شخصیت شناسی و نکاتی برای جذاب شدن

7 ویژگی های یک دوست خوب (تحقیقات روانشناسی)

چرب زبان

پیدا کردن دوست در شبکه های اجتماعی خیلی آسان است، اما دوستی معنادار خیلی سخت پیدا می شود. یکی از تناقضات عصر دیجیتالی ما این است که انگار داریم از هم جدا می شویم. یکی از بهترین راه های پیدا کردن دوستان خوب پیروی از قوانین ” دوست خوب بودن ” است. دوستی های حیات بخش برای سلامت ما به عنوان انسان ضروری هستند.

یک دوست خوب ویژگی هایی دارد، اما ما نباید صرفا به دنبال دوستی با افرادی باشیم که این ویژگی ها را دارند، بلکه اگر می خواهیم دوستی ما با این افراد پایدار باشد باید خودمان هم این ویژگی ها را داشته باشیم.

دوستی قوی است. یک دوست خوب می تواند ما را از بدبختی و تنهایی نجات دهد و به ثروت و موفقیت های بزرگ برساند.

7 ویژگی یک دوست خوب:

1 -یک دوست خوب همیشه در دسترس است

یک دوست خوب در برنامه اش دوستی را در اولویت قرار می دهد. دوستی معنادار و پایدار یک محصول فرعی نیست، بلکه با گذاشتن وقت و انرژی، به صورت آگاهانه و عمدی و از ته قلب ایجاد می شود. بنابراین نقطه ی شروع یک دوستی پایدار مستلزم صرف وقت برای آن رابطه است. یکی از چیزهایی که پیوند دوستی را ضعیف می کند این است که افراد به خوبی برای بودن با دوستانشان وقت نمی گذارند. اگر شما عمدا برای دیدن آن ها وقت نگذارید روابط دوستی کم کم سست می شوند و بعد از مدتی دوستی از بین خواهد رفت .

حتما بخوانید: 20 مهارت اجتماعی کاربردی برای اینکه دوست داشتنی تر باشیم؟

2 -یک دوست خوب شنونده است

کلید اصلی یک ارتباط متوازن، توجه هوشیارانه و گوش دادن به طرف مقابل است. کسانی که شنونده ی خوبی هستند، احساسات طرف مقابل را قبول دارند. این امر به این معنی است که حرف های طرف مقابل منطقی است.

مطالعات نشان داده است که حتی حضور تلفن می تواند به ارتباط متقابل صدمه بزند. حتما شنیده اید که می گویند: خدا انسان را با دو گوش و یک دهان آفرید. بنابراین باید دو برابر حرف زدن گوش کنیم. در گوش دادن سریع باشید و در حرف زدن کند و آهسته . دوست خوب کسی است که کم تر حرف می زند و بیشتر گوش می دهد.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

3 -دوست خوب به ما می گوید چه چیز نیاز داریم تا گوش کنیم، نه این که چه چیزی می خواهیم گوش کنیم.

بدون شک چیزهایی را دوست داریم بشنویم که به آن ها علاقه داریم. دوست داریم عقایدمان تایید شوند. دوست داریم دوستان به لطیفه ی ما بخندند و نظراتمان تصدیق شوند. اما یک دوست واقعی صرفا همه ی اعمال ما را تایید نمی کند، بلکه ما را به چالش بهتر فکر کردن و بهتر عمل کردن می کشاند.

این بدان معنی است که ما با دوست خوب گفت و گوی سخت هم خواهیم داشت. ضرب المثلی می گوید: “سرزنش صادقانه بهتر از عشق دروغین است، زخمی که از دوست صادق می رسد بهتر از محبتی است که در پس آن دشمنی وجود دارد .”

دوستان خوب

به عبارت دیگر، دوست خوب ممکن است در مورد زندگی ما انتقادی به ما بکند که ما را از مسیر منحرف برگرداند. حال این انتقاد ممکن است جسمی، روحی، معنوی، و یا نگرشی باشد . این انتقاد را به طور صریح و صادقانه از یک دوست خوب که خیر شما را می خواهد بشنوید بهتر است تا این که با دوستانی باشید که فقط چیزهایی که دوست دارید بشنوید به شما می گویند و هیچ سودی برای شما نخواهند داشت.

حتما بخوانید: چطور سریع با دیگران دوست شویم؟ (31 روش داشتن دوستان زیاد)

4 -یک دوست خوب شما را قوی میکند.

ضرب المثلی می گوید: “با عاقل بگرد تا عاقل شوی. با احمق بگرد و نابودی زندگی خود را ببین.” دوستانی که انتخاب می کنیم مسیر زندگی ما را تعیین می کنند. یک مثل قدیمی می گوید:” دوستانت را به من نشان بده تا آینده ات را به تو نشان دهم.”

دوستان نقش مهمی در زندگی، ارزش ها، اهداف و آرزوهای ما دارند. وقتی با افرادی رفت و آمد می کنید که متعهد به ساختن یک زندگی شاهانه هستند، احتمال این که آینده ی شما روشن باشد زیاد می شود.

حتما بخوانید: هنر خوب صحبت کردن با افراد مختلف: نکات بسیار مهم و کاربردی

حرف هایی که در زندگی با یک دوست می گویید، و حرف هایی که اجازه می دهید در زندگی شما گفته شود، خیلی مهم است. کسانی که به آن ها اجازه می دهید در زندگی شما صحبت کنند، بیشترین تاثیر را در آینده ی شما دارند. همین امر باید باعث شود که ما عمیقا در مورد کسانی که در زندگی مان تاثیر می گذارند فکر کنیم و این که حرف های ما چقدر می تواند در زندگی دیگران موثر باشد.

5 -یک دوست خوب می بخشد.

صرف این که با یک نفر دوست هستید دلیل نمی شود که در همه چیز اتفاق نظر داشته باشید. این جمله معروف است که می گویند:” هر چه دو نفر بیشتر به هم نزدیک باشند، بیشتر پای همدیگر را لگد می کنند.”

در همه ی دوستی های دیرینه اوقاتی پیش می آید که پشیمانی و بخشش بین دو طرف مبادله می شود.

هیچ دوستی ای کامل نیست و باید قبول کرد که هر از گاهی دل خوری بین دو دوست پیش می آید که با پشیمانی و گذشت حل می شود. ضرب المثلی می گوید:” از یک تقصیر چشم پوشی کن و دوستی را حفظ کن؛ به چیز کوچکی بند کن و با دوستت خداحافظی کن .”

6 -یک دوست خوب قابل اعتماد است.

یکی از مهم ترین ارزش های دوستی اعتماد است. قابل اعتماد بودن برای یک دوستی سالم و پایدار ضروری است. یکی از راه های قابل اعتماد شدن این است حرف هایی که می خواهید بگویید ارزیابی کنید. آیا حرفی که می خواهید بگویید که ارزش گفتن دارد؟ یا ممکن است شما را نزد دیگران بی اعتبار کند.

آیا اطلاعات کسی را که به شما اعتماد کرده لو می دهید؟ و آیا دوست دارید کسی رازهای شما را پیش دیگران فاش کند.

حتما بخوانید: شخصیت شناسی افراد از روی حرف زدن از نظر روانشناسی

اگر می خواهید دوست خوبی باشید، قابل اعتماد باشید. اعتماد به یک دوست عرضه می شود و بر حسب این که چقدر می توانیم آن را مدیریت و ارائه کنیم میتواند قوی تر یا ضعیف تر شود.

7 – دوست خوب به رشد معنوی دوستانش اهمیت می دهد.

شاید بزرگترین خدمت یک فرد به دوستانش این باشد که آن ها را به انسانیت و ایمان تشویق کند. افراد با ایمان معتقدند که این بزرگترین هدف در زندگی است. وقتی دوستانمان را به ازدواج، تلاش در کار و اهداف مادی تشویق می کنیم نباید تشویق آن ها به معنویات را فراموش کنیم. بنابراین دوست خوب بر چیزهای ابدی و جاودانه تاکید می کند، نه بر چیزهای موقتی.

دوستی هدیه ای از طرف خداست. خدا می خواهد که دوستی روح – بخش و زندگی- بخش را تجربه کنید که شما را به کمال خود نزدیک می کند. وقتی این 7 ویژگی را در نظر گرفتید از خود بپرسید که آیا اعمال و تعهدات من باعث شده است که دوست خوبی باشم؟ و آیا باعث شده است دوستان خوبی به دست آورم که باعث رشد و پیشرفت من شوند؟

حتما بخوانید: چگونه در چت جذاب باشیم و دلبری کنیم؟ 10 ترفند کاربردی

در زندگی چیزهای کمی هستند که مهم تر از انتخاب دوست نزدیک هستند. جمله ی معروفی می گوید:

“فرد درستکار دوستانش را با دقت انتخاب می کند .”

یک ویدیوی عالی درباره دوست خوب

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

‫14 دیدگاه ها

 1. سلام
  من یک دوست در زبان داشتم
  وقتی در مدرسه بیشتر باهم آشنا شدیم
  دوست شدیم اما دوستان او موجب به هم خوردن دوستی اون و من شدن یعنی اونو از من جدا کردن من هم از هرس بهشون فوش دادم دوستم ازم جدا شدو از این به بعد با من صحبت نمیکنه ولی منم بالاخره حق داشتم

 2. کسی که رها کرد و رفت دوست نبود ،مدتی که درکنارت بود دنبال پرکردن اوقات فراغت ش بود وبا افراد جدید رهات کرد. بدان که با اون افراد هم دوست نمی ماند. حرص خوردن نداره.بی خیال باش🙏

  1. از دوران مهد دوستی پیدا کردم و تا الان که ۴۳ ساله شدم با هم هستیم
   حداقل هفته‌ای ۲ بار بیرون می‌ریم یکم پیاده‌روی می‌کنیم …..
   منتها حس می‌کنم مدتیه اعتماد بین‌مون نیست دیگه …. راجع پول راجع تصمیمات زندگی …. اون اکثر اوقات خودش رو فقط در نظر می‌گیره مثل اولویت‌بندی کاراش یا درخواست‌هایی که من ازش دارم ….
   مدتیه حس می‌کنم بهتره دیگه ادامه ندیم

  2. خیلی جالبه ،من ۴۶ سالمه و دوستم‌که خارجی هستش و ۶ ساله که با هم هستیم همسن منه،دقیقا توی یک روز خار پاشنه گرفتیم و بعد از ۳رماه توی یک روز خوب سدیم،دقیقا دردها وحس ها وافکارمون شبیه شده،جالب‌تر اینه که خواهرم هم‌که از من خیلی دوره دقیقا حس هاش وحتی خواب هاش شبیه منه و هر وقت دلم میگیره همون لحظه زنگ‌میزنه، خدا را شکر به خاطر همه خوبی ها و تشعشعات فکری که به ما داده

 3. من یک دوست خوب که ۱۴ ساله با همیم اما می ترسم بخاطر بچه های دیگه از من جدا بشه آخه دیگه با من زیاد حرف نمی زنه

 4. یادم میاد یه دوستی داشتم که غیر مستقیم میگفت فقط با اون باشم حتی وقتی سر کار با مشتری حرف میزدم هم ناراحت میشد و قهر میکرد

 5. من دو تا دوست دارم که دوست ندارم ازشون جدا بشم اون دو تا دوست باهم خواهر هستن من درسته الآن ۸ سالم هست ولی آرزو دارم تا ابد با هم باشیم یه نکته ی خوبی که باعث میشه دوستای خوبی باشیم اینه که من همیشه سعی میکنم ..‌…. از کلمات خوب استفاده کنم یا سعی می کنم هر وقت دوست دارن باهام حرف بزنن من با دقت به حرفاشون
  گوش بدم اسم دوست های من آویسا و آنیسا
  است من خیلی دوستشون دارم دوستاتونو ول نکنین من نتیجه گرفتم که اگه دوستان خودت ازت جدا شوند خیلی حس بدی داره
  ممنونم ❤️❤️❤️❤️

 6. من ۲۱سالمه به خدا هم خوشتیپم هم مهربون هم خوش اخلاق هم سالم .اما حتی یک دوست همجنس یا غیر همجنس ندارم و همش بیرون که میرم تنهام و وقتی پسرها رو میبینم باهم دارن گردش میکنن آتیش میگیرم و احساس میکنم شاید من انسان نیستم و حیوانم..خیلی خسته شدم و از دنیا سیر شدم ..مامانم میگه چون فقیریم تنها هستی,ولی منکه خوشگلم و لباس تمیز شیک میپوشم و مودبم و اهل کلک نیستم و خوش صحبتم ,اما چرا هرجا میرم کسی بامن دوس نمیشه؟ کسی میتونه منو راهنمایی کنه به خدا حاضرم با پیرمردهای پنجاه ساله دوش بشم تا از تنهایی دربیام حاضرم هر کاری واسشون بکنم.به خدا کسی اگر جای من بود میفهمید من چی میگم.گاهی وقتا فکره خود ک…ی به سر میاد ..نمیدونم اگر مهره مار بخرم خوب میشه نمیدون منو طلسم کردن؟ ,کسی اینجا نمیتونه منو راهنمایی کنه……فقط خواهش دارم یکی به من بگه که چه کارهایی با مردم انجام بدم تا بامن دوس بشن.؟مثلا اگر من بخام با آقای ایکس رفیق بشم اون آقا دوس داره من چه طور باشم؟؟میشه بگید.ممنونم اگر جواب بدین فقط بگید من باید با طرف مقابلم چگونه باشم

  1. دوست پیدا کردن در سن سال شما خیلی راحته .از طریق همین مجازی هزار تا دوست میشه پیدا کرد که شاید از نزدیک نتونی همیچین دوستایی پیدا کنی

  2. آقای محترم اول از خرافات و طلسم و مهره مار حرف نزن که این حرفها جز دروغ و خرافات چیزی نیست

 7. ماهان جان پسرم من 43سالمه بی کار بی پول ازدواج نکردم ولی قیافم جوان نشون می ده ما امید نشدم دوست خاصی ندارم تنهام فقط خودم وخدای خودم قبلاً دوست داشتم ولی الان نه خیلی احساس تنهایی استرس وافسردگی دارم دکتر هم رفتم ببین خدا رو دوست خودت قرار بده بهاش راز و نیاز کن قبلاً اعتیاد داشتم ولی الان ترک کردم ولی خدا بهم کمک کرد نماز بخون می توم دوستت باشم

 8. آقا ماهان شما جونی می تونی دوست پیدا کنی به شرط اینکه خودت بخوای درضمن من کوردم کرمانشاه.کاک نگران نباش خدا بزرگه

 9. من 14 سالمه ولی از اول دبستان تا حالا یه دوست هم نداشتم که حداقل 1 سال باهام بمونه هر کس که باهام دوست میشد وقتی نفر جدیدی میومد منو ول می‌کرد و میرفت با اون من همیشه فکر میکردم که تقصیر از منه ولی من با هزار روش بارها شون دوست میشدم دیگه نمی دونم چیکار کنم
  توی تنهایی خودم غرق شدم و کسی نیست که بفهمتم میشه لطفا کمکم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا