان کردن وسایل استیلی و صیقل دادن آنها می توانید از مواد طبیعی مانند سرکه، آب لیمو، روغن زیتون و آب گازدار استفاده کنید.

5- برای درخشان کردن وسایل استیل با سرکه می توانید با پارچه ای مرطوب و نرم که به سرکه سفید (رقیق نشده) آغشته شده است با حرکات دورانی روی کارد و چنگال بکشید.

6- برای درخشان کردن وسایل استیل با آب گازدار می توانید کارد و چنگال را با آن بشویید و بلافاصله با یک پارچه خشک و نرم، خشک کنید.

7- برای درخشان کردن وسایل استیل با آب لیمو یا روغن زیتون می توانید این مواد را مستقیماً به یک پارچه خشک و نرم بمالید و به آرامی روی لکه ها بکشید. سپس وسایل را با پارچه ای دیگر خشک کنید.

روش های مراقبت از ظروف و وسایل استیل

  • از ابزارهای مناسب برای تمیز کردن ظروف استیل استفاده کنید: هیچگاه از وسایل و ابزار ساینده برای تمیز کردن ظروف استیل استفاده نکنید. بهترین پارچه ای که می توانید از آن استفاده کنید، پارچه های میکروفیبر می باشند. این پارچه ها نرم و لطیف هستند و از طرفی قدرت جذب بالایی دارند و باعث درخشش استیل می شوند.
  • از ماشین ظرفشویی برای شستن وسایل استیل استفاده نکنید: استفاده از ماشین ظرفشویی برای کارد و چنگال و دیگر ابزار استیل می تواند به پوشش آنها آسیب برساند. به همین دلیل توصیه می شود شست و شوی این ظروف را با دست و به روش های گفته شده در این مطلب انجام دهید.
  • وسایل استیل را در محل مناسب نگهداری کنید: چاقوها، چنگال ها، قاشق ها و دیگر ظروف استیل را در جای خشک و گرم و دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار دهید.

ترکیبات و موادی که در این مطلب برای تمیز کردن ظروف استیل معرفی شد، می تواند جایگزین مناسبی برای مواد شیمیایی بازاری باشند. توجه داشته باشید که اگر می خواهید از شوینده های آماده استفاده کنید، حتما از مناسب بودن آنها برای استیل مطمئن شوید چون برخی از مواد شیمیایی به این ظروف آسیب می رسانند.

36 ترفند تمیزکاری ویژه خانه داری که باید زودتر می دانستید

امیدواریم که این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد. شما می توانید از روش های فوق، تمام وسایل استیل را تمیز و براق کنید و از درخشندگی آنها لذت ببرید. برای اطلاع عزیزانتان از تکنیک های فوق، می توانید این مطلب را با آنها به اشتراک بگذارید تا از مزایای آن بهره مند شوند.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام – روش از بین بردن لکه های خشک شده آب روی دستگاه آب میوه گیری استیل چیست ؟ – با تشکر .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا