در این پست ۹ نکته کلیدی و مهم را برای آنکه در زندگی مشترک و بلندمدت زناشویی تان همیشه طراوت و موفقیت را حفظ کنید، از زبان یکی از بزرگ ترین روانشناسان حال حاضر دنیا نقل می کنیم.

مقدمه

موفقیت در ازدواج صرفاً از طریق پیدا کردن همسر مناسب نیست، بلکه از طریق داشتن همسر مناسب است. Barnett R. Brickner

آقای بریکنر می گوید، دو سال پیش، خانواده‌ام و من یک سبک زندگی مینیمالیستی (زندگی ساده) را پذیرفتیم. ما تصمیم گرفتیم که وسایل زیادی که در منزل ما جمع شده بود مورد بازبینی قرار دهیم، زیرا بیش از حد پول، انرژی و وقت گران‌بهای ما را می‌گرفت؛ بنابراین، ما برای سفر، فروش، اهدا، بازیافت و یا حذف بسیاری از اموال غیرضروری از خانه‌مان اقدام کردیم. این یکی از بهترین تصمیماتی بود که ما تا به حال گرفته بودیم. هنگامی که ما شروع به حذف «این وسایل غیرضروری» از زندگی‌مان کردیم، یک جهان دیگر به روی ما باز شد. ما متوجه شدیم که زمان بیشتری برای چیزهایی که بیشتر ارزش دارد، داریم. حالا با توجه به این نتیجه؛ زمان بیشتری را دور میز شام صرف می‌کنیم، به‌عنوان یک خانواده طولانی‌تر پیاده روی کنیم و ما توانستیم برای برخی از تجربیات ارزشمند صرفه جویی کنیم … مثل یک آخر هفته کنار ساحل. کنار گذاشتن وسایل و کارهای غیرضروری، به ما را اجازه داد که تمرکز بیشتری در مورد ضروریات زندگی کنیم.

اغلب موارد، ازدواج‌های ما از همان مسیر پیروی می‌کنند. در ابتدا، هنگامی که ما هیچ چیز جز یک دیگر نداریم، ما به‌شدت بر تکه‌های مهم ساختگی ازدواج سالم تمرکز می‌کنیم؛ اما همان‌طور که روابط ما همچنان ادامه دارد، «همین چیزها» شروع به جمع شدن می‌شوند و شروع به منحرف کردن ما از چیزهای ضروری برای ازدواج موفق می‌کنند. ناگهان، ما درباره ارزش خانه خودمان، بیشتر از ارزش رابطه‌مان نگران می‌شویم.

زوج‌های باهوش متوجه می‌شوند که یک حساب بانکی خوب برای خانه، ماشین یا بازنشستگی ممکن است خوشایند باشد، اما آنها را خوشبخت نمی کند. آن‌ها درک می‌کنند که اصول بسیار مهمی در این بین وجود دارد. در نتیجه، آن‌ها آموخته‌اند پول، انرژی و زمان خود را در ۹ اصل مهم از ازدواج سالم سرمایه گذاری کنند.

۱- عشق / تعهد

در اصل، عشق تصمیم گیری است برای متعهد شدن به شخص دیگری. این به‌مراتب بیشتر از احساسات زودگذر است که در تلویزیون، صفحه نمایش بزرگ و رمان‌های عاشقانه به تصویر کشیده می‌شود. احساسات می‌آیند و می‌روند، اما تصمیم واقعی برای متعهد شدن برای همیشه باقی خواهد ماند – و این چیزی است که عشق واقعی را تعریف می‌کند. این تصمیمی است که از طریق فراز و نشیب‌ها، خوب و بد انجام شود. وقتی همه چیز به‌خوبی پیش می‌رود، تعهد آسان است؛ اما عشق واقعی با باقی ماندن، حتی از طریق زندگی کوتاه نشان داده می‌شود.

۲- وفاداری در ارتباط جنسی

وفاداری جنسی در ازدواج شامل بیش از بدن ماست. این همچنین شامل چشم، ذهن، قلب و روح ما است. هنگامی که ما ذهن خودمان را به فانتزی‌های جنسی در مورد شخص دیگری اختصاص می‌دهیم، ما وفاداری جنسی به همسرمان را قربانی می‌کنیم. هنگامی که ما لحظاتی از عواطف عاطفی به دیگری ارائه می‌دهیم، ما وفاداری جنسی به همسرمان را قربانی می‌کنیم. روزانه جنسیت خود را حفظ کنید و به‌طور کامل به همسر خود اختصاص دهید. وفاداری جنسی نیازمند مراقبت از نفس و آگاهی از پیامدهای آن است. هر چیزی را که در مقابل چشمان، بدن یا قلب شما قرار داده شده است را نادیده بگیرید و وفاداری خود را به خطر بیندازید.

۳- گذشت و تواضع

همه ما ضعف‌ها و این گسل‌ها را در روابطمان سریع‌تر از هر چیز دیگری مانند زلزله‌ای که روی زمین اتفاق می‌افتد نشان می‌دهیم. یک ساختار ضروری از یک ازدواج سالم، توانایی پذیرفتن این است که شما کامل نیستید، شما اشتباهات را مرتکب خواهید شد و به بخشش نیاز خواهید داشت. داشتن یک نگرش خودبرتربین نسبت به شریک زندگی خود، باعث ایجاد خشم می‌شود و از روابط شما جلوگیری می‌کند. اگر در این حوزه تقلا کنید، یک مداد را بچرخانید و به‌سرعت سه چیز را بنویسید که شریک زندگی شما بهتر از شما است – این تمرین ساده باید به شما کمک کند که پای شما بایستد. این تمرین را تکرار کنید تا آنجا که لازم است.

۴- صبر / بخشش

از آنجا که هیچ کس کامل و عالی نیست (نگاه کنید به مورد ۳)، صبر و بخشش همیشه در رابطه ازدواج نیاز است. زوج‌های موفق ازدواج برای نشان دادن صبر و مهربانی بی‌پایان به شریک زندگی خود می‌آموزند. آن‌ها به‌طور ضمنی ضعف‌های خود را می‌پذیرند و انتظار ندارند که کمال لطف از طرف شریکشان باشد. آن‌ها اشتباهات گذشته شریک خود را نگه به‌عنوان آتو نگه نمی‌دارند که به بعداً برای او مطرح کنند؛ و هنگامی که اشتباه رخ می‌دهد، آن‌ها به دنبال انتقام نیستند. اگر به دلیلی از شریک زندگی خود آسیب قرار دیده‌ای، او را ببخشید. این کار به استحکام قلب و رابطه شما را کمک خواهد کرد.

۵- زمان

روابط بدون سرمایه گذاری در زمان کار نمی‌کند. هرگز این اتفاق نخواهد افتاد، هر رابطه موفق باید زمان باهم بودن و زمان کافی داشته باشد. زمان کافی زمان کمتری وجود ندارد. رابطه باهمسرتان باید از جنس روابط صمیمانه و عمیق باشد؛ بنابراین، این زمان نیاز به زمان بیشتری نسبت به هر رابطه دیگر دارد. در صورت امکان، هر روز برای همسر خود برای کنار هم بودن قرار دهید؛ و یک شب و یک بار در مدت زمانی که برای همسرتان می‌گذارید صدمه نخواهد زد.

۶- صداقت و راست‌گویی

صداقت و اعتماد، پایه‌ای برای همه چیزهایی ست که در یک ازدواج سالم مطرح می‌شود؛ اما برخلاف بسیاری از موارد دیگر در این لیست، به دست آوردن اعتماد نیاز به زمان دارد و طول می‌کشد. شما ممکن است در یک لحظه خودخواه، متعهد یا بیمار شوید، اما اعتماد همیشه زمان بر است. اعتماد فقط بعد از هفته‌ها، ماه‌ها و سال‌ها ساخته می‌شود که شما می‌گویید که هستید و آنچه که می‌گویید، انجام می‌دهید. زمان لازم است، بنابراین شروع کنید … و اگر شما نیاز به بازسازی اعتماد در رابطه خود دارید، باید سخت کار کنید.

۷- ارتباطات

زوج‌ها در ازدواج‌های موفق تا حد امکان ارتباط با یکدیگر دارند. آن‌ها قطعاً در مورد برنامه‌های کودکان، لیست مواد غذایی و صورتحساب‌های مربوط به وسایل با یکدیگر بحث و تبادل نظر می‌کنند؛ اما آن‌ها در آنجا متوقف نمی‌شوند. آن‌ها همچنین در مورد امیدها، رؤیاها، ترس و اضطراب‌های خود تبادل نظر می‌کنند. آن‌ها فقط درباره تغییراتی که در زندگی بچه‌ها اتفاق می‌افتد بحث نمی‌کنند، بلکه در مورد تغییراتی که در قلب و روح خود اتفاق می‌افتد بحث می‌کنند.

۸ – خودخواهی

هرچند هرگز در هر نظرسنجی نشان داده نشده است، اما ازدواج بیشتر خودخواهانه‌تر از هر دلیل دیگری شکسته می‌شود. نظرسنجی‌ها آن را به مالی، عدم تعهد، خیانت یا ناسازگاری ربط می‌دهند، اما دلیل اصلی این اتفاقات که یکی از دلایل اصلی می‌باشد خودخواهی است. یک فرد خودخواه به خودش فقط متعهد است، صبر کمی دارد و هرگز یاد نمی‌گیرد که چگونه یک همسر موفق باشد. به شریک زندگی خود امیدهایتان، آرزوهایتان و زندگی خود را هدیه کنید؛ و شروع به یک زندگی موفق باهم دیگر کنید.

نکته جالب: آموزش روانشناسی شخصیت در ۱۰ دقیقه!

۹-احترام

این روزها همه شما این نکته مهم را شنیده اید که احترام گذاشتن به یکدیگر در زندگی مشترک باعث طولانی تر شدن روابط و حفظ حرمت ها می شود. بهتر است نام های یکدیگر را هم با کمال احترام صدا کنید اما این موضوع را در موقع ارتباط جنسی نادیده بگیرید. در عین حال اگر جایی از زندگی، شریک تان عملی انجام می دهد یا حرفی می زند که مطابق میل شما نیست، سعی کنید خود و فکرتان را با آن هماهنگ کنید، نه اینکه رفتار شریک تان را تغییر دهید، چون بی فایده است. زندگی در سازش و از خودگذشتگی خلاصه می شود.

نکات دیگر

  • از روزمرگي و زندگی تکراری دوری كنيد تمامي روابط ابتدا و انتهايي دارند.
  • به موقع دعوا كنيد اگر از چيزي ناراحتيد موقع مناسبي براي پيش كشيدن آن پيدا كنيد.
  • روي منفي‌ها تمركز نكنيد براي انجام فعاليت‌هاي مثبت وقتي تعيين كنيد.

این ویدیو را حتما ببینید!

یادتان باشد از همه، یک ازدواج موفق بسیار ارزشمندتر از مواردی است که ما بعد از زندگی انجام می‌دهیم؛ و البته همیشه طولانی‌تر و بلند مدت تر خواهد شد این رابطه.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید