تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

تکنیک های خلاصه نویسی (روش انجام درست)

چرب زبان

خلاصه نویسی جزء تکلیف های رایج در دوران مدرسه محسوب می‌ شود و به افراد کمک می‌ کند تا اطلاعاتی را که به شکل مقاله یا رمان و داستان خوانده‌ اند، بهتر بفهمند. اگر هنوز برایتان سوال است که چگونه خلاصه نویسی کنید، اولین چیزی که باید انجام دهید، این است که به دقت در طول یک متن نوشته حرکت کنید و آن را بفهمید. نکات مهمی که فکر می کنید در خلاصه نویسی به آن ها نیاز دارید را روی کاغذ بنویسید.

به یاد داشته باشید که برای نوشتن خلاصه باید از کلمات خودتان استفاده کنید و به حافظه تان اعتماد کنید. بعد از آن می توانید آن را کامل تر کنید و مطمئن باشید که همه نکات متن اصلی را پوشش داده اید.

در این قسمت از سایت نگاه عمیق‌ تری به اهداف خلاصه‌ نویسی و راهکارهای یک خلاصه نویسی خوب می‌ اندازیم.

 


تقویت حافظه

توی این پک فوق العاده،تقویت حافظه رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهایی که بهت کمک می کنن مغزت رو کامل در اختیار داشته باشی!


 

 


تست زنی در کنکور

توی این پک فوق العاده، مهارت های تست زنی رو جوری یاد میگیری که تو هیچ کلاس آموزشی یا پک دیگه ای نه دیدی نه شنیدی! ترفندهای فوق العاده موثر که جایی بهت نمی گن. با کسب بهترین رتبه کنکور به آرزوهات برس!


 

1- تعریف خلاصه نویسی

خلاصه نویسی به معنای ثبت یک کار اصلی با کلمات خودتان است. این متن می تواند هر چیزی از جمله مقاله، رمان، یک فصل درسی، فیلم یا حتی یک ارائه شفاهی باشد. فرقی ندارد که قرار است از چه منبعی خلاصه نویسی کنید، هدف شما یکسان است. هدف این است که فهم خود را از آن کار مورد نظر و اصلی نشان دهید. باید حتماً یک اطلاعاتی در مورد نکات اصلی متن، بدون اشاره کردن به هیچ کدام از جزئیات داشته باشید.

فقط روی جزئیات تمرکز کنید که برای فهم موضوع اهمیت دارند که شامل ایده اصلی ساپورت کردن نکات مهم، بدون آنالیز کردن یا متوقف کردن یا نشان دادن محتواست.

100 کار ساده برای تقویت مغز

زمانی که خلاصه یک مقاله یا هر متن دیگری را می نویسید، ممکن است دچار سردرگمی شوید و شروع به آنالیز کردن یا انتقاد کردن از ایده های موجود در متن کنید.

1-1 خلاصه نویسی باید چه چیزی را شامل شود؟

خلاصه نویسی معمولی شامل فاکتور های زیر می باشد:

 


چرب زبان

با این اپلیکیشن ساده، هر زبانی رو فقط با روزانه 5 دقیقه گوش دادن، توی 80 روز مثل بلبل حرف بزن! بهترین متد روز، همزمان تقویت حافظه، آموزش تصویری با کمترین قیمت ممکن!


 

  • ایده اصلی متن به صورت شفاف از متن مبدا
  • نوشتن کلمات مخصوص به خودتان، نه نویسنده
  • نگاهی کلی به بحث ها و ساپورت کردن جزئیات
  • استفاده از کلمات کلیدی از متن اصلی
  • اطلاعات مهم موجود با شمارش کلمات محدود

2- چگونه یک خلاصه نویسی خوب بنویسیم؟

خلاصه نویسی ها می توانند در موارد مختلفی مانند تکلیف مدرسه یا خلاصه نویسی رمانی باشد که شما خوانده اید. همچنین می توانید خلاصه‌ای از متن‌ های مختلف را بنویسید که شامل تحقیقتان هم می باشد. یاد گرفتن نوع خلاصه نویسی یک فرایند ساده است که می‌ توانید با در پیش گرفتن مراحل ساده زیر در آن استاد و حرفه ای شوید:

متن را با دقت بخوانید– قطعاً نمی توانید بدون خواندن متن و فهم کامل شروع به خلاصه نویسی کنید. در این مرحله نت برداری نکنید. فقط روی معنی متن تمرکز کنید و ببینید که چه چیزی گفته است.

با تمرکز متن را بفهمید – زمانی که در طول متن شروع به خواندن کردید، سعی کنید ایده اصلی و تم‌ متن را متوجه شوید.

نکات مهم را لیست کنید – در کنار خود یک برگه بگذارید. هر قسمتی را دوباره بخوانید و به دنبال نکات مهمی باشید که داستان را توضیح می‌ دهد. روی عنوان، شخصیت ها، پلات  یا همان طرح داستان و غیره تمرکز کنید.

3 گام ضروری برای تقویت حافظه بلند مدت

جزئیات نامربوط را لیست نکنید – از آن جایی که خلاصه نویسی یک نسخه کوتاه از متن اصلی و اورجینال است، نباید هر جزئیاتی را وارد آن کنید. تمرکز شما باید روی بحث اصلی نویسنده باشد، نه حقایقی که قرار است از آن، متن را بازبینی کنید.

خلاصه نویسی را انجام دهید – شروع به نوشتن خلاصه از طریق اشاره کردن به عنوان متن اصلی، نویسنده، نکته اصلی و ژانرهای موجود کنید. اولین پیش نویس باید با کمک حافظه شما انجام شود، بدون نگاه کردن به نوت برداری هایی که انجام داده اید. چیزی را که فکر می کنید بسیار مهم است را به کلمات خودتان روی کاغذ بیاورید. اگر می خواهید از کلمات دقیق در متن اورجینال استفاده کنید، حتما آن ها را داخل گیومه قرار دهید.

نظر خودتان را ننویسید – هر چیزی را از نگاه نویسنده و دیدگاه روی کاغذ بیاورید، نه از عقاید خودتان. به سادگی خلاصه را در چند پاراگراف به اتمام برسانید و آن را از جمله اصلی موضوع شروع کنید.

از زبان مناسب استفاده کنید – از آن جایی که در خلاصه نویسی کار یک شخص دیگر را قرار است؛ انجام دهید، باید از عباراتی مثل  این رمان نشان می‌ دهد، نویسنده اظهار می‌ کند و غیره استفاده کنید. فقط باید به خاطر داشته باشید که شما در حال خلاصه کردن اثر شخص دیگر هستید. همچنین می توانید از گزینه نام نویسنده با استفاده از آخر اسم و فامیلی او استفاده کنید. مثلا ” آدام می گوید/ پیشنهاد می کند/ تاکید می کند/ رد می کند .”

پیش نویس اول را بازبینی کنید – پیش‌ نویس اول را نگاهی بیندازید. آن را با نوت های اولیه خودتان مقایسه کنید‌. اگر چیزی را جا انداخته اید، حتماً آن را اضافه کنید.

چطور سریعتر و بهتر یاد بگیریم؟

پدیده های موجود در داستان یا مقاله را به ترتیب بنویسید – فراموش نکنید حتما ترتیب متن اصلی را حفظ کنید. این مورد بسیار مهم است؛ مخصوصاً زمانی که می خواهید در مورد یک اثر هنری خلاصه نویسی کنید.

تکراری ها را حذف کنید – نویسندگان تمایل دارند یک نکته خاص را چندین بار تکرار کنند. شما باید آن را در خلاصه نویسی حذف کنید.

از کلمات انتقالی استفاده کنید– خلاصه نویسی متن شما باید یک دست باشد. برای این که یک حرف منطقی را دنبال کند، می توانید از کلمات انتقالی هنگام شروع یک جمله جدید استفاده کنید. تمام پاراگراف ها باید با یکدیگر مرتبط باشند و باید به نقطه اصلی رجوع کنند.

از اشتباهات و خطاها دوری کنید – زمانی که فرمت خلاصه نویسی را کامل کردید، حتما مطمئن شوید که هیچ اشتباه و ایرادی وجود ندارد.

شمارش کلمات را چک کنید – در نهایت فراموش نکنید که  طولانی نبودن خلاصه را چک کنید؛ حتی اگر تعداد کلمات را نمی دانید. اگر متن تخصصی که قرار است خلاصه نویسی کنید، محدودیتی برای شمارش کلمات ندارد، می توانید یک چهارم متن اصلی را هم پیاده کنید.

بازخورد بگیرید– از کسی بخواهید که خلاصه شما را بخواند و ببینید که آیا معنی متن اصلی را متوجه شده است یا خیر. آن ها همچنین می توانند خطا ها را تشخیص دهند.

2-1 تکنیک ها و ترفندهای نوشتن خلاصه

  • متن را به قطعات کوچک تر تقسیم کنید.
  • نگاه کلی به متن اصلی بیندازید.
  • از جمله موضوع اصلی نویسنده برای ایده کار خود استفاده کنید.
  • هر پاراگراف را در یک جمله خلاصه کنید.
  • جملات را به صورت حال ساده و گذشته ساده بنویسید.

این یک فرآیند کلی مورد نیاز برای نوشتن یک خلاصه جذاب برای کلاس درس است.

تندخوانی چیست؟ آموزش 3 متد اصلی تندخوانی

ویدیوی آموزش خلاصه نویسی

 

میلاد حیدری

هدفم از راه اندازی سایت، آموزش هنر و مهارت های لازم برای هموطنان عزیزم در سراسر دنیاست. به امید روزی که آگاهی در بین هموطنانم فراگیر شود. سوالات خود را مطرح فرمایید در حد توان پاسخ خواهم داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا