آموزش نکات روابط زناشویی موفق

پیامدهای خیانت بر زوجین و بر فرزندان (ثابت شده)

چرب زبان

خیانت از مشکلاتی ست که بسیاری از زوجین فکر می کنند هرگز به دام آن نخواهند افتاد. اما جالب است بدانید که بیش از 33 درصد زوجین، در زندگی خود با خیانت مواجه می شوند. خیانت شکل رابطه را برای همیشه تغییر می دهد و عوارض طولانی مدتی بر آن ایجاد می نماید.

نکاتی راجب خیانت

بی اعتمادی، خشم و نفرت، تنها گوشه ای از پیامدهای خیانت است. اما این موضوع به همین جا ختم نمی شود چون خیانت موجب تخریب رابطه ی والدین و فرزندان هم می گردد که در انتهای این مطلب به آن اشاره شده است.

اگر شریک زندگی خود را از صمیم قلب دوست داشتید اما او به شما خیانت کرده است، ممکن است این مسئله زندگی تان را تغییر دهد.

 


تعمیرات و نگهداری

توی این پک فوق العاده، تعمیرات و نگهداری منزل رو خودت انجام بده، همسرت و خونواده تو سربلند کن و کلی توی مخارج اضافی صرفه جویی کن!


 

برای مثال ممکن است احساس عزت نفس تان از بین برود و در روابط بعدی خود درگیر بدبینی و بی اعتمادی شوید.

همچنین اضطراب ناشی از خیانت، اساساً احساس و رفتار شما را تغییر می دهد و به طور مداوم به شما هشدار می دهد که مراقب اعتمادی که به دیگران می کنید، باشید.

10 تا از مهم ترین دلایل طلاق: چرا بعضی از ازدواج ها شکست می خورند؟

البته فقط زنان مورد خیانت واقع نمی شوند و گاهی اوقات مردها هم این درد را تجربه می کنند. در اینحال، مردها هم مانند زنان خیانت دیده، تحت تاثیر این موضوع قرار می گیرند و سعی می کنند که دیگر عاشق نشوند، احساس هویت شان را از دست می دهند و ارزش و توانایی های خود را زیر سوال می برند.

بنابراین پیامدهای خیانت، قابل انکار نیست و همه ی افراد خیانت دیده را تحت تاثیر قرار می دهد اما میزان این تأثیرگذاری در هر فرد متفاوت است.

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

برخی از افراد آنقدر صدمه می بینند که خود را مقصر خیانت شریک زندگی شان می دانند. آنها فکر می کنند که به نوعی در خیانت شریک زندگی خود نقش داشته اند و اگر ظاهر بهتر یا خودکنترلی عاطفی بیشتری داشتند، می توانستند از خیانت همسرشان جلوگیری کنند.

اما آنچه که فرد خیانت دیده از درک آن عاجز است این است که او هیچ نقشی در بی وفایی شریک زندگی خود نداشته و حتی اگر با دروغ، جیغ، داد و فریاد با همسرش رفتار بدی داشته است، باز هم مسئولیتی در قبال این خیانت ندارد.

خیانت در هیچ شرایطی قابل توجیه نیست. به همین دلیل مسئول 100٪ خیانت کسی است که مرتکب این گناه شده است.

پیامدهای خیانت بر زوجین و بر فرزندان

پس چیزهایی که گفته اید و کارهایی که برای همسرتان انجام داده اید، مهم نیست. نکته ی مهم این است که شریک زندگی تان به هیچ عنوان حق خیانت به شما را نداشته و این شما نیستید که باید مورد سرزنش واقع شوید.

ممکن است گاهی اوقات حرف های اشتباهی زده باشید یا نتوانسته باشید انتظارات شریک زندگی خود را برآورده کنید، اما شما فقط یک انسان هستید و از نظر خود، بهترین رفتار را داشته اید.

بنابراین شما به هیچ وجه بی گناه نیستید و فکر اینکه خودتان عامل اصلی خیانت همسرتان هستید، فکری احمقانه و بیهوده است.

خیانت چه تاثیری بر شخصیت و روان شما می گذارد؟

وقتی شریک زندگی خود را با تمام وجود دوست داشته اید ولی به شما خیانت کرده است، احساس می کنید دنیا روی سرتان خراب شده است.

در این زمان احساس می کنید که او تیری در قلب تان فرو کرده است و فقط به این دلیل شما را زنده نگه داشته تا بدانید که فریب خورده اید.

درد خیانت در ابتدا شما را شوکه می کند. گاهی اوقات میزان اضطراب آنقدر بالا می رود که می تواند منجر به استفراغ، اسهال و زخم معده شود.

26 نکته مهم برای جذب مردان توسط همسر (رابطه های پایدار و طولانی)

خیانت دیدن مانند زخمی ست که پس از مدتی در ظاهر ترمیم می شود اما اعماق این زخم همچنان باز می ماند و بسته شدن کامل آن به ماه ها یا حتی گاهی اوقات سالها زمان نیاز دارد.

البته همین بهبودی طولانی مدت هم زمانی حاصل می شود که از درمان های مناسبی مانند حمایت دیگران، عشق به خود و تفکر مثبت استفاده کرده باشید.

زمانیکه زخم های عمیق خیانت در حال ترمیم هستند، چیزهای مختلفی را به شما یادآوری می کنند. این زخم ها به شما یادآوری می کنند که شریک زندگی و فرد مورد اعتمادتان، شما را فریب داده است و این نشاندهنده ی این است که هیچ ارزشی پیش او نداشتید.

خیانت می تواند شما را به طرق مختلف تغییر دهد و میزان این تغییر، به مقدار اقتدار و استقلال شما در زندگی بستگی دارد.

15 تا از رایج ترین مشکلات زناشویی و راه حل های ساده برای رفع آنها که باید بلد باشید

اگر استقلال فردی یا مالی نداشته باشید و شادی شما به خوشحالی دیگران وابسته باشد، خیانت ضربه ی بزرگی به شما وارد می کند.

در این زمان، خیانت می تواند موجب سردرگمی شما شود و مسیر زندگی تان را تغییر دهد.

اگر همسر سابق تان شما را فریب داده و یا به خاطر شخص دیگری رهایتان کرده است، تاثیر مخرب خیانت مشهودتر خواهند بود. در این صورت احتمالاً خیانت باعث می شود که عزت نفس شما خرد شود و اضطراب جدایی منجر به بیماری و از دست رفتن سلامتی تان شود.

عواقب طولانی مدت خیانت دیدن

در این قسمت با چند مورد از عواقب طولانی مدت خیانت و راه حل های آن، آشنا می شوید.

1- خیانت موجب تخریب عزت نفس تان می شود

اگر مورد خیانت قرار گرفتید و همسر سابق تان شما را به حال خود رها کرد، احتمالاً چنان ضربه ای می خورید که برای مدتی به دیگران بدبین و شکاک می شوید.

این بدبینی موجب می شود که تصور کنید هر فردی می تواند شما را فریب دهد و عزت نفس تان را تخریب کند.

در نتیجه شما مانند یک کارآگاه، حرف ها و عملکردهای مردم را تجزیه و تحلیل میکنید تا از تجربه ی دوباره ی این درد، فرار کنید.

اگر مدت زیادی از خیانت دیدن شما گذشته است و هنوز هم درد آن را بر قلب خود احساس می کنید، باید بدانید که قطعاً با عواقب طولانی مدت و منفی خیانت روبرو شده اید.

زن و شوهر ناراحت

خیانت می تواند به گونه ای اعتماد به نفس و ظاهرتان را تغییر دهد که شما را به شخصی حسود و بدبین و بی اعتماد، تبدیل کند. گاهی اوقات این بی اعتمادی به اندازه ایست، که حتی نمی توانید به دوستان یا عزیزانی که تنها صلاح شما را می خواهند، نزدیک شوید.

خیانت اساساً می تواند شما را از آنچه اتفاق افتاده بترساند و این را به افرادی که تا حدودی با روابط عاشقانه تان مرتبط هستند هم منتقل کند.

راه حل

از انجاییکه میزان استقامت و قدرت هر فرد در زندگی متفاوت است، به طور کلی نمی توان پیامدهای بلند مدت خیانت را بطور دقیق بیان کرد. هر فرد به گونه ی متفاوتی درد را تجربه می کند و به طور منحصر بفردی به آن واکنش نشان می دهد.

راه های تقویت عزت نفس را تمرین کنید و سعی کنید به کمک ورزش، دوستان و سبک زندگی سالم، به زندگی نرمال خود برگردید. اگر سریعتر خود را ریکاوری نکنید و به حالت نرمال برنگردید، ممکن است در اعتماد کردن به دیگران، دچار مشکل شوید. این امر مانع ارتباط شما با دیگران و تجربه ی فرصت های عاشقانه جدید می شود.

2- خیانت دیدن می تواند بر احساس ارزشمندی شما تأثیر بگذارد

افکار آشفته و عزت نفس تخریب شده تان موجب می شود که احساس ارزشمندی خود را از دست دهید. این موضوع تا حدی روی شما تأثیر می گذارد که در مورد عشق و روابط عاشقانه، احساس بی لیاقتی کنید.

احساس بی ارزش بودن زمانی خود را نشان می دهد که اجازه دهید اضطراب و نگرانی ناشی از خیانت، طرز فکر شما را تغییر دهد. اگر مغلوب احساسات خود شوید، احساس بی ارزشی و افسردگی شما دو چندان خواهد شد.

راه حل

در این زمان باید اقتدارتان را حفظ کنید و خود را بالا بکشید. مطمئناً دوری از افسردگی و اضطراب پس از خیانت دیدن، تنها به زبان ساده است اما اولین و آخرین فردی که می تواند شما را نجات دهد، تنها خودتان هستید.

اگر قبل از اینکه مورد خیانت واقع شوید، به سلامتی و خوشحالی خود توجه نمی کردید، اکنون وقت آن است که به این مسائل، بیش از پیش توجه کنید.

شما باید کارهایی را انجام دهید که سال ها پیش از آن غافل بوده اید و به این تریب به دردهای خود خاتمه دهید.

بنابراین با حفظ اقتدار و حس ارزشمندی خود، نه تنها از خیانت جان سالم به در ببرید بلکه آسیب های ناشی از آن را نیز به حداقل برسانید.

3- خیانت دیدن می تواند روابط آینده ی شما را تغییر دهد

ترس و اضطراب ناشی از خیانت می تواند نحوه رفتار شما نسبت به شریک زندگی جدیدتان را تغییر دهد. این ضربه موجب می شود شما طبق غرایز خود عمل کنید و احساساتی مانند حسادت، نیاز، کنترل و ناامنی را در خود پرورش دهید.

در این زمان بجای اینکه شما خیانت را کنترل کنید، او شما را کنترل می کند و باعث می شود گاهی اوقات بسیار طلبکار به نظر برسید. این رفتار، موجب آزار فرد مقابل تان می شود و احساس راحتی و آزادی را از او سلب می کند.

اگر هنوز هم با دردهای خیانت دست و پنجه نرم می کنید، همسرتان متوجه می شود که به سختی به او اعتماد کرده اید و به این ترتیب، زندگی او دشوارتر از گذشته خواهد شد.

راه حل

قبل از اینکه اضطراب و افسردگی خود را روی شریک زندگی تان منعکس کنید، همیشه اطمینان حاصل کنید که:

  • خودتان را دوست دارید
  • و به شریک زندگی تان اعتماد کامل دارد

اگر همیشه می ترسید که شریک زندگی تان به شما خیانت کند، مانند این است که دایما روی پوسته های تخم مرغ راه می روید. این ترس دایما شما را هدایت می کند و بطور بالقوه موجب آزار و آسیب تان می شود.

رخ دادن این اتفاق، بر وضعیت روحی شما در زندگی تأثیر می گذارد و نحوه ی رفتار و عملکردتان را نسبت به افرادی که به آنها اعتماد ندارید، تغییر می دهد.

خیانت در حضور عشق اتفاق نمی افتد…

اگر شریک زندگی یا همسر سابق تان، واقعا عاشق تان بود، هیچگاه به شما خیانت نمی کرد. اگر واقعا عشقی در کار بود، قبل از اینکه خیانت کند، اول از همه احساسات شما را در نظر می گرفت و بطور منطقی فکر می کرد که آیا خیانت کردن ارزش نابودی این عشق را دارد یا نه.

حتی اگر عاشق تان نبود و می خواست که به این رابطه پایان دهد، باز هم نباید خیانت می کرد چون این گناه، تمام اصول اخلاقی و ارزش های انسانی را زیر سوال می برد.

بدون شک همسرتان می دانست که خیانت، چه کار زشت و نادرستی ست و چه عواقبی برای شما و زندگی تان بهمراه دارد.

14 نشانه که زمان پایان دادن به یک رابطه فرا رسیده است

بنابراین اگر او به شما خیانت کرده یا قلب تان را شکسته است، باید بپذیرید که او هیچ علاقه ای به شما نداشته است. او احتمالاً هفته ها یا ماه ها قبل از آنکه شما متوجه شوید، با فرد یا افراد دیگری در تماس بوده است.

به بهانه هایی که همسرتان برای خیانت کردن می آورد (مثلا جذابیت طرف مقابل یا عاشق شدن) توجه نکنید و به خاطر داشته باشید که کارهای زشت او نمایانگر همه چیز است.

هیچگاه فراموش نکنید که “صدای اعمال، بلندتر از کلمات است”

این ضرب المثل بدین معناست که صحبت کردن در مورد چیزها آسان است اما عمل کردن به آنها مشکل می باشد. بنابراین قبل از اینکه با حرف های طرف مقابل تان خام شوید، به اعمال او توجه کنید.

ممکن است شریک زندگی تان قبل از خیانت، وعده هایی مانند موارد زیر را به شما داده باشد:

  • تا آخر عمرم دوستت خواهم داشت.
  • به زودی ازدواج می کنیم و بچه دار می شویم.
  • قبلاً هیچگاه چنین عشقی را تجربه نکرده بودم.
  • می خواهم برای همیشه در کنارت بمانم و مراقبت باشم.
  • ممنون که عاشق شدن را بمن یاد دادی.
  • من هرگز به تو خیانت نمی کنم.

ممکن است همسرتان چنین وعده هایی به شما داده باشد، اما وعده دادن بدون عمل کردن، هیچ ارزشی ندارد و هیچگاه فراموش نکنید که “دو صد گفته چون نیم کردار نیست”.

اما چرا شریک زندگی تان با وجود دادن چنین وعده هایی، باز هم به شما خیانت کرده است؟

خوب احتمالا فرد مقابل شما شخصی تنوع طلب بوده است و عشق همیشگی برای او هیچ معنایی نداشته است. او از بودن با شما لذت می برده و این رابطه را تا جایی که می خواست، پیش برده است.

خیانت

اما در نهایت از شما خسته شد و تمام وعده های خود را فراموش کرد.

او با شخص جدیدی وارد رابطه شد و همه چیزهایی را که به عنوان یک زوج ساخته بودید، کنار گذاشت و فقط به دنبال گلدان طلا در انتهای هر رنگین کمان بود.

چطور ازدواج موفق داشته باشیم؟ (جدید ترین تحقیقات روانشناسی دنیا)

حقیقت این است که عشق سابق تان، شما را فریب داده است چون برای احساسات تان اهمیتی قائل نبوده است. احتمالا او فقط به خواسته ها و نیازهای خود از جمله مسایل جنسی اهمیت میداد.

لطفاً بخاطر بسپارید که هر فرد برای پایبندی به یک رابطه، به خودآگاهی و کنترل نفس نیاز دارد. شخصی که فاقد چنین ویژگی هایی ست، نمی تواند انگیزه های خود را کنترل کند و از وسوسه های خیانت در امان بماند. پس قبل از شروع یک رابطه، از داشتن چنین ویژگی هایی در فرد مقابل خود اطمینان حاصل کنید تا مورد خیانت واقع نشوید.

علل خیانت چیست؟

در فرهنگ ما مردم دوست ندارند در مورد خیانت و علل آن بحث کنند. این موضوع باعث شرمساری فرد خیانت کننده (بخصوص زنان) می شود. اما بطور کلی خیانت علل زیادی دارد که هوسبازی زوجین، فرار از مشاجرات و کشمکش های روزانه با همسر، انتقام، بی مسئولیتی و… تنها چند مورد از آنها هستند.

گاهی اوقات، مادران هم در نقش خیانت کننده ظاهر می شوند…

گاهی اوقات مادران هم خود را در دام خیانت گرفتار می کنند، اما چرا؟ ازدواج و مادر شدن، استقلال زنان را از آنها می گیرد و از خودگذشتگی برای فرزندان و همسر، در لحظه به لحظه ی زندگی آنها دیده می شود. مادران برای دیگران زندگی می کنند و نیازهای دیگران را در اولویت قرار می دهند. همین فشارها موجب می شود که آنها خیانت را بعنوان راه فراری ببینند و بخواهند برای چند ساعت هم که شده، فقط برای خودشان زندگی کنند.

به این ترتیب احساس آزادی می کنند و برای لحظه ای، همه چیز را فراموش می کنند. اما گاهی اوقات خیانت دلیل ساده تری هم دارد و فقط بدلیل حس کنجکاوی اتفاق می افتد! بهرحال خیانت به هر دلیلی که اتفاق بیفتد، پیامدهای طولانی مدت و گاهی اوقات جبران ناپذیری در زندگی مشترک فرد ایجاد می کند که باعث سست شدن پایه های ازدواج و روابط والد و فرزندی می شود.

10 تا از مهمترین نکات موفقیت در رابطه زناشویی (تحقیقات جدید)

سوال اینجاست که آیا پیامدهای خیانت فقط به والدین محدود می شود؟ آیا کودکان متوجه این امر نمی شوند و هیچ آسیبی نمی بینند؟ متاسفانه خیر! جالب است بدانید که کودکان از خیانت والدین خود، دچار ضربه ها و آسیب هایی می شوند که برخی از آنها تا سن بزرگسالی نیز ادامه پیدا می کنند. پیامدهای خیانت والدین برای کودکان در این قسمت آورده شده است.

خیانت والدین، چه تاثیری بر فرزندان می گذارد؟

1- موجب ایجاد فاصله عاطفی میان والدین و فرزندان می شود

وقتی خیانت اتفاق می افتد، جو و فضای روابط نیز تغییر می کند. فردی که مورد خیانت واقع شده است، احساسات شدید و مختلفی را تجربه می کند و ساعت های زیادی را در سکوت یا تنهایی می گذراند. شاید فکر کنید که کودکان متوجه این موضوع نمی شوند اما اینطور نیست!

کودکان متوجه تغییرات احساسی و خلق و خوی پدر و مادر خود می شوند. خیانت موجب ایجاد فاصله عاطفی میان زوجین می شود. در این مدت والدین ممکن است دیگر به فرزندان خود مانند گذشته توجه نکنند و رفتار متفاوتی از خود نشان دهند. پدر یا مادری که مانند یک کوه استوار از فرزند خود حمایت می کرد، اکنون دچار خشم، شوک و بطور کلی طغیان های احساسی شده است.

چطور مچ همسر/پارتنر خیانتکار را بگیریم و بعد از آن چه کنیم؟

علاوه بر این، فرزندان متوجه رابطه ی سرد و غیر احساسی والدین خود می شوند و گاهی اوقات شاهد جنجال ها و بگومگوهای آنها خواهند بود. بنابراین فرزندان متوجه این فاصله ی عاطفی میان والدین خود می شوند و همین امر زمینه ای برای گوشه گیری و فاصله ی عاطفی آنها نیز ایجاد می کند.

2- کودک احساس شرمندگی و خجالت می کند

کودکانی که درد خیانت والدین را تجربه می کنند، به اندازه ی فرد خیانت کرده آسیب می بینند. این کودکان احساس شرم و گناه می کنند و نمی دانند که چه کار اشتباهی انجام داده اند. همین احساسات از درون روح کودک را مثل یک خوره میخورد. شرم، خجالت و درد می تواند کودک را ساکت کند و او را در سکوت و خلوت، رنج دهد.

3- احساس خشم و نفرت در کودک ایجاد می شود

کودکان هم درست مانند والدی که خیانت دیده، خشمگین و عصبانی می شوند. پاسخ معمول کودکان به این فاصله ی عاطفی و خیانت والدین، خشم و نفرت است. اما موضوع به همینجا ختم نمی شود و کودکان برای تخلیه ی خشم خود، شروع به سرزنش والدین (پدر یا مادر) خود می کنند. آنها یکی از والدین خود را مقصر بروز این مشکل می دانند و او را مورد حمله قرار می دهند. این در حالی ست که اگر والدین کمی فداکارتر و وفادارتر بودند، این اتفاق هرگز اتفاق رخ نمی داد.

4- کودک احساس سردرگمی می کند

والدینی که در رابطه ی خود با خیانت مواجه شده اند، متوجه می شوند که فرزندانشان از قوانین پیروی نمی کنند و بیشتر اوقات آشفته و سردرگم هستند. اما دلیل این امر چیست؟ کودکانی که شاهد درگیری و مشاجرات والدین خود هستند، پای خود را از مرزها و حد و حدودها فراتر می گذارند و کنترل آنها مشکل تر می شود.

5- کودک بدبین و بی اعتماد می شود

خیانت و بی اعتمادی فقط والدین را تحت تاثیر قرار نمی دهد بلکه بر فرزندان هم تأثیر می گذارد. کودکانی که شاهد خیانت والدین خود بوده اند، بدبین خواهند شد و نمی توانند به دیگران اعتماد کنند. اعتمادی که بین والدین شکسته می شود می تواند باعث بدبینی و حس ناامنی در روابط فرزندان شود. این مشکل پس از ورود کودک به سن بزرگسالی، با بی اعتمادی به جنس مخالف خود را نشان می دهد.

7 علامت که نشان می دهد همسرتان ممکن است خیانت کند

شما نمی توانید خیانت را از فرزندان تان مخفی کنید…

خیانت در ظاهر، تأثیر کمی بر کودکان می گذارد. اما در حقیقت عواقب ناشی از خیانت بر کودکان، ممکن است همیشه برای والدین قابل تشخیص نباشد. دلیل خیانت هر چه که باشد مهم نیست، مهم این است که پنهان نگه داشتن آن از کودکان، ممکن نیست. مشاجره، فاصله عاطفی و مشکلات دیگر، همه چیز را برای کودکان روشن خواهد کرد.

توجه به فرزندانی که تحت تأثیر خیانت والدین قرار گرفته اند بسیار ضروری است. اگرچه کودکان از نزدیک شاهد خیانت پدر و مادر خود نبوده اند، اما تغییرات رفتاری و زناشویی والدین، از دید آنها پنهان نخواهد ماند. بروز آسیب های خیانت فقط مختص کودکان نیست و فرزندان بالغ هم تحت تاثیر قرار می گیرند. اگر می توانید همسرتان را ببخشید و همه چیز را از نو شروع کنید، شروع به بازسازی زندگی خود کنید و فرزندتان را هم در این پروسه وارد کنید. با گذشت و بازگشت مجدد به رابطه، به زندگی خود و فرزندتان جان دوباره ببخشید و برای او آینده ی بهتری بسازید.

منبع 1 منبع 2

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا