مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

7 گام شستن لباسهای مشکی (بدون رنگ دهی و مشکل)

چرب زبان

بسیاری از افراد به لباس های تیره و مشکی علاقه ی زیادی دارند و از آنها به وفور استفاده می کنند. در جذابیت رنگ مشکی شکی نیست چون لباس مشکی برای هر رویدادی مناسب است و هیچگاه از مد نمی افتد. تنها نکته ی منفی این است که شستن لباس های مشکی باعث بور شدن آنها می شود و موجب می شود که به مرور زمان زیبایی و جلوه ی خود را از دست بدهد.

در این مطلب روش صحیح شستن لباس های مشکی بصورت مرحله به مرحله آورده شده است. اگر شما هم از طرفداران مشکی هستید، این مطلب را از دست ندهید.

شستن لباس های مشکی در 7 مرحله آسان

1- لباس های مشکی را از لباس های رنگ روشن جدا کنید

اولین قدم برای شستن لباس های مشکی این است که آنها را از لباس های سفید و رنگ روشن جدا کنید. همانطور که می دانید برای جلوگیری از کدر شدن لباس های سفید، باید از شستن آنها با لباس های مشکی اجتناب کنید اما نکته ی جالب اینجاست که شما باید همین نکته را در مورد لباس های مشکی هم رعایت کنید تا از بور شدن آنها جلوگیری شود.

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

 • شستن لباس های تیره با لباس های رنگی یا روشن، باعث بور شدن آنها می شود. به همین دلیل توصیه می شود که لباس های مشکی را بصورت جداگانه بشویید.
 • لباس های مشکی را فقط با لباس های تیره رنگ بشویید.

نکته ی مهم: همیشه جیب های لباس مشکی را قبل از شستن آن خالی کنید. اگر در حین شست و شو دستمال سفید یا دستمال کاغذی در جیب لباس وجود داشته باشد، جدا کردن تکه های سفید دستمال، کار آسانی نخواهد بود.

2- لباس های مشکی را براساس جنس پارچه و وزن جدا کنید

علاوه بر جدا کردن لباس های تیره و روشن، باید به جنس و وزن لباس ها هم توجه داشته باشید. این موضوع به دلایل زیر اهمیت دارد:

 • شستن لباس های سنگین و سبک بهمراه یکدیگر موجب می شود که لباس های سبک فرسوده، چروک و بدحالت شوند.
 • همچنین به میزان کثیفی لباس ها نیز توجه کنید. به هیچ عنوان لباس های خیلی کثیف را بهمراه لباس های نسبتا کثیف نشویید.
 • شستن پارچه های ظریف با پارچه های سنگین تر مانند حوله یا جین، می تواند باعث پیچ خوردگی، تل انداختن پارچه و بور و کهنه شدن پارچه ی نازک تر شود.

36 ترفند تمیزکاری ویژه خانه داری که باید زودتر می دانستید

3- به برچسب مراقبت از لباس توجه کنید

قبل از شستن لباس ها، برچسب های مراقبتی آن ها را بررسی کنید. گاهی اوقات روی لیبل های لباس به نکاتی اشاره شده که به شما کمک کند تا لباس های خود را برای مدت طولانی تری سالم نگه دارید. به عنوان مثال آیا می دانستید که توصیه می شود لباس های قرمز را در ابتدا با دست بشویید چون احتمال رنگ دادن آنها وجود دارد؟

 • همه ی لباس ها قابل شستشو در ماشین لباسشویی نیستند و ممکن است لازم باشد آنها را با دست بشویید.
 • برای لباس های ابریشمی، ترمه و سایر پارچه های ظریف بهتر است از خشک شویی استفاده کنید.
 • توجه داشته باشید که شستن لباس های زیر و ظریف را بصورت جداگانه انجام دهید.

نکته: برای شستن لباس های مشکی همیشه از کوتاه ترین چرخه ی شستشوی ممکن استفاده کنید تا لباس رنگ خود را حفظ کند و بور نشود.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

شستن لباس مشکی با ماشین لباس شویی

4- از آب سرد برای شست و شو استفاده کنید

درجه حرارت شستشو برای حفظ رنگ لباس های تیره بسیار مهم است. آب گرم باعث کمرنگ شدن لباس های مشکی و بور شدن آنها می شود بنابراین همیشه از آب سرد برای شستن این لباس ها استفاده کنید.

 • چه در شستشوی دستی و چه ماشینی همیشه از کمترین درجه حرارت آب استفاده کنید.
 • بجای قرار دادن لباس های تیره کثیف در آب گرم، بهتر است قبل از شستشو آنها را در آب سرد خیس کنید. آب داغ می تواند به ساختار، بافت، اندازه و رنگ لباس های تیره آسیب برساند.
 • این نکته را در مورد لباس های جین تیره هم رعایت کنید. شلوار یا دیگر لباس های جین را در آب سرد بشویید تا برای مدت طولانی تری نو بنظر برسند.

5- از شوینده های مناسب لباس های تیره استفاده کنید

برای شستن لباس های تیره، یک ماده شوینده مناسب رنگ های تیره را انتخاب کنید و هیچگاه از ترکیباتی مانند پودرها یا سفید کننده ها استفاده نکنید چون باعث بور شدن رنگ لباس های مشکی می شوند. شوینده هایی که برای شستشوی لباس های مشکی هستند، بهترین گزینه برای شستن این لباس ها محسوب می شوند. بنابراین:

 • برچسب مواد شوینده مورد نظرتان را بررسی کنید تا ببینید که آیا برای شستشو در آب سرد مناسب هستند یا خیر. به عنوان یک قاعده کلی توجه داشته باشید که شوینده های مایع در آب سرد عملکرد بهتری دارند اما پودرها بخوبی حل نمی شوند. علاوه بر این مایعات لطیف تر هستند و به الیاف لباس آسیب نمی رسانند.
 • برای پاک کردن لکه های لباس های مشکی بهتر است ابتدا لکه ها را با پارچه ی مرطوب یا شوینده پاک کنید یا آن را چند ساعت در آب سرد خیس کنید.

6- لباس های مشکی را بصورت پشت و رو بشویید

یکی از ترفندهای عالی برای جلوگیری از بور شدن لباس های مشکی این است که آنها را پشت و رو کنید و بعد بشویید. این روش ساده از راه های زیر به ماندگاری رنگ لباس کمک می کند:

 • آب و مواد شوینده اساساً روی لایه بیرونی لباس تاثیر زیادی می گذارد بنابراین پشت و رو کردن لباس از بور شدن آن جلوگیری می کند.
 • پشت و رو کردن لباس مشکی در زمان شست و شو موجب می شود که سطح بیرونی لباس کمتر با لباس های دیگر در تماس باشد و بنابراین دوام بیشتری داشته باشد. شما می توانید برای حفظ رنگ و ماندگاری تمام لباس های تیره از این ترفند استفاده کنید.

نکته: سعی کنید پشت و رو کردن لباس را به یک عادت همیشگی برای خود تبدیل کنید بصورتیکه به محض درآوردن لباس، آن را وارونه کنید و در سبد لباس های کثیف قرار دهید.

20 نکات خانه داری مدرن برای همه خانم ها

7- لباس های مشکی را در خشک کن نیندازید

خشک کردن لباس های تیره با خشک کن به دلایل زیر موجب بور شدن آنها در طول زمان می شود:

 • گرما و اصطکاک موجود در چرخه ی خشک کن می تواند منجر به خراب شدن الیاف لباس، جدا شدن رنگدانه ها، کمرنگ شدن رنگ و در نهایت بور شدن لباس تیره شود. این امر پس از خشک شدن لباس بخوبی دیده می شود.
 • بهترین راه برای خشک کردن لباس های تیره، قرار دادن آنها در در سایه (دور از نور مستقیم خورشید) بصورت پشت و رو است.

نکته: توجه داشته باشید که نور خورشید هم باعث تغییر الیاف و رنگ لباس های مشکی می شود بنابراین از پهن کردن آنها در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب کنید.

روش شستن لباس های جین مشکی

اگر شما هم از طرفداران جین های تیره هستید، باید از روش شستن آنها اطلاع کافی داشته باشید. این لباس ها بسیار جذاب و شیک هستند اما مراقبت از آنها چندان آسان نیست. اگر می خواهید که شلوار جین تان بعد از چند بار شست و شو بور و بیرنگ نشود، حتما از نکات ارایه شده در این قسمت استفاده کنید.

با استفاده از ترفندهای زیر، لباس های جین تیره ی خود را نو و زیبا نگه دارید:

 • از شستن زیاد و مکرر لباس های جین تیره خودداری کنید. شستشوی منظم باعث کمرنگ شدن این لباس ها می شود. بنابراین بهتر است لکه ها را با مقداری مواد شوینده تمیز کنید تا مدت زمان شستشو طولانی تر شود.
 • قبل از شستشو آنها را پشت و رو کنید و با استفاده از مواد شوینده مایع (یا شوینده های مخصوص لباس های تیره)، در آب سرد بشویید.
 • بهتر است شلوار جین خود را با لباس های جین تیره یا پارچه ی سنگین هم رنگ خود بشویید تا موجب حفظ رنگ لباس ها شود و از بور شدن آنها جلوگیری گردد. شستن لباس های تیره با یکدیگر موجب می شود که از بی رنگ شدن آنها جلوگیری شود.
 • لباس های جین تیره را در کوتاهترین زمان چرخه ی شستشو قرار دهید تا رنگدانه های تیره از لباس جدا نشوند.
 • لباس های جین تیره هم مانند دیگر لباس های مشکی، باید دور از نور مستقیم آفتاب خشک شوند.
 • همانطور که در بالا هم اشاره شد، از قرار دادن هر نوع لباس تیره مانند جین های تیره، در خشک کن اجتناب کنید چون اینکار باعث از دست رفتن شکل و حالت لباس می شود. علاوه بر این، گرما و اصطکاک می تواند به ساختار و الیاف لباس آسیب برساند و باعث بور شدن آن شود.

روش شستن سطوح (مبل و …) چرم

چگونه مانع بور شدن لباس های مشکی شویم؟

برای ماندگاری و حفظ رنگ لباس های مشکی مورد علاقه تان باید به یاد داشته باشید که قبل از شستشو آنها را پشت و رو کنید و از مواد شوینده مایع مناسب و آب سرد استفاده نمایید.

علاوه بر این همیشه از چرخه ی شست و شوی کوتاه استفاده کنید تا از بور شدن لباس ها و آسیب به الیاف آن جلوگیری شود. خشک کردن لباس مشکی در سایه، بهترین روش خشک شدن آن است. سعی کنید از زیاد شستن لباس های مشکی اجتناب کنید و تا جایی که ممکن است بجای شستن همه ی لباس، تنها لکه ها را پاک کنید.

مراقبت از لباس های مشکی

بهترین ماده ی شوینده لباس های مشکی کدام است؟

بهترین شوینده برای لباس های مشکی، شوینده هایی ست که بصورت مخصوص برای شست و شوی لباس های تیره طراحی شده است و تبلیغات آنها را در تلویزیون هم زیاد مشاهده می کنید. این مواد بعنوان مشکین شوی یا تیره شوی به بازار عرضه می شوند و از بور شدن لباس های تیره جلوگیری می کنند.

از آنجا که شستشوی سرد بهترین دمای شستن لباس های تیره است، فقط و فقط از مواد شوینده ی مایع که بخوبی در آب سرد حل می شوند، استفاده کنید. توجه داشته باشید که استفاده از پودرها موجب سفیدک زدن لباس های تیره و بور شدن آنها می شود.

بهترین دمای آب برای شستن لباس های تیره کدام است؟

دمای شستشو برای ماندگاری لباس های تیره بسیار مهم است. همانطور که در بالا هم اشاره شد، لباس های تیره در آب داغ حالت و فرم خود را از دست می دهند و بور می شوند.

دمای مناسب برای شستن لباس های تیره 30 درجه سانتی گراد است که برای اکثر لباس های تیره، درجه حرارت نسبتاً مطمئنی است.

همیشه بخاطر داشته باشید که قبل از آغاز شست و شو، ابتدا کمی از شوینده ی مورد نظرتان را در دمای دلخواه خود امتحان کنید تا از مناسب بودن آن اطمینان حاصل نمایید. برای شستن لباس های تیره ی ظریف، از سردترین دمای آب و چرخه ی delicates ماشین لباسشویی استفاده کنید.

اگر لباس های مشکی خیلی کثیف هستند، آنها را از قبل در آب سرد خیس کنید تا تمیزتر شوند.

چرا نباید لباس های مشکی را با لباس های رنگی شست؟

شستن لباس های تیره رنگی مانند سرمه ای، قرمز یا سبز تیره با لباس های رنگی در آب سرد مشکل خاصی ایجاد نمی کند اما فراموش نکنید که شستن لباس های مشکی با لباس های رنگ روشن می تواند باعث بور شدن لباس و کمرنگ شدن آن شود. این نکته را برای شستن لباس هایی مانند شلوار جین مشکی نیز رعایت کنید. جین های تیره را در حالت ایده آل با سایر جین های تیره یا لباس های تیره ی سنگین بشویید تا به مرور زمان زیبایی خود را از دست ندهد.

چطور لباس ها را خوشبو نگه داریم؟ (5 ترفند طولانی مدت)

حرف آخر…

بسیاری از پارچه های مشکی به مرور زمان رنگ و زیبایی خود را از دست می دهند بنابراین شست و شوی آنها به روش صحیح و مناسب، اهمیت زیادی دارند. اگر شما هم از مشکی پوش های پروپا قرص هستید، باید روش اصولی شستن این لباس ها را بدانید. برای اینکار از ترفندهای ارایه شده در این مطلب استفاده کنید و تیرگی و جذابیت لباس های مشکی خود را حفظ کنید.

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا