آموزش نکات روابط زناشویی موفق

10 تا از مهمترین نکات موفقیت در رابطه زناشویی (تحقیقات جدید)

ماه عسل در بسیاری از ازدواج ها، عمر مفید زندگی است. آیا این به این معناست که دیگر نمیتوانید به آن روزها برگردید؟ مسلما خیر. زندگی پستی بلندی های زیادی دارد، بسیاری از ازدواج ها مدت زیادی دوام نمی آورند.

در اینجا راههایی برای تازه و شاد نگه داشتن ازدواجتان به شما پیشنهاد میکنیم:

۱-از همسرتان قدردانی کنید

تحقیقات نشان داده است، نزدیک به نصف مردانی که به همسرانشان خیانت میکنند، به دلیل نارضایتی احساسی است و نه سکس. وقتی مردها از جانب همسرانشان احساس ستایش و وابستگی نکنند، آنها خواستار ارتباط با هر زن جذاب دیگری میشوند که از راه شهوت انگیزی به هدفشان میرسند. پس به همسرتان اهمیت دهید و با او رابطه ی احساسی قوی ایجاد کنید.

۲-برای چیزهای کوچک تشکر کنید

برای انجام کارها در زندگی محاسبات نکنید-مثلا دفعه ی قبل من خانه را تمیز کردم اینبار نوبت توست یا اوایل ازدواج بخاطر شغل تو جابجا شدیم، الان باید بخاطر شغل من جابجا شویم و …- اینها کارهای بچه گانه است که چیزی جز از بین رفتن اعتماد و ارتباط با همسرتان برایتان ندارد. باید محاسبات را برای کارهای مثبتی که همسرتان انجام میدهد نگه دارید و بخاطر آنها از او تشکر کنید.

۳-صداقت را تمرین کنید

اگر شما کارت اعتباری دارید و ماهانه مخفیانه در آن پول میریزید، باعث میشود اعتماد همسرتان از بین برود، پس خیانت فقط به معنی ارتباط با فرد دیگر نیست بلکه در مورد پول هم اتفاق می افتد! سعی کنید با همسرتان صادق باشید. به این ترتیب اگر شما احساس میکنید که نمیتوانید با همسرتان از راهی که استفاده میکنید، ارتباط برقرار کنید، باید ناراحتی هایتان را به زبان بیاورید.

۴-به ظاهرتان رسیدگی کنید

بعد از گذشت سالها و تولد فرزندانتان، به راحتی میتوانید اجازه دهید که ظاهرتان از بین برود. به اولین باری که همسرتان را دیدید فکر کنید، بدون شک ظاهر آراسته ای داشتید. پس به ظاهرتان در خانه اهمیت دهید و سعی کنید همیشه زیبا و خوش پوش باشید نه اینکه فقط وقتی مهمان دارید یا به مهمانی می روید. سعی کنید تیپ و ظاهر متنوعی استفاده کنید.

۵- روابط خارج از ازدواج داشته باشید

ازدواج شما باید مهم ترین و اولین رابطه ی شما باشد اما لازم نیست که فقط همین باشد. اگر چه شما عاشق بیرون رفتن با همسر و فرزندانتان هستید اما میتوانید به تفریح های دخترانه یا پسرانه مجردی با دوستانتان هم بروید. بیرون رفتن همراه دوستانتان هم میتواند مهم باشد. وقتی راز ازدواج ۱۴ ساله ی موفق Barbra Streisand و James Brolin را پرسیدند، آنها جواب دادند زمان های جداگانه! مقداری فاصله هم نیاز است. این میتواند رمانتیک باشد چون مکالمه های عاشقانه پشت تلفن، رمانتیک تر هستند.

۶-به کلماتتان دقت کنید

چیزهای زیادی است که شما هیچگاه نباید به همسرتان بگویید، مثلا فکر نمیکنی که همسایه ی جدیدمان خیلی جذاب است؟ این سوالی ست که باید فکر کنید شما میخواهید جوابش را هم بدانید. یا این ایده ی خوبی نیست که جمله تان را با این آغاز کنید: همیشه مشکل تو این بوده که…. . هیچکس نمیخواهد این جمله را از همسرش بشنود! به گفتن این دو در جملاتتان دقت کنید: تو همیشه…. یا تو هیچوقت…. ، هیچکدام از این دو صحیح نیستند. استفاده از این جملات، باعث درگیری و دعوا میشود.یک لحظه صبر کنید و با خودتان فکر کنید واقعا منظورتان چیست، و از کلمات دیگری استفاده کنید.

۷-مشکلات کوچک و بزرگ را از هم جدا کنید

در زندگی مسائل بزرگ و کوچکی وجود دارد، چیزهای بزرگ- مثلا اعتیاد، قمار،خیانت و…- که باعث طلاق میشوند، اما اکثر ما این مشکلات را نداریم.خیلی از مامشکلات کوچک و تکراری داریم که میتوان به راحتی از آن چشم پوشی کرد. بسیاری از مشکلات از مسائل کوچک شروع میشوند و این مشکلات کوچک برای ما حل نشده باقی میمانند. برای داشتن یک ازدواج موفق این مسائل را به شیوه ی صحیح و ساده حل کنید.

۸- از سکوت لذت ببرید

گاهی اوقات بهترین راه برای حل کردن یک مشکل این است که از آن دور شوید و به طور جدی آن را رها کنید. به هر چیز کوچکی اهمیت ندهید. بدانید که هر بی احترامی، از پیش تعیین شده نیست. تا آنجا که میتوانید گذشت را تمرین کنید. بیشتر ببخشید و فراموش کنید. به دلایلی فکر کنید که باعث شده با همسرتان ازدواج کنید، روی این عوامل تمرکز کنید. سکوت موفقیت آمیز، سکوتی ست که واقعا اجازه دهید این مشکل حل شود نه اینکه سکوت کنید و افکار بد در ذهنتان باشد که این خود باعث ایجاد ناراحتی در شما میشود.

۹-مهربان باشید

همه ی ما تمایل داریم با کسانی که بیشتر دوستشان داریم مهربانی کنیم، شاید بخاطر اینکه میدانیم آنها هم مارا دوست دارند. اگر ما روز بدی داشته باشیم، به خانه میرویم و آن را سر همسرمان خالی میکنیم. یک راه بهتر این است که هرروز این سوال را از خودتان بپرسید: امروز میتوانم چه کاری کنم که همسرم خوشحال شود؟ بهتر است به کسی که دوستش دارید روی خوشی نشان دهید. در ازدواج های شاد، مردم معمولا به دنبال تلاش برای خوشحال کردن یکدیگر هستند. مثلا رفتن تعطیلات به جایی که دوستش دارید یا فیلم دیدن با هم و …-

۱۰-صمیمیت و اشتیاق را در داخل و خارج از اتاق خواب حفظ کنید

صمیمت فقط برای اتاق خواب نیست. قدم زدن بیرون خانه در شب میتواند یک ایده ی خوب باشد. در زندگی چیزها به مرور زمان تغییر میکنند اما از اشتیاق و سرگرمی آنها کم نمیشود. صمیمیت از راههای مختلفی بدست می آید مثلا گفتن و خندیدن، باهم بیرون رفتن و وقت گذراندن و…

ویدیوی زیر را نیز تماشا کنید:

 

نکات دیگر

 • صبحها عاشقانه به همسرتان سلام کنید و صبح بخیر بگویید
 • یک پیام عاشقانه برای او بفرستید
 • در پایان روز از همسرتان تعریف و تمجید کنید
 • در شرایط حساس، نیازهایتان را ابراز کنید
 • نفس های یکدیگر را احساس کنید
 • انتقاد و ناراحتی به معنی پایان ازدواج نیست
 • عشق در کلام هم هست نه فقط در احساس
 • میتوانید ازدواجتان را با ایجاد تغییر در خودتان، تغییر دهید
 • نگرش تان را تغییر دهید
 • اگر کاری که همیشه انجام میدهید را انجام دهید، نتایج همیشگی را میگیرید (با مسائل متفاوت برخورد کنید تا نتایج متفاوتی بگیرید)
 • خوشحالی مهم ترین چیز در زندگی نیست
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن