آموزش نکات روابط زناشویی موفق

10 تا از مهم ترین دلایل طلاق: چرا بعضی از ازدواج ها شکست می خورند؟

هیچ کس تصور نمی کند که ممکن است روزی خودش هم طلاق بگیرد. طلاق چیزی است که همیشه فکر می کنیم فقط برای دیگران اتفاق می‌ افتد و هیچ گاه آن را برای خودمان در نظر نمی‌ گیریم. از آن جایی که عشق اعجاب انگیز ترین چیز در جهان است و تلاش زیادی برای به دست آوردن، ساختن و مراقبت از آن انجام می دهیم، چگونه می توانیم تصمیم بگیریم که روزی از هم جدا شویم؟

در این مقاله راجع به هر چیزی که در مورد طلاق نیاز باشد، صحبت می کنیم. از جمله این که دلایل طلاق گرفتن چیست؟ چرا طلاق به ما احساس اجتناب ناپذیر بودن می دهد و علائم این که می توان این ازدواج را حفظ کرد یا خیر.

حال بیایید در مورد این موضوع شروع به صحبت کنیم.

۱۰ دلیل برای طلاق

۱-ازدواج به دلایل غلط

اگر به دلایل غلط ازدواج کرده باشید، صادقانه چگونه انتظار دارید که ازدواج شما موفق شود؟

متاسفانه بسیاری از افراد جور دیگری فکر می کنند. شاید آن ها اصلاً فکر نمی کنند چرا وارد ازدواج می شوند و فقط می خواهند این کار را انجام داده باشند.

اما حقیقت این است که اگر ازدواج شما سرشار از احترام نباشد، همچنین به اندازه کافی اهداف مشترک نداشته باشید و عشق در آن به اندازه کافی نباشد، قطعا ازدواجتان شکست می خورد.

حتما بخوانید: ۱۵ تا از رایج ترین مشکلات زناشویی و راه حل های ساده برای رفع آنها که باید بلد باشید

روانشناسان در مورد این موضوع این گونه توضیح می‌ دهند:

“انتخاب فرد غلط به طرز وحشتناکی کار آسانی است. جذابیت و هورمون های شیمیایی به راحتی باعث می ‌شود که شما عشق را با آن‌ ها اشتباه بگیرید اما این دو کاملا از هم جدا هستند.

جذب شدن به بعضی از افراد به طور کاملاً سریع توسط ذهن ناخودآگاه ما انجام می شود اما عشق عمیق سر زمان خودش اتفاق می‌ افتد و نیاز به تصمیمات هوشیارانه دارد و بعد از مدت ها افزایش پیدا می‌ کند و در طول زندگی جریان خواهد داشت. بسیاری از افراد انتخاب می‌ کنند که بر اساس جذابیت و ظاهر ازدواج کنند و به عشق اهمیت نمی دهند .”

ازدواج کردن برای پول، فرار کردن از یک شرایط ناخوشایند یا برآورده کردن انتظارات شخصی، دلایل خوبی برای ازدواج نیست. زیرا ناچارا به دلایل مختلفی منجر به طلاق می‌ شود. یکی از دلایل، این است که افراد احساس می‌ کنند دیگر نمی‌ توانند با شخصی که از ازدواج کردند، ادامه زندگی را سپری کنند، زیرا به اندازه کافی عشق و احترام ندارند.

۲-گم کردن خود واقعیتان در ازدواج

وابستگی در هیچ نوع رابطه ای خوب نیست؛ مخصوصاً در ازدواج.

زمانی که دو نفر به یکدیگر وابستگی شدید دارند، از لحاظ فردی دچار آسیب می شوند. بنابراین احتمال شکست آن ها در زندگی مشترک نیز افزایش پیدا می کند

طبق مطالعات انجام شده، وابستگی یک نوع الگوی مخرب است که در جریان زندگی رخ می دهد و می تواند در هر رابطه یافت شود.

حتما بخوانید: دانلود رایگان ۴ تا از بهترین و جدیدترین کتاب های زناشویی که باید بخوانید

وابستگی زمانی اتفاق می‌ افتد که دو نفر، رابطه بسیار نزدیکی را با هم احساس می‌ کنند و “به نوعی به یکدیگر محتاج هستند و فرد دیگر ناجی می باشد.”

ازدواج نباید به شخصیت مستقل شما پایان دهد. باید این موضوع را در نظر داشته باشید که شما دو شخصیت جداگانه هستید که قرار است در کنار یکدیگر زندگی بسازید و مکمل هم باشید .

بسیاری از افراد این موضوع را اشتباه می‌ گیرند.

زوج ها طلاق می گیرند، زیرا در ازدواج کردن، به دنبال خودشان نمی گردند.

در نتیجه احساس بدبختی و بیچارگی می کنند . آن ها دیگر روی ارتقای شخصی خود کار نمی کنند و احساس می‌ کنند که دیگر هیچ هدفی برای زندگی ندارند.

۳-ناسازگاری شدید

بسیاری از متخصصان باور دارند که موفقیت هر رابطه یا ازدواج به یک چیز وابسته است:

تصمیم بی ‌رحمانه برای انتخاب یکدیگر و انجام این کار به صورت روزانه . بدون در نظر گرفتن تفاوت ها و سختی های زندگی.

بزرگترین مشکل انسان ها این است که با یکدیگر ازدواج می‌ کنند و توقع دارند که طرف مقابل عالی باشد . زمانی که این گونه فکر کنید، همیشه ناامید می‌ شوید اما زمانی که با شخصی ازدواج کنید و قبول کنید که او هم مانند شما یک انسان با فراز و فرود های شخصیتی و محاسن و معایب است، پس تمایل بیشتری برای صلح و آشتی پیدا می کنید .

اما یک محدودیت برای این قانون وجود دارد.

گاهی اوقات با شخصی خوب تا نمی کنید، پس ناسازگاری های شدید ممکن است که عاملی برای شکست در ازدواج شما باشد، اشتباهات انجام می شوند، افراد صدمه می بینند، همه حرف‌ ها گفته می‌ شود و در نتیجه یک محیط سمی به وجود می‌ آید که کاملاً ناسالم است و بهترین راه پیش رو طلاق می باشد.

در این مثال زوج ها نیاز دارند که یک خطی بین حفظ ازدواج و حفظ خودشان بکشند و بین این دو، یکی را انتخاب کنند و دیگر یکدیگر را نداشته باشند.

۴- کمبود و نبود تعهد

مطالعات نشان می دهد که یکی از اصلی ترین عوامل طلاق، کمبود تعهد است اما این روزها که روابط بسیار گسترش پیدا کرده اند، تعهد چه معنی دارد ؟

زمانی که همه چیز خوب و راحت است، می‌ توان به راحتی جمله “من به زندگی ام تعهد دارم را به کار برد” اما زوج ها نیاز دارند که این موضوع را بفهمند که تعهد عمیق تر از این حرف هاست. تعهد یعنی برداشتن قدم های فعال برای پیش بردن یک ازدواج .

حتما بخوانید: ۲۶ نکته مهم برای جذب مردان توسط همسر (رابطه های پایدار و طولانی)

تعهد انجام دادن کاری است که به بهبود ازدواج شما کمک می‌ کند. بنابراین کمبود تعهد اقدامی است که نه تنها شریک زندگی شما را آزار می‌ دهد، بلکه موجب مشکلات در ازدواج خواهد شد‌.

هیچ کس نمی خواهد با شخصی زندگی کند که برایش تلاش نمی کند. ازدواج در مورد زندگی دو نفر است که با یکدیگر زندگی می کنند، نه فقط برای خودشان.

۵- زمان درستی را انتخاب نکردن

بسیاری از افراد قبل از این که کاملا آمادگی داشته باشند، ازدواج می‌ کنند. بارداری های بدون برنامه‌ ریزی و فشار اجتماعی نقش مهمی در این قضیه دارند.

اما تحقیقات نشان می دهد که زمان ، فاکتور بسیار مهم در موفقیت ازدواج است. طبق مطالعات انجام شده بهترین سن ازدواج بین ۲۸ تا ۳۲ سالگی است .

البته اطلاعات دیگری هم در این زمینه وجود دارد :

در واقع ازدواج بعد از اواسط ۳۰ سالگی خطرناک تر از ازدواج قبل از این سن است. در حقیقت بعد از سن ۳۲ سال ، احتمال طلاق با هر سال افزایش سن، پنج درصد افزایش پیدا می‌ کند.

حتما بخوانید: ۱۰ تا از مهمترین نکات موفقیت در رابطه زناشویی (تحقیقات جدید)

فرقی ندارد که این موضوع را قبول داشته باشید یا خیر . در هر حال افرادی که کاملا به بلوغ فکری رسیدند و شخصیتشان شکل گرفته، ازدواج موفقی خواهند داشت زیرا از لحاظ ذهنی و عاطفی مستقل هستند و احساس بهتری نسبت به خودشان دارند .

۶- مشکلات اقتصادی

مشکلات اقتصادی فقط به مال و اموال ما مربوط نمی‌ شود و می‌ تواند مشکلات عاطفی را نیز ایجاد کند. تحقیقات نشان می دهد که مشکلات مالی، دومین دلیل عامل طلاق بعد از خیانت است .

این مشکلات زمانی شروع می شوند که افراد زیر قرض و بدهی می روند. علت آن هم معمولاً هزینه بالای مراسم عروسی است که قادر به پرداخت آن نیستند. خیانت های موجود در مسائل مالی هم مثل رشوه گرفتن می تواند برای افزایش حقوق انجام شود که عاملی برای طلاق است . یکی از دلایل آن این است که افراد معمولاً اولویت های متفاوتی در مورد ثروت و مال دارند.

۷- اعتیاد

اعتیاد می‌ تواند مشکلات زیادی را در روابط ایجاد کند؛ مخصوصاً بعد از ازدواج. هم اکنون ۲۴ میلیون فرد ازدواج کردند که مبتلا به اعتیاد هستند.

زمانی که یک شخص از هر نوع اعتیادی رنج می برد _ فرقی ندارد که این اعتیاد به مواد مخدر، دارو، شرط ‌بندی، الکل و … باشد _ این موضوع روی نزدیک ترین فرد زندگی او یعنی همسرش تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت.

۸- خشونت و تجاوز

خشونت و تجاوز در ازدواج شایع است و روابط را دچار مشکل می کند. در حقیقت از هر ۳ خانم ، یک نفر و از هر چهار مرد یک نفر، نوعی از خشونت فیزیکی توسط همسرش را تجربه می کند.

اما منظور ما از تجاوز چیست ؟ تجاوز می تواند همان خشونت جسمی باشد اما چیزی فراتر از آن محسوب می شود. تجاوز خانگی یک الگوی جسمی ، کلامی یا روانی است که تاثیر منفی روی همسر می گذارد. تجاوز، تلاش برای کنترل یا آسیب به جسم شخص مقابل را نشان می دهد.

حتما بخوانید: چطور ازدواج موفق داشته باشیم؟ (جدید ترین تحقیقات روانشناسی دنیا)

متاسفانه بسیاری از قربانی های تجاوز خانگی ، توانایی ترک این ازدواج را ندارند، زیرا احساس وابستگی و آسیب دیدگی وارد شده به آن ها ترس و وحشت را در آن ها به وجود می‌ آورد‌.

در چنین شرایطی بهترین راه این است که این افراد سریعاً از یک فرد مشاور و متخصص کمک بگیرند. اولین مرحله برای طلاق ، ترک کردن است و همه چیز زمانی بهتر می شود که افراد احساس امنیت کنند.

۹- دوری از یکدیگر

ازدواج مانند یک گیاه است. نیاز به مراقبت و عشق و رسیدگی مداوم دارد. اگر این موضوع نادیده گرفته شود ، گیاه پژمرده شده و از بین می رود. بسیاری از زوج ها فکر می کنند که ازدواج چیزی است که باید همزمان با آن حرکت کنید. یعنی چیزی که نیاز به مراقبت ندارد. اما ازدواج یک نوع کار است.

اصلا منظور ما این نیست که هر روز خودتان را مجبور به انجام اقداماتی کنید اما نیاز دارید که مراحلی را در زندگی به کار بگیرید و با شریک زندگی خود ارتباط بهتری برقرار کنید و از این رابطه مراقبت کنید.

حتما بخوانید: ۶ علت اصلی بی میلی مردان در رابطه زناشویی چیست؟

“اگر یک زوج از رابطه خود مراقبت نکنند ، زندگی آن ها کسل کننده می شود و هر کدام از آن ها از یکدیگر دور می شوند. این اتفاق نشان می دهد که در بسیاری از موارد طلاق هرگز رفتار بدی نیست و به همین دلیل به همین راحتی رابطه از هم می‌ پاشد . “

برای بعضی از زوج ها این فاصله به جایی می‌ رسد که آن ها هیچ نیازی برای تلاش احساس نمی کنند، زیرا هیچ دلیلی برای جنگیدن و ادامه زندگی ندارند .

۱۰- ناتوانی در حل و فصل مخالفت ها

کشمکش در هر رابطه ای طبیعی است. ازدواج نیز از دو فرد متفاوت تشکیل شده و فقط بر اساس ذهن یک نفر پیش نمی رود. زوج ها در مورد چیزهای مختلف با یکدیگر بحث می کنند. از مشکلات جزئی تا مشکلات بسیار بزرگ اما چیزی که یک ازدواج موفق را از ازدواج ناموفق تمییز می دهد ، توانایی برآمدن از پس مخالفت‌ ها با یک رفتار بالغانه و سالم است.

زوج ها نیاز دارند که به خودشان یاداوری کنند که هر دوی آن ها مسئول مشکلات هستند و نباید مقابل یکدیگر بایستند؛ و گرنه این پیچیدگی ها بیشتر و بیشتر خواهد شد.

حتما بخوانید: ۱۴ نشانه که زمان پایان دادن به یک رابطه فرا رسیده است

این نوع رفتار باعث ناتوانی در ارتباط برقرار کردن می‌ شود. اگر یک نفر یا هر دو طرف تمایل نداشته باشند که با یکدیگر مکالمه کنند و از جر و بحث کردن دست بکشند ، مشکلات بدتر می شود و هیچ راه برگشتی وجود نخواهد داشت.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن