مهارت های روزمره برای زندگی بهتر

چطور لباس ها را خوشبو نگه داریم؟ (5 ترفند طولانی مدت)

چرب زبان

شستن لباس ها می تواند تاحدودی بوی بد آنها را از بین ببرد اما ماشین لباسشویی به تنهایی برای خوش عطر ماندن لباس ها در طول روز کافی نیست.

در این مطلب نکات و ترفندهایی یاد می گیرید که به شما کمک می کند لباس ها و کمدلباسی خود را خوشبو کنید و آنها را نو و تازه نگه دارید. این نکات به شما کمک می کند که هر روز از بوی خوش لباس هایتان لذت ببرید.

روش های خوشبو کردن لباس ها

1- لباس ها را با شوینده های معطر بشویید

word image 4

یکی از راه های عالی برای خوشبو کردن لباس ها، استفاده از مواد شوینده و نرم کننده های معطر است. سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که باکیفیت هستند و ماندگاری بالایی دارند. به این ترتیب بوی خوش تا چندین روز روی لباس ها باقی می ماند.

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

شوینده ها و نرم کننده های مختلفی در بازار موجود است که برحسب سلیقه ی خود می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. برخی از آنها غلیظ تر هستند و رایحه ی بیشتری دارند. اما اگر رایحه های ملایم تر را ترجیح می دهید می توانید چند قطره روغن ضروری مورد علاقه ی خود را در مرحله ی آبکشی روی لباس ها بریزید.

توجه داشته باشید که قبل از استفاده از نرم کننده های لباس، به برچسب محصول توجه کنید چون برخی از این محصولات برای انواع مختلفی از پارچه ها مناسب نیستند.

2- لباس ها را بطور کامل خشک کنید

word image 5

مرطوب ماندن لباس ها موجب بد بود شدن آنها می شود. بنابراین پس از هر با شست و شو لباس ها را آویزان کنید تا کاملا خشک شوند. همچنین بلافاصله پس از اتمام کار خشک کن، لباس ها را از لباسشویی خارج کنید.

خشک کردن لباس ها در فضای باز بسیار عالی ست و یک روش خوب برای خوشبو کردن لباس ها، از بین رفتن بوهای بد ماندگار و تازه شدن آنها است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

روش شستن سطوح (مبل و …) چرم

بنابراین یکی از نکات مهم برای خوشبو کردن لباس ها این است که به خشک بودن آنها قبل از قرار دادن در کمد یا کشو توجه کنید.

3- از لباس ها بدرستی نگهداری کنید

word image 6

نحوه نگهداری از لباس ها برای خوشبو ماندن آنها یک نکته ی کلیدی است. برای دستیابی به این مزیت، پس از بیرون آوردن لباس ها از ماشین لباسشویی، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • قبل از کنار گذاشتن لباس ها، از خشک بودن کامل آنها اطمینان حاصل کنید.
  • از شستن لباس ها در مکان هایی مانند آشپزخانه که بوی زیادی است، اجتناب کنید.
  • لباس ها را در کمدها یا کشوهایی نگهداری کنید که هیچ بوی بدی ندارند.
  • تهویه ی کمد لباسی را فراموش نکنید چون بسته شدن درب کمد (بخصوص در اتاق های مرطوب)، موجب بدام افتادن رطوبت و ایجاد بوی نامطبوع می شود. بنابراین همیشه سعی کنید در محل نگهداری لباس ها، تهویه ایجاد کنید.
  • لباس ها را پس از خشک شدن تا کنید و در یک مکان مناسب قرار دهید.

4- هر چند وقت یکبار لگن شست و شو و خشک کن ماشین لباسشویی را تمیز کنید

word image 7

وسیله ای مانند ماشین لباسشویی می تواند محل تجمع باکتری ها و کپک ها باشد و همین امر موجب بد بو شدن لباس ها می شود. بنابراین ما به شما توصیه می کنیم که هر دو ماه یکبار ماشین لباسشویی خود را تمیز کنید. اینکار به آسانی امکانپذیر است و تنها کافی ست ماشین لباسشویی خالی را روی گرمترین دمای آب تنظیم کنید، 500 میلی لیتر سرکه به لگن شست و شو و 50 گرم جوش شیرین به محفظه ی جاپودری اضافه کنید و دکمه ی استارت را بزنید.

برای تمیز کردن خشک کن هم توجه داشته باشید که پس از هر بار شست و شو ، پرزهای باقی مانده از لباس ها را از اطراف درب و قسمت های دیگر لباسشویی پاک کنید. اینکار از تجمع پرزها و بد بو شدن لباس ها جلوگیری می کند. اگر خشک کن بوی بد می دهد، می توانید آن را با یک پارچه آغشته به سرکه سفید پاک کنید تا بوی خوب و معطری به خود بگیرد. وقتی بوی سرکه از بین رفت، درب ماشین را ببندید.

5- کیسه های معطر بسازید و بین لباس ها قرار دهید

word image 8

برای معطر کردن لباس ها می توانید به راحتی کیسه های کوچک معطر بسازید و در کمد و کشوی لباسی خود قرار دهید. برای انجام اینکار به موارد زیر نیاز دارید:

  • دو فنجان برنج
  • روغن ضروری (هر نوع روغنی که به بوی آن علاقه دارید)
  • دو فنجان اسطوخودوس
  • یک فنجان رزماری
  • کیسه ها یا کیف های کوچک توری یا پنبه ای

دو فنجان برنج را در یک کاسه بریزید و 40 قطره روغن ضروری مورد علاقه ی خود را روی آن بریزید. توجه داشته باشید که تمام دانه های برنج به روغن آغشته شوند. بگذارید برنج حدود پنج دقیقه خشک شود و دو فنجان اسطوخودوس و یک رزماری به آن اضافه کنید و با هم مخلوط کنید. چند قاشق از این مخلوط را در کیسه های کوچک قرار دهید. درب کیسه ها را ببندید و آنها را در گوشه و کنار کمد یا کشوی لباس ها قرار دهید.

استفاده از این کیسه های معطر، یک روش طبیعی و عالی برای خوشبو کردن لباس ها است.

20 نکات خانه داری مدرن برای همه خانم ها

پاسخ به سوالات متداول در مورد بوی بد لباس ها

دلیل بد بو بودن لباس های تازه شسته شده چیست؟

بد بودن لباس ها بعد از شست و شو دلایل مختلفی دارد. اگر دمای شست و شوی لباس ها خیلی پایین باشد، مدت زمان آن کوتاه باشد یا تعداد لباس های موجود در ماشین خیلی زیاد و فشرده باشد، کاملا تمیز نمی شوند و بنابراین بد بو می مانند.

همچنین اگر لباس ها کاملا خشک نشوند و بصورت مرطوب نگهداری شوند، باکتری ها و قارچ ها بخصوص در شرایطی که رطوبت خیلی زیاد باشد، به آرامی روی پارچه رشد می کنند. بنابراین همانطور که در بالا هم اشاره شد، همیشه لباس ها را در هوای آزاد آویزان کنید تا بوی بد آنها از بین برود.

چه عواملی باعث بوی بد لباس می شوند؟

بد بو شدن لباس ها علل مختلفی دارد که برخی از آنها عبارتنداز:

ترشحات و عرق

انتقال بوی بدن از پوست به لباس، باعث بد بو شدن لباس ها می شود. در واقع عرق تازه بو نمی دهد اما حاوی مولکول هایی ست که توسط آنزیم ها و باکتری ها تجزیه می شود و بوی نامطلوبی تولید می کند.

باکتری های روی پوست

باکتری هایی که روی پوست زندگی می کنند نیز با تبدیل مواردی مانند ترشحات پوستی، سلولهای مرده پوست، غذا، مواد آرایشی و… به انرژی، می توانند باعث ایجاد بوی بد شوند. این فرآیند ترکیبات بدبو را به عنوان ماده زائد تولید می کند و به لباس ها منتقل می کند.

باکتری های روی لباس

آلودگی های موجود روی لباس ها نیز موجب بد بو شدن آنها می شود. عواملی مانند تعریق، می توانند بوها و باکتری هایی به لباس ها منتقل کنند. لازم است بدانید که لباس های خیلی کثیف آلودگی ها را به بقیه ی لباس ها منتقل می کنند و به همین دلیل توصیه می شود آنها را بصورت جداگانه بشویید.

آیا بوی بد روی پارچه های خاصی ماندگارتر است؟

بله بعضی از منسوجات بیشتر از بقیه در معرض بد بو شدن هستند. پارچه هایی مانند لیکرا و پلی استر به دلیل ساختار مولکولی شان می توانند بوها را روی الیاف خود حفظ کنند. این بدین دلیل است که آنها آبگریز هستند و بنابراین بوها را به خود حفظ می کنند.

پارچه ی لیکرا طوری طراحی شده است که کمی شبیه اسفنج است و به همین دلیل بوی بد را در خود نگه می دارد. از طرف دیگر پنبه آب دوست است و این بدین معناست که آب را دوست دارد و بوی بد بر روی آن ماندگار نخواهد بود.

چگونه می توان بطور طبیعی بوی خوبی در لباس ها ایجاد کرد؟

روغن های ضروری برخلاف مواد شیمیایی خشن، یک روش خوب و طبیعی برای خوشبو کردن لباس ها است. برای استفاده از این روش تنها کافی ست که چند قطره از روغن انتخابی خود را روی یک تکه پنبه یا دستمال کاغذی بریزید و در گوشه کشوها یا کمد لباسی قرار دهید.

36 ترفند تمیزکاری ویژه خانه داری که باید زودتر می دانستید

همچنین می توانید بعد از شستن لباس ها، چند قطره از روغن ضروری دلخواه خود را در خشک کن لباسشویی بریزید و یا به لباس ها بزنید و آویزان کنید.

روش دیگر این است که کیسه های معطر را در خانه بسازید (که در روش شماره ی 5 توضیح داده شد) و ما بین لباس ها قرار دهید.

روش خوشبو کردن کمد لباسی چیست؟

برای خوشبو کردن کمد لباسی می توانید با استفاده از روش گفته شده در این مطلب، یک کیسه ی معطر بسازید یا سعی کنید یک خوشبو کننده ی کوچک (یا مقداری گل خشک معطر) را در گوشه کنار کمد قرار دهید و اجازه دهید رایحه ی آن در فضا بپیچد.

همچنین می توانید چند توپ پنبه ای یا چند تکه پارچه را به مقداری عطر خوشبو آغشته کنید و آنها را در کمد لباسی تان قرار دهید.

روش خوشبو کردن سریع لباس ها چیست؟

بهترین راه برای خوشبو کردن لباس ها در کمترین زمان، استفاده از نرم کننده های خوشبو و معطر در حین شست و شو است.

اسپری عطر ساخته شده با روغن های اساسی و آب مقطر نیز می تواند به طراوت لباس ها کمک کند اما ممکن است تاثیر نرم کننده را نداشته باشد. استفاده از نرم کننده ها علاوه بر افزودن رایحه خوب به لباس های شسته شده، به مراقبت از الیاف پارچه نیز کمک می کند، اتو کشیدن را راحت تر می کند و آنها را در کمترین زمان ممکن خوشبو می کند.

روش استفاده از شوینده برای شستن با ماشین لباسشویی

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا