تقویت هوش، حافظه و خلاقیت

تندخوانی چیست؟ آموزش 3 متد اصلی تندخوانی

ما در این مقاله به مهارتهای تندخوانی نگاهی می‌اندازیم و تکنیکهایی که می‌توانید از آنها برای خواندن بهتر و سریعتر مطالب استفاده کنید را در اختیارتان قرار خواهیم داد. متد تندخوانی اغلب توصیه می‌شود و می‌تواند روی یادگیری تاثیراتی داشته باشد.

تندخوانی چیست؟

تندخوانی بیشتر روند دریافت و به ذهن سپردن یکباره عبارات یا جملات در یک صفحه است تا شناسایی کلمات به صورت جداگانه.

به نظر می‌رسد میزان اطلاعاتی که پردازش می‌کنیم روز به روز در حال افزایش است. این داده‌ها از طریق ایمیل، گزارشها و وبسایتها، رسانه‌های اجتماعی، کتابها و مجلات در خانه و محل کار به دست ما می‌رسند. احتمالا برای اینکه بتوانیم نسبت به مسائل آگاه باشیم و تصمیمات آگاهانه بگیریم، باید اطلاعات را سریع‌تر دریافت کنیم که این امر باعث می‌شود فشار زیادی را متحمل شویم.

حتما بخوانید: ۳ گام ضروری برای تقویت حافظه بلند مدت (موقع یادگیری یک چیز جدید)

با اینکه برخی افراد به طور طبیعی در خواندن نسبت به سایرین سریعتر هستند، اما اکثر آنها با میانگین سرعت ۲۵۰ کلمه در یک دقیقه یک متن را می‌خوانند. نکته جالب توجه اینست که در صورت مهارت پیدا کردن در تندخوانی، می‌توانید این سرعت را به دو برابر برسانید.

در ادامه قصد داریم چند مهارت را به شما معرفی کنیم که می‌توانید از آنها برای افزایش سرعت خواندن بهره ببرید.

چطور تندخوانی کنیم؟

تمام تکنیکهای تندخوانی یک نکته مشترک دارند و آن هم اینست که: وقتی کلمه‌ای را می‌خوانید از ادا کردن و شنیدن آن در ذهنتان خودداری کنید. این فرآیند به “بیان ذهنی” شناخته می‌شود. به جای این کار، خطوط یا گروهی از کلمات را با یک نگاه اجمالی مرور کنید طوریکه بتوانید کلمات را سریعتر از آنچه می‌توانید بگویید، درک کنید.

یک روش برای پیشگیری از بیان ذهنی، تمرکز بر روی مجموعه‌ای از کلمات به جای تک تک آنهاست. این کار را با شل کردن صورت و “کند کردن” یا دنباله‌دار کردن نگاهتان بر روی صفحه طوریکه کلمات را به صورت واحدهای مجزا و جداگانه نبینید، امکانپذیر است. وقتی این تمرین را انجام دادید، چشمانتان سریعتر یک صفحه را طی می‌کند.

حتما بخوانید: ۱۶ تا از بهترین راه های افزایش تمرکز حواس برای درس خواندن موثر

علاوه‌ بر این وقتی به پایان یک خط نزدیک شدید، با استفاده از دید جانبی‌تان چشمانتان را به مجموعه کلمات انتهایی ببرید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا از مکثهایی که در خواندن دارید (اغلب در جاهایی که نقطه وجود دارد)، پیشگیری کنید. این یعنی شما با سرعت بیشتری یک خط را طی کرده و به خط بعد می‌روید.

حالا به سه متدی که سرعت خواندنتان را بالا می‌برند، می‌پردازیم:

۱-متد اشاره‌گر

آموزگار مدرسه یوتا، اولین نیلسن وود، یکی از پیشگامان تندخوانی است. در دهه ۱۹۵۰، او ادعا کرد که اگر وقتی متنی را می‌خواند با انگشت آن را خط ببرد، می‌تواند تا ۲۷۰۰ کلمه را در یک دقیقه بخواند.

این روش به متد اشاره‌گر معروف است و گاهی‌اوقات به آن “خط بردن با انگشت” یا “راهنمای متا” نیز گفته می‌شود. همانطور که متن را می‌خوانید یک کارت زیر هر خط نگه دارید و تا انتهای صفحه پیش بروید.

۲-متد خط بردن با مداد

این روش نوعی متد اشاره‌گر است که هنگام خواندن متن، یک مداد زیر خطوط قرار داده یا با آن زیرشان را خط می‌کشید و چشمانتان را روی نوک مداد متمرکز می‌کنید. این متد کمک خواهد کرد تا سرعت خط بردن و تمرکزتان روی کلمات بیشتر شود. اینکه آیا شما واقعا زیر کلمات خط بکشید یا نه، انتخاب خودتان است.

سعی کنید بیشتر از یک ثانیه برای هر خط زمان نگذارید و با اتمام هر صفحه سرعتتان را بیشتر کنید. احتمالا متوجه خواهید شد که در وهله اول اطلاعات کمی را به خاطر می‌سپارید، اما وقتی مغزتان را آموزش دهید و با این تکنیک بیشتر کار کنید، قدرت درکتان هم بیشتر خواهد شد.

نکته: مزیت دو متد اشاره‌گر و خط بردن با مداد اینست که نیازتان برای خواندن دوباره جملات و پرش به عقب کمتر می‌شود و دچار رگرسیون نمی‌شوید.

حتما بخوانید: با این ۳۴ روش حافظه خود را برای درس خواندن تقویت کنید! (کاملا جدید)

۳-متد اسکن کردن

اسکن کردن شامل حرکات سریع چشمها در صفحه (اغلب قسمت پایین مرکز) و شناسایی کلمات و عبارات خاص در حین خواندن است. این عبارات می‌توانند اغلب جملات کلیدی (اغلب اولین جمله هر پاراگراف)، نامها، اعداد یا کلمات و ایده‌های نشانه باشند. یادگیری گسترش دید پیرامونی می‌تواند به این فرآیند کمک کند.

در این متد شما هر کلمه ای را نمی‌خوانید اما چشمتان به چیزی که مهم است میافتد تا امکان درک ایده اصلی را داشته باشید. به کارگیری یک نقشه ذهنی برای سازماندهی اطلاعاتی که دریافت می‌کنید، در این متد مفید خواهد بود.

نکته: اپلیکیشنهایی مثل برنامه تندخوان و برنامه تندخوانی و حافظه از تکنیکهایی مثل “ارائه بصری سریالی سریع” جهت آموزش پردازش سریعتر اطلاعات به شما استفاده می‌کنند.

حتما بخوانید: ۳۰ تا از بهترین روشهای گیاهی افزایش هوش و حافظه طبق جدیدترین تحقیقات

چه زمانی تندخوانی کنیم؟

این تکنیکها همگی می‌توانند به شما کمک کنند تا سریعتر بخوانید، اما آیا برای آنچه می‌خواهید به دست بیاورید، مناسبند؟ تندخوانی کارآمد و موثر توازنی بین سرعت و درک مطلب است. بررسی‌ها نشان می‌دهند مخصوصا اگر پای به خاطرسپاری جزئیات در میان باشد، هر چه تندتر بخوانید، اطلاعات کمتری دریافت می‌کنید. پس اگر می‌خواهید یک سند فنی یا حقوقی پیچیده را بخوانید و زمان کمی دارید، تندخوانی مشخصا چاره کار نیست. در نتیجه اگر اطلاعاتی که می‌خوانید جدید یا ناآشنا هستند یا می‌خواهید آنها را به فرد دیگری آموزش بدهید، منطقی‌تر است که سرعت خواندنتان آهسته‌تر باشد.

فقط وقتی می‌خواهید مباحث یا نتایج اصلی که ارائه می‌دهید را به خاطر بسپارید، متد تندخوانی جواب می‌دهد.

حتما بخوانید: بهترین و جدیدترین روشهای مطالعه برای یادگیری سریع و موثر (تحقیقات جدید)

تندخوانی به ویژه اگر وقت دارید و می‌توانید متن را یک بار دیگر هم بخوانید، می‌تواند کمک‌کننده باشد چرا که طبق یکی از بررسی‌های به عمل‌ آمده، تورق سریع یا سطحی خواندن یک متن می‌تواند درک شما را در بار دوم بهبود بخشد.

به طور کلی اگر بخواهید با حرف زدن چیزی را به خاطر بسپارید، باید آهسته‌تر و با سرعت ۱۰۰ کلمه در دقیقه آن را بخوانید. سرعت نرمال برای یادگیری ۱۰۰ تا ۲۰۰ کلمه در دقیقه و برای درک مطلب ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه در دقیقه است.

سرعت تندخوانی به طور طبیعی ۴۰۰ تا ۷۰۰ کلمه در دقیقه است. سرعت بیشتر از ۵۰۰ تا ۶۰۰ به معنای درک نکردن متن است. البته این مقادیر از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.

چطور مهارت تندخوانی‌تان را تقویت کنید؟

دانستن نحوه و زمان تندخوانی تنها اولین گام برای رسیدن به موفقیت است. نکات دیگری که باید در نظر بگیرید عبارتند از:

  • جلوی حواسپرتی را بگیرید. محیطی بسازید که در آن تا حد امکان از عوامل مزاحم و پرت‌کننده حواس دور باشید و بتوانید کاملا روی کلمات متن مقابلتان تمرکز کنید.
  • به خودتان سخت نگیرید. با یک رمان یا مقاله ساده آنلاین شروع کنید تا متوجه شوید کدام تکنیک روی شما بهتر جواب می‌دهد. میزان به ذهن‌سپاری و درک مطلب را بسنجید و زمان بگیرید تا ببینید حالا چقدر سریع‌تر می‌خوانید.
  • روی کلماتی که قبلا خوانده‌اید را بپوشانید. این کار به شما کمک می‌کند تا مانع از برگشت چشمها به کلمات قبلی و کند شدن سرعت خواندنتان شوید.
  • بدانید متن در چه موردی است. این آگاهی وقتی از متد تورق سریع استفاده می‌کنید، می‌تواند مفید باشد چرا که شما را آماده می‌کند تا به کلمات، جملات و عبارات مرتبطی که می‌بینید، توجه کنید. شما می‌توانید در این نقاط سرعتتان را کم کنید یا برای تاکید بیشتر دور آنها خط بکشید. در غیر این صورت سریع از این صفحه گذر کنید.
  • پیشرفتتان را محک بزنید. به این ترتیب می‌توانید بگویید که آیا نتیجه کار مطلوب بوده یا خیر. ارزیابی‌های آنلاین بسیاری مثل وبسایت شاه بابایی برای تندخوانی وجود دارند.
  • تمرین، تمرین، تمرین. برای مهارت پیدا کردن در تندخوانی باید تمرین کنید. هر چه بیشتر خودتان را آموزش دهید، طبیعتا می‌توانید سریعتر بخوانید.

نکات کلیدی

تکنیکهای مختلفی وجود دارند که می‌توانید از آنها برای تقویت مهارت تندخوانی بهره ببرید. همه آنها بیشتر شامل تورق سریع و سطحی خواندن هستند تا بیان ذهنی هر کلمه‌ای که احتمالا در مدرسه یاد گرفته‌اید.

مهارت پیدا کردن در تندخوانی مستلزم آن است که تمرین کنید و به خودتان آموزش دهید. همچنین بیشتر بر روی متنی که مقابلتان است تمرکز کنید و از عوامل مزاحم و پرت‌کننده حواس اجتناب کنید.

حتما بخوانید: تنها راه های افزایش سلول های خاکستری مغز (تحقیقات علمی)

البته توازن برقرار کردن بین سرعت و درک مطلب هم حائز اهمیت است چون در غیر این صورت گاهی اوقات تندخوانی غیرمفید و ناکارآمد خواهد بود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن